Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2013., 20:55   #1
Istek ugovora o radu

Navodno će se s print lista skidati svi zaposlenici u suradničkim i znanstvenonastavnim zvanjima kojima je istekao ugovor o radu (od 01.01.2014.). Uglavnom su u problemu asistenti koji nisu uspjeli doktorirati i izabrati se u više zvanje ili sastavnica nema dopusnicu za radno mjesto docenta.
Prema kolektivnom ugovoru, nakon isteka ugovora o radu, sastavnica treba raspisati natječaj za novo radno mjesto, a ako to ne učini, zaposlenik kojemu je istekao ugovor zadržava zvanje i postojeće radno mjesto, ali u tom slučaju, njegovu plaću podmiruje sastavnica. Tako nekako, Vojky ispravi me ako nije tako.
E sad, ono što mene zanima: ako ustanova raspiše natječaj i na natječaj se nitko ne javi, što onda? Vjerojatno opet zaposlenik zadržava radno mjesto, ali tko mu onda mora davati plaću? Zna li itko? Koga uopće to pitati?
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 13:17   #2
Quote:
brodačka kaže: Pogledaj post
Navodno će se s print lista skidati svi zaposlenici u suradničkim i znanstvenonastavnim zvanjima kojima je istekao ugovor o radu (od 01.01.2014.). Uglavnom su u problemu asistenti koji nisu uspjeli doktorirati i izabrati se u više zvanje ili sastavnica nema dopusnicu za radno mjesto docenta.
Prema kolektivnom ugovoru, nakon isteka ugovora o radu, sastavnica treba raspisati natječaj za novo radno mjesto, a ako to ne učini, zaposlenik kojemu je istekao ugovor zadržava zvanje i postojeće radno mjesto, ali u tom slučaju, njegovu plaću podmiruje sastavnica. Tako nekako, Vojky ispravi me ako nije tako.
E sad, ono što mene zanima: ako ustanova raspiše natječaj i na natječaj se nitko ne javi, što onda? Vjerojatno opet zaposlenik zadržava radno mjesto, ali tko mu onda mora davati plaću? Zna li itko? Koga uopće to pitati?
Ne razumijem dobro tvoj post moram priznati. Kako bi se skidali oni sa znanstveno-nastavnim zvanjima? Pa ta sva mjesta su odobrena a po novom zakonu više niti ne treba natječaj za produženje znanstveno-nastavnih radnih mjesta....jedino ako neka ukinu ali onda niti nema zamjene.
Ako ustanova raspiše natječaj i nitko se ne javi, ustanova ponovno raspisuje natječaj....ne vidim kako bi netko zadržao radno mjesto a ne javi se na taj novi raspisani natječaj. Mislim da to što je nekome istekao ugovor nema nikakve veze s time jel se netko javio na natječaj ili ne. Natječaj je raspisan.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 14:11   #3
OK, ostanimo na suradničkim zvanjima. Asistent koji nije doktorirao se ne može javiti na natečaj za višeg asistenta jer nije doktorirao. Što ako se ne javi nitko? Raspiše se novi? Ok, tko će do tada raditi poslove asistenta? Ako se opet ne javi nitko, i tako pet puta, što onda?
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 14:38   #4
Tko će raditi (ili neće raditi) posao asistenta odlučuje se na razini rukovodstva ustanove.

Asistent koji nije izvršio svoje obaveze istekom ugovora ostaje bez posla. Na natječaj za docenta se može javiti, ali budući da ne ispunjava uvijete neće biti izabran.
Djete Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 18:10   #5
Znači, uprava može satnicu asistenta jednostavno preraspodijeliti drugim nastavnicima, i oni na to moraju pristati?
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 08:47   #6
Uprava je dužna osigurati urednu provedbu nastavnih aktivnosti na fakultetu. E sad, na koji će način to napraviti je individualna stvar.

Može se preraspodijeliti satnica na druge nastavnike s kompetencijama za dotično područje; ako je to preko njihove nastavne norme oni ne moraju pristati. No, najčešće se porazgovara sa nastavnicima prije toga i nađe se zajednički jezik.

