Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2014., 17:19   #1921
moras se dogovoriti sa najmodavcem cija je obveza. ne postoji zakon koji se toga tice jer bi cijela stvar trebala biti placena ili iz pricuve ili preko nekih uplatnica direktno firmi koja cisti. nikako ne placanje na ruke (to je gotovo 100% na crno) no opet vidi sa najmodavcem tko to placa i kako ste se dogovorili. po meni bi ti to trebala platiti jer ti to koristis bez obzira sto na racunu pise ime najmodavca jer je on vlasnik stana.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 23:49   #1922
Trebala bi ako dobijes crno na bijelo (ne mislim pritom na ispunjenu opcu uplatnicu sa njegovim racunom :-D ). Al 200kn je previse.

Ali....Ja sam isto podstanar i kod mene cistacica dode sredinom mjeseca i platim ju 35kn i to mi nije problem kad je zeni to skoro jedini izvor prihoda. U ozbiljnim zgradama je i to placeno iz pricuve.
Al onda mi dode prestavnik suvlasnika i trazi 50kn da mu ubacim u sanducic svaki mjesec za neko odzavanje stubisne rasvjete. A ja ga trazim racun ili nesto, i objasnim mu da vidim da struja od rasvjete ima svoj sat u hodniku i da znam da to placam preko pricuve, i da dokaze sta je tih 50kn i dobit ce. Naravno da pocne muljat i evo vec 1god me nista ne trazi. Uz to imam podrsku vlasnika stana da mu ni lipe nedam na ruke (vjerojatno za pivo), osim cistacici-ona barem cisti
user992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 19:35   #1923
Kad se iznajmjuje stan treba li prijaviti boravište podstanarima na MUP-u i kakva je kazna ako se ne prijave?

Koliko ih je teško izbaciti iz stana ako im prijavim boravište, a oni ne žele plaćati najamninu, unište stan ili sl.?
Čula sam za slučajeve gdje su ljudi prijavljivali podstanare i onda ih nikako nisu mogli izbaciti iz stana (odbijali su plaćati najamninu, ali bi ih policija vraćala jer su imali tamo boravište) pa su se vukli godinama po sudu.

Trebaju li mi novac od najmnine uplaćivati na žiro-račun ili je Poreznoj svejedno ako ide na ruke?
Bridges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 19:41   #1924
nema kazne za neprijavljivanje na mupu jer ti mozes iznajmljivati nekretninu i nekome tko tamo ne zivi ili se iz bilo kojeg razloga ne zeli prijaviti na novoj adresi. kaznjava se jedino ako ne placas porez na najam. da ima tih slucajeva gdje je jako tesko vratiti svoju nekretinu u posjed i zato ljudi izbjegavaju prijave. netko ce ti reci da se to lako rijei preko suda sto je istina samo nakon koliko godina i u ciju korist....hrvatska nema funkcionalno sudstvo!
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 19:55   #1925
Hvala!
Namjeravam platiti porez.

Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
nema kazne za neprijavljivanje na mupu jer ti mozes iznajmljivati nekretninu i nekome tko tamo ne zivi ili se iz bilo kojeg razloga ne zeli prijaviti na novoj adresi.

Ali kako nema kazne za neprijavljeno boravište?

http://www.mup.hr/43.aspx

"Osoba koja u propisanom roku ne prijavi prebivalište, boravište ili radi trajnog iseljenja iz Republike Hrvatske ne odjavi prebivalište ili ne produži prijavu boravišta kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 500 do 5000 kuna. "
Bridges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 19:59   #1926
Quote:
Bridges kaže: Pogledaj post
Hvala!
Namjeravam platiti porez.




Ali kako nema kazne za neprijavljeno boravište?

http://www.mup.hr/43.aspx

"Osoba koja u propisanom roku ne prijavi prebivalište, boravište ili radi trajnog iseljenja iz Republike Hrvatske ne odjavi prebivalište ili ne produži prijavu boravišta kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 500 do 5000 kuna. "
svatko se mora brinuti sam za sebe, Bridges. to je problem stanara, a ne stanodavca. ti prijavljuješ svoje vlastito boravište, a oni su sami odgovorni za njihove prijave. znači teoretski ih može stanodavac zajebati ako im ne dozvoli prijavu u svojoj nekretnini.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 20:08   #1927
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
svatko se mora brinuti sam za sebe, Bridges. to je problem stanara, a ne stanodavca. ti prijavljuješ svoje vlastito boravište, a oni su sami odgovorni za njihove prijave. znači teoretski ih može stanodavac zajebati ako im ne dozvoli prijavu u svojoj nekretnini.
Znači ja kao stanodavac nisam im dužna prijaviti boravište (ići s njima na MUP...) i nema nikakvih sankcija meni, već samo njima???
Nije mi to logično. :-/

Zadnje uređivanje Bridges : 05.01.2015. at 20:14.
Bridges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 20:19   #1928
@Bridges to nije tvoja obveza, državi je najvažnije da platiš porez/ imaš ugovor.

