Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2010., 00:02   #61
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Znači bila sam blizu.

A kako se liječi kad je Raynauld bolest a ne sindom ili fenomen?
Jesi.

Često ima varijacija bolest/sindrom,al eto ovdje je u pitanju fenomen.

Liječenje ovisi o stupnju bolesti...u globalu gledano se preporuča izbjegavati situacije koje potencijalno mogu utjecati na izražajnost fenomena kao što je npr. hladnoća,pušenje jer oboje potiče snažnu vazokonstrikciju i dovodi do vazospazma,sa posljedičnim bolovima...Od lijekova se najčešće propisuje prazosin koji je selektivni blokator alfa 1-adrenoreceptora tako da zapravo potiče vazodilataciju,tj. širenje krvnih žila na periferiji.

Prazosin kao i doksazosin je sam po sebi antihipertenziv,ali ponata kod Raynaudovog fenomena jest da zbog jake spastične vazokostrikcije dolazi do povečanja perifernog otpora sa posljedičnim razvijem hipertenzije i smanjenjem srčanom minutnog volumena...tako da na kraju krajeva je najopterečenije srce,uz pristnost bolova u zahvaćenim područjima zbog lokalne ishemije uzrokovane vazokonstrikcijom.
I stoga,uporaba antihipertenziva je korisna trostruko:

1. uklanja vazokonstrikciju potičući relaxaciju glatkih mišićmih stanica u endotelnim krvnim žilama
2. snizuje tlak i time smanjuje opterećenje srca
3. otklanja bol uzrokovanu spazmom žila


evo jednog korisnog linka
http://www.centar-zdravlja.net/boles...audova-bolest/

Zadnje uređivanje vixen27 : 20.04.2010. at 00:07.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 11:06   #62
Vixen hvala na odgovoru.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 20:25   #63
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Vixen hvala na odgovoru.
Molim.

Samo bi nadodala da nikako nije za podcijeniti faktore nikotina,koefina kao i same hladnoće,tako da je čak i uz terapiju lijekovima preporučljivo izbjegavati izlaganje hladnoći (dakle,obavezno se deblje oblačiti po hladnijem vremenu), prestati ili smanjiti pušenje na minimum,kao također,i kofein svesti na minimum (bilo da se radi o kavi, Coca Coli, energetskim pićima, tabletama koje se nažalost najnormanije mogu kupiti u apotekama a koje imaju circa 98% udio kofeina kao recimo Guarana i sl...) jer oni utječu dobrano na vazokonstrikciju u smislu njezine promocije,a time i pogoršanju same bolesti ili fenomena.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 11:19   #64
Onda sam ja dobra.

Ne pušim, ne pijem kavu, Colu i slična sranja ne pijem jer mi ne odgovaraju, eto jedino što moram izbjegavati hladnoću a to vjeruj mi izbjegavam kad dođe zima. Zatvorim se u kuću i ne mrdam ako ne moram ići negdje.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 13:40   #65
meni s ezna desit da mi cjela šaka poljubičasti poplavi i ona se to povuče nekad za par minuta a nekda par dana, jel to može biti isto tip raynauda?
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:15   #66
Jesi bila kod doktora zbog toga?

Jesi primjetila da ti se to događa kad uzmeš nešto hladno u ruke ili kad si po zimi vani na hladnoći?

Ne znam, čudno mi je to što ti zna trajati danima.

Meni poplave i pobijele prsti kad sam na hladnome ili kad držim u ruci nešto hladno, al čim ih zagrijem meni to prođe.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 18:50   #67
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Jesi bila kod doktora zbog toga?

Jesi primjetila da ti se to događa kad uzmeš nešto hladno u ruke ili kad si po zimi vani na hladnoći?

Ne znam, čudno mi je to što ti zna trajati danima.

