Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2008., 09:53   #41

sta vi u stvari zovete "papirima"

... Ovdje gdje ja zivim - nema ulicnih pasa, lutalica...
( ljudi "usvajaju" pase ljutalice sa Kosova i iz Grcke)
pa, cak i ti pasi koji su usvojeni,
kao i pasi iz prihvatilista imaju "papire"
jer papiri su potvrde da je pasek zdrav
i da je vakcinisan/a protiv svih mogucih glista i nametnika,
bjesnoce, kao i to da je registrovan/a...
(neregistrovan pas je "nezakoniti pas")


I sto se koljete i svadjate oko sitnica,
zar ne bi bilo bolje iskoristiti tu energiju i ljubav prema "z'otinjama"
tako da se svi psi bez vlasnika zbrinu
i dobiju uslove za zivot koje svi zasluzuju.
Tako da se ulicni pasi iskorijene (ne poubijaju )
bar na taj nacin da se provedu akcije sterilisanja ulicnih pasa,
ili tako da se skupe u prihvatilista ili sto ja znam,
ali iskoristite tu energiju i ljubav koji imate
tako da pomognete pasima...
(ucinite bilo sto da se zaustavi "proizvodnja" pasa bez vlasnika)

A, pasi sa rodovnicama ili bez njih
pa, to svako moze birati prema zeljama i mogucnostima...


*unefille,
pitas u prvom postu ima li neko odgovarajuceg muzijaka
i kazes da ti je kujica vec u tjeranju...

izvini, ali to meni ne zvuci kao "planirana trudnoca"


__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 10:03   #42
StellaNovaza energiju..
psi u azilima su cijepljeni i čipirani,pod veterinaskom skrbi i uglavnom se zna datum okota

svi imate pozdrav od moje kujice iz dumovca
__________________
ma jebeš potpis
Vilibald is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:05   #43
Quote:
Vilibald kaže: Pogledaj post
StellaNovaza energiju..
psi u azilima su cijepljeni i čipirani,pod veterinaskom skrbi i uglavnom se zna datum okota

svi imate pozdrav od moje kujice iz dumovca
StellaNova, koliko vidim, imaš prekrasne španijele s još ljepšim bebama. Vjerujem da želiš samo najbolje za njih, vjerujem da ti se ta pasmina zbog određenih stvari sviša kad si ju odabrala. Nepravilnim i neodgovornim križanjem ta i bilo koja druga pasmina polako bi izgubili svoja da tako kažem svojstva propisana standardom koji karakterizira određenu pasminu. Tako npr. dobiješ psa s urođenom i pre naglašenom agresivnošću, psa sa problematičnim kukovima/laktovima, urođenim srčanim manama... Ja ne kažem da se takav pas ne može naći i u najsavršenijem najvrhunskijem leglu. Može. Shit happens. Pravilnim i odgovornim uzgojem sa poznavanjem genetike i nekih osnovnih pravila to se izbjegava u najvećoj mogućoj mjeri.
Sa druge strane, ne vjerujem da si upoznata sa stanjem u Hrvatskoj koja je ovako i onako korumpirana na svim mogućim poljima, pa tako i u kinologiji. Vilibald nam je upravo rekla da je i ona jedna od TIH. Ja sam živjela u zemlji gdje i za mješanca u azilu - plaćaš. Barem razliku utrošenu za cijepljenje i čipiranje.