@Marinchica- ni u ludilu nemoj platit! Da 200 kn , dok se tako plaćalo (preko uplatnica) ja sam plaćala mislim cca. 20 kn, najviše što sam čula 50 kn, a osim toga više ne plaćamo tako jer sve ide preko Holdinga- mislim da od siječnja 2014. je zabranjeno sakupljanje novaca po zgradi. Sve bi trebalo ići preko pričuve.
__________________
Kako odgojiti ženu
zulma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 22:39   #1929
Quote:
Bridges kaže: Pogledaj post
Znači ja kao stanodavac nisam im dužna prijaviti boravište (ići s njima na MUP...) i nema nikakvih sankcija meni, već samo njima???
Nije mi to logično. :-/
zato što iznajmljivač koji ostvaruje dohodak po osnovi najma ima zakonsku obavezu sklopiti ugovor o najmu i taj ugovor prijaviti poreznoj upravi, te plaćati porez koji mu odrede.

sa svojim primjerkom tog istog ugovora o najmu tvoji podstanari mogu se sami prijaviti na MUPu.

to što ljudi kod nas masovno krše zakon izbjegavajući ovu prijavu poreznoj upravi nema nikakve veze s činjenicom da zakon postoji. uostalom, to potpisivanje ugovora odn. prijava je jedan od bitnih elemenata prilikom dogovora o najmu stana. šta misliš zašto se to uopće spominje kao pitanje, ako je obavezno?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 02:05   #1930
Zamolio bih vas da prestanete lupetati bezveze i da pročitate čl. 10. st. 4. i čl. 16. st. 1. t. 5. Zakona o prebivalištu, kao i čl. 26. st. 1. i čl. 29. Zakona o najmu stanova u kojem su lijepo opisane obveze najmodavca kao i prekršajne sankcije. Lijep pozdrav.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 03:57   #1931
eh, prijatelju. u pravu si, da, zakon postoji, ali ga se 90 % iznajmljivača u Zg ne drži. kako to objašnjavaš? možda ima neke veze s izostankom kontrole i kažnjavanja? taj postotak se počeo pomalo dizati tek u zadnje vrijeme, i to isključivo u ovom dijelu koji se odnosi na poreznu upravu.

inače, ja jesam ZA ugovor i prijavu i poreznoj i mupu. samo: bilo bi jako dobro kad bi postojala i efikasna protučinidba države, za taj novac koji pri tom uzmu. tj. zaštita i vlasnika nekretnine, a ne samo posjednika.

Zadnje uređivanje uzadnjicas : 06.01.2015. at 04:03.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 10:12   #1932
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Zamolio bih vas da prestanete lupetati bezveze i da pročitate čl. 10. st. 4. i čl. 16. st. 1. t. 5. Zakona o prebivalištu, kao i čl. 26. st. 1. i čl. 29. Zakona o najmu stanova u kojem su lijepo opisane obveze najmodavca kao i prekršajne sankcije. Lijep pozdrav.
jedno je to sto pise na papiru a drugo je praksa prema tome ne lupetaj
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 12:54   #1933
Pozdrav svima

Potpisali smo ugovor o najmu stana jos u kolovozu 2014. sa nasim najmodavcem. U stan smo se trebali useliti jos 01.09.2014. ali to se naprosto nije dogodilo jer se radi o novogradnji koja naravno nije bila useljiva, tj. ni danas 4 mjeseca poslje jos nije useljiva. Sada smo si nasli novi stan i zelimo svoju kaparu od 200 eura nazad, ali najmoprimac ju ne zeli vratiti. Molim vas za savijet kako da postupimo dalje. LP
Marija198 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 13:08   #1934
Je li ugovor ovjeren kod javnog bilježnika ? Je li prijavljen na poreznoj ? Možete "objasniti" najmodavcu ako ne vrati polog idete na poreznu s ugovorom ... to naravno vrijedi ako imate kopiju ugovora i na kopiji datum od kada vrijedi ugovor/useljenje. Alternativa je parnica zbog neispunjenja ugovora s njegove strane. Opet za to trebate datum predviđenog useljenja u ugovoru. Još jednom pažljivo pogledajte što ste potpisali u ugovoru.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 23:19   #1935
Quote:
Marija198 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Potpisali smo ugovor o najmu stana jos u kolovozu 2014. sa nasim najmodavcem. U stan smo se trebali useliti jos 01.09.2014. ali to se naprosto nije dogodilo jer se radi o novogradnji koja naravno nije bila useljiva, tj. ni danas 4 mjeseca poslje jos nije useljiva. Sada smo si nasli novi stan i zelimo svoju kaparu od 200 eura nazad, ali najmoprimac ju ne zeli vratiti. Molim vas za savijet kako da postupimo dalje. LP
prosto nevjerovatno...