Meni poplave i pobijele prsti kad sam na hladnome ili kad držim u ruci nešto hladno, al čim ih zagrijem meni to prođe.
prije je bilo vezano za hladnću ali sad bas vani i nije hladno!!! mene to nista ne boli samo ružno izgleda bila sam kad se prvi put to javilo u 10mj i misle da je sekundarni raynaud ali misle!!
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 11:55   #68
A jesi radila neke pretrage? I jesi bila kod imunologa?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 17:39   #69
Pre nekih mesec dana odkrili su mi Raiunadov sindrom,magnetnom rezonansom i preko krvi imuni sistem mi nije dobar.Vec dugo imam hladne ruke i otoke na rukama.bol je toliko jaka da ni najaci lekovi protiv reume nedeluju.Izlozena sam na poslu stalno hladnoj vodi,promaji,prasini i teskim fizickim naporom tako da su mi ruke stalno pod otocima.Dali neko zna dali se dobija neko lakse radno mesto zbog Rajunadovog sindroma?
omlet mix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:05   #70
Danas sam mjerila temperaturu i bila je ispod 34 ali taj je toplomjer nepouzdan. Drugi je pokazao da je oko 34.3-34.4, mjerila sam tri puta. Ne osjecam se dobro od jucer, osjecam povremenu vrtoglavicu(dogadjalo se i u proslosti) ne umirem od hladnoce(ne vise nego uobicajeno, imam raynaudov) . Cula sam da bi raynaudov mogao biti iza toga pa bi me zanimalo kakva je vasa uobicajena tjelesna temperatura i da li vam je nekada niska? Hvala za odgovore.
Neret is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:14   #71
Meni je normalna temperatura al kad je hladno meni pobijele i poplave ruke i noge.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:36   #72
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Meni je normalna temperatura al kad je hladno meni pobijele i poplave ruke i noge.
Leeloo27, i meni je inace normalna(samo ne danas) a ruke i noge su mi cesto plave. Hvala za odgovor.
Neret is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 22:57   #73
evo ja ito imam RAYNAUDOV Sindrom pa me sam zanima ako itko zna kakve on bolesti MOZE prouzrociti ??
lav_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 11:54   #74
Quote:
lav_18 kaže: Pogledaj post
evo ja ito imam RAYNAUDOV Sindrom pa me sam zanima ako itko zna kakve on bolesti MOZE prouzrociti ??
Raynauldov sindrom može biti simptom nečega al ne može nešto prouzročiti. Obično ide u kombinaciji sa drugim autoimunim bolestima ali može biti i primarna bolest (jedina).

I ovo je dosadna, neugodna bolest koju ne bi poželila nikome. Doslovno se moraš preko zime zatvoriti u kuću jer ništa živo (barem meni) ne pomaže.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 08:44   #75

inače sam volila zimu al od prošle godine baš i ne.
Počeli su mi oticati prsti desne ruke. Prvo mi otekne kažiprst desne ruke, pa onda redom ovi ostali, zatim slijedi lijeva, al to se desi kad je baš hladno hladno.
Ujutro kad se tek dignem prsti me jako bole i nemam ništa snage u desnoj ruci.
Otek je najveći oko zgloba. Kad utoplim ruke, onda me počne sve peckati i svrbjeti.
Prošle godine sam radila pretrage za reumu i sve je ok, doktor me nije htio slati na daljnje pretrage.
Čitala sam topic od početka i imam sve simptome Raynaudovog sindroma.
Razmišljala sam si kupiti one tablete za cirkulciju što se spominju na početku topica, jel još netko probao PRAXILENE iz Italije?
Ne da mi se opet cijelu zimu zajebavat s rukavicama
alice1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 09:18   #76
Bojim se da ćeš morati inzistirati na daljnjim pretragama da se vidi jel Ray ili ne. Ovako na svoju ruku nešto uzimati, bez konzultacija sa specijalistom i bez dijagnoze je jako opasno.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 17:13   #77
Quote:
alice1987 kaže: Pogledaj post