Postoji i mogućnost pokrivanja tih sati vanjskim suradnicima.

A, u krajnjem slučaju, postoji i mogućnost privremenog ukidanja dotičnog predmeta dok se ne nađe zadovoljavajuće rješenje.
Djete Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 09:19   #7
Da, sigurno, posebno usred akademske godine ..... Ako je jedan čovjek u pitanju, svašta se može, ali ako ih je desetak... hm, ne znam baš.
Ako asistent dobije otkaz, pa se raspiše natječaj za asistenta, može li se taj isti opet javiti na natječaj? Postoji li neka zakonska zapreka?
Lijepo bih molila da se jave oni koji se kuže u materiju i/ili su imali sličan slučaj u svojoj radnoj okolini. Ukratko, postoji li neki način da se asistent koji nije doktorirao za vrijeme trajanja ugovora spasi?
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 11:58   #8
Ti si jedna od onih koji ne žele čuti stanje stvari dok ne čuju ono što ih zadovoljava, odnosno što im ide u prilog. S takvim stavom ti malo tko može pomoći.

Brkaš dosta stvari. Asistent istekom ugovora ne dobiva otkaz, nego mu/joj prestaje važiti ugovor o radu. To nije isto s pravnog aspekta. Ako fakultet raspiše natječaj za asistenta (pod pretpostavkom da za to ima dopusnicu nadležnog ministarstva/sveučilišta, jer neće fakultet isplaćivati plaću izabranom asistentu) asistent kojem je istekao ugovor ne može se javiti (odnosno, opet, može, ali neće biti izabran) jer je točno određeno koliko godina zaposlenik može provesti u suradničkom zvanju, a te godine istekom ugovora bivaju "potrošene".

Spašavanje asistenta koji svoje obaveze nije izvršio na vrijeme moguće je eventualnom zamolbom prema nadležnom ministarstvu/sveučilištu za produženjem ugovora za dotičnog/dotičnu, uz obrazloženje.

Govorim ti sa stajališta člana uprave fakulteta.

Molim.
Djete Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:11   #9
Quote:
Djete Kreten kaže: Pogledaj post
Ti si jedna od onih koji ne žele čuti stanje stvari dok ne čuju ono što ih zadovoljava, odnosno što im ide u prilog. S takvim stavom ti malo tko može pomoći.

Brkaš dosta stvari. Asistent istekom ugovora ne dobiva otkaz, nego mu/joj prestaje važiti ugovor o radu. To nije isto s pravnog aspekta. Ako fakultet raspiše natječaj za asistenta (pod pretpostavkom da za to ima dopusnicu nadležnog ministarstva/sveučilišta, jer neće fakultet isplaćivati plaću izabranom asistentu) asistent kojem je istekao ugovor ne može se javiti (odnosno, opet, može, ali neće biti izabran) jer je točno određeno koliko godina zaposlenik može provesti u suradničkom zvanju, a te godine istekom ugovora bivaju "potrošene".

Spašavanje asistenta koji svoje obaveze nije izvršio na vrijeme moguće je eventualnom zamolbom prema nadležnom ministarstvu/sveučilištu za produženjem ugovora za dotičnog/dotičnu, uz obrazloženje.

Govorim ti sa stajališta člana uprave fakulteta.

Molim.
MEni pomoć ne treba, želim pomoći drugome. Što sam pobrkala? Otkaz i prestanak ugovora o radu? Da, pravno nije isto ali za asistenta koji će nakon što mu istekne ugovor o radu posljedično dobiti otkaz jer će biti skinut s print liste ministarstva je zapravo jednako. Mislim da je i upravi zapravo to jednako. Tvoje objašnjenje o tome da se isti asistent neće ponovno izabrati je dvojbeno. To bi značilo i da se znastveni novak ne može javiti i biti izabran u asistenta nakon što je "potrošio" godine u tom svojstvu jer je bio izabran i u suradničko zvanje asistenta. E, pa kod mene je troje takvih. Odradili su 6 godina kao novaci pa je raspisan novi natječaj za asistenta i oni su dobili nove ugovore i rade. Imaš neko objašnjenje za to?

