Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2011., 21:43   #141
Quote:
danci9 kaže: Pogledaj post
tonchica, tel50 da probate sa nekom od tehnika relaksacije, da vježbate prije sapvanja to bi vas možda opustilo i odmaklo od misli, zapravo preusmjerili bi misli i nebi mislsili nato da morate zaspati, jer tako samo izazivate kontra efekt. ako hoćete mougu vam napisati neke tehnike za opuštanje pa da probate i vidite kako bi bilo.

Svakako bih probala neke tehnike opuštanja.
tonchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 06:57   #142
ja mislim da je u korijenu svake nesanice nekakav iracionalni strah.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 09:33   #143
a sad sam se sjetila i što bi još moglo biti problem: cola koju ponekad popijem u baš povelikim količinama.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 12:37   #144
jeste gledali Fight club?

to vam je lijek za nesanicu, ne nužno vaš klub boraca, nego pronalaženje načina za ispoljavanje dubokih emocija i poriva iz sebe, maknuti se od poznatog i svakodnevice i raditi nešto sasvim deseto što ste oduvijek sanjali a niste se usudili. ili krenuti na trčanje na duge pruge, to te izmori da zaspiš
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 03:25   #145
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
jeste gledali Fight club?

to vam je lijek za nesanicu, ne nužno vaš klub boraca, nego pronalaženje načina za ispoljavanje dubokih emocija i poriva iz sebe, maknuti se od poznatog i svakodnevice i raditi nešto sasvim deseto što ste oduvijek sanjali a niste se usudili. ili krenuti na trčanje na duge pruge, to te izmori da zaspiš
Ima nešto u tome.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 03:40   #146
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
jeste gledali Fight club?

to vam je lijek za nesanicu, ne nužno vaš klub boraca, nego pronalaženje načina za ispoljavanje dubokih emocija i poriva iz sebe, maknuti se od poznatog i svakodnevice i raditi nešto sasvim deseto što ste oduvijek sanjali a niste se usudili. ili krenuti na trčanje na duge pruge, to te izmori da zaspiš
da, to prvo bi me baš uspavalo. a trčanje mi je retardirano.

ma, izgubljeni slučaj.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 03:52   #147
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ja mislim da je u korijenu svake nesanice nekakav iracionalni strah.
Ja ne mogu spavati jer se bojim tog osjećaja bez svijesti,totalna paranoja! Općenito ne volim spavati,smatram to neophodnim gubljenjem vremena. Dao bi sve na svijetu samo da nikad više ne moram spavati!
TAEH 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 04:07   #148
Quote:
TAEH 2 kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu spavati jer se bojim tog osjećaja bez svijesti,totalna paranoja! Općenito ne volim spavati,smatram to neophodnim gubljenjem vremena. Dao bi sve na svijetu samo da nikad više ne moram spavati!
ja, naprotiv, volim. ali iz nekog razloga, teško uspijevam.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:20   #149
danas na HTV 1 imate seriju a govoriti će se o nesanici i poremecaju spavanja Dr. OZ počinju oko 13h i 15min
danci9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 15:57   #150
U zadnje vrijeme sam jako često budna, ne mogu zaspat..stvar je u tome da svaki puta osjetim neki jaki strah, ne znam od čega. Zatvorim oči i ne mogu spavat..pa odem za laptop i tak do kasnih sati...uhvati me i tuga neka.
al strah je prisutan.
__________________
Yearning again only to be myself
Tourniquet_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 17:52   #151
Prolazna i situacijska nesanica

javlja se u osoba koje su izložene nekom akutnom stresu, konfliktnoj situaciji, emocionalnom šoku, mogućem gubitku voljene osobe ili sigurnosti. nesanica može biti izazvana i pozitivnim emocionalnim uzbuđenjima (zaruke, vjenčanja, novo radno mjesto, itd.) nesigurne osobe kao i osobe s nižim pragom podražljivosti, sklone su nesanici. da bi neka nesanica bila svrstana u ovu kategoriju, ne smije trajati dulje od 4 tjedna nakon provocirajućeg događaja.

liječenje primarne i situacijske nesanice: tehnike opuštanja i higijena spavanja mogu značajno pripomoći. preporuča se i kratka primjena zolpidema ili benzodiazepina(npr. oksazepama ili lorazepama).

knjiga: Benzodiazepini u suvremenoj medicini / Miro Jakovljević
Zagreb : Medicinska naklada <etc.>, 2001.

