Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2008., 10:54   #1
Ranica na maternici - ektropij (eritroplakija)

Bok svima!
Imam pitanje koje me jako muči...
Naime, bila sam kod ginekologa i rekao mi je da je nalaz čist ko suza i da mogu doma, no naknadno sam vidjela da mi na nalazu piše slijedeće: "erozija i ektropija vrata maternice" ili latinski naziv: "erosio portionis cervicis" !!!
Nije mi jasno da mi je rekao da je sve ok i poslao me doma, a onda mi u nalazu napisao gore navedeno!?
Zbunjena sam, ne znam o čemu se radi, nikad nisam imala ništa, imam 28 godina!
Molim vas za pomoć, ako netko zna šta to znači da mi odgovori čim prije da mogu mirno spavati...
Unaprijed hvala...
NickPraskaton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 13:14   #2
Quote:
NickPraskaton kaže: Pogledaj post
Naime, bila sam kod ginekologa i rekao mi je da je nalaz čist ko suza i da mogu doma, no naknadno sam vidjela da mi na nalazu piše slijedeće: "erozija i ektropija vrata maternice" ili latinski naziv: "erosio portionis cervicis" !!!
Ista stvar se meni danas dogodila. Trazila sam na netu, ali nista nisam uspjela naci. Bila bi zahvalna ako itko zna ista o tome da kaze da znam da li se trebam brinuti ili ne...
IvanaMath is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:02   #3
Uspjela sam konacno nesto iscackati na netu pa ako nekom pomogne...

http://baystatehealth.com/eConsumer/...000f0c19acRCRD
IvanaMath is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 17:48   #4
nekada davno poznata pod nazivom "ranica", jer je crvene boje pa se uvriježio taj naziv, inače nije rana nego izokrenuto tkivo koje nije bolesno a jako je česta pojava

jedini problem je što je podložno infekcijama pa obično žene imaju konstantan iscjedak, to je ono kad kažu da iscjedak nije patogen nego "normalan"
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 20:59   #5
Quote:
mayabela kaže: Pogledaj post
nekada davno poznata pod nazivom "ranica", jer je crvene boje pa se uvriježio taj naziv, inače nije rana nego izokrenuto tkivo koje nije bolesno a jako je česta pojava

jedini problem je što je podložno infekcijama pa obično žene imaju konstantan iscjedak, to je ono kad kažu da iscjedak nije patogen nego "normalan"

hm...da nije to ektopija?
ektopija je takozvana ranica. odnosno kada je umjesto plocastog epitela cilindricni. i uzrokuje samo pojacano lucenje sluzi.
ako je ektopija velika onda se primjenjuje terapija, tusiranje ranice, premaz ili kako vec albothylom pa onda taj epitel otpada i gadno izgleda.

a ne znam sto je ektropija ni da li je to isto.
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 18:33   #6
trebalo bi da o istoj stvari govorite. Cesto se desava kod zena koje koriste kontracepcijske pilule i nije nista strasno. Samo si mozda vise podlozna infekcijama i to je to.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 11:57   #7
c/p

"Ectopia, erythroplakia i ectropion su sinonimi za ranicu ili crvenu mrlju na vratu maternice. Ranica je pomalo nesretan termin jer se zbilja ne radi o defektu tkiva, nego o zamjeni dijela mnogoslojnog pločastog epitela koji prekriva vrat maternice s tankim jednoslojnim cilindričnim epitelom iz unutrašnjosti maternice. Kroz ovaj “novi” epitel koji je vrlo tanak prosijavaju sitne krvne žilice koje se nalaze u vezivnom tkivu ispod epitela, tako da je boja ovog epitela gotovo vatreno crvena i veoma se ističe u odnosu na blijedo roza boju preostalog epitela. Otuda i naziv crvena mrlja ili Erythroplakia.

Ectopia označava prisustvo epitela kojemu tu nije mjesto, a Ectropion označava izvrnuti epitel. Ectopia se nalazi u gotovo 70% žena i danas se smatra normalnim nalazom.

Problem ectopie je to što se ovdje radi o veoma tankom sloju epitela koji je podložan infekciji. Sam prijelaz cilindričnog u pločasto slojeviti epitel (TZ - transformacijska zona) je najčešće sijelo abnormalnog epitela na vratu maternice.

Liječenje promjena na vratu maternice više ovisi o karakteristikama PAPA testa, nego prisustvu ectopije. Sama po sebi ectopia nije bolest i ne treba ju liječiti."
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 12:08   #8
Quote:
mayabela kaže: Pogledaj post
c/p

"Ectopia, erythroplakia i ectropion su sinonimi za ranicu ili crvenu mrlju na vratu maternice. Ranica je pomalo nesretan termin jer se zbilja ne radi o defektu tkiva, nego o zamjeni dijela mnogoslojnog pločastog epitela koji prekriva vrat maternice s tankim jednoslojnim cilindričnim epitelom iz unutrašnjosti maternice. Kroz ovaj “novi” epitel koji je vrlo tanak prosijavaju sitne krvne žilice koje se nalaze u vezivnom tkivu ispod epitela, tako da je boja ovog epitela gotovo vatreno crvena i veoma se ističe u odnosu na blijedo roza boju preostalog epitela. Otuda i naziv crvena mrlja ili Erythroplakia.

