Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2007., 12:17   #21
Malo da se nadovežem.
Cijena LPG ili ukapljenog naftnog plina se računa po kilogramu.
Ovaj volumen koji ti spominješ mi je nejasan i malo dvojben.
Da ti malo pojasnim proračunom.
-1kg LPG = 4,10kn (izvor sedam-plin)
-specifična težina propan 0,51; butan 0,575 - miks≈0,54 (izvor proplin iako ovo nije konstanta i ovisi o primjesama drugih plinova te temperaturi)
-1m3 tekućine LPG = 540kg x 4,10kn = 2214kn
Koliko će 1m3 tekućine biti plina ovisi o tlaku i temperaturi.
Po njima ako plaćaš 10,42kn ispada 2214/10,42=212.5, tj. 1m3 tekućine LPG jednak je 212.5 m3 plina LPG.
Ako više stanara koristi istu bocu ukapljenog plina tada vjerojatno imaš ugrađen neki mjerač koji vam mjeri plinovitu fazu. No da bi oni došli do te cijene tada moraju znati tlak i temperaturu o kojoj ovisi gustoća smjese.
Iskreno nije mi jasno odakle su izvukli tih 212.5. Neka ti malo pojasne i daju proračun pa se javi ponovno.

Ja osobno ne slažem se s njihovim proračunima. Cisterna ti dođe napuniti spremnik. Ima ugrađeni mjerač koji mjeri protok tj. volumen tekućine LPG.
Zatim lik pomnoži taj volumen s gustoćom i dobije masu i napravi račun.
Meni konkretno na zadnjem računu 1000 litara (1m3) tekućine naplatio 560 kilograma. Sedam-plin kaže 570kg za miks 60:40 u korist butana.
Iskreno svi oni varaju i to je vrlo lako dokazati.
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 13:02   #22
Quote:
salvatore kaže: Pogledaj post
108000kj/kg x 2kg/m3=216000kj/m3.

opet ne valja.
??
s kim ti?

1m3 nema 10kJ nego 33MJ
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 13:15   #23
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
??
s kim ti?

1m3 nema 10kJ nego 33MJ
Znaci zemni ima 10MJ a ukapljeni 33MJ po m3.

Znaci da bi cijena trebala biti 3,3puta veca tj 6,6kn. I dodaj jos nesto na obradu pa cijena 10kn/m3 i nije pretjerana.
salvatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 13:17   #24
Vjerojatno razni distributeri plina imaju različite načine obračuna plina.. Trebali ste se prije raspitati o cijenama i načinima obračuna...

Ako su vam ugradili brojilo na izlazu iz spremnika, onda plačate plin tek kad ga potrošite (prednost za vas), ali SIGURNO po skupljoj tarifi.. Kad bi ga plačali po litri ili kg, morali bi ga plačati unaprijed, tj. odmah nakon dostave...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 13:18   #25
Quote:
salvatore kaže: Pogledaj post
Znaci zemni ima 10MJ a ukapljeni 33MJ po m3.
jebiga..ti napises da zemni ima 10kj a ja kazem da nema 10 nego 33 i to MJ a ti onda zakljucis da zemni ima 10MJ ..

zemni ima 33MJ (ponovno) ili 9.16kwh...ukapljeni ima oko 12kwh...sad stavi cijene i kaloricne vrijednosti u odnos i vidit ces kolko je sta skuplje
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 13:27   #26
A zaboravili ste pri tome najvažniju stvar: u Hr kao nusprodukt prilikom vađenja nafte proizvodi se prilično puno ukapljenog naftnog plina (LPG, propan-butan)..

Kako mi ne znamo što bi s njime, polovicu tog plina prodajemo u inozemstvu po bagatelnim cijenama.. Istovremeno trošimo skupi benzin u prometu, ali nijedna vlada neće se sjetiti da uvede stimulativne mjere za ugradnju plinske opreme u automobile..

Plačanje poreza i nameta kroz litru goriva državi je daleko važnije od ekologije i brige za okoliš u kojem živimo...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 17:51   #27
Baš kuham jaja i mješam vodu da mi ne puknu usljed naglog zagrijavanja i primjećujem da s ovim kućanskim zemnim plinom iz Rusije, treba skoro 10 minuta da zakipi, s onim butanom u boci, šta se dobiva iz nafte ima puno bolju kaloričnu vrijednost i prije zakipi.
E sad mene zanima da li nas plinara vara ?
Da li je moguće da oni nama prodaju u tom plinu paru, jer sam primjetio zimi da iz dimnjaka kad radi centralno suklja para.

K tome da li onaj brojač plina očitava tu paru pod plin..
Metri kubični idu a ono unutra jedan dio pare.

Znači loš plin nam dostavljaju iz Rusije, loše kalorične vrijednosti. Prije bi s drvima zagrijao. A cijene plina da ne govorim...
ivan x is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 16:10   #28
To i ja mislim!
To je nekakav razrjeđeni plin,a njih baš briga jer prodaju po volumenu.
Dok se LPG se prodaje na kile!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.