Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2012., 12:45   #2001
Quote:
cul-de-sac kaže: Pogledaj post
Ponovit ću, za milijunski, glavni grad jedne države kojeg njegovi građani često vole nazivati svjetskim i kozmopolitskim, Beograd je jedan prilično dosadan i musav grad kad su kazališta i pogotovo muzeji/galerije u pitanju.
Kad smo već kod nedostataka koje Beograd ima u odnosu na "klasični" turizam, padaju mi na pamet sakralni objekti.

Na jednoj sam temi ovog pdfa napisao kako nema grada čija katedrala nije na popisu najatraktivnijih turističkih znamenitosti, no nisam siguran vrijedi li to i za Beograd.

Hram Svetog Save na Vračaru izgleda uistinu impresivno, ali samo izvana. Kad je zimus moj vlak ulazio u Beograd, u ranojutarnmjoj je izmaglici, još uvijek osvjetljen, izgledao nestvarno, kao da "lebdi" iznad grada. (Sličan vizuelni dojam zna odavati i znamenita pariška crkva Sv. Srca nad Montmartreom.)

Impresivan je i izbliza, ali, kao što rekoh, samo izvana. Iznutra je jednostavno - nedovršen, obična bauštela.

Doduše, ja sam tamo bio upravo na blagdan Sv. Save, tako da su događanja u njemu nešto malo popravila taj dojam.

Ipak, ove me godina baš "krenula karta" glede pravoslavnih crkava. Osim u Beogradu, bio sam i u Sofiji (veličanstvana katedrala Aleksandra Nevskog) te Kiivu (katedrala Sv. Sofije, upravo nevjerojatna Pečarska Lavra, naročito impresivna crkva Sv. Andrije, ...), tako da ne mogu ne primjetiti koliko Beograd zaostaje u tom pogledu.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 13:54   #2002
I meni je Hram Sv. Save impresivan izvana, također nisam ulazio. I Crkva Sv. Marka na Tašmajdanu isto...

Usput, zaboravio sam naglasiti kako je beogradski Sajam knjiga jači od zagrebačkog Interlibera, u svakom pogledu.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 19:27   #2003
Ja u Sv. Savu, kao što rekoh, jesam ulazio, bilo je zanimljivo zbog blagdana.

I meni se Sv. Marko sviđa, no tu sam crkvu vidio samo izvana. Kao i, kad smo već kod Tašmajdana, jako lijepu rusku crkvicu u blizini.

BTW, na Tašu sam riknuo kad sam vidio spomenike Milorada Pavića i Hajdara Alijeva.

Zadnje uređivanje nvnk : 28.11.2012. at 19:41.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:50   #2004
Hram Svetog Save je spolja zavrsen u potpunosti, ali da bi se unutrasnjost zavrsila treba im jos mnogo novca i vremena. Oni stalno nesto rade unutra, ali ko zna kad ce to biti konacno zavrseno.
Sto se tice crkava, na donjem Kalemegdanu imaju 2 male lepe crkve - Sveta Petka i Ruzica. Onima koji vole da obidju i crkve, te dve bi mogle biti zanimljive.

Sto se tice Hajdara Alijeva, to je stvarno glupost. Mnogi su se bunili zbog toga, ali s obzirom da im je vlada Azerbejdzana donirala novac za rekonstrukciju Tasmajdanskog parka, onda su to napravili. A onda da ne bi samo njegov spomenik tu stajao, napravili su pored i spomenik Pavicu posto je on pisao Hazarski recnik.

Zadnje uređivanje maki_maki : 28.11.2012. at 22:22.
maki_maki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 01:46   #2005
Zaboravili ste na muzej vazduhoplovstva na aerodromu Nikola Tesla. Lepa postavka sa mnogo pravih eksponata, i vrlo malo replika. Ko voli zrakoplovstvo, vredi ga posetiti.
Cika Sima is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 08:38   #2006
A kakav je inaće MSU?

