Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2010., 18:57   #201
Quote:
matematicar kaže: Pogledaj post
pa covjek je u pravu jer
a) u bgd-u postoji kultura koriscenja taksija. znam lika koji ide svaki dan na posao taksijem pa iako zaradjuje super, ne ostane mu pretjerano mnogo kinte na kraju mjeseca.
b) iako je prosjek placa u zgb-u daleko visi, on nije pretjerano relevantan faktor jer samo oni koji imaju bolje place koriste taksi na regularnoj bazi(a posto bgd ima vise stanovnika te brojke budu manje vise iste). takodjer, beograd je znatno naseljenji od zagreba (uporedi gustoce naseljenosti) pa je time znatno lakse naci 'musteriju' u bgd-u nego u zgb-u, a i distance su vece.
glupost na glupost i za kraj dobiješ veliku glupost. niti taksisti bolje zarađuju u Beogradu (kako će i zarađivati kad ih ima oko 9.000, a u Zagrebu 1.100). u Zagrebu je monopol, koji sada želi razbiti Riječani sa svojim taxijima, a u BG-u imaš nekoliko firmi koje legalno voze. Zagreb ima najskuplji taxi možda čak i u Europi među velikim gradovima, ali zato je kvaliteta auta na puno višem nivou nego u Beogradu. na ovu glupost o daljinama ne znam šta bih rekao...osim da ni Zagreba, ni Beograda nisi vidio.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:00   #202
Quote:
matematicar kaže: Pogledaj post
e kad bi nam jos objasnio razliku izmedju zagreba i grada zagreba.
Ovako- grad Zagreb je naselje Zagreb, "Grad Zagreb" je 21. županija koja obuhvaća Zagreb, Sesvete,Donji Dragonožec,Hrvatski Leskovac, Ivanja Reka, Jesenovec i još desetine naselja...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:02   #203
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Ako moze jedna objektivna procena "sa lica mesta".

Kako se kotiraju Srbi medju VU omladinom? Konkretno, koliko je "odoka" % Srba medju mladima?
Teško je procjeniti, ne vjerujem da ima više ovih ili onih starijih ili mlađih...

Npr. na gotovo čisto Hrvatskoj Mitnici većina obitelji ima troje djece,ali u Vukovaru nema mladih od 20-30 godina ni Srba ni Hrvata,ali mlađih i starijih ima dosta ljudi,podjednako svih godišta...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:04   #204
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Teško je procjeniti, ne vjerujem da ima više ovih ili onih starijih ili mlađih...

Npr. na gotovo čisto Hrvatskoj Mitnici većina obitelji ima troje djece,ali u Vukovaru nema mladih od 20-30 godina ni Srba ni Hrvata,ali mlađih i starijih ima dosta ljudi,podjednako svih godišta...
tuga.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:14   #205
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Možeš jednostavno otić na eurostat i pogledati podatak o GDP per capita by ppp i zaključit da je Hrvatska na 63% prosjeka EU, a Srbija 43% prosjeka EU. To je podatak izašao 2009. Za Srbiju iznosi 36 , ali sam dodao 20% sive ekonomije jer je i Hrvatskoj dodano oko 17%. Prema ovome vidimo da je GDP per capita po ppp za 46% veći u Hrvatskoj u odnosu na Srbiju.
Ko govori o Srbiji? Pricam o Beogradu. Auuu, ako ces sivu ekonomiju kod nas, dodaj slobodno 40%, bez ustrucavanja! Daleko da je to dobro i podatak vredan hvale, ali toliko je.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:18   #206
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Ko govori o Srbiji? Pricam o Beogradu. Auuu, ako ces sivu ekonomiju kod nas, dodaj slobodno 40%, bez ustrucavanja! Daleko da je to dobro i podatak vredan hvale, ali toliko je.
Aha, krivo sam onda pročitao. Ovo je razlika za Srbiju i Hrvatsku. Ne mogu ti dati 40%, mi smo dobili samo 17%
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:19   #207
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Ko govori o Srbiji? Pricam o Beogradu. Auuu, ako ces sivu ekonomiju kod nas, dodaj slobodno 40%, bez ustrucavanja! Daleko da je to dobro i podatak vredan hvale, ali toliko je.
dajte ljudi budimo ozbiljni. kakav crni Beograd, smiješne su usporedbe sa Zagrebom. može se nositi s noćnim životom, doduše.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:20   #208
@Michael Collins