ok,mislim koji su njegovi "argumenti" za neizvrsavanje ugovora ili ne vracanje para,tj kaj pise nutra u ugovoru!?
po meni,ak je sve standardno i ok(ak je to tak kak ti kazes) on bi morao vratit duplu kaparu...

pravno gledano,mozes ga tuzit() za neivrsavanje ugovora(bez obzira ovjeren ili ne kod JBa)
ili po meni puno adekvatnija mjera...upozorit ga lijepo da bi bilo pristojno s njegove strane vratit lovu.. pa kasnije(ak ne vrne) izvrsit ovo sto si ga ranije upozorila(naravno ak si taj "tip osobe")
pa onda neka on tebe tuzi,ak bude mogao...:klap:
Jer zbog 1500kn se povlacit po sudovima..sto bi neki nasi prijatelji rekli.."skuplja pita od tepsije"
Ili zdanja opcija,jednostavno sve zaboravit i krenut vesel u zivot dalje kraci za 200€....
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 14:04   #1936
Molim Vas za Vaše mišljenje. Iznajmljujem stan u Zagrebu i podstanar je zaista odličan, sve pohvale, pazi na stan, dogovorili smo se da mu ja izračunam koliki su računi pa mi on donese novac sa stanarinom jer tako bolje odgovara i meni i njemu i stvarno sve pohvale. Vidimo se to jednom mjesecno jer smo susjedi i to je super :-) Kako sam imala takvo dobro iskustvo odlučila sam se na iznajmljivanje kuće vrlo blizu samog centra Samobora. Podstanari koji su se odlučili useliti unajmili su gornji dio kuće (70m2+ dva balkona) te sam im dala na korištenje dvorište i garažu te mi za to plačaju najamninu od 1500 kn i stan nije namješten jer su tako tražili. Napravila sam s njima ugovor na godinu dana, trenutno su tamo oko 6 mj, ali od početka su kasnili sa plačanjem stanarine i pologa(1500 kn). Jedini uvijet je bio da paze na stan i da plačaju račune i stanarinu na vrijeme. Problemi su počeli s prvim računima, komunalac iznosi oko 250 kn (slivne vode, komunalno, smeće....) s time da mi plačamo za polovicu kuće, ali smeće ne plačamo jer nije naše već njihovo. Ali oni ne bacaju toliko smeća da bi to koštalo(kao da ja formiram cijene :-/ a i smeće se računa prema veličini kante) pa se nastavilo s time da je račun za struju prevelik, bila sam tamo, isključila sam sve uređaje, ura stoji što znači da ne troši nešto struju bezveze ili da je neka greška već se na kraju ispostavilo da je bojler od nekih 75 ili više litara upaljen od 0-24 i da su zbog toga veći računi, ali kada je došao račun 150 kn za struju gdje je navedena potrošnja, nakon dva sata rasprave sam odustala jer im se nije dalo objasniti da je to potrošnja (iako lijepo piše na računu već su me uvjeravali da je to paušal koje ja nisam plačala ma da na računu su vidljivi svi paušali i kada su plačeni :-/ sa stanarinama uredno kasne dva, tri tjedna, uz to mi smo platili za jedan mjesec račune( u malo večem iznosu jer njih nije bilo tamo i rekli su da će nam vratiti čim se vrate, to je bilo prije 3 mj, nakon toga su mi uplatili stanarinu a što se tiće računa govorili su da budu za tjeda, za dva i tako. Ali svaki puta kada nazovem me napadnu da nikada nisu tako živjeli, da kakvi su to računi, da kako može plin biti toliki, mada im je skoro isto kao i meni u stanu iste veličine u novogradnji, a ono je kuća na kojoj se grije na samo jednom katu. Uvijek sam dostupna na mobitel i mogu me kontaktirati na mobitel i ako nije nešto u redu znaju da ću to odmah popraviti kao što sam i do sada, ali svejedno su zaobišli to što sam im rekla da ako se žele grijati na drva da moramo obavezno pozvati dimnjačara i da mi kažu da ga nazovem, jer nije čišćen dimnjak jedno 7 godina jer nikoga nije bilo u kući, ali oni se griju na drva bez da su mi išta rekli i bez da je dimnjačar bio. Moglo se je nešto dogoditi. Isto tako izbile su gljivice (kojih nikada nije bilo tamo) i rekla sam im s obzirom da to znaju napraviti da pofarbaju i premažu onim zaštitnim premazom i da ću im to platiti ili odbiti od stanarine, ali to se još nije dogodilo