Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2014., 19:17   #1
Prezir prema čovječanstvu

Da,u posljednje vrijeme imam baš taj osjećaj koji se bojim se pomalo ali konstantno povećava.Želio bih znati psihološki aspekt iza toga,kako se to razvija?Da li neko isto osjeća ovo što i ja?I zašto?Ja ne osjećam mržnju ni bijes prema ljudima i čovječanstvu.Bojim se jednostavno da su previše beznačajni i imam toliko nisko mišljenje o njima da ih ih se čak ni ne zavrijeđuje mrziti.Počelo mi se gaditi od ljudi primiti bilo kakvu uslugu.Jer ako primiš morat ćeš to i vratiti,višestruko.Takvi su ljudi danas,možda uvijek i bili,čast pojedincima.Skoro uvijek ću rado pomoći,ali ne primam uslugu posebno ako nisam prvi nešto učinio za tu osobu.Počela mi se gaditi gramzivost,proračunatost,seljaci na pijaci te u 50% slučajeva zapale a kamoli gradske ajkule.Sve je interes,nema boga.Dosta njih bi te sa leđa ubolo nožem zbog neke bijedne sume.Počeo sa misliti da sam karakterno jači,moralniji i iznad svih "njih",kojima su telenovele i priče o makinama krajnji domet.Prosto sam u tom nekom tranzicijskom periodu i trebam nekako da se postavim u budućnosti samo bojim se da ovaj osjećaj ne ostane.
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:34   #2
očito imaš previše vremena za razmišljane i druženje s ljudima s kojima se u biti ne želiš družit, nađi posao ili se počni bavit nekim teškim sportom nećeš imat vremena ni za sebe a kamoli za nekakve izlaske i kavice
PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:38   #3
Govoris o vracanju usluga, pritom spominjes "čast pojedincima" - samim time ti navodis da ne prezires covjecanstvu vec ljude koji te okruzuju, ako izuzmemo te pojedince. Opet spominjes "dosta njih", znaci vecinom se radi o nekim pojedinim osobama u zvom zivotu, nema to veze s covjecanstvom. Takav osjecaj loseg vidjenja okoline ce prestati cim se okruzis ljudima koje zanimaju iste stvari kao i tebe, nadjes par fer frendova i s njima dijelis zajednicke interese, dobro i lose.
Tekstualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:39   #4
Quote:
PhillHeath kaže: Pogledaj post
očito imaš previše vremena za razmišljane i druženje s ljudima s kojima se u biti ne želiš družit, nađi posao ili se počni bavit nekim teškim sportom nećeš imat vremena ni za sebe a kamoli za nekakve izlaske i kavice
Imam posao,odnedavno idem u teretanu.I opet mi ostane vremena za izaći.Tako da ne vidim svrhu tvoga posta.Tu za prijatelje si djelimično u pravu,zgadilo mi se kako okrenu leđa i kako se prodaju za kiflu.
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:44   #5
Quote:
Tekstualan kaže: Pogledaj post
Govoris o vracanju usluga, pritom spominjes "čast pojedincima" - samim time ti navodis da ne prezires covjecanstvu vec ljude koji te okruzuju, ako izuzmemo te pojedince. Opet spominjes "dosta njih", znaci vecinom se radi o nekim pojedinim osobama u zvom zivotu, nema to veze s covjecanstvom. Takav osjecaj loseg vidjenja okoline ce prestati cim se okruzis ljudima koje zanimaju iste stvari kao i tebe, nadjes par fer frendova i s njima dijelis zajednicke interese, dobro i lose.
Čast pojedincima-više u generalnom smislu.A družio sam se sa ljudima koji su imali iste hobije,samo što su se njihovi moralni standardi sa vremenom snižavali ispod nule.A zaista osjećam prezir.Nedavno je neka gospođa ponudila da podjelimo taksi pošto smo išli prema istoj destinaciji,odbio sam jer sam posumnjao da će me na kraju žicati da ja pokrijem i njen dio,što mi se već i događalo.Jesi imao takve osjećaje?
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:46   #6
i ja imam slican osjecaj.
a nemam previse slobodnog vremena, cak naprotiv
ali ja uz to ne mislim da sam puno bolja od drugih, osim samoj sebi.
i uz to, generalno nerado pomazem.
iako imam neke romantice trenutke kada cu beskucniku dati neku vecu sumu, ili kupiti cvijece od bakice koja prodaje na ulici i dati joj duplo.
tih mi je ljudi nekako zao, dok onih mladjih, koji dobiju djecu a imaju losu ekonomiju pa onda traze da im se pomogne, ili ne traze ali u problemima su, na te budem nekako ljuta.
najgore mi je kada odem na fejsbuk i vidim da jos jedan debilni par koji poznajem ceka bebu.
tipa ona je desperatna udavaca i brzo nakon sto je upoznala muskarca trudna je, uz to primitivni su, nemaju opste kulture.
dok vise po meni inteligentnih i vrijednih ljudi samuje.
mozda nece ni imati potomke.
ovaj svijet jasno odlazi u k.