Vilibald, ono što ja imam doma su psi s ceste i ne busam se u prsa zbog toga. Jedan je mješanac pekija i ko zna čega, druga je rotica, nisam sigurna čak ni da li je čista niti da li je nekoć imala papire. I ne, papiri mi nisu bitni, jer se uzgojem i izložbama za sada ne namjeravam baviti. Tako da ne misliš da zagovaram sve ovo jer sam neka snobčina sa natapiranom psećom guzicom na svilenom jastučiću i pedigreom uokvirenom u zlatni okvir na zidu. Kao što ti vjerojatno voliš biti određena u nekim stvarima, npr. voliš neku određenu nijansu plave boje, tako su i uzgajivači, tu mislim oni PRAVI s MORALOM (vjeruj, takvi postoje) određeni u tome što žele vidjeti u svojim psima i kako održati taj standard. Ovakvim neodgovornim i "na halo" sparivanjem, određene pasmine više neće biti to što jesu ili bi trebale biti.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:28   #44
Vidi Smartie,

ja vjerujem da ce uvijek biti onih koji odgajaju cistokrvne
i onih koji kupuju svoje pase u prihvatilistima...

I odmah da vam kazem ne mislim lose ni o jednim ni o drugim,
toliko dugo dok volite i pazite svoje pse...

Ne postoji opasnost da se rase izgube (ja ne vjerujem)
sve dok postoji fanatika i zaljubljenika u pojedine rase
(a takvh je uvijek bilo i bice)...

Ja sam jedna od tih i toliko sam dosljedna
da npr. necu prodati moju Ruby kujicu oname ko ce je sterilizirati,
odnosno, prodacu je samo onome ko ce praviti male stence s njom,
jer je ona toliko savrsen primjerak svoje rase da bi zaista bila steta
uskratiti joj pravo na produzetak vrste...
s druge strane jedan od crnih stenaca ima bijelu mrljicu na bradi
a to je "greska u ljepoti" i on ce u porodicu koja nema namjeru praviti
stence i ici na izlozbe...

Roditelji mojih stenaca imaju papire sa potvrdama od
veterinara da su zdravi i da se proporucuju za uzgoj,
a uz to su i internacionalni sampioni....

Zakljucak: toliko dugo dok svoje paseke tretiramo s postovanjem i ljubavlju,
ima mjesta i za te sto ih vi zovete cistokrvne i za mjesance i ulicne pase
__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:31   #45
Quote:
unefille kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Molim sve koji imaju iskustva s parenjem da udijele koji savjet..
Imam ženku bernskog planinskog psa, staru 2,5 godine. Tjera se četiri dana i razmišljam da ju parim. Nikada to prije nisam pokušavala jer je kujica uvijek odbijala sve muške pse koji bi ju pretjerano njušili, bez obzira tjerala se ili ne, baš uvijek. Zato se bojim da će parenje teško uspjeti..
Ako itko ima ideju kako da to uspješno izvedem, javljajte molim vas!! Također, tražim i vlasnike bernskog koji bi htjeli pokušati raditi bebe s mojom kujicom. Ona nema papire, ali je jako lijepa i draga

pariti samo da je paris..razmisli. raditi bebe samo da imas bebe..
ne bavis se uzgojem , ne ides na izlozbe.. nemas kome dati pse.. prodaja ne ide samo tako.. sto ces s 10-tak stenaca?? njih treba hraniti, cijepiti, ocistiti od glista..
kuju dodatno hraniti...
vjeruj, neces vratiti ulozena sredstva prodajom peseka...

ja bi na tvom mjestu debelo razmislila!!!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:32   #46
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
White alien kaže....(malo je predugo da ga citiram)