Zadnje uređivanje ray of light : 04.01.2012. at 19:06.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 19:06   #152
Perzistirajuća psihofiziološka nesanica

naziva se još i "naučenom" ili "bihejvijoralnom" nesanicom. može biti subakutna (predakutna) kada traje duže od mjesec, a kraće od 6 mjeseci. ova je nesanica posljedica međusobno pojačavajućih čimbenika kao što su kronična anksioznost, pojačana pobuđenost te asocijacija nesanice s različitim čimbenicima iz okoline, koji ometaju spavanje. pacijenti obično nisu svjesni čimbenika koji su odgovorni za nesanicu. anksioznost se obično ne osjeća kao takva nego se očituje na psihofiziološkoj, odnosno somatskoj razini kao nemir, mišićna napetost, automatska hiperaktivnost, hipervigilnost (prerazbuđenost) , neko neodređeno iščekivanje. kondicinirajući čimbenici mogu biti vanjski i unutarnji, a i jedni i drugi su dio negativnog učenja koje dovodi do stvaranja loših navika. vanjski kao što je namještaj, mirisi, zvukovi, buka u sobi, rituali prije počinka, itd. osobe s ovako kondicioniranom nesanicom obično spavaju bolje kada promijene sobu ili stan. unutarnji kondicionirajući čimbenici su strepnja i neizvjesnost vezani za odlazak na spavanje i uspavljivanje, a u svezi su s neuspješnim i ekscesivnim naporom da se zaspi. razvija se začarani krug(circulus viciosus); što se neka osoba više trudi zaspati, to manje uspijeva zaspati. svjesni napori i pokušaji da se zaspi dovode do veće pobuđenosti živčanog sustava, što otežava uspavljivanje. na ovaj mehanizam treba pomisliti kada neka osoba zaspi bez poteškoća kada se ne trudi, primjerice dok čita ili gleda tv, ali postane budna kad ide u krevet i pokušava zaspati. zbog trajanja poteškoća sa spavanjem javlja se sve veći strah od nesanice i zaokupljenost njezinim posljedicama što u začaranom krugu još više pojačava probleme sa spavanjem. u večernjim satima i pred spavanje insomničari se osjećaju napeto, anksiozno, zabrinuto ili depresivno, učestalo razmišljaju ili govore o svojim potrebama za spavanjem, kao i o svojim osobnim problemima,o zdravstvenom stanju pa čak i o smrti.
svoju napetost pokušavaju smanjiti uzimanjem tableta za smirenje ili alkohola. ujutro se obično osjećaju umorno i iscrpljeno, a tijekom dana su zbog nespavanja zabrinuti, napeti, razdražljivi i zaokupljeni sobom. ako je nesanica jedini ili dominantni simptom, govorimo o primarnoj insomniji. međutim, insomnija može biti i sekundarni poremećaj kada se javlja kao jedan od simptoma u kliničkim slikama drugih duševnih i tjelesnih bolesti, zatim u drugim poremećajima spavanja, primjerice kao posljedica noćnih mora, a može biti i posljedica uporabe pojedinih lijekova, alkohola i droga.

liječenje

perzistirajuća psihofiziološka nesanica može se ublažiti ili otkloniti različitim tehnikama opuštanja i uspavljivanja, promjenom ponašanja i navika. potrebno je poboljšati higijenu spavanja (odlazak "na vrijeme" na spavanje, osigurati da okolina u kojoj se spava bude ugodna, izbjegavati stimulirajuća sredstva, itd.).
farmakoterapija ove nesanice sastoji se u primjeni hipnotskih benzodiazepina(npr. nitrazepama), sedativnih antidepresiva i velikih trankvilizatora u malim dozama. najbolji rezultati postižu se kombinacijom benzodiazepina i sedativnih antidepresiva. benzodiazepini olakšavaju uspavljivanje, a antidepresivi povećavaju zastpljenost dubokih stadija spavanja i pospješuju održavanje sna.
nakon normalizacije spavanja primjenu benzodiazepina treba prekinuti uz prethodno postupno smanjivanje doze, a nastaviti s primjenom antidepresiva pred spavanje još neko vrijeme, pa onda i njih postupno ukinuti...