mada mozda sam ja u nekoj fazi, i vjerujem da se trenutno nekako reformiram, mijenjam se i gradim sebe, mozda je ovo faza koja ce dovesti do toga da budem toplija i bolja osoba, da u drugima vidim dobro, i da nekako izgradim sebe.
__________________
Strange What Love Does
white panties is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:49   #7
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
Čast pojedincima-više u generalnom smislu.A družio sam se sa ljudima koji su imali iste hobije,samo što su se njihovi moralni standardi sa vremenom snižavali ispod nule.A zaista osjećam prezir.Nedavno je neka gospođa ponudila da podjelimo taksi pošto smo išli prema istoj destinaciji,odbio sam jer sam posumnjao da će me na kraju žicati da ja pokrijem i njen dio,što mi se već i događalo.Jesi imao takve osjećaje?
Da, imam. Stalno i zbog toga cesto s nekakvim oprezom ulazim u sve odnose i pazljivo biram ljude oko sebe. Ono sto sam ja ucinio jest da sam iz svih svojih ljudi izvukao ono najbolje sto oni imaju. A uostalom, nitko nije savrsen. Moras se naviknut da si sam i da su to sve oko tebe zivotni prolaznici, onda kasnije bude lakse. Iako, zna se dogodit da stvarno bude okej ljudi oko nas.
Tekstualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 20:12   #8
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
Imam posao,odnedavno idem u teretanu.I opet mi ostane vremena za izaći.Tako da ne vidim svrhu tvoga posta.Tu za prijatelje si djelimično u pravu,zgadilo mi se kako okrenu leđa i kako se prodaju za kiflu.
hmm onda mora da imaš super posao sa nekim kraćim vremenom ili se jednostavno dobro organizirana osoba

bilo kako mislim da je tvoj problem u lošem društvu, čuj jednostavno najbolji savjet koji možeš dobit je da se ne družiš s nekim s kim to uistinu želiš makar ti ta osoba smetala i kod najmanjih mana (glupi primjer da kasni da laže za sitnice) itd. Nema smisla da provodiš svoje dragocjeno vrijeme s nekim da bi lagali jednog drugog, danas imaš hrpu ljudi koja se pretvara i sluša druge makar ih ne želi slušat/pričat s njima o pojedinim temama ali ipak to rade kako bi zadržali ta "prijateljstva", osobno kad mi neko ne paše, bilo to laganje o glupostima ili nepraćenje naprimjer sporta koji mene zanima (opet glup primjer) nemam s njim apsolutno nikakvog kontakta, mislim da si ti slična osoba i da bi ti to bilo najbolje jednostavno svedi poznanstva na 2-3 osobe koje ne nalaziš odbojne u nikakavom pogledu i bit ćeš najzadovoljniji

jer generalizirati ovako to na cijelu populaciju ti nije baš pametno pošto ispada da mrziš ljude (a siguran sam da si normalna osoba) a uvjeravam te da postoje normalni i pošteni ljudi samo su pred izumiranjem, nažalost tako je kako je danas evo već sada pa u 2015oj
PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 21:59   #9
Yep, čovječanstvo = hrpa fekalija. Postoje samo dva načina na koje se to može provjeriti: teži i lakši.