Koliko sam skapirao, Mitnica (to je, valjda, na juznom ulazu u grad, iz pravca Sotina) je gotovo 100% hrvatska, centar je, takodje, vrlo izrazena hrvatska vecina, na Borovu Naselju ima i Srba i Hrvata ali dosta vise Hrvata, a na Sajmistu su vecina Srbi. Sajmiste je zapad, Borovo naselje sever grada? Pricam iz glave i koliko se secam (dobro za Borovo Naselje sam i pre znao). Mada sam primetio na nekim agencijama za nekretnine da je vecina onoga sto se prodaje na Sajmistu. Gde idu ti Srbi? U centar? Okolna sela? Vece gradove? U Srbiju? Na zapad? Ispravi me ako sam negde pogresio i ako sam neki (znacajan) deo grada izostavio.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:22   #209
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
@Michael Collins

Koliko sam skapirao, Mitnica (to je, valjda, na juznom ulazu u grad, iz pravca Sotina) je gotovo 100% hrvatska, centar je, takodje, vrlo izrazena hrvatska vecina, na Borovu Naselju ima i Srba i Hrvata ali dosta vise Hrvata, a na Sajmistu su vecina Srbi. Sajmiste je zapad, Borovo naselje sever grada? Pricam iz glave i koliko se secam (dobro za Borovo Naselje sam i pre znao). Mada sam primetio na nekim agencijama za nekretnine da je vecina onoga sto se prodaje na Sajmistu. Gde idu ti Srbi? U centar? Okolna sela? Vece gradove? U Srbiju? Na zapad? Ispravi me ako sam negde pogresio i ako sam neki (znacajan) deo grada izostavio.
to i mene zanima. moguće da idu za Srbiju, ali to bi trebali biti uglavnom studenti.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:23   #210
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
dajte ljudi budimo ozbiljni. kakav crni Beograd, smiješne su usporedbe sa Zagrebom. može se nositi s noćnim životom, doduše.
To sam i ja rekao. Nocni zivot ne mozes uporedjivati nego je jednostavno bolji u BGu salim se, nisam izlazio po ZGu. BG ima veci potencijal i brze se razvija (NBGD je bio simbol siromastva, a danas je jedna od najbogatijih opstina u Srbiji, sa vrlo savremenom infrastrukturom, dosta izmenjen za 10 godina). Mada stoji da je ZG trenutno bolji.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:26   #211
Mada, BG nama pravi 40% BDP-a. Hrvatski (realni) BDP je par procenata visi od srpskog, prakticno zanemarljivo. A i Istra i Dalmacija su bogati, a u Srbiji eventualno Novi Sad i neka usputna manja mesta. Ipak je pitanje BG ili ZG? Mada ja i dalje mislim ZG.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:27   #212
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
To sam i ja rekao. Nocni zivot ne mozes uporedjivati nego je jednostavno bolji u BGu salim se, nisam izlazio po ZGu. BG ima veci potencijal i brze se razvija (NBGD je bio simbol siromastva, a danas je jedna od najbogatijih opstina u Srbiji, sa vrlo savremenom infrastrukturom, dosta izmenjen za 10 godina). Mada stoji da je ZG trenutno bolji.
noćni život je bolji i tu staje sva prednost Beograda...barem ona mjerljiva. subjektivne dojmove, o duhu grada, gostoprimstvu, potencijalima, ostavite za drugu temu.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:28   #213
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
to i mene zanima. moguće da idu za Srbiju, ali to bi trebali biti uglavnom studenti.
Mnogi Srbi studiraju u NSu. Ali u NSu ne znam za puno njih iz Podunavlja. Volji za istinu, ni ne druzim se nesto posebno sa doseljenim studentima u NS.