Nitko ne kaže da nema uzgajivača koji su istinski ljubitelji pasa i pasmine, ali činjenica je da ovakve stvari koje je Vilibald spomenuo nisu rijetkost. Ja znam za nekoliko sličnih. Np. jedan poznanik je pario svoju kujicu. Oba psa su imala uzgojnu dozvolu. Kad su se već parili, njemu je u dvorište uskočio švaler mješanac i opalio kuju. Od 6 ili 7 štenaca jedan je bio mješanac. I on je to štene jednostavno sakrio dok dok mu je bila komisija za papire. U to vrijeme još je vrijedio zakon da papire dobijaju samo nekoliko prvih izleženih psića. Njegovi su dobili svi. Meni je rekao da je to zato što su psići bili vrhunski, a sad da li je on tu i malo podmazao da bude tako. U svakom slučaju čistokrvni su prodani, mješanac udomljen, njegovi braća i sestre postizali su lijepe uspjehe na izložbama (danas su to psi koji lagano idu prema starijim godinama pa ne znam idu li još na izložbe). Da je on priznao da u leglu ima i mješanac ne bi dobio papire za ostale. Iskreno meni je to smiješno jer ovi ostali su i dalje štenci psa s uzgojnom dozvolom. A kao što rekoh Vilibald i taj poznanik nisu jedini koji su nešto smuljali. Gdje god je u igri lova ima i muljanja. Pogotovo tu gdje sama kažeš da nema velikih dobitaka, pa se ljudi trude izgubiti što manje. Ali to da u uzgoju pasa nema zarade možda vrijedi za Hrvatsku koja je malo tržište, ali vani se tu vrti malo veći novac.
Ne bih baš kućnog ljubimca uspoređivala s cipelama jer cipele ne idem kupovati s istim osjećajem. Ali ako ćemo to tako gledati nije baš istina da je cijena uvijek srazmjerna kvaliteti. Imam cipele koje sam skupo platila i brzo su se raspale i onih kupljenih na placu koje sam nosila godinama.
Ti se pitaš zašto ljudi traže upola jeftinije štene ako im ne daš papir. Zato što taj papir ne znači samo 100 kn. koje si ti dala za njega. Bez njega njegov će se pas tretirati kao mješanac, nikad neće moći ići na izložbe niti dobiti uzgojnu dozvolu. Ljudi hoće zdravog psa određene vrste i zato su došli kod uzgajivača, ali ne žele platiti 2000 eura za štene jer žele kućnog ljubimca i izložbe ih ne zanimaju. Nije ih briga hoće li njihov Dogo imati preveliki monokl dok je zdrav i ima dobroćudnu narav. Ali ne žele za njega platiti istu cijenu kao netko tko će na svom psu imati prilike zarađivati. Ti kažeš da prosjećnu štenad prodaješ ispod cijene šteneta bez rodovnika. Ali da je to praksa i kod drugih uzgajivača ne misliš li da bi ljudi radije kupovali provjereno s rodovnikom i jeftinije nego skuplje i neprovjereno. Nekako sumnjam da bi preprodavači imali toliki uspjeh u poslu da je tako kako pričaš. Da ti ljudi kod tebe čuju cijenu s rodovnikom koja je niža nego kod švercera mislim da bi se vratili kod tebe i kupili štene (nikome nije u interesu nabaviti bolesnog psa).
Ljudi imaju predrasude prema uzgajivačima zbog snobizma. Odredili su nekakve savršene proporcije i izgled životinje i prema tome računaju vrijednost psa (o kupiranju repova i ušiju zbog izgleda neću ni govoriti, drago mi je da se to lagano ukida). Da se radi samo o čuvanju zdravlja određene pasmine i selekciji da se dobije dobra narav, prva bih se složila s tobom u svemu što govoriš. Ali nitko me neće uvjeriti da se ne bi smio pariti zdravi dobroćudni pas zato što ima preveliki monokl i da je zbog tamne fleke oko oka ružniji i da to šteti pasmini.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:40   #47
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
tj1 tu se ne gledaju "samo papiri" jer onda masa ljudi ne bi imalo mjesance.
Tu se vodi racuna kako da se stane na kraj prekobrojnim zivotinjama kojih su puni azili, da se stane na kraj svercerima i da se stane na kraj nekontroliranom uzgoju koji vodi do ovog prethodno navedenog i do netipicnosti razno raznih pasmina.
svaka čast! lijepo rečeno...
vrag mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:40   #48
Quote:
StellaNova kaže: Pogledaj post
Vidi Smartie,

s druge strane jedan od crnih stenaca ima bijelu mrljicu na bradi
a to je "greska u ljepoti" i on ce u porodicu koja nema namjeru praviti
stence i ici na izlozbe...


