Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2011., 13:27   #21
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
Ja to želim odraditi max po zakonu.
Nisi ti taj koji tu nesto odradjuje. Ako stvari uzme jedan od nasljednika i ne da ih drugima, to je njihov problem, ne tvoj. I oni se trebaju ganajti po sudovima i dijeliti medju sobom sto im pripada. Ti trenutno samo cuvas tudje stvari.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 15:43   #22
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nisi ti taj koji tu nesto odradjuje. Ako stvari uzme jedan od nasljednika i ne da ih drugima, to je njihov problem, ne tvoj. I oni se trebaju ganajti po sudovima i dijeliti medju sobom sto im pripada. Ti trenutno samo cuvas tudje stvari.
Ima logike, samo mi objasni kako da dokažem da sam nekom dao neki predmet? Javni bilježnik koji će na licu mjesta ovjeriti izjavu o preuzimanju?
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 08:51   #23
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Gle, nemožeš tu proć 100% po pravilima...

Ako želiš 100% da se to pravilno dijeli i svatko dobije koliko mu pripada, iznajmi skladište na 10 godina, plaćaj zakup, pa tamo premjesti te pokretnine (uz sudsko osiguranje dokaza-popis stvari)...
Da, to neće ići tako.

Da možda ja iniciram popis po Javnom bilježniku, onda pošaljem pismo+popis (ja ili odvjetnik) da do nekog roka izvole doći po pokretnine, ako ne, smatra se da su se odrekli.
Ionako nitko od njih nije dao ni kune za sprovod..
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 13:54   #24
nasljeđivanje - štednja u banci

Moguća situacija: netko ima štednju u nekoj banci i umre, međutim njegovi nasljednici ne znaju da je ta osoba imala štednju, niti znaju u kojoj banci.
Hoće li nasljednici biti obavješteni? Ili će te pare ostati banci ako nasljednici sami ne pokrenu postupak (a neće ga pokrenuti ako ne znaju za štednju)? Ako nasljednici sami moraju istraživati, koji je postupak? Ako zovu redom sve banke i pitaju jeli umrla osoba imala račun kod njih, ovi im to neće reći... A šta je sa štednjama van RH?
bezkintos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 14:49   #25
Imamo identičnu situaciju.Dolazimo u Privrednu banki i pitamo ih da li je pokojnik kod njih imao kunsku ili deviznu štednju.Prilažemo smrtni list i rodni list kćerke koja i postavlja upit.Odgovora nema već nam kažu da sa papirom koji ćemo dobiti na ostavinskoj raspravi poslije dođemo kod njih pa ćemo ondavidjeti.
Drugim riječima nakon ostavinske rasprave trebam letat po svim bankama u RH da bi vidio gdje je pokojnik imao račune.Koja vukojebina od zemlje.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 15:09   #26
To je samo dokaz koliko su banke jake i kako im nitko ništa ne može. Pa ja ne mogu vjerovati da im se ne može nametnuti neka zakonska obaveza da sami obavijeste sud koji je vodio ostavinsku raspravu kad skuže da im je štediša umro!!?? Pa ovako im vjerojatno milijuni ostaju. Ja imam račun na kojeg primam plaču u jednoj banci, a u nekoj drugoj mogu imati oročenu neku siću koju nisam nikom spominjao i može me sutra pregaziti auto... i šta... za to nitko ne zna i nitko neće potraživati... dakle ostaje banci! Nevjerojatna mi je priča da čovjek doslovno sam mora ići nakon ostavinske rasprave od banke do banke i istraživati... Zanima me samo dali banke isto postupaju i u slučaju kad je umrla osoba ostala u nekom dugu (npr. minus na tekućem ili neki drugi manji oblik kreditiranja koji ne uključuje hipoteku ili jamce)!? Moš mislit! Tad te vjerojatno nađu i opelješe dok si reko keks!
A šta je tek onda s inozemnom štednjom??
bezkintos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 16:59   #27
fina preko oib-a ima evidenciju svih otvorenih računa i štednih uloga svake fizićke i pravne osobe u RH...i dostavit će takav podatak ukoliko bilježnik isti zatraži u ostavinskom postupku...
meni se čini da nije problem u zemlji, nego u ljudima koju u njoj žive i misle da bi im sve trebalo biti servirano na pladnju...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 21:03   #28
Oprosti,ali mislim da nemaš pojma.Hrvatska se administracija ponaša kao da do sada nitkou ovoj zemljinije umro.
Po meni je logično da se po smrtnom slučaju nakon primitka smrtnog lista pokojnik odjavi na MUP-u i u ZG holdingu (ako je riječ o Zagrebu) .
Javni bilježnik koji vodi raspravu bi elektronskom poštom trebao postaviti upit svim bankama koje posluju u RH o računima i štednji pokojnika.
Katastar i gruntovnica dojavljuju bilježniku imovinu pokojnika, a MUP eventualne pokretnine u vidu automobila.
Ali kod nas je sve naopačke pa čovjek mora pitati na 100 mjesta.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 10:41   #29
dakle, tražiš odgovor tu na forumu, netko ti ga da i onda mu ti ovako isfrustriran odgovoriš da nema pojma...ok...

samo ne znam čemu onda služi oib...