inače sam volila zimu al od prošle godine baš i ne.
Počeli su mi oticati prsti desne ruke. Prvo mi otekne kažiprst desne ruke, pa onda redom ovi ostali, zatim slijedi lijeva, al to se desi kad je baš hladno hladno.
Ujutro kad se tek dignem prsti me jako bole i nemam ništa snage u desnoj ruci.
Otek je najveći oko zgloba. Kad utoplim ruke, onda me počne sve peckati i svrbjeti.
Prošle godine sam radila pretrage za reumu i sve je ok, doktor me nije htio slati na daljnje pretrage.
Čitala sam topic od početka i imam sve simptome Raynaudovog sindroma.
Razmišljala sam si kupiti one tablete za cirkulciju što se spominju na početku topica, jel još netko probao PRAXILENE iz Italije?
Ne da mi se opet cijelu zimu zajebavat s rukavicama
Koje ste sve pretrage radili?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 23:36   #78
ovak, reko mi je da izvadim PROTEINE rezultat je bio (S) CRP 0.8
SEROLOŠKE TESTOVE (S) RF /rheuma f.) <20 i (S) Waaler Rose test <6.
To je valjda sve ok, pa me nije slao dalje na pretrge, nego me samo savjetovao da utoplim što je više moguće ruke.
a na koje pretrage bi mogla dalje ići? tako da mogu malo dosađivati svom doktoru.
alice1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 23:51   #79
Ja ti mogu opisati kako sam ja krenula. Išla sam prvo kod vaskularnog kirurga (mislim da to inače nije procedura ali kako sam imala da ne kažem glupu doktoricu opće prakse koja me praktički odjebala išla sam zaobilaznim putem i sredila si mimo nje pregled). Vaskularni me poslao na color doppler i snimanje vratne kralježnice i budući da su mi došli uredni nalazi rekao je da je Raynauld u pitanju i uputio me na imunologiju.

A tamo su mi radili kompletnu imunološku obradu (RF, waler rosa, anti dsDNA, ENA screen, antitijela na centromere, kardiolipinska antitijela, panca, canca, imunoglobulini, c3, c4, anf....). Uglavnom vadila sam pun klinac svega, mislim da su mi jedno 6-7 ampula krvi povadili + iz prsta su radili razmaze na 2-3 stakalca.

Al dobro meni je Raynauld sekundarna bolest pa su sve ovo vadili da vide šta mi je zapravo. Al definitivno inzistiraj na daljnim pretragama.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 14:57   #80
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ja ti mogu opisati kako sam ja krenula. Išla sam prvo kod vaskularnog kirurga (mislim da to inače nije procedura ali kako sam imala da ne kažem glupu doktoricu opće prakse koja me praktički odjebala išla sam zaobilaznim putem i sredila si mimo nje pregled). Vaskularni me poslao na color doppler i snimanje vratne kralježnice i budući da su mi došli uredni nalazi rekao je da je Raynauld u pitanju i uputio me na imunologiju.

A tamo su mi radili kompletnu imunološku obradu (RF, waler rosa, anti dsDNA, ENA screen, antitijela na centromere, kardiolipinska antitijela, panca, canca, imunoglobulini, c3, c4, anf....). Uglavnom vadila sam pun klinac svega, mislim da su mi jedno 6-7 ampula krvi povadili + iz prsta su radili razmaze na 2-3 stakalca.

Al dobro meni je Raynauld sekundarna bolest pa su sve ovo vadili da vide šta mi je zapravo. Al definitivno inzistiraj na daljnim pretragama.
Hvala ti! Baš ću inzistirati da me pošalje na daljnje pretrage, jer evo već je par dana malo hladnije, niti jedan prsten šta sam ovo ljeto nosila mi više ne ide na prst
jeli se tebi pojavilo nekakvo zadebljanje oko zglobova na prstima?
alice1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:28.