E ovo mene smeta. Zbog čega je ta prokleta mrljica na bradi greška u ljepoti (nekome će baš to biti lijepo na njemu) i razlog da se taj pas ne bi pario i imao štence i bio izložbeni pas, ako je zdrav i dobre naravi i kako se time što imamo pse s bijelom mrljicom na bradi šteti pasmini?
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:51   #49
meni je posve jasno da su ovdje ljudi ljuti na beskrupulozne uzgajivače, ali sve to inzistiranje na papirima i provjerama je teži bullshit. zašto? roditelji imaju 2-godišnjeg landseera. pas je iz ugledne uzgajivačnice, svi papiri su mu čisti, svi papiri roditelja su praktički blistavi, sve je idealno bilo. na papiru. u stvarnosti pas ima teške alergije i još zdravstvenih problema koji su manje važni - alergije su recimo važne jer jedna runda alergena koje dobiva košta 1900 kuna, a po novome ne bi smio jesti dehidrat, nego konzervu, a riječ je o psu čija je optimalna težina 80-ak kg pa računajte. kasnije su starci krenuli u istraživanje nakon što sam im ja isprala glavu da je riječ o lošem uzgoju i pokazalo se da je uzgoj najblaže rečeno koma, doslovno štancaju štence i petljaju s papirima. nisu šverceri, ne znam koji zakon krše da bi ih se prijavilo, ali prodaju bolesnu štenad.
osobno imam njemačku dogu bez papira - odnosno mješanku. ljudi od kojih sam je dobila imali su i planiraju imati samo jedno leglo. njihovo objašnjenje zašto moja doga nema papire jest da je bila prekobrojna u leglu. je li to istina ili nije, ne znam. vidjela sam ljude, vidjela sam njenu braću i sestre, upoznala sam joj roditelje - sve prekrasni, zdravi i njegovani psi. bila je kod veta koji ne vidi nikakvu manu na njoj, doslovno sam dobila ono što su mi ljudi rekli da dobivam, a to je zdravo i njegovano štene. i oke, nema papira. mene ne dira, parit je neću.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:52   #50
Quote:
StellaNova kaže: Pogledaj post
Vidi Smartie,
Ja sam jedna od tih i toliko sam dosljedna
da npr. necu prodati moju Ruby kujicu oname ko ce je sterilizirati,
odnosno, prodacu je samo onome ko ce praviti male stence s njom,
jer je ona toliko savrsen primjerak svoje rase da bi zaista bila steta
uskratiti joj pravo na produzetak vrste...
s druge strane jedan od crnih stenaca ima bijelu mrljicu na bradi
a to je "greska u ljepoti" i on ce u porodicu koja nema namjeru praviti
stence i ici na izlozbe...

Roditelji mojih stenaca imaju papire sa potvrdama od
veterinara da su zdravi i da se proporucuju za uzgoj,
a uz to su i internacionalni sampioni....