Next thread please.
Gama7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 22:30   #10
Ne bih rekla da je većina ljudi loša, ali imam dojam da se ti lošiji više ističu, da su glasniji, nametljiviji. Zato imaš dojam da je čovječanstvo vrijedno prijezira.
Ja osobno imam taj dojam kad dođem na facebook i čitam komentare na neki novinski članak. Iznenadim se nedostatkom pismenosti i kulture, pa i inteligencije.
Na žalost ima puno takvih primjera. A najžalosnije mi bude što znam da oni ne razumiju moj jezik nego samo jezik sebi sličnih.
I sve da i pozivam na prave vrijednosti, moral, norme, sve da pokušam proširiti vidokruge, ništa mi vrijedilo ne bi.
S druge strane sigurna sam da je nekad bilo još više nekulture samo što se to nije moglo tako zorno primjećivati kao danas zahvaljujući najviše internetu i onda medijima.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 22:58   #11
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Ne bih rekla da je većina ljudi loša, ali imam dojam da se ti lošiji više ističu, da su glasniji, nametljiviji. Zato imaš dojam da je čovječanstvo vrijedno prijezira.
Ja osobno imam taj dojam kad dođem na facebook i čitam komentare na neki novinski članak. Iznenadim se nedostatkom pismenosti i kulture, pa i inteligencije.
Na žalost ima puno takvih primjera. A najžalosnije mi bude što znam da oni ne razumiju moj jezik nego samo jezik sebi sličnih.
I sve da i pozivam na prave vrijednosti, moral, norme, sve da pokušam proširiti vidokruge, ništa mi vrijedilo ne bi.
S druge strane sigurna sam da je nekad bilo još više nekulture samo što se to nije moglo tako zorno primjećivati kao danas zahvaljujući najviše internetu i onda medijima.
Znaš kako je Freud rekao da su ljudi zli i da sve što čine je mehanizam potiskivanja da bi oprali savjest.
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 08:03   #12
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
Znaš kako je Freud rekao da su ljudi zli i da sve što čine je mehanizam potiskivanja da bi oprali savjest.
Da, Freud.. mada ne bih se previše oslanjala na njegova tumačenja i misli jer mi se on definitivno ne čini kao dobra osoba (iako je puno napravio kao psihijatar, no njegove metode se danas smatraju nadiđenima).

Gle, definitivno postoje ljudi koji jednostavno nisu dobri. Koji su zli, moralno nastrani, hladni i okrutni i koji dobro znaju što rade, dakle, jasno im je da siju sjeme zla i to čine. Međutim postoji masa ljudi koji nisu dobri po inerciji, jer nemaju uvid u sebe, jer reagiraju nagonski, naglo, afektivno. Kada bi se tim ljudima ispolirale reakcije i misli, dobili bi nešto drugo.
Opet, s druge strane zloću jako često potiću emocije. Mnogi su spremni učiniti svakakve gluposti zbog emocija. Izdati, prevariti, lagati, dati lažni iskaz, zataškati, poricati.
Zatim ljudi su loši zbog straha. Zbog straha se ulizuju zlim šefovima i bez pogovora obavljaju prljave poslove jer moraju prehraniti obitelj (emocije).
Hm, bolje da stanem jer ako krenem dalje u analizu doći ću na tvoje.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 09:45   #13
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
Da,u posljednje vrijeme imam baš taj osjećaj koji se bojim se pomalo ali konstantno povećava.Želio bih znati psihološki aspekt iza toga,kako se to razvija?Da li neko isto osjeća ovo što i ja?I zašto?Ja ne osjećam mržnju ni bijes prema ljudima i čovječanstvu.Bojim se jednostavno da su previše beznačajni i imam toliko nisko mišljenje o njima da ih ih se čak ni ne zavrijeđuje mrziti.Počelo mi se gaditi od ljudi primiti bilo kakvu uslugu.Jer ako primiš morat ćeš to i vratiti,višestruko.Takvi su ljudi danas,možda uvijek i bili,čast pojedincima.Skoro uvijek ću rado pomoći,ali ne primam uslugu posebno ako nisam prvi nešto učinio za tu osobu.Počela mi se gaditi gramzivost,proračunatost,seljaci na pijaci te u 50% slučajeva zapale a kamoli gradske ajkule.Sve je interes,nema boga.Dosta njih bi te sa leđa ubolo nožem zbog neke bijedne sume.
ovo je ok.
mislim, ok je da se tako osećaš.

Quote:
Počeo sa misliti da sam karakterno jači,moralniji i iznad svih "njih",kojima su telenovele i priče o makinama krajnji domet.Prosto sam u tom nekom tranzicijskom periodu i trebam nekako da se postavim u budućnosti samo bojim se da ovaj osjećaj ne ostane.
Ovo je problem.
I na tome trebaš raditi.