Zadnje uređivanje brodačka : 28.11.2013. at 12:31.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:32   #10
Naravno da imam, ali sam naglo izgubio motivaciju pisat na ovoj temi. Sori.
Djete Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 14:32   #11
Razumijem. Hvala.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 23:19   #12
Eh, a sto je sa slijedecom situacijom:
asistent doktorira, dobije produzenje jos 4 godine. Raspise se natjecaj za viseg asistenta (tj. poslijedoktoranda), na kojeg se uz njega javi i netko drugi. Ako drugi dobije taj posao, znaci da slijedece 4 godine asistent ostaje na svom mjestu, a 4 godine takodjer ima i novoizabrani visi asistent.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 22:41   #13
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
Eh, a sto je sa slijedecom situacijom:
asistent doktorira, dobije produzenje jos 4 godine. Raspise se natjecaj za viseg asistenta (tj. poslijedoktoranda), na kojeg se uz njega javi i netko drugi. Ako drugi dobije taj posao, znaci da slijedece 4 godine asistent ostaje na svom mjestu, a 4 godine takodjer ima i novoizabrani visi asistent.
Još nema natječaja za višeg asistenta - postoje prijelazne odredbe u novom zakonu, još skoro 2 godine sve je kao i dosad (nakon doktorata, viši asistent do 10 godina ukupnog staža).
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 01:45   #14
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Još nema natječaja za višeg asistenta - postoje prijelazne odredbe u novom zakonu, još skoro 2 godine sve je kao i dosad (nakon doktorata, viši asistent do 10 godina ukupnog staža).
Ja sam (kao znanstveni novak) nakon doktorata dobio standardno produzenje na jos 4 godine. Te sam nakon toga morao traziti raspisivanje natjecaja za viseg asistenta (nedavno, po novom zakonu). Tada su u NN raspisali natjecaj za poslijedoktoranda na znanstvenom projektu, na koji se mogao bilo tko javiti (kod mene nije nitko, ali bilo je slucajeva da su se javljali ljudi izvana). Tek nakon te procedure ide veca placa (oko 700 kn).
Ali OK, nazovimo to kako god, visi asistent, poslijedoktorand - pitanje je sto se dogadja ako netko drugi dobije "tvoje" mjesto.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 10:27   #15
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
Ja sam (kao znanstveni novak) nakon doktorata dobio standardno produzenje na jos 4 godine. Te sam nakon toga morao traziti raspisivanje natjecaja za viseg asistenta (nedavno, po novom zakonu). Tada su u NN raspisali natjecaj za poslijedoktoranda na znanstvenom projektu, na koji se mogao bilo tko javiti (kod mene nije nitko, ali bilo je slucajeva da su se javljali ljudi izvana). Tek nakon te procedure ide veca placa (oko 700 kn).
Ali OK, nazovimo to kako god, visi asistent, poslijedoktorand - pitanje je sto se dogadja ako netko drugi dobije "tvoje" mjesto.
Hmmm, malo sam zbunjen dobio si produženje za 4 godine, ali ne i višeg asistenta? Ostaješ asistent s doktoratom?

Ja sam od kolega sa srodne institucije koji su doktorirali ovu jesen, dobio ovu prvu informaciju (nema natječaja)... Za par tjedana ću i ja biti u istoj situaciji, pa ću vidjeti...

Ne znam da li ima veze, ali radi se o javnim institutima (ne o Sveučilištu).
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 13:49   #16
Da li se za asistenta na fakultetu (Sveučilište) mora raspisati natječaj za višeg asistenta ili se samo interno provodi izbor za asistenta koji je doktorirao? Hitno je, molim odgovor, ili bar kako se to radi na vašem fakultetu.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 19:13   #17
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Hmmm, malo sam zbunjen dobio si produženje za 4 godine, ali ne i višeg asistenta? Ostaješ asistent s doktoratom?

