Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2009., 21:03   #61
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos..._1295032_n.jpg
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 22:40   #62
Probao sam ga i nije loše za piti. Nema baš puno pjene, ali još se prilično osjeti na kvasac. Ostaviti ću ga još tjedan dana pa ću ponovno probati.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 10:26   #63
Nakon dva tjedna odležavanja ima sve odlike piva, osim što je preslabo. Količina alkohola mu je ispod 4% (mjereno vinomjerom).
Trebao sam staviti više ekstrakta od onoga što stoji po receptu. Puno više.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 18:46   #64
http://www.youtube.com/watch?v=WDHuHeCGSbQ

Ovaj link iznad je za filmić s prvog druženja domaćih pivara amatera 26.4.2009.
Kako sad stvari stoje možda organiziramo druženje u 10. mjesecu ove godine.
Zahvaljujem kolegi Kingu na filmiću.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 20:59   #65
EVO upravo popijena prva boca od druge ture... Staro samo 6 dana a vec je upotrebljivo
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 22:10   #66
Probao sam kod Buky-a pivo iz druge ture dobroooooo vuče na one vajcen (jeb ga ne znam njemački) uredno ohlađeno puno pjene. Buky javi kad bude druga tura gotova da dolazim kad bude ribe.

Sabaudin
dosko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 18:22   #67
eto ij se pridruzio pivarima

[http://www.facebook.com/friends/?ref...7478338&ref=mf
darkland is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 15:49   #68
Znam gdje možeš kupiti gotovu pivovaru ,, Dalo bi se i znajmiti i uz pivovaru je lokal sa klopom i velika sala za svadbe . Pivovara je komplet nova iz Njemačke i taj gazda se ne želi time baviti .
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 17:14   #69
Lightbulb

Quote:
ferdofantastiko kaže: Pogledaj post
Radio sam pivo u početku s takvim hmeljem i nisam zadovoljan.
Evo zašto,nema poznat sadržaj alfa kiselina.
Sadržaj alfa kiselina u postotcima opisuje koliko je koji hmelj gorak.To označavaju ovako npr. AA 8.5%
Onaj divlji koji sam koristio nije bio baš gorak pa mi ni piva nije bila uopće gorka.
Drugu rundu sam skuhao od hmelja iz biljne ljekarne.
Suban hmelj ,20 g 12 Kn... ali nemaju dosta ja naručim još 5 kutija po 20 g po koje ću doći sutra.I dođem ja sutra po to kad ono cijena 18 Kn za 20 g (U Merkatoru kod kromosovog tornja)!
Još čuvam račun za uspomenu.I nije bilo gorko.
Bitno je hmelj nakon sušenja držati u zamrzivaču ili unutar neke folije nepropusne za kisik.
Nije dovoljno zavezati u vrećicu.
Ako netko može doći do rizoma(korjena ) hmelja s plantaže kod Križevaca riješio bi nas svih briga oko hmelja.
Ovako to rade Ameri:
Pogledajte na ovoj stranici ovaj filmić.
http://www.basicbrewing.com/index.php?page=video
"Homegrown Hops and Harvest Ale "
Od te dvojce veseljaka sam dosta nučio.
hejahaj! ja sam iz Križevaca i imam neke veze na institutu (oni uzgajaju traženo ), a vrlo sam ozbiljan u nakani da počnem proizvoditi pivo doma ( u Zg ) jer imam i prostor i volju, a pivo ... recimo da ga nemam onoliko koliko bi htio pa eto, bilo bi mi drago ako se možemo nekako povezati , jer ja nemam pojma ni kako bi počeo , odnosno volio bih pomoć iz prve ruke... a hmelj mislim da mogu sredit bez problema...
conradlaeyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 10:24   #70
Quote:
buky1 kaže: Pogledaj post
Slad kupljen, 50 kg 276 kn u Slavonija sladu u Grradišci. Radnici koji su tovarili kažu bolje da si nama dao za piće stotinjak kuna dali bi ti dvije vreće, a ti ides legalno razmjeniti brojevi mob i sve dogovoreno i tako ja danas natovarim vrću i prevac za ZG, "pošaljem" Ferdi mail da me nazove pa da se đoramo a Ferdo se ne javlja cijeli dan. Dođem sad kući a ja konj u zurbi nisam stisao send Uglavnom, sljedeci sam tjedan opez u ZG pa se stignemo dogovorit
Buky ljudino, daj me spoji s tim ljudima u toj firmi, hitno mi treba dvije vreće slada jer bi probao kuhat pivo, a ova kombinacija ispod tezge mi najbolje odgovara....ajde molim te. Javi se što prije! Hmelj sam već nabavio vrlo "povoljno" , a kvasac rješavam u toku tjedna.
zoja2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 15:05   #71
Svaka čast svim ljudima koji doma kuhaju pivo.Svi peku rakiju i rade vino ali malo je onih koji kuhaju pivo...Samo naprijed!
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 21:25   #72
Ovako, imam 15 godina, jako sam se zainteresirao u ovaj sport, planiram kuhati jedno 5 litara pive, kad staraca nebude bilo doma, to ce 99% bit za ništ, hmelja nemam pa ću ubaciti meda,a ječma, vode, kuruza imam, koristiti ću obični bijeli šećer, nakon gotovog procesa staviti cu u PET ambalažu i zapakirati da neprolazi zrak, i polegnuto nedje sakriti na hladno na jedno 2 tjedna.
Molim komentare. Hvala!
__________________
Koljem za džabe!
SvinjskiBut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:04   #73
Komentar je da se baciš na proizvodnju sokića!
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:00   #74
da li je istina da se pivo pjeni samo jedanput?