Zakljucak: toliko dugo dok svoje paseke tretiramo s postovanjem i ljubavlju,
ima mjesta i za te sto ih vi zovete cistokrvne i za mjesance i ulicne pase
Pa to je ono sto pricam... A ne pricam o banalnim greskama u ljepoti poput mrljica na bradi, pricam o stvarima za koje znam da su velik problem kod pojedinih pasmina, a problem postaje sve rasireniji kod nas. Svi bi samo parili, zaradili si nofčeke a probleme kojih ima napretek zanemaruju.
Znaš, ja vjerujem da jedno povlači drugo, tako vjerujem da je to jedan u nizu razloga prekobrojnosti pasa i prenapućenosti u azilima.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:02   #51
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
E ovo mene smeta. Zbog čega je ta prokleta mrljica na bradi greška u ljepoti (nekome će baš to biti lijepo na njemu) i razlog da se taj pas ne bi pario i imao štence i bio izložbeni pas, ako je zdrav i dobre naravi i kako se time što imamo pse s bijelom mrljicom na bradi šteti pasmini?
StellaNova se možda krivo izrazila.
Mrljica na bradi je UZGOJNA GREŠKA.
Zašto?
Zato što tako nalaže standard određene pasmine. Gle, dugodlaki njemački ovčar je meni prekrasan! Ljepši, daleko ljepši od kratkodlakog. Ali to je uzgojna mana. Takav pas rađa se u najčistokrvnijim leglima, ali ima ugojnu manu uzrokovanu genetskim faktorom. Također i bijeli boxeri. Onaj tko je stvarao pasminu odredio je njene standarde koji se poštuju u uzgojnim krugovima.
Kao što se u svijetu poštuju svugdje manje više svi osnovni svjetskim standardom određeni prometni znakovi. Tebi je bijela bradica OK. I meni je. Meni niš ne znači. Slatko mi je... baš me briga. I imat ću takvoga psa. Nisu mi bitne izložbe, sviđa mi se ta pasmina, kupit ću ga povoljnije ili će mi biti poklonjen, štogod, imat ću ga za ono za što mi treba i za što ga želim - za kućnog ljubimca. Znat ću njegovo podrijetlo, znat ću i provjeriti je li zdrav, podrijetlo roditelja i amen! Parit ga neću IZ POŠTOVANJA PREMA PASMINI, STANDARDU I UZGAJIVAČIMA KOJI SE TRUDE DA PASMINA OSANE U STANDARDU.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:10   #52
Prvo, moj prethodni tekst kao ni većina ovdje nema veze sa mnom ni osobnom hvalom jer za start, mi imamo malu uzgajivačnicu i trenutno ni jednog psa koji će skoro u uzgoj, tj. ili su stari ili premladi, a ni za te ne znam sigurno hoće li ili neće jer još puno toga moraju proći da bi došli do uzgoja.
Drugo, sve što smo parili, parili smo prvenstveno s ciljem da sebi ostavimo kvalitetne pse, a sve ostalo je u drugom planu.
Od bulldoga smo imali jedno leglo, dvoje štenaca i oboje ostavili tako da mi o zaradi nemojte pričati.
Istina da se vani zarađuje i to ne samo na kvaliteti, ali su i trošovi ipak malo drugačiji, zavisi o kojim zemljama govorimo, kad je riječ o onima iz kojih se došvercavaju psi, zarade su velike, a jasno i zašto. Ako ćete pitati zašto nema dovoljno domaćih uzgajivača, pogledajte samo svoje reakcije i stavove pa će vam dio biti jasan, a uz to i nula isplativost i čisto financiranje uzgoja jer nam je situacija kakva je i zašto bi netko ulazio u uzgoj da bi nekom donirao pse jer tako ispada i još da ga se pljuje, naravno da su rijetki.
Ne kažem da ja samo dajem štence koji nisu izložbeni za manju cijenu, daju ih većina ( ima, naravno i onih kojima su svi kao vrhunski ) i rekla sam samo za troškove, zašto to moram ponavljati pa ako tražiš za štene mizeriju i još netko želi prepoloviti cijenu, mislim stvarno što reći.
Ljudi se obraćaju švercerima jer su isti vješti u tome što rade, lako obmanjuju ljude, uvjere ih u svega i svašta jer se rijetko tko informira prije nego kupi štene, a mnoge pasmine se malo uzgajaju kod nas, a vani je nekome anonimnom često jako teško doći do uzgajivača i na red za štene pa im ostaje kako se snađu, a snađu se oni koji imaju koristi od toga pa eto ti kako i zašto.
Razlozi zašto štene krive boje i sl. ne može biti izložbeno su jasni i ne vidim zašto ih posebno ponavljati s timm da takav pas može biti savršen ljubimac i nema razloga da ako se nekome sviđe, da ga i ne uzme jer evo i kod nas se i za tekve, odnosno, za sve štence koji ne pokazuju zdravstvene anomalije, dobivaju rodovnici i za svako štene imate dokaz podrijetla .
Također pod papiri smatram sve papire koji idu uz psa, zdravstena knjižica i potvrde, ugovor te rodovnik.
Ne vidim smisla više raspravljati na ovakav način i ponavljati kao papagaj, kom nije jasno, što mu ja mogu.
Dakle, nisam govorila o sebi i samo o sebi, govorila sam o uzgajivačima, ali vidim da nema smisla jer tko zna o čemu pričam, njemu ne treba objašnjavati, a ostali očito imaju neku zapreku zašto ne žele shvatiti neke stvari.
Po nekima ispada da ja vama želim uvaliti dogoe umjesto bernija ili šta, dajte se uozbiljite
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:27   #53
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
E ovo mene smeta. Zbog čega je ta prokleta mrljica na bradi greška u ljepoti (nekome će baš to biti lijepo na njemu) i razlog da se taj pas ne bi pario i imao štence i bio izložbeni pas, ako je zdrav i dobre naravi i kako se time što imamo pse s bijelom mrljicom na bradi šteti pasmini?