Eto.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 09:46   #14
Pogledaj Dogville, ako već nisi.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 12:25   #15
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
Takvi su ljudi danas,možda uvijek i bili,čast pojedincima.Skoro uvijek ću rado pomoći,ali ne primam uslugu posebno ako nisam prvi nešto učinio za tu osobu.
Gle, postoje svakakve osobe. Upoznao sam izgubljene, zle, ali i mnogo predobrih osoba. Tako da ne preporučam generaliziranje. Samo budi kakav jesi i okruži se pojedincima koji ti odgovaraju. Drugim riječima, živi i pusti druge da žive. A ako želiš ostaviti pozitivan utjecaj na osobe oko sebe, najbolje ćeš to učiniti vlastitim primjerom. Budi osoba kakve želiš u ovom društvu. I vjeruj mi da će tada doslovno privlačiti slične osobe.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 13:27   #16
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Ne bih rekla da je većina ljudi loša, ali imam dojam da se ti lošiji više ističu, da su glasniji, nametljiviji. Zato imaš dojam da je čovječanstvo vrijedno prijezira.
Ja osobno imam taj dojam kad dođem na facebook i čitam komentare na neki novinski članak. Iznenadim se nedostatkom pismenosti i kulture, pa i inteligencije.
Na žalost ima puno takvih primjera.A najžalosnije mi bude što znam da oni ne razumiju moj jezik nego samo jezik sebi sličnih.
I sve da i pozivam na prave vrijednosti, moral, norme, sve da pokušam proširiti vidokruge, ništa mi vrijedilo ne bi.
S druge strane sigurna sam da je nekad bilo još više nekulture samo što se to nije moglo tako zorno primjećivati kao danas zahvaljujući najviše internetu i onda medijima.


Ili ne dao Bog da nekome kažeš istinu jer istina boli. Bolje je samozavaravati se.

Zadnje uređivanje Afro Dita : 19.04.2014. at 13:33.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 14:22   #17
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Zato imaš dojam da je čovječanstvo vrijedno prijezira.
Ja osobno imam taj dojam kad dođem na facebook i čitam komentare na neki novinski članak. Iznenadim se nedostatkom pismenosti i kulture, pa i inteligencije.
Pa su eto vrijedni prijezira jer su nepismeni i neinteligentni, jel? Fenomenalan nacin razmisljanja...

Samo sto je zanimljivo da se oni time ne opterecuju, jer neces naci thread naslova "pun mi je kurac pametnih" ili "zivcira me pismenost i elokvencija"

Quote:
Na žalost ima puno takvih primjera. A najžalosnije mi bude što znam da oni ne razumiju moj jezik nego samo jezik sebi sličnih.
Ni ti ne razumijes njihov. Point? Drugaciji su?
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 14:42   #18
Većina nas ljudi zapadne civilizacije je ko neka hodajuća skupina nezadovoljstva koja grebe ostale da zaliječi sebe.
Svi bi htjeli bit najljepši najpametniji i najbolji,a to naravno nisu pa se ostatak života trude pomiriti s tim i nać način da se uvjere da nešto vrijede.Teško je bit čovjek.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 15:00   #19
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Većina nas ljudi zapadne civilizacije je ko neka hodajuća skupina nezadovoljstva koja grebe ostale da zaliječi sebe.
Svi bi htjeli bit najljepši najpametniji i najbolji,a to naravno nisu pa se ostatak života trude pomiriti s tim i nać način da se uvjere da nešto vrijede.Teško je bit čovjek.


I nađu neko zadovoljstvo u omalovažanju drugih. Seronje.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 15:44   #20
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Pa su eto vrijedni prijezira jer su nepismeni i neinteligentni, jel? Fenomenalan nacin razmisljanja...

Samo sto je zanimljivo da se oni time ne opterecuju, jer neces naci thread naslova "pun mi je kurac pametnih" ili "zivcira me pismenost i elokvencija"
Nećeš naći takav naslov jer su pismenost, kultura i inteligencija još uvijek na cijeni. Ne samo to, one imaju univerzanlu vrijednost.
Ali možeš ih naći kao one koji na forumu repliciraju i projiciraju.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.