knjiga: Benzodiazepini u suvremenoj medicini / Miro Jakovljević
Zagreb : Medicinska naklada <etc.>, 2001.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 00:40   #153
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
naziva se još i "naučenom" ili "bihejvijoralnom" nesanicom. može biti subakutna (predakutna) kada traje duže od mjesec, a kraće od 6 mjeseci. ova je nesanica posljedica međusobno pojačavajućih čimbenika kao što su kronična anksioznost, pojačana pobuđenost te asocijacija nesanice s različitim čimbenicima iz okoline, koji ometaju spavanje........

knjiga: Benzodiazepini u suvremenoj medicini / Miro Jakovljević
Zagreb : Medicinska naklada <etc.>, 2001.
Super si ;-)
danci9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 06:42   #154
Mene je davno mučila nesanica, pa je nestala (zato je i nisam liječio). Na moju žalost, sasvim iznenada ponovo se pojavila. Ovo mi je prvi put da tražim ovdje pomoć jer me zbilja nikad nije pogodila kao dosad. Kad god trebam zaspati počnem razmišljati, sanjariti itd... Ne mogu kontrolirati misli, ne znam što mi je.

Ne mogu zaspati odmah, već zaspim tek kad sam potpuno izmučen od svog tog razmišljanja i nespavanja. Danas mi se toliko pogoršalo stanje da je došlo do točke da mi se povraća cijeli dan i slabo sam, raspada mi se glava. Molim vas, može li neka preporuka liječenja? Što se tiče lijekova, nemojte samo preporučati Sanval, popio sam 10 Sanvala i uopće ne djeluju.

Ne znam što da radim, hvala na svakoj pomoći.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 06:56   #155
a da se prepustiš tim svojim mislima u krevetu umjesto na netu. zaspat ćeš a da nećeš ni shvatiti što te je strefilo.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 07:04   #156
A i problem je što se prepustim jer zapravo uživam razmišljajući, nanosim veliku štetu organzimu. To se naravno vidi tokom dana. Upravo mi se suprotno dešava, kad sam na net-u spava mi se a kad sam u krevetu počnem razmišljati. Zato sam sad i došao ovdje.

Oooo Isuse Bože, gdje si?!?! Može preporuka za neku tableticu/injekciju za spavanje?
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 07:07   #157
za boga ne znam, ja slušam glazbicu.. a da staviš laptop sa sobom u krevet?


tablete ti ne znam preporučiti jer ih izbjegavam. zar tebi nijedne ne pomažu?

ej, di si sad ti?! možda moj prijedlog zvuči bedasto, ali nisam se šalila. lakše ćeš zaspati u horizontali.
__________________
zlo goveđe dovijeka june

Zadnje uređivanje ~Scarlet~ : 05.01.2012. at 18:46.
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 07:43   #158
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
A i problem je što se prepustim jer zapravo uživam razmišljajući, nanosim veliku štetu organzimu. To se naravno vidi tokom dana. Upravo mi se suprotno dešava, kad sam na net-u spava mi se a kad sam u krevetu počnem razmišljati. Zato sam sad i došao ovdje.

Oooo Isuse Bože, gdje si?!?! Može preporuka za neku tableticu/injekciju za spavanje?
a da si prvo pročitaš o vrstama nesanice i da vidiš koja je tvoja, tamo imaš napisano i kako se liječi...
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 07:54   #159
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
a da si prvo pročitaš o vrstama nesanice i da vidiš koja je tvoja, tamo imaš napisano i kako se liječi...
izgleda da je uspio zaspati.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:47   #160
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
a da si prvo pročitaš o vrstama nesanice i da vidiš koja je tvoja, tamo imaš napisano i kako se liječi...
Ma pročito bih ali kako sam napisao, užasno me bolila glava pa nisam baš bio raspoložen za maratonsko čitanje.
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
izgleda da je uspio zaspati.
Ipak sam uspio zaspati, djelimično zahvaljući tvom postu. Hvala ti. Popio sam tablete koje nemaju veze sa nesanicom (nije im to prvobitna namjena), već sa "sasvim" drugim stvarima.

Točnije prva je bila za opuštanje napetosti (tjeskobe) u mozgu koja je izazivala da se opirem običnim tabletama za spavanje, druga je namjenjana da razmišljanje stabilizuje. Ono da se ne misli i ne opterećuje negativnim mislima. I skužio sam da samo čovjek kad ostvari mir, može zaspati bez problema.

I odlično su me uspavale. Probajte i vi sasvim drugu kombinaciju lijekova, ako ne djeluju obični lijekovi za spavanje.

Danas mi je stanje bolje 100%.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:47.