Ja ga ne volim manje zbog te mrljice (a i zovem ga mrvica- mrljica)
niti ce ga njegovi novi vlasnici zbog toga manje voljeti...
on jednostavno ne odgovara standardu Black and tan,
koji ne smije imati ni jednu bijelu dlaku...

i nisam ja odredjivala standarde,
ali ni jedan mu sudija ne bi dao premiju ili ga preporucio za parenje...

Halo, o cemu pricamo, niko ga zbog njegove mrljice nece izbaciti na ulicu
i on kosta isto toliko kao Ruby kujica koja je savrsena.
I zivot mu nece biti nista manje kvalitetan,
zato sto ce ga kupiti familija koja ne zeli uzgajati pase...

I, samo da znate ja nisam samo birala muzikaja i planirala trudnocu,
ja planiram i gdje ce moji stenci zivjeti dobro...
I, necte me dobiti da se zbog toga lose osjecam, jer je Boga mi
mojim pasima bolje nego mnogoj djeci u svijetu.

I ne vidim nista lose u tome sto sam bas njega preporucila
zeni koja je rekla da ce ga cim bude mogla sterilisati.
__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:29   #54
Nista ne obecavam, ali cu ih probati uslikati veceras...
pa da vidite kako su lijepi i kako su narasli
__________________
Boze, daj mi snage da promijenim ono što mogu promijeniti.Boze, daj mi strpljenja da prihvatim ono što ne mogu promijeniti.
I, daj mi mudrosti da razlikujem to dvoje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9...&postcount=404
StellaNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:31   #55
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
E ovo mene smeta. Zbog čega je ta prokleta mrljica na bradi greška u ljepoti (nekome će baš to biti lijepo na njemu) i razlog da se taj pas ne bi pario i imao štence i bio izložbeni pas, ako je zdrav i dobre naravi i kako se time što imamo pse s bijelom mrljicom na bradi šteti pasmini?
Zbog standarda pasmine koji je valjda iz nekog razloga baš takav kakav jeste i uzgajivači ga se moraju držat,neznam što se ti oko toga tako pjeniš?
I naravno da takav pas može nekome biti lijep i zdrav kućni ljubimac,samo nije pogodan za izložbe i uzgoj.


p.s. vidim da je Smarti već lijepo objasnila!
epolon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:37   #56
Quote:
StellaNova kaže: Pogledaj post

I, samo da znate ja nisam samo birala muzikaja i planirala trudnocu,
ja planiram i gdje ce moji stenci zivjeti dobro...
I, necte me dobiti da se zbog toga lose osjecam, jer je Boga mi
mojim pasima bolje nego mnogoj djeci u svijetu.