ili da ću pozvati nekoga da to napravi ako im je tako bolje, rekli su da budu i nište od toga.... Znam da će platiti te režije koje su mi dužni kroz par mjeseci, ali novi računi se skupljaju i rade se dugovi. Uz to me uvjeravaju da su bili negdje i da se računi ne trebaju platiti jer da je pretplačeno, a onda kad nazovem onda ispada da naravno da se račun mora platiti. Razmišljam ozbiljno da im otkažem kad istekne ugovor jer kada platim porez i "paušale" i ostale stvari koje još trebam platiti dolazi mi na to da mi je možda isplatljivije da je kuća prazna. Dakle nisam jedna od onih koja mora stalno dolaziti tamo i zvati, ali ovako moram kad su stalno neki dugovi i neplačeni računi :-/ Zanima me što mislite o cijeloj ovoj priči i sa strane najmodavca i sa strane najmoprimca. Zanima me tko je dužan plačati paušale za plin npr preko godine kada se ne koristi ja ili oni?
andrea1988z is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 12:27   #1937
Ima ko iz splita da je prijavljeni podstanar sa ugovorom?
Zanima me komunalna naknada, jeli plaćate veću tarifu tj gospodarsku pošto je stan u kojem živite poslovni prostor pa shodno tome ide gospodarska komunalija?
Po toj logici bi nam onda mogli stavit i gospodarsku struju i vodu i sve ostalo kao što poslovni prostori plaćaju?
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 19:13   #1938
Quote:
andrea1988z kaže: Pogledaj post
Molim Vas za Vaše mišljenje. Iznajmljujem stan u Zagrebu i podstanar je zaista odličan, sve pohvale, pazi na stan, dogovorili smo se da mu ja izračunam koliki su računi pa mi on donese novac sa stanarinom jer tako bolje odgovara i meni i njemu i stvarno sve pohvale. Vidimo se to jednom mjesecno jer smo susjedi i to je super :-) Kako sam imala takvo dobro iskustvo odlučila sam se na iznajmljivanje kuće vrlo blizu samog centra Samobora. Podstanari koji su se odlučili useliti unajmili su gornji dio kuće (70m2+ dva balkona) te sam im dala na korištenje dvorište i garažu te mi za to plačaju najamninu od 1500 kn i stan nije namješten jer su tako tražili. Napravila sam s njima ugovor na godinu dana, trenutno su tamo oko 6 mj, ali od početka su kasnili sa plačanjem stanarine i pologa(1500 kn). Jedini uvijet je bio da paze na stan i da plačaju račune i stanarinu na vrijeme. Problemi su počeli s prvim računima, komunalac iznosi oko 250 kn (slivne vode, komunalno, smeće....) s time da mi plačamo za polovicu kuće, ali smeće ne plačamo jer nije naše već njihovo. Ali oni ne bacaju toliko smeća da bi to koštalo(kao da ja formiram cijene :-/ a i smeće se računa prema veličini kante) pa se nastavilo s time da je račun za struju prevelik, bila sam tamo, isključila sam sve uređaje, ura stoji što znači da ne troši nešto struju bezveze ili da je neka greška već se na kraju ispostavilo da je bojler od nekih 75 ili više litara upaljen od 0-24 i da su zbog toga veći računi, ali kada je došao račun 150 kn za struju gdje je navedena potrošnja, nakon dva sata rasprave sam odustala jer im se nije dalo objasniti da je to potrošnja (iako lijepo piše na računu već su me uvjeravali da je to paušal koje ja nisam plačala ma da na računu su vidljivi svi paušali i kada su plačeni :-/ sa stanarinama uredno kasne dva, tri tjedna, uz to mi smo platili za jedan mjesec račune( u malo večem iznosu jer njih nije bilo tamo i rekli su da će nam vratiti čim se vrate, to je bilo prije 3 mj, nakon toga su mi uplatili stanarinu a što se tiće računa govorili su da budu za tjeda, za dva i tako. Ali svaki puta kada nazovem me napadnu da nikada nisu tako živjeli, da kakvi su to računi, da kako može plin biti toliki, mada im je skoro isto kao i meni u stanu iste veličine u novogradnji, a ono je kuća na kojoj se grije na samo jednom katu. Uvijek sam dostupna na mobitel i mogu me kontaktirati na mobitel i ako nije nešto u redu znaju da ću