Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2014., 09:06   #681
Nisam sigurna gdje bih pitala, a s obzirom da se radi o pdv-u... neka bude ovdje.

Bavimo se prodajom casopisa i prica je klasicna kako sam vidjala u praksi... posaljemo ponudu, kupac nam se pretplati za iducu godinu, nakon toga mu posaljemo racun i onda cijelu iducu godinu isporucujemo casopise mjesecno.

Moje je pitanje, s obzirom da se mijenja stopa pdv-a i za tu godisnju pretplatu nismo izdali racun za predujam, vec obican racun na kojem je iskazana stopa pdv-a od 10%... koliko je to ispravno s obzirom da ce ovdje isporuka biti vecinom u iducoj godini kada je stopa pdv-a na casopise 13%?

Mislim da bi skolski bilo izdati racun za predujam i onda mjesecno stornirati taj predujam (pdv 10%) i izdati racun na mjesecnoj bazi sa isporukom casopisa (pdv 13%)... ali buni me sto su nam ove kuce koje se bave strucnom literaturom izdale samo racun sa pdv-om 10% i to je to...

(znam da vise nema storna racuna za predujam nego se to obavi na racunu sa isporukom, ali ovako mi je bilo lakse objasniti)
tika-taka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 13:17   #682
Uvoz iz EU

Pozdrav, s obzirom da postoji topic "Uvoz iz Kine", zanima me kako stojimo sa uvozom iz EU. Nisam vidjela temu pa ako postoji, molim Vas da me spojite

Jasno je da fizicke osobe mogu naručivati iz EU proizvode te da na to ništa ne plaćaju. No, kako stojimo sa firmama i obrtima koji naručuju iz EU.

Pretpostavljam da je priča ista. Dosada sam iz EU naručivala samo kao fizička osoba no sada mi se pružila prilika naručiti na firmu neke stvari za biznis iz EU. S obzirom da nije potrebna špedicija, zanima me što je potrebno?

Što je s paketima koji dolaze iz EU? Otvaraju li se ili se jednostavno šalju na adresu firme? Je li račun jedina stavka koja je bitna u cijeloj priči?

Molim informacije iz prve ruke osoba koje naručuju iz EU "nešto" na firmu.

Zahvaljujem
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 13:30   #683
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Pozdrav, s obzirom da postoji topic "Uvoz iz Kine", zanima me kako stojimo sa uvozom iz EU. Nisam vidjela temu pa ako postoji, molim Vas da me spojite

Jasno je da fizicke osobe mogu naručivati iz EU proizvode te da na to ništa ne plaćaju. No, kako stojimo sa firmama i obrtima koji naručuju iz EU.

Pretpostavljam da je priča ista. Dosada sam iz EU naručivala samo kao fizička osoba no sada mi se pružila prilika naručiti na firmu neke stvari za biznis iz EU. S obzirom da nije potrebna špedicija, zanima me što je potrebno?

Što je s paketima koji dolaze iz EU? Otvaraju li se ili se jednostavno šalju na adresu firme? Je li račun jedina stavka koja je bitna u cijeloj priči?

Molim informacije iz prve ruke osoba koje naručuju iz EU "nešto" na firmu.

Zahvaljujem
Šalju se "jednostavno" na adresu firme - bez carine, špredicije i sl.

Bitno je da je plaćeno bezgotovinski (zbog HNB) i da je na računu navedena tvoja firma zajedno ino pdv brojem (naravno, prije uvoza prijaviš se u poreznu radi registracije ino pdv broja).
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 13:54   #684
Znaci ovako. Placala bih ili putem paypala koji mi je spojen na ziroracun firme ili bih placala direktno sa svog racuna na njihov.

Na koji broj mislis? Eori?

Btw. Igra li tu ulogu cinjenica da sam van sustava PDV-a?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 15:48   #685
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Znaci ovako. Placala bih ili putem paypala koji mi je spojen na ziroracun firme ili bih placala direktno sa svog racuna na njihov.

Na koji broj mislis? Eori?

Btw. Igra li tu ulogu cinjenica da sam van sustava PDV-a?
EORI broj ti treba za carinu.

Ino pdv broj (koji je btw. isti kao i EORI, ali se vodi u poreznom registru) ti treba za uvoz robe bez pdv-a.