Pitanje je vezano za pivske trbuhe
Dalmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 19:07   #75
imam jedno pitanje, da li su na ovom forumu jos uvijek prisutni clanovi sa pocetka teme, ili bar netko tko bi mi konkretno mogo nabrojati 'izvore' hmelja i slada, i gdje su i kako ih kontaktirati? takodjer, ima li netko opremu za proizvodnju piva a da je na prodaji. i pitanje u vezi vrenja u prvom i drugom loncu, to treba biti pod tlakom? hvala puno
Magenta_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 09:01   #76
Quote:
Magenta_7 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje, da li su na ovom forumu jos uvijek prisutni clanovi sa pocetka teme, ili bar netko tko bi mi konkretno mogo nabrojati 'izvore' hmelja i slada, i gdje su i kako ih kontaktirati? takodjer, ima li netko opremu za proizvodnju piva a da je na prodaji. i pitanje u vezi vrenja u prvom i drugom loncu, to treba biti pod tlakom? hvala puno
Za sve koje zanima ova tema: http://www.pivarstvo.info
moguće je nabaviti i dijeliti troškove nabave za sve sirovine.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 15:59   #77
Prodajem hmelj Aurora: AA 8,60
Minimalna količina za kupnju 1kg
Cijena 70kn/1kg

Ako je netko zainteresiran neka se javi na e-mail za dogovor o preuzimanju.
[email protected]
domians is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 17:24   #78
[QUOTE=mukotrpak;21856960]Ne budi lijen, prekopah arhiv i nađoh KuK recepruru. Stvar ide ovako:

Pivo ala Plzen (Bombeles)

Na 10 litara vode dodat 1 litru prženog ječma ili Kneippa, te 1 dkg hmelja i to onda 2 sata kuhati [B]pokriveno[B]
Nakon ovog kuhanja dodati 45 deka špinanog šećera kojem se doda 2 litre kipuće vode, koja opet treba da prekipi sa šećerom da se ovaj rastopi. Tu tečnost staviti u pivu s kojom neka još jednom zakipi. Pivu staviti na stranu, pa kad bude mlaka staviti unutra za 1/2 dinara germa razmućenog u 1/2 litre piva. To ima da stoji barem 24 sata u toploj prostoriji (kuhinji) da se dobro ispjeni i onda puni flaše, začepi kuhanim štoplima i veži krpicom. Nakon 10 dana možeš otvoriti.QUOTE]

Da malo obnovimo ovu temu.
Ja sam poslije prvog pokušaja prije godinu dana odustao. Nemam podrum sa koliko-toliko stalnom temperaturom pa mi prokisne ili ne provrije dobro.