PS studenti ne prodaju kuce
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:29   #214
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Mada, BG nama pravi 40% BDP-a. Hrvatski (realni) BDP je par procenata visi od srpskog, prakticno zanemarljivo. A i Istra i Dalmacija su bogati, a u Srbiji eventualno Novi Sad i neka usputna manja mesta. Ipak je pitanje BG ili ZG? Mada ja i dalje mislim ZG.
misliš ukupni GDP gradova? opet Zagreb ako se samo gradovi gledaju, razlika je slična kao među državama. ali treba uzeti s rezervom jer su podaci iz 2008.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:34   #215
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
misliš ukupni GDP gradova? opet Zagreb ako se samo gradovi gledaju, razlika je slična kao među državama. ali treba uzeti s rezervom jer su podaci iz 2008.
Verujem u to ali ce biti kratkog veka. Vi ste decentralizaciju uradili za primer, u Srbiji je, blago receno, haoticna. Posledica je "beogradizacija". Gotovo sav rast i razvoj idu na BG. Secam se da sam u Crnoj Travi letos video banku koja je zatvorena vec 8 godina
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 20:39   #216
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
tuga.
Bit ću iskren,imam još 8 ispita do kraja(3- godišnji je moj faks,točnije Veleučilište), kad završim,počinjem tražiti posao u Vukovaru i Osijeku i Vinkovcima, ali osobno, sve više razmišljam o Osijeku, pola mojih prijatelja je već tamo ili u Zg...
Ne znam dal se ijedan planira vratiti...
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 16.03.2010. at 20:53.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 20:52   #217
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
@Michael Collins

Koliko sam skapirao, Mitnica (to je, valjda, na juznom ulazu u grad, iz pravca Sotina) je gotovo 100% hrvatska, centar je, takodje, vrlo izrazena hrvatska vecina, na Borovu Naselju ima i Srba i Hrvata ali dosta vise Hrvata, a na Sajmistu su vecina Srbi. Sajmiste je zapad, Borovo naselje sever grada? Pricam iz glave i koliko se secam (dobro za Borovo Naselje sam i pre znao). Mada sam primetio na nekim agencijama za nekretnine da je vecina onoga sto se prodaje na Sajmistu. Gde idu ti Srbi? U centar? Okolna sela? Vece gradove? U Srbiju? Na zapad? Ispravi me ako sam negde pogresio i ako sam neki (znacajan) deo grada izostavio.

Ovo plavo je dakle Vukovar:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vu...nicipality.PNG
Mitnica-čisto Hrvatsko- to ti je naj-južniji dio Vukovara

Onda je kao prekid,pa jug-zapad, to ti je Sajmište-tu ima više Srba, a prije WW2 je to bio Njemački dio grada

Na sjeveru izobočeno je Trpinjska cesta,a prema Dunavu Borovo

Nažalost mapa je neprecizna pa ti ne mogu odrediti centar,novi Vukovar i dio oko bolnice, te Olajnicu...

Sve osim Mitnici i Trpinjske ceste ti je ful izmješano,Sajmište ima više Srba,a u centru baš i ne žive ljudi, osobno ne poznam nikoga tko živi u onoj zgradi kod pijace,a fakat bi volio baciti pogled od tamo...

Inače, Borovo Naselje i Vukovar,kao i Lužac su ti međusobno gotovo odvojeni, Lužac je od Vukovara odijeljen šumom( a dobri nije baš neka šuma) Adicom, a između Vukovara i Borova naselja je jedna uska cesta sa kućama,zove se Priljevo,tamo ti je INA-ina crpka, plus Lidl,salon namještaja i općenito "Industrijska zona",koja je doduše bez industrije, samo saloni namještaja i Vinkoprom(Vinkovačka verzija Peveca)...

Inaće onaj dio oko tvornice Borovo bi mogao služiti Američkim filmašima da snimaju filmove o Detroitu i sličnim mjestima...