Ako nisi u sustavu PDV-a, možeš uvoziti robu iz EU uz plaćanje PDV-a koji zaračunava isporučitelj (do iznosa praga stjecanja), ili se prijaviti u sustav PDV-a i dobiti ino PDV broj samo za uvoz, gdje ćeš onda samo za uvozne račune (koji će biti bez PDV-a) obračunavati i plaćati hrvatski PDV.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 18:48   #686
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
EORI broj ti treba za carinu.

Ino pdv broj (koji je btw. isti kao i EORI, ali se vodi u poreznom registru) ti treba za uvoz robe bez pdv-a.

Ako nisi u sustavu PDV-a, možeš uvoziti robu iz EU uz plaćanje PDV-a koji zaračunava isporučitelj (do iznosa praga stjecanja), ili se prijaviti u sustav PDV-a i dobiti ino PDV broj samo za uvoz, gdje ćeš onda samo za uvozne račune (koji će biti bez PDV-a) obračunavati i plaćati hrvatski PDV.

eori broj naravno imam ali ovaj drugi mislim da nemam jer mi dosad nije trebao.

da vidim da li sam dobro shvatila.. zatrazim poreznu taj broj i dobijem ga. e sad, meni seller iz uk uracunava vat. da li ja moram placati nesto kod nas ili ne?

edit: skuzila sam prvi dio. u sustav pdv-a nisam luda da udem
e sad, kako znati koji je taj prag stjecanja?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".

Zadnje uređivanje bitchy-as-usual : 13.01.2014. at 18:55.
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 19:57   #687
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
da vidim da li sam dobro shvatila.. zatrazim poreznu taj broj i dobijem ga. e sad, meni seller iz uk uracunava vat. da li ja moram placati nesto kod nas ili ne?

edit: skuzila sam prvi dio. u sustav pdv-a nisam luda da udem
e sad, kako znati koji je taj prag stjecanja?
Prag stjecanja je 77.000,00 kn i odnosi se na ukupno stjecanje iz EU.

Ako samo zbog stjecanja ulaziš u PDV, ne znači da posluješ u cijelosti u sustavu PDV-a. Prijavu PDV-a podnosiš samo za stjecanje i plaćaš naš PDV. Naravno, prodavatelj u tom slučaju ne zaračuna svoj PDV, tj. VAT.

Ako nemaš ino pdv broj, PDV zaračunava prodavatelj. Što ti se više isplati - vidi sama.

PS. prodavatelj ima isto prag isporuke (drugačiji u svakoj zemlji EU). Pa ako on prijeđe taj prag mora se registrirati u RH kao porezni obveznik, te zaračunavati naš PDV (vrijedi za slučaj da ti nemaš svoj ino pdv broj).
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 20:01   #688
filip, fala puno.. sad mi je jasnije.. reci samo pod ukupno stjecanje sto tocno mislis?
uvoz kroz mjesec, godinu? ili uvoz odjednom?

cini mi se isplativije placati njihov pdv jer je njihov 20%

ako mi prodavatelj zaracunava VAT ili ti PDV, ako sam dobro shvatila, to znaci da ne moram onda vaditi taj broj na poreznoj?

Pitam da ne idem sutra bzvz na poreznu. Ako je tako, onda jednostavno mogu sutra rec prodavacu da mi uracuna svoj vat, platit mu prek računa i to je to.
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 20:50   #689
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
filip, fala puno.. sad mi je jasnije.. reci samo pod ukupno stjecanje sto tocno mislis?
uvoz kroz mjesec, godinu? ili uvoz odjednom?

cini mi se isplativije placati njihov pdv jer je njihov 20%

ako mi prodavatelj zaracunava VAT ili ti PDV, ako sam dobro shvatila, to znaci da ne moram onda vaditi taj broj na poreznoj?

Pitam da ne idem sutra bzvz na poreznu. Ako je tako, onda jednostavno mogu sutra rec prodavacu da mi uracuna svoj vat, platit mu prek računa i to je to.
Prag stjecanja i isporuke se odnosi na godinu.