Je li itko probao ovaj recept?
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 21:26   #79
[QUOTE=ninoid;28253917]
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Ne budi lijen, prekopah arhiv i nađoh KuK recepruru. Stvar ide ovako:

Pivo ala Plzen (Bombeles)

Na 10 litara vode dodat 1 litru prženog ječma ili Kneippa, te 1 dkg hmelja i to onda 2 sata kuhati [B]pokriveno[B]
Nakon ovog kuhanja dodati 45 deka špinanog šećera kojem se doda 2 litre kipuće vode, koja opet treba da prekipi sa šećerom da se ovaj rastopi. Tu tečnost staviti u pivu s kojom neka još jednom zakipi. Pivu staviti na stranu, pa kad bude mlaka staviti unutra za 1/2 dinara germa razmućenog u 1/2 litre piva. To ima da stoji barem 24 sata u toploj prostoriji (kuhinji) da se dobro ispjeni i onda puni flaše, začepi kuhanim štoplima i veži krpicom. Nakon 10 dana možeš otvoriti.QUOTE]

Da malo obnovimo ovu temu.
Ja sam poslije prvog pokušaja prije godinu dana odustao. Nemam podrum sa koliko-toliko stalnom temperaturom pa mi prokisne ili ne provrije dobro.

Je li itko probao ovaj recept?
Ne pokušavajte kuhati pivo po ovom receptu,osim ako niste u zatvoru ili u rafineriji među arapima!
Recept je potpuno kriv.
c/p s pivarstvo.info:

Dragi pivari, broj članova na forumu se fino popunio i polako će se početi ponavljati pitanja pa sam odlučio polako kako mogu sastavljati ovo da se ne utopimo u masi istih pitanja. Tko ima volje sastavit par rečenica o osnovama slobodno mi se javi.

Da ne pišem svaki put za svaki sastojak ponovno, naime pivo se može skuhati iz bilo čega što sadrži šečer, bilo kojeg hmelja (ili nekog drugog začina), bilo kojeg kvasca i bilo koje vode no rezultati će biti hmm....

1. Slad
2. Hmelj
3. Voda
4. Kvasac
5. Kuhanje
6. Fermentacija
7. Flaširanje i skladištenje


1.1 Da li mogu koristiti stočni ječam za izradu slada za pivo?
NE! Stočni ječam ima puno previše proteina, premalo šećera i jednostavno nije za tu namjenu.

1.2 Da li moram usitniti slad koji je u zrnu?
DA! Obavezno. Slad se usitnjava na posebnom mlinu za slad s valjcima. Vidi http://www.beersmith.com/rollers.jpg. Poanta je zdrobiti slad ali ne i pretvoriti ga u brašno. Puno brašna jako otežava cijeđenje sladovine. Alternative mlinu su:
- zašrotati najkrupnije što možete
- dan prije kuhanja namočite slad u toploj vodi da omekša pa ga izmiksajte štapnim mikserom
- zdrobite u mužaru
- valjkom za tijesto zdrobiti na ravnoj podlozi ili između krpa

2.1 Da li mogu koristi divlji hmelj pri kuhanju piva?
NE! Divlji hmelj, hmelj čaj iz apoteka i sl. sadrže premalo ili ništa alfa kiselina, dakle premalo arome i gorčine.

3.1 Jel mogu koriti vodu iz vodovoda/bunara/potoka/kišnicu?
DA! Svaka biološki ispravna voda je uredu za izradu piva!

3.2 Zašto se koriste različiti tipovi vode u pivarstvu?
Sastav vode (minerali) prvenstvenu ulogu igraju kod ukomljavanja gdje ovisno o sastavu vode dolazi do različitih reakcija te se bolje ili lošije neke tvari iz slada i hmelja otapaju.

3.3 Koja je najbolja voda???
Nema najbolje vode, svaka je dobra za neki tip piva i na vama je da vidite recept i koji tip vode traži.