Tamo ćete naći i najveće vrane koje možete zamisliti a i lisice se motaju tamo...

Da ne ispadne da smo kukam, centra grada je popravio u zadnjih par godina...

KUĆE NAJVIŠE PRODAJU ONI KOJI IONAKO NE ŽIVE U VUKOVARU,bili to Srbi ili Hrvati
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 16.03.2010. at 21:07.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:13   #218
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
glupost na glupost i za kraj dobiješ veliku glupost. niti taksisti bolje zarađuju u Beogradu (kako će i zarađivati kad ih ima oko 9.000, a u Zagrebu 1.100). u Zagrebu je monopol, koji sada želi razbiti Riječani sa svojim taxijima, a u BG-u imaš nekoliko firmi koje legalno voze. Zagreb ima najskuplji taxi možda čak i u Europi među velikim gradovima, ali zato je kvaliteta auta na puno višem nivou nego u Beogradu. na ovu glupost o daljinama ne znam šta bih rekao...osim da ni Zagreba, ni Beograda nisi vidio.
sam pises gluposti. kao prvo, procjena je da ima preko 12K taksista u bgdu, a realna je potreba oko 5K. zar bi ih bilo toliko da im je toliko lose? takodjer, reci kakav bi promet imali da nemaju nelojalnu konkurenciju? znaci sam sebe potkopavas jer s jedne strane govoris o velikoj brojci (koju si doduse smanjio) a s druge o monopolu zagrebackih taksista.
btw zivio sam u zgb-u 19 godina i samo sam par puta koristio taksi - prijeka potreba dok sam u bgd-u koristio masu puta.

ps
proslo ljeto sam vidio i zgb i bgd.
btw, kvalitet auta ne znaci i kvalitet usluga

Zadnje uređivanje matematicar : 16.03.2010. at 22:52.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:29   #219
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
To sam i ja rekao. Nocni zivot ne mozes uporedjivati nego je jednostavno bolji u BGu salim se, nisam izlazio po ZGu. BG ima veci potencijal i brze se razvija (NBGD je bio simbol siromastva, a danas je jedna od najbogatijih opstina u Srbiji, sa vrlo savremenom infrastrukturom, dosta izmenjen za 10 godina). Mada stoji da je ZG trenutno bolji.
Od koga se brže razvija? Od Zagreba?
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:33   #220
Quote:
matematicar kaže: Pogledaj post
jesi li ikad bio u LA-u?

pancevo je recimo 20km udaljeno od bgd-a, a nije u dio istog.
zasto se lazarevac smatra dijelom bgd-a je meni totalna enigma, ali cinjenica je ovakvi slucajevi nisu usamljeni u svijetu. No tih 60K ljudi ne mjenja previse na brojci.

jedno je sigurno: bgd se moze siriti. cista suprotnost od splita koji je svojom zemljopisnom pozicijom cementiran u velicini.

inace poredjenje zgb-a sa bgd-om je smijesna. pogledaj koja je urbana velicina zagreba a koja beograda pa vidi tko pretjeruje - ispada da zbg ima skoro dvaput vecu urbanu sredinu, mozes si mislit. uostalom, pogledaj si gustocu naseljenosti. ona je cesto dobar indikator koliko je neko mjesto stvarno 'urbano'
Ne, nisam bio.

Mozes li ti meni reci zasto bi ili pancevo, ili zemun, ili lazarevac, ili neki drugi grad morao spadati pod beograd?

Da, split nema prostora za sirenje, ali zato se sire solin, kastela, podstrana... koji se ne recunaju pod split, niti ce itko reci da je to split, vec su to splitska predgrađa.


Gustoca naseljenosti grada zagreba je 1215stan/km2 (povrsina 641km2, stan.779 145)
Gustoca naseljenosti beograda je 489stan/km2 (povrsina 3222km2, stan. 1 576 124)

Cak i neke drzave imaju vecu naseljenost nego grad beograd
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.