Ectopia označava prisustvo epitela kojemu tu nije mjesto, a Ectropion označava izvrnuti epitel. Ectopia se nalazi u gotovo 70% žena i danas se smatra normalnim nalazom.

Problem ectopie je to što se ovdje radi o veoma tankom sloju epitela koji je podložan infekciji. Sam prijelaz cilindričnog u pločasto slojeviti epitel (TZ - transformacijska zona) je najčešće sijelo abnormalnog epitela na vratu maternice.

Liječenje promjena na vratu maternice više ovisi o karakteristikama PAPA testa, nego prisustvu ectopije. Sama po sebi ectopia nije bolest i ne treba ju liječiti."
tako je!ja isto imam ektopiju ali povremeno,nemam na svakom pregledu ranicu,nekad ju imam a nekad ne i papa ako mi je u redu ne koristim ništa.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 00:01   #9
Ranica na maternici - ektropij (Eritroplakija)

Prilikom poroda dogodila mi se je 'ranica' na maternici (ušću) koja se stručno zove ektopij...

Kolposkopskim pregledom veličine je 2 kune.

da li ste to vi žene koje ste rodile imale, da li vam se to u porodu dogodio te kako ju sanirati.?

Ginekolog mi je savjetovao da ju saniram jer takva sluznica koja se nije zatvorila do kraja (to je ta 'ranica') je podložna upalama te kasnije karcinomima.

kako se nje riješiti

Hvala na odgovorima
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 00:20   #10
bila ti je ta tema već,zvala se eritroplakija,neki to zovu tako a neki ektopij,kao što sam ti rekla mišljenja ginekologa su podjeljena oko saniranja ranice,neki govore da je se treba riješiti jer ona jednog dana može postati kancerogena i podložna je upalama a neki da je se netreba dirati dok god je papa u redu u smislu da nema nekih abnormalnih stanica,nju imaju i žene koje nisu rađale tako da nemora biti od poroda,može biti i od čestih upala,saniranje nje se najčešće radi spaljivanjem tekućim dušikom ili ti krioterapijom,to u principu i nije spaljivanje jer taj tekući dušik je na jako niskoj temperaturi koja hladi a vi imate osjećaj da peče jer je to jako niska temperatura,u svakom slučaju ja sam za to da se ta ranica treba riješiti jer kako je jedan ginekolog rekao žene imaju i karijes pa ga rješavaju,imaju i hemeroide pa ih rješavaju i zašto onda se nebi i ta ranica rješila koja čak jednog dana može postati maligna.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 00:26   #11
to je istina...ako imaš karijes riješiš ga se, kao i kapilara kao i hemeroida

a da li se to radi pod nekom anestezijom??? koliko nakon toga nema seksualnih odnosa??
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 00:31   #12
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
to je istina...ako imaš karijes riješiš ga se, kao i kapilara kao i hemeroida