Koliko vidim, i on je, poput Narodnog, u stanju dugogodišnjeg "preuređenja" kojem se ne vidi kraj?
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 21:16   #2007
Zna li itko kakav je hotel happy star i koliko bi me otprilike došao taksi od željezničkog kolodvora do hotela
unikat1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 23:00   #2008
Quote:
unikat1990 kaže: Pogledaj post
Zna li itko kakav je hotel happy star i koliko bi me otprilike došao taksi od željezničkog kolodvora do hotela
Ne znam kakav je hotel, a s obzirom da nije blizu zeleznicke stanice, sad sam pogledala ovde i ispada da ima vise od 7 km do hotela.
Start je 170 din plus 65 din za svaki predjeni kilometar u prvoj zoni. Znaci, racunaj da bi te izaslo oko 700 din ili 6-7 eur. Trebalo bi da je tako s obzirom na cene po kilometru. Ako uletis u nocnu tarifu ili ako bude vikend, onda skuplje.

Zadnje uređivanje maki_maki : 30.11.2012. at 23:21.
maki_maki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 20:18   #2009
Beograd je definitivno grad koga drma ono sto ja zovem perma-tranzicija, zatvoreni muzeiji Savremene umetnosti i Narodni, rupa na Slaviji nikako da se zacepi itd, itd, itd. Na hramu se ipak radi tako da to kako-tako napreduje, a crkve te velicine se ipak svugde grade godinama ako ne i decenijama, tako da je tu moja reakcija "eh kada bi se drugo gradilo bar tim sporim tempom kao hram, mozda bi do sada vec stigli do nekog polu-tolerantnog stanja.

U biti ova diskusija ide u srz putovanja i toga sto covek ocekuje, zeli da vidi, i zasto uopste putuje. Neki gradovi impresioniraju cistocom i organizacijom (Skandinavija pada na pamet), neki lepotom-arhitekturom-istorijom (recimo Rim, Venecija, Pariz), neki su vise nekako impresivni (Nju Jork, opet Pariz, Cikago), treci pulsiraju zivotom (Istambul, Madrid, opet Pariz ), a neki su jednostavno nekome impresivna a nekome zastrasujuca ili odvratna ludnica (od Kalkute do opet Pariza )...

Beograd je definitivno na haoticnoj strani, sa puno problema, i bez velikih i ocuvanih impresivnih istorijskih celina, ali verovatno "drugaciji" pogotovo u odnosu na Evropu zapadno i severno od njega. I sigurno kao takav tesko da impresionira ali se neki u njemu verovatno osete ugodno a drugi (kojih sigurno nije malo) jedva cekaju da odu. Moja je velika zelja da grad (i zemlja) nekako nadju model razvoja i sredjenja a da opet ne izgubi tu svojsvenu haoticnu notu. Videcemo.
VisokiGost is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 19:25   #2010
tranzit

pozdrav, kako sa beogradskog aerodroma do zagreba? molim vas savjet, gracias!
to_moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 15:52   #2011
Quote:
cul-de-sac kaže: Pogledaj post
Da, muzeji GOTOVO nikakvi, Narodni pod skelama već godinama a posjetio sam i Vojni muzej na Kalemegdanu i nije me oborio s nogu.

Ponovit ću, za milijunski, glavni grad jedne države kojeg njegovi građani često vole nazivati svjetskim i kozmopolitskim, Beograd je jedan prilično dosadan i musav grad kad su kazališta i pogotovo muzeji/galerije u pitanju.
Meni je Vojni muzej bio sasvim ok.Imaju svasta pomalo,od prahistorije do djelova onog americkog invizibl-a oborenog iznad Budjanovaca.
Muzej Nikole Tesle mi je isto bio ok.Tamo se izmedju ostalog cuva i urna sa Teslinim pepelom.

Obisli smo i Andricev muzej,zatim konak kneginje Ljubice.Sasvim ok.

Od crkava me se najvise dojmila ona mala na Kalemegdanu-sv,Petke.Zanimljiva mi je bila i Vojna crkvica.
Saborna crkva je takodjer lijepa.Ispred su (u dvoristu) sahranjeni Vuk Karadzic i Dositej Obradovic,a u samom dvoristu su zanimljiva stabla-kao mali botanicki vrt.U blizini je najstarija kafana na Balkanu.Zove se "?" i izgleda ko' neka od kuca iz "Zone Zamfirove".

U crkvi sv.Marka se nalazi sarkofag cara Dusana.

Ima se u Beogradu sto vidjeti,nisam ja sve ni nabrojala sto smo mi obisli.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 14:55   #2012
Problem je sto ni Beogradjani ne znaju sta sve postoji u njihovom gradu

(ne verujem da dosta ljudi zna gde su sahranjeni Dositej i Vuk, da postoji Muzej Nikole Tesle, gde je sarkofag Cara Dusana i jos mnogo toga)

a da je zalosno sto Narodni muzej ne radi vise od deceniju, jeste! i to jako zalosno
Dalibor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 17:20   #2013
Exclamation Doček 2013. Beogradu? (potencijalna opasnost ili ne?)

