Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2014., 13:47   #6361
Nenatkrivena terasa nije etaza.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 14:10   #6362
Etaža je horizontalni dio zgrade koji obuhvaća prostor između dvije uzastopne nosive podne konstrukcije, prema tome nenatkrivena terasa nije etaža.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 14:56   #6363
Ministarstvo i lokalni urbanizmi to ne tumače tako. Imao sam osobno primjere gdje su ljudi demontirali stepenice kojima se ide na krov/terasu kako bi im prošla legalizacija za 500kn/pomoćna zgrada jer je tumačenje da zgrada s terasom na krovu ako ima trajni siguran pristup ima i više od jedne etaže. Tako su ljudi uštedili na arh. i geod. snimkama, kao i na doprinosima.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 16:10   #6364
Sigurno su ti koji su tako tumače pravnici, pa u nekima neboderima ima siguran pristup ravnom krovu (a i treba biti jer na tim krovovima su često vanjske jedinice klima uređaja i druge strojarske instalacije koje je potrebno održavati), i onda je i taj krov po njima etaža.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 21:32   #6365
Tu se radi o garaži sa spremištem tlocrtno u prizemlju 15x10 m plus još ova površina od nenatkrivene terase gore. Tako da tu nije problem otvoreno vanjsko stubište i pristup jer zgrada će svakako biti manje zahtjevna. Pa pitam čisto u pogledu katnosti šta napisati. Prizemlje+kat ili samo prizemlje. Po meni bi svakako išlo da je katnost samo prizemlje, slažem se i sa ovom definicijom etaže po kojoj ovo onda ne spada u etažu.
Z-D-S is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 09:18   #6366
Dame su ti sve rekle - čisti P
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 19:35   #6367
Zanima me da li ce se postupkom legalizacije uskladiti stanje u katastru i zemljisnim knjigama ili da taj postupak rjesavamo vec sada, prije rjesenja, u katastru?
To pitam za okucnicu objekta koji je u postupku.
Koliko sam shvatila, taj geodetski elaborat bi trebao vrijediti i za uskladjivanje?

Nama jos nije stiglo nikakvo rjesenje, a bas imamo kompliciranu situaciju, trebali bi rjesavati suvlasnistvo i etazirati, sve stoji zbog toga.
Kompletna dokumentacija je predana u 10 mjesecu prosle godine.

Idem iduci tjedan tamo , sto mi savjetujete, da li da odem u ured gdje je predano ili da pisem zamolbu?
Kao uopce mozemo ubrzati postupak legalizacije?

Sent from my SM-G350 using Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 19:49   #6368
Ne. Ako misliš na geodetski snimak za legalizaciju, on nema veze s katastrom.

Ako imaš onaj "stari" veliki geodetski elaborat, koji je potvrđen od strane katastra onda možda, ovisno što su kolege napravile. Kako i sama kažeš da je situacija složena, teško mi tu možemo dati neki savjet ili mišljenje na temelju 1-2 rečenice...

Odi do referenta i zamoli, druge i nemaš. Možeš pisati žalbe, požurnice, štogod, ali mislim da je ovako najlakše. Ima masa ljudi koji žele odgoditi rješenje i dokumentaciju dok god mogu, pa bi trebali tvoj zahtjev bez nekog problema uzeti preko reda.

PS. Sad sam pročitao i tvoj drugi post na drugoj temi i zaista mi nije ništa jasno. Treba to bolje objasniti . Čisto me ovako zanima - zašto ne pitaš savjet one koji su ti radili geodetski snimak?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 20:41   #6369
Nije mi palo na pamet da bi to bio njihov posao.

Od kuda da uopce krenem s tim?

Mi smo shvatili da nije sve u redu tek nakon novog mjerenja, ovog za legalizaciju.

Ima nekih 200 m2 viska, a kako sam tamo pisala, trebali bi rjesavati suvlasnistvo, sve je u osminama, i kuca i dvoriste.

Sent from my SM-G350 using Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 22:32   #6370
Obrati se njima, oni će ti dati savjet što se može napraviti.
Što se sređivanja te površine tiče (sad je pitanje, jel ti koristiš dijelove drugih parcela ili samo međe tvoje parcele ne valjaju, koliko je tih 200m2 u postotku u odnosu na papirnatu veličinu parcele, koji je plan...) to trebaš sačekati legalizaciju. Što se sređivanja vlasništva na tvojoj parceli tiče, to možeš krenuti odmah.

Prije svega, kontaktirati geodete da ti kažu što je i kako je.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 12:43   #6371
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Obrati se njima, oni će ti dati savjet što se može napraviti.
Što se sređivanja te površine tiče (sad je pitanje, jel ti koristiš dijelove drugih parcela ili samo međe tvoje parcele ne valjaju, koliko je tih 200m2 u postotku u odnosu na papirnatu veličinu parcele, koji je plan...) to trebaš sačekati legalizaciju. Što se sređivanja vlasništva na tvojoj parceli tiče, to možeš krenuti odmah.

Prije svega, kontaktirati geodete da ti kažu što je i kako je.
Pisala sam na drugoj temi, rješavamo to već, hvala na savjetima.


