Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2004., 00:42   #1
Reflux oesophagitis

vucem to vec 5-6 godina, ali sad su simptomi sve tezi -
bol u prsima/ledjima
ima li netko (nazalost) slicna iskustva ?
znate li nekog stvarno dobrog gastroenterologa ? -
da vas samo ne otpiri s ljekovima.
pike is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 13:24   #2
Re: Reflux oesophagitis

Quote:
pike kaže:
vucem to vec 5-6 godina, ali sad su simptomi sve tezi -
bol u prsima/ledjima
ima li netko (nazalost) slicna iskustva ?
znate li nekog stvarno dobrog gastroenterologa ? -
da vas samo ne otpiri s ljekovima.

Imam 20 godina isti problem, na tabletama(Somac 40 mg/pantoprazole kao sodium sesquihydrate Entric).

Vise o temi na:http://www.plivazdravlje.hr/?section...u2=&bid=21-157

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 17:01   #3
Re: Reflux oesophagitis

Quote:
pike kaže:
vucem to vec 5-6 godina, ali sad su simptomi sve tezi -
bol u prsima/ledjima
ima li netko (nazalost) slicna iskustva ?
znate li nekog stvarno dobrog gastroenterologa ? -
da vas samo ne otpiri s ljekovima.
Nevjerojatno, ti imaš 3486349385432890249023840 bolesti i još si živ, pa što ne ideš popovjedati ljudima da se čak i uz te bolesti može odlično živjeti??
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 11:26   #4
> Imam 20 godina isti problem, na tabletama(Somac 40 mg/pantoprazole kao sodium sesquihydrate Entric). <

hm, ja sam na Controloc - u (pantoprazol), pio sam i Ortanol, ali sve to slabo pomaze

je li ti Somac uzrokuje neke nuspojave ?
pomaze li ? pretpostavljam da da kada ga uzimas
pike is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 15:19   #5
Re: Reflux oesophagitis

Quote:
pike kaže:
vucem to vec 5-6 godina, ali sad su simptomi sve tezi -
bol u prsima/ledjima
ima li netko (nazalost) slicna iskustva ?
znate li nekog stvarno dobrog gastroenterologa ? -
da vas samo ne otpiri s ljekovima.
Evo posudila sam komp gastroenterologu pa čitaj, možda nešto od toga znaš a možda i ne:
--------------------------------------------
Refluksni ezofagitis je jedan od oblika refluksne bolesti jednjaka koje nastaju zbog povratka(refluksa) želučanog sadržaja u jednjak.Na granici jednjaka i želuca se nalazi mišić-sfinkter, čija je zadaća da "propušta"sadržaj prema dolje i istovremeno onemogućava povratak prema natrag, odnosno gore.Refluksna bolest najčešće nastaje zbog inkompetencije(nesposobnosti) tog mišića da izvrši svoju zadaću, bilo da se radi o prirođenoj greški ili stečenoj.Među prirođenim greškama najčešća je hijatalna hernija(laički objašnjeno:jednjak nešto kraći, manji ili veći dio želuca"povučen" u prsni koš, mišić se samim tim ne nalazi na pravom mjestu i ne "dihta"kako treba).Od stečenih razloga najčešće u pitanju upala želuca(gastritis), debljina,stres,povećana konzumacija kave, alkohola, cigareta itd.
Liječenje dakle ovisi o osnovnom uzroku, uvijek se daju lijekovi koji neutraliziraju želučanu kiselinu kao najagresivnijeg faktora u želučanom soku(ali ne i jedinog!), pogotovo ako je ustanovljena upala, kao kad je riječ o ezofagitisu, koja može biti različite "jačine", sve do pojave čira u jednjaku.Lijekovi se daju dugo, nekada mjesecima, često se kombiniraju sa prokineticima(lijekovima koji uravnotežeju rad gornjeg dijela probavne cijevi(kod nas Reglan ili Metopran,Digenol),no njihovo djelovanje je upitno.Najvažnije su međutim one mjere koje ovise o samom bolesniku , tj promjena načina života koje dovodi do smanjena refluksa: mali česti obroci hrane, zadnji obrok barem 3 sata prije spavanja, nikada ležanje iza ručka, spavanje sa povišenim uzglavljem(ne samo glavom nego i gornjim djelom prsnog koša!), smanjenje tjelesne težine, izbjegavanje kave, alkohola, cigareta, brzog hranjenja(sporo žvakati, jesti s mirom).
Ima toga još, najbolje je kod nekog liječnika koji se bavi tom problematikom potražiti brošuricu koju je izdao Byk Gulden, sada Althana Pharma o refluksnoj bolesti, jer su sva objašnjenja praćena i crtežima radi boljeg razumijevanja.
Kratko još, ako postoji hijatalana hernija kao podloga teoretski postoji mogućnost plastične operacije radi uspostavljanja očekivanih anatomskih odnosa, no ona se rijetko preporuča, samo ako je hernija iznimno velika te smeta u prsnom košu drugim organima, a ne zbog refluksa.U svijetu u razvoju još jedna metoda, koliko znam za sada u Hrvatskoj to još nitko ne radi, nova metoda se zove Stretta, zahvat se izvodi endoskopski , također u smislu smanjenja refluksa.
Ono što moram naglasiti su redovne endoskopske(gastroskopske) kontrole, kako naručuje onaj liječnik koji bolesnika liječi, naime kod dugotrajnijeg refluksa i jačih promjena na jednjaku pogotovo u dobi iznad 45 g, moraju se uvijek uzimati tijekom pregleda i uzorci tkiva radi mikroskopske analize, jer dugotrajni refluks dovodi do promjena stanica raznih stupnjeva korz dugo godina, sve do pojave stanica raka!Redovnim pregledima i liječenjem ta se pojava može spriječiti.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.