a da li se to radi pod nekom anestezijom??? koliko nakon toga nema seksualnih odnosa??
mislim da se neradi pod anestezijom jer sam ja tom metodom,znači krioterapijom rješavala kapilaru ispod oka i neke žene bradavice po nogama i rukama i naravno da nismo dobivale anesteziju,bez obzira što je to vagina mislim da se nedaje,možda griješim ali mislim da ne,to te samo zapeče tu sekundu i prestane,što se tiče spolnog odnosa mislim da se nesmije imati a sad koliko dugo zbilja to neznam ali nevjerujem da jako dugo jer ti ni nekrvariš nakon toga ni ništa tako da mislim da se može ubrzo.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 09:50   #13
Jel to ono "stanjenje epitela"?
To ja imam, i dr. mi reče da to pola žena ima od rođenja.
Ne mora se operirat, jedino kaj takve žene redovito trebaju radit Papu (jednom godišnje) i to je sve.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 11:19   #14
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Jel to ono "stanjenje epitela"?
To ja imam, i dr. mi reče da to pola žena ima od rođenja.
Ne mora se operirat, jedino kaj takve žene redovito trebaju radit Papu (jednom godišnje) i to je sve.
nije to stanjenje epitela već kako to doktori vole zvati ranica koja može biti prirođena,uzrukovana upalama,uzimanjem kontraceptiva,ima ju 50 % žena,tu ranicu ili ti ektopij karakterizira promjenjeni epitel koji se inače nalazi u kanaliću cervixa a pod gore navedenim okolnostima on se prebaci na vanjski dio cervixa i onda to izgleda kao crvena mrlja ili ti eritroplakija a ta crvena mrlja asocira na ranicu pa onda to tako neki zovu,ona je podložna upalama jer ta ranica u dodiru s vaginalnom sekretom luči sluz koja je alkalna i tako se povećava ph rodnice koji paše svim bakterijama,gljivicama i virusima i zato su spolne bolesti češće kod žena koje imaju ektopij,te taj promjenjeni epitel je mjesto ulaska humanog papiloma virusa ili ti hpv-a ta jednog dana ektopij može postati karcinom jer je to zatvoreni krug,znači ektopij je podložan upalama radi one sluzi koja povisuje ph i ulazno je mjesto virusu te zato jednog dana od tih silnih infekcija može doći do karcinoma i zato bi ju bilo poželjno odstraniti,i kao što sam već napisala to se radi spaljivanjem a ne nikakvom operacijom kao što si ti napisala i kako je tvoj doktor tebi rekao da to netreba dirati dok je papa u redu, i to sam spomenula da su mišljenja podjeljena oko toga dali ju dirati ili ne ali tvoj doktro je za to da je se nedira,ali kad malo pročitaš ovo što sam napisala onda zapravo bi trebala shvatiti da bi ju bilo bolje maknuti jer znači kod nje su češće spolne bolesti i jednog dana može postati kancerogena pa šta treba čekati da do toga dođe pa onda rješavati ili odmah rješiti dok još nije ništa postalo opasno,mislim da je ta solucija bolja ali svatko ima svoje mišljenje a ja mislim da treba i da sam dobro obrazložila zašto.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 12:24   #15
a nema neki lijek za to, tipa vaginalete?
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 12:46   #16
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
a nema neki lijek za to, tipa vaginalete?
na moje pitanje ako je ranica nastala od upale dali će se onda povući kad izliječimo upalu rekao mi je jedan poznati ginekolog stručnjak da može ali rijetko i da će opet izbiti ako se i povuče i da je bolje onda spaliti i onda se više nikad nevraća
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 13:08   #17
danas sam opet o tome pričala i opet mi je kolposkopom to gledao.

moja je veličine malog nokta tako se on izrazio.... i rekao je ona nije opasna sama za sebe ali ono što je opasno jer je onda izložena upalama..stalno ste pod nekim vaginaletama, antibioticima...............ako planirate trudnoću upale vam ne trebaju riješite je se prije trudnoće.

Ona izaziva i karcinome ako se ne kontrolira...

jebiga, pošto planiram trudnoću, želim riješiti se svega što mi ne treba
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 22:59   #18
ektopija nije nista opasno ni posebno, ali ako je velika onda se tretira. moja je bila velika, pokrivala je cijelu povrsinu endocerviska. isla sam 4 puta na premazivanje s albothyl sol. nist ne boli, gotovo za 2min. ako je ektopija velika javi se pojacana sluz, a ja sam je imala na izvoz. nakon premazivanja albothylom (sto se jos i zove tusiranje ektopije) taj epitel se ljusti i otpada i izadje van kao kozica. nekih 1-2 dana nakon premazivanja curi smedje i ta kozica zna izgledati odvratno. kod moje privatne ginekologinje to premazivanje je kostalo 100kn. receno mi je da ako je ta ranica velika pogoduje razvoju infekcija. nakon terapije treba se suzdrzati 2-3 dana od spolnih odnosa.
eto, meni je sad sve super, nemam uopce te odvratne prozirne sluzi.
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 00:40   #19
doktor mi je reko za tu crvenu ranicu da je ektopij,ali ne vjerujem do kolposkopije ništa
čudim se kako je prije nije vidio.isto imam sluzi na izvoz,a na sredini ciklusa obavezno sukrvicu,od ovulacije,pretpostavljam,nadam se
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 14:50   #20
Quote:
darkNess(ie) kaže: Pogledaj post
ektopija nije nista opasno ni posebno, ali ako je velika onda se tretira. moja je bila velika, pokrivala je cijelu povrsinu endocerviska. isla sam 4 puta na premazivanje s albothyl sol. nist ne boli, gotovo za 2min. ako je ektopija velika javi se pojacana sluz, a ja sam je imala na izvoz. nakon premazivanja albothylom (sto se jos i zove tusiranje ektopije) taj epitel se ljusti i otpada i izadje van kao kozica. nekih 1-2 dana nakon premazivanja curi smedje i ta kozica zna izgledati odvratno. kod moje privatne ginekologinje to premazivanje je kostalo 100kn. receno mi je da ako je ta ranica velika pogoduje razvoju infekcija. nakon terapije treba se suzdrzati 2-3 dana od spolnih odnosa.
eto, meni je sad sve super, nemam uopce te odvratne prozirne sluzi.
Ista stvar kod mene... Nije ništa opasno, ali mi je ta ranica stalno "balila" i postojala je mogućnost nekih infekcija. 5-6 terapija albothylom, sam postupak brz i bezbolan, malo neugodan zbog kotrakcija maternice (osjećaj kao kad trebaš dobiti mengu). Od sexa se koji dan suzdržiš, meni se sav epitel fino obnovio i nije mi se ektopija vratila.
__________________
I can resist everything except temptation
in spe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.