Dok ne radiš više od 77.000,00 kn uvoza iz EU (računa se ukupan uvoz, a ne jedan dobavljač) - može biti sve tako jednostavno ;-)
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 20:55   #690
filip, onda je to to. ne bi bilo vise od te cifre godisnje tako da nema problema

odlicno. sad samo trebam naruciti robu

hvala
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 20:59   #691
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
Prag stjecanja i isporuke se odnosi na godinu.
Gledaju se dvije godine. Ova i prethodna
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 21:08   #692
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Gledaju se dvije godine. Ova i prethodna
sto to znaci? da se cifra od 77 tisuca dijeli na 2 godine?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 21:26   #693
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
sto to znaci? da se cifra od 77 tisuca dijeli na 2 godine?
Ne dijeli se nego se stjecanja zbrajaju kroz dvije godine.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 22:01   #694
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ne dijeli se nego se stjecanja zbrajaju kroz dvije godine.
ista stvar ako je poanta da u 2 godine mozes samo 77 tisuca "potrositi"
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 09:19   #695
Je li fizičkoj osobi u EU (Njemačka) koja nije registrirana za potrebe PDVa, ja kao pravna osoba koja je ima PDV ID broj izdajem račun za robu na koji zaračunavam hrvatski PDV?
Inače isporučujemo robu Njemačku, ali do sada samo osobama sa kojima smo razmijenili PDV broj. Treba li za fizičku osobu neka posebna napomena na računu?
Voyageur is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 10:20   #696
Quote:
Voyageur kaže: Pogledaj post
Je li fizičkoj osobi u EU (Njemačka) koja nije registrirana za potrebe PDVa, ja kao pravna osoba koja je ima PDV ID broj izdajem račun za robu na koji zaračunavam hrvatski PDV?
Inače isporučujemo robu Njemačku, ali do sada samo osobama sa kojima smo razmijenili PDV broj. Treba li za fizičku osobu neka posebna napomena na računu?
Netreba, izdaš normalan račun.... sa pdv-om naravno...
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 12:21   #697
Možda mi neko na ovoj temi može pomoći s ovim pitanjem.

Imam pitanje vezano za izdavanje računa u EU u odnosu na PDV pa bi bila jako zahvalna ako mi može netko dati savjet. Radi se o računu koji izdaje d.o.o. koji je u sustavu PDV-a i to za konzultantske usluge.

Račun izdajem firmi u Njemačkoj s kojom imam ugovorenu bruto naknadu uz napomenu u ugovoru „All fees quoted are inclusive of VAT if applicable and all other taxes. The fees will be paid gross.“

S obzirom da se za usluge PDV plaća prema zemlji primatelja usluge (u ovom slučaju Njemačkoj), moje pitanje je smijem li ja ipak na računu koji ide u Njemačku iskazati PDV? Npr. ugovorena naknada mi je bruto 1000 kn pa onda na računu pišem kao vrijednost usluge 800 kn + 200 kn PDV.

Ako ne smijem iskazati PDV, kako riješiti tu situaciju s obzirom na ugovor koji imam s njima?

Hvala!
mik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 10:33   #698
Quote:
Voyageur kaže: Pogledaj post
Je li fizičkoj osobi u EU (Njemačka) koja nije registrirana za potrebe PDVa, ja kao pravna osoba koja je ima PDV ID broj izdajem račun za robu na koji zaračunavam hrvatski PDV?
Inače isporučujemo robu Njemačku, ali do sada samo osobama sa kojima smo razmijenili PDV broj. Treba li za fizičku osobu neka posebna napomena na računu?
Imam sličan slučaj, fizička osoba u V.Britaniji. Radim u Synesis programu i za fizičke osobe izdajem Račun G. Da li trebam sastavljati onaj obrazac ZP? Pretpostavljam da ne, jer fizička osoba nema PDV ID broj.
I da li je relevantno (da li išta mijenja) činjenica da roba nije napustila RH? Naime on je kupio robu koja će se ugraditi u njegovu kuću u RH. Na koju adresu da glasi račun?

Hvala!

Zadnje uređivanje Mar@ : 28.01.2014. at 10:52.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 12:12   #699
Da li u EU naš porezni obveznik može plaćati gotovinom iznad 5.000 kn (naravno prutuvrijednost u eurima) ili se taj limit odnosi samo unutar RH? Dvije savjetničke kuće dale su mi dva različita odgovora,pa me zanima Vaše mišljenje.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 09:41   #700
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Da li u EU naš porezni obveznik može plaćati gotovinom iznad 5.000 kn (naravno prutuvrijednost u eurima) ili se taj limit odnosi samo unutar RH? Dvije savjetničke kuće dale su mi dva različita odgovora,pa me zanima Vaše mišljenje.
Itko da je imao slučaj ili da zna?
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.