to odmah popraviti kao što sam i do sada, ali svejedno su zaobišli to što sam im rekla da ako se žele grijati na drva da moramo obavezno pozvati dimnjačara i da mi kažu da ga nazovem, jer nije čišćen dimnjak jedno 7 godina jer nikoga nije bilo u kući, ali oni se griju na drva bez da su mi išta rekli i bez da je dimnjačar bio. Moglo se je nešto dogoditi. Isto tako izbile su gljivice (kojih nikada nije bilo tamo) i rekla sam im s obzirom da to znaju napraviti da pofarbaju i premažu onim zaštitnim premazom i da ću im to platiti ili odbiti od stanarine, ali to se još nije dogodilo ili da ću pozvati nekoga da to napravi ako im je tako bolje, rekli su da budu i nište od toga.... Znam da će platiti te režije koje su mi dužni kroz par mjeseci, ali novi računi se skupljaju i rade se dugovi. Uz to me uvjeravaju da su bili negdje i da se računi ne trebaju platiti jer da je pretplačeno, a onda kad nazovem onda ispada da naravno da se račun mora platiti. Razmišljam ozbiljno da im otkažem kad istekne ugovor jer kada platim porez i "paušale" i ostale stvari koje još trebam platiti dolazi mi na to da mi je možda isplatljivije da je kuća prazna. Dakle nisam jedna od onih koja mora stalno dolaziti tamo i zvati, ali ovako moram kad su stalno neki dugovi i neplačeni računi :-/ Zanima me što mislite o cijeloj ovoj priči i sa strane najmodavca i sa strane najmoprimca. Zanima me tko je dužan plačati paušale za plin npr preko godine kada se ne koristi ja ili oni?
tjeran to van kako znaš i umiješ, osim ako ti ovrhe po računima i plaćanje tuđih režija nisu omiljeni hobi
imao sad prije nekoliko tjedana slično iskustvo, srećom bili su samo 4 mjeseca, i hvala bogu "samo" 1500kn sam ostao kratak za njihove režije. njima se baš svidjelo biti u stanu i plaćati režije koliko im se prohtije
da sam pametan bio tjerao bi cigane van bar mjesec ranije pa bi uštedio 700-800kn.
Nije mi jasan taj "paušal" za plin nrp. kakav je to paušal????? plin bar u zagrebu uvijek vezan za potrošnju, spominješ i paušal struju???????
uglavnom tjeraj to van ili ćeš ostati kratka 7000-8000kn a da se ne okreneš
lav1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 21:25   #1939
Pausal za plin je zato sto preko npr ljeta se ne koristi plin jer je plin samo za grijanje, pa dolazi pausal od 20 kn, ali neznam da li sam ga duzna platiti ja ili oni?voda je na struju, a sto se tice struje, nije nikoga bilo prije u kuci pa je sve bilo na pausalima pa sam za 2 mj morala platiti pausale dok nije bila obracunata potrosnja, a kad je ta potrosnja obracunata onda govorili da je to zbog pausala koji nisu placeni, a lijepo na racunu pise da su placeni i kolika je potrosnja i kad se pomnozi sa cijenom ispada iznos racuna, ali je bilo nemoguce to objasniti, uplatili su mi jucer jedan dio do kraja bi trebali isplatiti dug sad cu vidjeti sto ce biti dalje :-/
andrea1988z is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 08:57   #1940
Quote:
Lake kaže: Pogledaj post
Ima ko iz splita da je prijavljeni podstanar sa ugovorom?
Zanima me komunalna naknada, jeli plaćate veću tarifu tj gospodarsku pošto je stan u kojem živite poslovni prostor pa shodno tome ide gospodarska komunalija?
Po toj logici bi nam onda mogli stavit i gospodarsku struju i vodu i sve ostalo kao što poslovni prostori plaćaju?

Mi smo u Splitu i prijavljeni smo. Plaćam normalne komunalije, ne znam zašto bi se iznajmljeni stan gledao kao poslovni prostor.

Vidim sad šta si pisao na drugoj temi. Kako ja shvaćam on je to prijavio kao apartman i to vjerojatno sa mogućnošću služenja doručka pošto se spominju ugostiteljske usluge.

Sad, da stanove za iznajmljivanje treba prenamjeniti u poslovne prostore, mi nema smisla, ali neću se zaklet, jer je u nas sve moguće.

Zadnje uređivanje Garf : 22.01.2015. at 09:07.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:56.