3.4 Nemam meke vode, jel mogu koristit tvrdu vodovodnu?
Naravno, to znači da više ne pratite recept no nešto će sigurno ispasti.

4.1 Jel mogu koristi pekarski kvasac?
NE! Pekarski kvasci nisu namijenjeni izradi piva. Naravno, vidi drugi paragraf gore na vrhu.

4.2 Jel mogu koristit pivski kvasac iz apoteke?
NE! Taj kvasac je prerađen i mrtav, teško da će zavrijeti.

4.3 Koliko kvasca stavit? Na vrečici piše da je za 20l?
Naravno, ko bi kupovao kvasac da piše da se može zavrijeti i 100l piva, a može. I vrećica suhog kvasca ako se pravilno rehidratizira i aktivira je sigurno dovoljna i za do 100l piva.
Ako sačuvate kvasac, 1-2dcl je dovoljno za 100l piva.
Puno previše kvasca nije dobro jer se još dodatno namnoži i onda na 100l piva imate 10l kvasca (ja radije imam 98l piva i 2l kvasca na kraju)

5.1 Dajte neki recept za pivo!
Probajte otići u željezariju i reći da vam daju šaraf Smile
No, pregledajte sekciju linkovi prije postavljanaj pitanja, tamo ima linkova na stranice sa tonama recepata. Pretražite postojeće postove, ima recepata koje su ljudi koristili i zapisali.

5.1 Zašto se sladovina mora brzo hlatiti?
Što se tiće brzog hlađenja. Činjenica je da je sladovina, kao što i ime kaže slatka vodica, dakle idealan medij za razvoj svih mogućih mikroorganizama, poželjnih (pivski kvasac) no i nepoželjnih (bakterije, plijesni i razni divlji kvasci) kojih ima u zraku i svuda uokolo. Naravno, ključni faktor je i temperatura, na odgovarajućoj temperaturi ti organizmi bujaju.
E sad, bakterije vole temperature blizu temperature ljudskog organizma, dakle oko 35C, stoga, što je kraće sladovina na toj temperaturi, to su manje šanse da stvari krenu po zlu i pivo se pokvari. Uz to, što prije se sladovina ohladi to prije se može dodati kvasac koji kreće s radom i počinje proizvoditi alkohol, koji je konzervans i sprečava razvoj štetnih organizama. U principu, do su dva glavna razloga za brzo hlađenje sladovine.

6.1 Što je fermentacija?
Fermentacija je proces u kojem kvasci anaerobno (bez prisustva kisika) probavljaju šećere. Fermentacijom nastaju dva osnovna produkta:
a) alkohol
b) CO2

7.1 Koliko šećera staviti u boce za karbonizaciju?
Opća preporuka je 5g po LITRI! Ako je moguće otopiti sav šećer u malo vode, prokuhati i umiješati u cjekupno pivo da se postigne ravnomjerna gaziranost u svim bocama. Šećer se dodaje prije nego pivo krenete puniti boce/bačve. Pod prije se podrazumijeva nešto kao oprati ruke prije jela, ne vrijedi ako napravite tri dana ranije.
Dobar kalkulator je na:
http://kotmf.com/tools/prime.php

7.2 Ako zatvorimo pivo u boce i NE dodamo šećer, oče li pivo biti karbonizirano / dobit CO2?
Uz uvjet da je primarna fermentacija otišla do kraja, tj da je potrošen sav šećer (oko 7-10 dana fermentacije), pivo će dobiti CO2 jedino Božjom providnošću...

7.3 Da li je potrebno otvarati boce i ispuštati CO2?
Uz uvjet da je primarna fermentacija otišla do kraja prije pretakanja (tj da ne pretačete usred fermentacije), ako dodate preporučenu količinu šećera NE TREBA otvarati boce.

Komentari u obliku pitanje-odgovor dobro došli. Pitanja i komentari u stilu: ali ja sam koristio pekarski kvasac i... zašto ipak ne mogu koristit divlji hmelj i sl biti će brisani jer im nije ovdje mijesto. Takve stvari zapišite u novi post zajedno sa ostatkom procedure koju ste koristili.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 13:37   #80
Znači, ili kako treba ili nikako.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.