I ne vidim nista lose u tome sto sam bas njega preporucila
zeni koja je rekla da ce ga cim bude mogla sterilisati.
I ne trebaš se loše osjećati. Tako bi se trebalo i raditi. Da tako većina radi, ne bi bilo toliko napuštenih ili zlostavljanih.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:51   #57
Pa upravo zbog takvih pogleda da mrlja u boji dlake uništava pasminu ljudi imaju predrasude prema uzgajivačima. I ako netko želi pariti np. svog zdravog i dobroćudnog Doga s velikom flekom na oku, vi ćete mu početi graktati da uništava pasminu, nazvati ga švercerom i stvaraocem bolesnih pasa.
Stvarajte vi i dalje pse po svojim standardima, prodajite ih ljudima koji su ih spremni skupo platiti. Ali nemate pravo optuživati da stvara bolesne pse, nekoga tko pari savršeno zdravog psa određene pasmine, samo zato što vi smatrate da taj pas nije dovoljno lijep i onda se čudite zašto će ljudi radije kupiti jeftinije toga psa kojemu ne vide nikakvu grešku.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 16:02   #58
Quote:
StellaNova kaže: Pogledaj post

Ja ga ne volim manje zbog te mrljice (a i zovem ga mrvica- mrljica)
niti ce ga njegovi novi vlasnici zbog toga manje voljeti...
on jednostavno ne odgovara standardu Black and tan,
koji ne smije imati ni jednu bijelu dlaku...

i nisam ja odredjivala standarde,
ali ni jedan mu sudija ne bi dao premiju ili ga preporucio za parenje...

Halo, o cemu pricamo, niko ga zbog njegove mrljice nece izbaciti na ulicu
i on kosta isto toliko kao Ruby kujica koja je savrsena.
I zivot mu nece biti nista manje kvalitetan,
zato sto ce ga kupiti familija koja ne zeli uzgajati pase...

I, samo da znate ja nisam samo birala muzikaja i planirala trudnocu,
ja planiram i gdje ce moji stenci zivjeti dobro...
I, necte me dobiti da se zbog toga lose osjecam, jer je Boga mi
mojim pasima bolje nego mnogoj djeci u svijetu.

I ne vidim nista lose u tome sto sam bas njega preporucila
zeni koja je rekla da ce ga cim bude mogla sterilisati.


Nisam rekla da ti manje voliš tog psa zbog mrljice. Mene smeta to što mu zbog te mrljice ni jedan sudac ne bi dao premiju ili ga preporučio za parenje iako je savršeno zdrav i dobroćudan.
Ja se borim protiv snobizma u tim standardima, nemam ništa protiv kontroliranog uzgoja u smislu stvaranja zdravih pasa dobrog karaktera.