[/B][/B]Dogovor je bio da ja i 2 prijateljice idemo u beograd za novu godinu ali nakon ovoga s generalima vidim da je tamo show pa me zanima što vi mislite?
ipak mi nije svejedno

Zadnje uređivanje ivančica 888 : 04.12.2012. at 17:26.
ivančica 888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 17:30   #2014
ma kakav show

ja sam išla prije 2 tjedna, kad je bio koncert J.Lo (taman 3 dana poslije oslobađanja generala. kad je bilo najsvježije) i nikakvih problema nije bilo.
ljudi su fantastični i nikakvih neugodnosti nije bilo. dapače.
ipak ti je to metropola, grad 3x veći od zagreba, a ne neka selendra u srbiji di će te netko radi nacionalnosti napasti.
tamo ima hrpa turista i hrvata. ugl, ne bi ti se trebalo ništa desit jer ne piše ti na čelu odakle si, nit su svi ljudi poremećeni nacionalisti.

a i možda si fulala temu di ćeš pisat. bilo bi ti bolje da si pisala na turizmu-beograd, tamo ima rasprava i savjeta baš o dočeku nove godine u beogradu.
*soul*mate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 17:50   #2015
ma ne snalazim se ovde, tek sam došla pa moguće da sam falila di ću pisat, a šta se bg tiče bila sam prošle godine za novu, više dana,po najboljim klubovima i bilo mi je odlično, ali znam dosta ljudi šta je tribalo ove godine ić i SVI su otkazali tako da mi nije baš svejedno, evo i danas su neki prosvjedi studenata u vezi haaga....
ivančica 888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 17:59   #2016
odluči sama. i odi čitat malo što pišu za turizmu ovih dana za beograd.
i moj savjet: ne povodi se za svojim prijateljima što su svi otkazali.
*soul*mate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:04   #2017
a hvala na savjetu
ivančica 888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:06   #2018
Zaboravila sam po povratku iz Beograda napisat neke svoje dojmove.
budući da smo išli 3 dana poslije svega onog sa oslobođenjem generala smo mislili da će bit nekih problema. al jok, ništa.

pitali smo više puta građane za smjer - svi su bili ljubazni, susretljivi.
skompali smo se sa policajcima što su nam pokazali smjer i kuharem u glumcu (najbolji palačinka bar igdje )
u Tri Šešira (na skadarliji) su nam pjevali naše pjesme... nigdje nismo imali problema zbog naglaska, više manje su nas samo ispitivali odakle smo, jesmo li došle na koncert, ispitivali nas kak je u hrvatskoj, studirat, itd.
svugdje smo se vozale taxijem, par eurića, jeftino skroz. bitno samo uzet žuti ili pink i pazit da na registr. tablicama na kraju piše TX.

I velika preporuka za ovaj hostel.
*soul*mate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:33   #2019
Moja ekipa je isto planirala ići u Beograd za doček, ali nakon svega toga svi su se složili da se odgodi za nagodinu. Ne mislim da bi bilo nekih sranja, što je rekla soul mate ne piše nam na čelu da smo Hrvati, i vjerujem da bi bilo odlično, ali kad smo vidjeli što pišu njihove novine, mediji, što misle mnogi tamo, svima nam je presjela želja za slavljem u Beogradu.
__________________
Osmijeh je jeftin način da popraviš svoj izgled :))
Sofia Victoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 22:12   #2020
Ja sam bila u Srbiji dan nakon oslobadajuce presude generala
Malo se jesam bojala, a na kraju je sve bilo super. Svi uljudni, nikog briga za politiku
Doduse, ne znaci to da nema budala. Jasno da ih ima i uvijek i na takve mozes naletiti. Tako da ne znam ni sama sto da ti kazem

Ja tamo imam rodbinu pa svuda idem s njima, sto mi dosta olaksava stvari. Parkirala sam auto posvuda i nikad nista. Ali eto, pred koju godinu su poznanici u Beogradu na auto ZG tablica bacili stari frizider kroz prozor. Nikad ne znas
Female Toxic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.