Ja sam od kolega sa srodne institucije koji su doktorirali ovu jesen, dobio ovu prvu informaciju (nema natječaja)... Za par tjedana ću i ja biti u istoj situaciji, pa ću vidjeti...

Ne znam da li ima veze, ali radi se o javnim institutima (ne o Sveučilištu).
Da, dobio sam potvrdu za produzenje +4 godine, tj. odobrenje za sklapanje ugovora o radu u statusu viseg asistenta.
Ili da citiram:
Sukladno odredbi clanka ...itd... potrebno je sa znanstvenim novakom sklopiti novi ugovor o radu na suradnickom radnom mjestu sa zvanjem viseg asistenta.

Po kadrovskoj, novi ugovor o radu zahtjeva i raspisivanje natjecaja. Tek nakon procedure (preporuka zavoda, znanstveni odbor, trazenje raspisivanja natjecaja, javljanje na natjecaj u NN, itd.) ide novi ugovor za viseg.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 19:19   #18
Quote:
brodačka kaže: Pogledaj post
Da li se za asistenta na fakultetu (Sveučilište) mora raspisati natječaj za višeg asistenta ili se samo interno provodi izbor za asistenta koji je doktorirao? Hitno je, molim odgovor, ili bar kako se to radi na vašem fakultetu.
Kod mene na faksu ne ide automatski - raspisuje se natjecaj. Sto se recimo moze vidjeti u NN 141 (svi po novom zakonu, naravno). Raspisuje se i za napredovanje profesora, recimo iz izvanrednog u redovitog ili u trajno zvanje.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 10:29   #19
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
Da, dobio sam potvrdu za produzenje +4 godine, tj. odobrenje za sklapanje ugovora o radu u statusu viseg asistenta.
Ili da citiram:
Sukladno odredbi clanka ...itd... potrebno je sa znanstvenim novakom sklopiti novi ugovor o radu na suradnickom radnom mjestu sa zvanjem viseg asistenta.

Po kadrovskoj, novi ugovor o radu zahtjeva i raspisivanje natjecaja. Tek nakon procedure (preporuka zavoda, znanstveni odbor, trazenje raspisivanja natjecaja, javljanje na natjecaj u NN, itd.) ide novi ugovor za viseg.
Pa zar ne čitaju baš zakon:

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZNANSTVENOJ DJELATNOSTI I VISOKOM OBRAZOVANJU

Članak 67 stavak 6

(6) U odnosu na osobe izabrane u suradničko zvanje asistenta prema ranijim propisima, odredbe o izboru u suradničko zvanje i na radno mjesto poslijedoktoranda stupaju na snagu dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Po ovome, do 01.07.2015. sve ostaje kao prije (a prije, odnosno dosad nije bilo javnog natječaja)...

EDIT:
Što je točno u NN 141?

Zadnje uređivanje z_k : 03.12.2013. at 10:34.
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 17:13   #20
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Pa zar ne čitaju baš zakon:

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZNANSTVENOJ DJELATNOSTI I VISOKOM OBRAZOVANJU

Članak 67 stavak 6

(6) U odnosu na osobe izabrane u suradničko zvanje asistenta prema ranijim propisima, odredbe o izboru u suradničko zvanje i na radno mjesto poslijedoktoranda stupaju na snagu dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Po ovome, do 01.07.2015. sve ostaje kao prije (a prije, odnosno dosad nije bilo javnog natječaja)...

EDIT:
Što je točno u NN 141?
Raspisuje se natjecaj za postdoktorande koji su doktorirali nakon donosenja zakona. U biti po njima jedini nacin da postanes visi asistent. Ali i prije tog zakona raspisivao se natjecaj, dakle rekao bih - sve po starom.

1. poslijedoktorand na znanstvenom projektu... na određeno vrijeme s punim radnim vremenom – jedan izvršitelj (m/ž).

Uvjeti pod točkom C1): poželjno je radno iskustvo u istraživanju i nastavi iz područja bioprocesnog inženjerstva;
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.