Što se tiče legalizacije, ured u kojeg smo predali se ne javlja na telefon.
Zvala sam zatim u Zg u Aveniju Dubrovnik ( ne znam koji je to ured, uglavnom za legalizaciju je), tamo kažu da je već trebalo biti rješeno, da obavezno pišem požurnicu na ministarstvo koju će oni proslijediti u nadležni ured.
I da bi nam to trebali uvažiti s obzirom na duboku starost podnositelja zahtjeva.

Da li mi netko može reći kako izgleda broj zahtjeva, nemam zahtjev kod sebe, pročitana su mi tri broja, predmet, šifra i dugačak broj sa povlakama.
Što je od toga broj zahtjeva?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 13:15   #6372
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post

Da li mi netko može reći kako izgleda broj zahtjeva, nemam zahtjev kod sebe, pročitana su mi tri broja, predmet, šifra i dugačak broj sa povlakama.
Što je od toga broj zahtjeva?
najvažnije je napisati klasu: UP/I-xxx-xx/2014-xx/xxxx
__________________
www.geofutura.hr

Zadnje uređivanje deni1972 : 06.05.2014. at 13:34.
deni1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 18:53   #6373
Quote:
deni1972 kaže: Pogledaj post
najvažnije je napisati klasu: UP/I-xxx-xx/2014-xx/xxxx
Dobila sam kasnije ured na telefon, poslala sam samo ime podnositelja i broj cestice, rekli da je to dovoljno.
I da ne pisem da trazim ubrzavanje zbog starosti nego zbog etaziranja i rjesavanja suvlasnickih odnosa.

Sad cekam.
Cinilo mi se da bi mi to mogli uzeti odmah u obradu jer mi je zena rekla da odmah pozurnicu njoj donesem ili posaljem po nekome u ured, ali moram postom jer nisam tamo.

Sent from my SM-G350 using Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 19:20   #6374
danas pitao u hrvatske vode i vele da branitelji imaju pravo na popust od 20 posto na vodni doprinos a RVI 50 posto u vezi legalizacije ali samo za stambeni prostor pa to se baš i previše ne govori a ljudi niti možda neznaju a imaju pravo ipak je 20 posto dosta
robberta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 11:37   #6375
Pozdrav!
Suprug i ja smo nedavno nasljedili stan u novoj zgradi koja je sagrađena prošle godine. Naš stan ima cca 56-57 kvadrata i sve štima s tim, ali imamo i izlaz na ravni neprohodni krov koji koristimo (i prije se koristilo, i sagrađeno je zapravo kao normalna terasa sa parapetom 120 cm) kao terasu. Budući da koristimo taj ravni neprohodni krov kao svoju terasu, dogovorili smo se sa stanarima da plaćamo pričuvu i za površinu tog krova (cca 45m2).
Mi bi u svakom slučaju željeli legalizirati taj krov da se vodi kao naša terasa, da negdje u papirima piše da smo vlasnici toga i sve. Da li je to moguće?
alicp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 15:03   #6376
Quote:
alicp kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Suprug i ja smo nedavno nasljedili stan u novoj zgradi koja je sagrađena prošle godine. Naš stan ima cca 56-57 kvadrata i sve štima s tim, ali imamo i izlaz na ravni neprohodni krov koji koristimo (i prije se koristilo, i sagrađeno je zapravo kao normalna terasa sa parapetom 120 cm) kao terasu. Budući da koristimo taj ravni neprohodni krov kao svoju terasu, dogovorili smo se sa stanarima da plaćamo pričuvu i za površinu tog krova (cca 45m2).
Mi bi u svakom slučaju željeli legalizirati taj krov da se vodi kao naša terasa, da negdje u papirima piše da smo vlasnici toga i sve. Da li je to moguće?
Da, ako ste predali zahtjev po zakonu o legalizaciji, do 30.06.2013. Inače teško, da nekažem nemoguće, iz više razloga.
Usput, kako vi to plaćate pričuvu za nešto što se vodi kao krov kuće i u biti je zajednički dio zgrade ?
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 22:59   #6377
dobio sam poziv da dopunim zahtjev sa "dokazom pravnog interesa " -- može pojašnjenje?---

uglavnom ja sam podnio zahtjev za legalizaciju garaže koja je na čestici uz kuću koja ima papire + građena prije 68 čiji je vlasnik moj stari ali sam zbog njegovog zdravstveng stanja ja podnio zahtjev sa mojim imenom i prezimenom jer je bilo navedeno da se neće ulaziti u vlasničko pravne odnose
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:03   #6378
Traži ih da ti citiraju članak Zakona u kojem piše da to treba priložiti.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:12   #6379
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Traži ih da ti citiraju članak Zakona u kojem piše da to treba priložiti.
ok al kaj je to....jesam pravnik al ne kužim kaj točno hoće
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:18   #6380
Pa traže da dokažeš pravni interes na nekretnini. Najjednostavniji oblik toga je da si ti vlasnik, a dokaz pravnog interesa je tada zemljišnoknjižni izvadak. Postoje i ostale mogućnosti pravnog interesa, npr. pravo građenja, predugovor ili ugovor o vlasništvu ili pravu građenja, ugovor o ortaštvu, suglasnost vlasnika...

Uglavnom, ako si ti predao zahtjev prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama iz 2012. godine onda te to nemaju pravo tražiti jer ne moraš imati pravni interes da bi legalizirao. Ako si predao zahtjev prema onom prvom Zakonu iz 2011. godine onda moraš dokazati pravni interes.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.