Nisam nigdje rekla da se trebaš osjećati loše zbog toga što si planirala trudnoću svoje kujice ili birala mužjaka. . Ja samo smatram da je bitno izabrati zdravog mužjaka koji nema manu u zdravlju i ponašanju, a da je tu mrljica na bradi nebitna.
A pogotovo nisam rekla da bi se trebala loše osjećati zato što biraš u kakve će ruke štenci otići. Ja sam za svakog psa vrlo pažljivo birala kome ću ga dati (to su bili psi s ulice, ne bavim se nikakvim uzgojem).
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 16:50   #59
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Pa upravo zbog takvih pogleda da mrlja u boji dlake uništava pasminu ljudi imaju predrasude prema uzgajivačima. I ako netko želi pariti np. svog zdravog i dobroćudnog Doga s velikom flekom na oku, vi ćete mu početi graktati da uništava pasminu, nazvati ga švercerom i stvaraocem bolesnih pasa.
Stvarajte vi i dalje pse po svojim standardima, prodajite ih ljudima koji su ih spremni skupo platiti. Ali nemate pravo optuživati da stvara bolesne pse, nekoga tko pari savršeno zdravog psa određene pasmine, samo zato što vi smatrate da taj pas nije dovoljno lijep i onda se čudite zašto će ljudi radije kupiti jeftinije toga psa kojemu ne vide nikakvu grešku.
Ne draga, nisi u pravu. Jer i dogo s prevelikom flekom naći će vlasnika, ali ne mora skupo koštati. I zašto, ako te ne zanima uzgoj, ako te ne zanima kinologija, svojom tvrdoglavošću moraš usrati s oproštenjem nečiji rad i trud. Kako TI, koja nemaš volje ići na uzgojni možeš znati da li je pas savršeno zdrav? Pa to određuje osoba koja je stručna za to, a ne to kojoj je pas na oko zdrav i savršen! Zašto bi ga morala dalje pariti? Imaj ga za svoj gušt, za sebe, ne moraš širiti njegove uzgojne mane na daljnje generacije. Po tvojoj logici prvo bi mala mrljica bila OK, zatim možda i dvije dok na kraju pas ne bi bio sasvim desete boje Jer jednom će biti glupost poput bijele mrlje ili prevelike fleke, drugi puta zubalo koje nije u skladu s pasminom, treći puta laktovi, pa kukovi, pa srčane mane... Znaš, za gluposti poput mrlja ne moraš ispaštati ni ti ni pas, za ovo drugo, bogami ispaštaš, pas zbog bolova, a ti zbog silne love koju moraš potrošiti ne bi li svome psu olakšala te odvratne boli.
Gledaj to sa šireg spektra, pa ćeš nadam se shvatiti. Vjeruj, sve ima svoje zašto, a niti ja niti ti niti bilo tko drugi ko se ne bavi uzgojem nismo kompetentni govoriti da je to glupo. Jer kao što sam ja bila odlična gimnastičarka eliminirana za nastupe zbog svoje visine, tako je i neki pas eliminiran iz uzgoja jer ima bijelu fleku, ili škarasto zubalo umijesto predgrizajućeg ili ima prejako noge u O ili X ili se oštenio neke boje totalno van standarda, ili je pre visok, pre sitan, pre krupan... Je da, mislila sam da je glupo, plakala ko idiot, a danas znam da neke stvari ovakva krakata ne bih mogla ni u ludilu raditi.
Vjeruj mi, pasa će uvijek biti.
Moja poanta je da ne moraš uvijek kupiti psa iz vrhunskog legla, sa super šampionskim roditeljima oko kojih se vrte nebulozne cifre. Ono što možeš je:
a) istražiti malo i zvati uzgajivače imaju li štene koje odgovara onome što ti trebaš, dakle štene koje nije vrhunsko, izložbeno, a opet znaš da je zdravo, pregledano, cijepljeno, čišćeno od nametnika.

b) uzeti štene iz obiteljskog, domaćeg uzgoja od nekoga tko je imao kujicu, napravio uzgojni, pario je, cijepio i podmirio sve obaveze oko štenadi. S takvim štenetom možeš napraviti isto - uzgojni pregled, bez bakćanja po izložbama ako to ne želiš i dalje imati svoje leglo ako je sve u redu.

Štene pod a) i b) koštalo bi isto ili nešto više nego ono iz šverc-komerca.
I neka košta. Ali znaš mu porijeklo, znaš od kud je. Dobiš potvrde o cijepljenju. I ukoliko dobiješ za njega uzgojnu možeš imati štence.
I što je ovo što stalno čitamo tražim kuju/psa za parenje", "prodajem čistokrvne bez papira" nego pšusta želja za nekom zaradicom bez imalo truda. Kraći put nije nužno bolji put.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 17:32   #60
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
I što je ovo što stalno čitamo tražim kuju/psa za parenje", "prodajem čistokrvne bez papira" nego pšusta želja za nekom zaradicom bez imalo truda.
Najžalosnije je u svemu ovome što ovakvi najčešće važe za prave ljubitelje pasa a uzgajivači za snobove koji tjeraju mak na konac...

Smarti i WA,svaka vam čast što imate volje nekima koji nevide dalje od svog nosa malo pokušat proširit vidike ili bar objasnit neke stvari
epolon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.