Zadnje uređivanje drot13 : 30.03.2012. at 15:57. Reason: brisanje citata
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 16:27   #30
Reakcija ide na ono tvoje HTJELI BI DA IM SE SERVIRA NA PLADNJU.
Što nije istina. Ali nije niti normalno sa se obiđe 100 mjesta nakon smrti pokojnika.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 12:40   #31
Quote:
bezkintos kaže: Pogledaj post
To je samo dokaz koliko su banke jake i kako im nitko ništa ne može. Pa ja ne mogu vjerovati da im se ne može nametnuti neka zakonska obaveza da sami obavijeste sud koji je vodio ostavinsku raspravu kad skuže da im je štediša umro!!?? Pa ovako im vjerojatno milijuni ostaju. Ja imam račun na kojeg primam plaču u jednoj banci, a u nekoj drugoj mogu imati oročenu neku siću koju nisam nikom spominjao i može me sutra pregaziti auto... i šta... za to nitko ne zna i nitko neće potraživati... dakle ostaje banci! Nevjerojatna mi je priča da čovjek doslovno sam mora ići nakon ostavinske rasprave od banke do banke i istraživati... Zanima me samo dali banke isto postupaju i u slučaju kad je umrla osoba ostala u nekom dugu (npr. minus na tekućem ili neki drugi manji oblik kreditiranja koji ne uključuje hipoteku ili jamce)!? Moš mislit! Tad te vjerojatno nađu i opelješe dok si reko keks!
A šta je tek onda s inozemnom štednjom??
I mene ovo zanima, pogotovo što učiniti kad je inozemni devizni račun pronađen naknadno. Da li prvo kontaktirati tu inozemnu banku ili se javiti sudu?!
Kako doznati koliko je novca na računu i isplati li se uopće pokretati reviziju ostavine, pogotovo jer je riječ o slovenskoj banci?!
Lord DrEdd is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 23:14   #32
Imam pitanje, na žalost ne mogu naći adekvatan i konkretan odgovor u kratkom periodu.
Radi se o mirovini majke,koja je preminula a nije otisla u mirovinu, bila je na burzi rada sa 25 godina staza(ili vise), 59 godina, pocetkom mjeseca ovog je preminula. Brat i ja smo oboje punoljetni i redovni studenti, a tata je prepisao mirovinu od mame na svoj ziro racun odvojen, ali me zanima da li brat i ja mozemo primati na odvojene svoje vlastite racune dio mamine mirovine koji se dijeli na nas dvoje.
__________________
Abyssus abyssum invocat in voce cataractarum tuarum; omnes gurgites tui et fluctus tui super me transierunt
Carnage is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 13:01   #33
Prijepis auta i registracija

Molim za pomoć
Poslije smrti moga oca,moja mama je nasljedila auto. Sada ga treba prepisati na svoje ime, da li ga mora registrirati ili se auto može prepisati i neregistriran, jer je registrcija istekla i tablice vraćene kada je tata umro prije par mjeseci.
Hvala
mama vesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 10:07   #34
Prepisuje se tek kod registracije. Ona sad ima rješenje o nasljeđivanju i formalni je vlasnik (može ga registrirati, prodati, što već), ali tek kad ga registrira će biti i u MUP-u upisana kao vlasnica.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 14:47   #35
Imam pitanje, osoba na koju glasi auto je preminula, registracija izlazi 19.8., da li se auto može koristiti ili registrirati prije završetka ostavinske.
Holo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 15:01   #36
Za regu treba osobna vlasnika, koja prestaje vrijediti njegovom smrću. Tako da ne možete registrirati. Odnosno možete jer to baš ne provjeravaju odmah na tehničkom, ali kada vas uhvate poništava se registracija, prometna i knjižica vozila i možete dobiti kaznu od nekoliko tisuća kuna.

Čekati da završi ostavinska i onda neka novi vlasnik napravi prijenos papira.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.