Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 09.12.2011., 20:49   #1
kalorije u hrani

Problem mjerenja "kalorija" odnosno energije iskoristive čovjeku u pojedinoj namirnici (u daljnjem tekstu to podrazumijevam pod "energija":
Prvo:
zanemarimo specifičnosti metabolizma pojedinog čovjeka.

Gledajući podatke za energiju koju sadržava, pronalazim da limunska kiselina sadrži nula kalorija. Gledajući ciklus limunske kiseline u koji se može uključiti (biokemiju sam slušao davno, ali mislim da bi se iz tog kostur amoglo dobiti svašta, pa i masne kiseline možda...) ne shvaćam zašto je ta vrijednost nula?

Drugo pitanje, nevezano za limunsku kiselinu:

kako uopće izmjeriti energiju neke namirnice?
Koliko znam - hrana se spali, izmjeri se dobivena energija i onda se koriste aproksimacije - neki faktori vezani za to koliko je unutra proteina, masti i ugljikohidrata.
Poznato je da je npr. celuloza polisaharid koji gori, dakle dodaje toplinu koja se oslobodi u kalorimetrijskoj bombi - a nama je neprobavljiva. Kako u konkretnom slučaju neke namirnice kojoj se određuje kalorijska vrijednost znati koliko ona pojedinih probavljivih i neprobavljivih tvari ima, a koje sve gore i oslobađaju toplinu u kalorimetru?
Celuloza je samo primjer koji vrijedi za sve, laktoza djelomično za neke, ali ima tona spojeva koji su neprobavljivi, a gore u kalorimetru.
Tu uopće ne uzimam u obzir da su neke tvari teže probavljive, neke su teže probavljive u kombinaciji s nekim tvarima, a lakše s nekim drugim itd.

Sigurno postoje postupci za detekciju svega toga, ali zanima me da li se oni zbilja koriste? Koliko bi to koštalo uopće? Ima li netko podatke iz prve ruke kako se konkretno određuje energetska vrijednost hrane?

Zaključak:
kolika je pouzdanost podataka o energetskom sadržaju neke namirnice s obzirom na sve navedeno?

PS
pisao sam u 2 navrata, a i sad sam u žurbi pa mislim d ami tekst izgleda malo konfuzno, ali nadam se da ste okvirno shvatili što me zanima, a dalje možemo kad krenu odgovori....
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:01.