Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2013., 15:03   #1041
Quote:
smarinovic kaže: Pogledaj post
Molio bi savjet, pomoc.. ako netko zna.
Naime, trenutno sam zaposlen u jednoj firmi na neodređeno, i uredno mi isplacuju placu i sve doprinose, al imam potrebu i priliku da honorarno radim u slobodno vrijeme.
Posto se radi o poslovima fotografiranja, ne mogu otvoriti obrt jer je obrt vezana djelatnost (nemam majstorski ispit), pa sam gledao opciju da otvorim d.o.o.

Koliko sam vidio firma se moze otvoriti bez zaposlenih, ali ista ne smije ostvarivati dobit ako nema zaposlenih.
Opcija da u trenutnoj firmi promjenim ugovor sa 8 sati dnevno na 4 ili 6 sati dnevno pa da bi se na ta 2 ili 4 preostala sata prijavio u svoju firmi mi isto ne odgovara.

Pa mi je palo na pamet otvoriti d.o.o. na svoje ime (bez da se zaposlim), i svaki put kad trebam odraditi neki posao potpisem ugovor o djelu sa samim sobom. Znaci, potpisao bi ugovor o djelu s jedne strane ja kao vlasnik firme, i s druge strane ja kao izvrsitelj određenog posla. Da li je to moguce, i da li je to ispravno/legalno?

Znam da je to "glup" nacin jer je porez pri ugovoru o djelu poprilicno velik, ali bojim se da nemam nekog drugog nacina ako misli to odraditi legalno.

Alternativa mi jedino pada na pamet naci neku EU drzavu koja nema ogranicenje da firma ne moze ostvarivati dobit ako nema zaposlenih, pa tamo otvoriti firmu i raditi u Hrvatskoj.
Apsolutno netočno (ovo boldano), ali probaj sa jdoo jeftinije je.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 15:23   #1042
Hvala na odgovorima!
Ako nemam zaposlenih, da li bi onda trebao potpisivati ugovor sam sa sobom kad idem snimati ili mogu i bez toga?
smarinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 10:07   #1043
možeš i bez toga
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 18:27   #1044
Sorry kaj ulječem kao padobranac s jednim pitanjem. Naime prošli petak je naš odvjetnik predao kod Trgovačkog suda u Zg sve papire za osnivanje podružnice za upis u sudski registar. Mene zanima koliko obično treba čekati rješenje o upisu?
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 14:10   #1045
Trebam pomoć.

Ovako. Ja sam stranac i želim osnovati firmu u Republici Hrvatskoj samo zbog kupovine nekretnine. U tom slučaju bi firma kao pravni subjekt Republike Hrvatske postala vlasnikom nekretnine. Da li je procedura otvaranja firme ista za strane i hrvatske državljane i koliko dugo traje taj proces? Da li firma mora biti aktivna?
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 21:19   #1046
Kako pokrenuti posao/tvrtku?

Pozdrav svima,

ukoliko je tema na neprimjerenom mjestu molim moderatore da ju prebace ili spoje sa nekom već postojećom.


Ukratko, zajedno sa dvoje kolega namjeravm otvoriti firmu za marketing. Sva trojica smo visokog obrazovanja, sa (vjerujem) dobrom idejom ali bez početnog kapitala.

Možemo li mi uopće otvoriti nešto uz mala početna ulaganja (par tisuća eura recimo) i puno entuzijazma i koji bi bio najlakši put za to?

Otvoriti firmu na nečiju adresu doma i početi lagano...?

Ako netko ima neku ideju ili neki link koji bi bio koristan bio bih i vise nego zahvalan
__________________
Vraćam se odmah!

Godot
deda moroz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:39   #1047
Mene izmedju ostalog zanima, ako ja obavljam neki servis na lokaciji korisnika, kao d.o.o tj zaposlenik u svom doo, da li onda ja moram obvezno imati neki mobilni uredjaj za fiskalizaciju? Ili mogu nekak skoknut u ured i isprintat račun s kompa?
Jer to bi mi bio neki dosta sporedni posao, u početku zasigurno, ne više od 4 X mesečno, pa mi se ne da zbog toga ulaziti u ulaganja oko mobilne fiskalizacije. A glupo mi je odbiti nekome tu vrstu usluge.

Takodjer, ako ja imam doo čijaje primarna djelatnost trgovina, kolika je papirologija (zbilja nemam predožbuo tome kada želim obavljatii neku drugu djelatnost za koju je doo registriran. Npr tu neku vrstu servisiranja računala. I ima li uopće tu kakve papirologije, ili to sve ide glatko, treba samo biti registriran za to, bez obzira što mi je primarna djelatnost trgovina?

Zadnje uređivanje goranbo : 05.03.2015. at 00:52.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 02:53   #1048
Isto tako me zanima ima li kakav državni servis gdje ti možeš doći (ili poslati email) pa pitati - ja otvaram to i to.
Dajte mi molim vas sve zakone i pravilnike koji to područje uređuju. A ne da mi tražimo sami pa da nas hebu ako smo nešto propustili...

Konkretno: 1) ja bi otvorio webshop ali samo na njuškalu jer mi drugo za početak i ne treba. Ne znam spada li to pod definiciju web-shopa ili moram baš imati zasebni website (zasbnu domenu, web-adresu) za web-trgovinu?

2) ne mislim imati fizičku trgovinu, doo će samo dakle biti registriran na stan gdje zivim i tu ce mi biti moj uredski prostor,a tu cuimat i zalighe nadam se. E sad ne znam kako se gleda na taj prostor., Meni ce primarna djelatnost valjda biti trgovina, no necu imati fizicku trgovinu gdje bikupci dolazili (imao bih ja i to ali onda morao boktepitaj kakve uvjete ispuniti), nego samo tu prodaju preko oglasa, poštom i slično - mogu li u tom prostoru obavljat servis računala ?? Dakle da mi ljudi šalju ili dostave i ja obavim servis i vratim im.

3) Ako imam samo trgovinu na njuskalu, sta je s mojim skladistem di cu drzati te zalihe? Radi se o zamjenskim dijelovima za racunala - dakle elektronika, i ne zauzima mnogo rpostora - postoje li tu kakvi posebni zahtjevi oko prostora skladišta za takvu trgovinu?

4) što se tiče fiskalizacije, dosad sam se spio informirati da se plaćanja pouzećem, ako ide na račun, i uplate po ponudi na račun, da se prvo ne mora fiskalizirati, a ovo drugo, uplate naprijed po ponudi, mogu fiskaizirati na dekstop sustavu za fiskalizaciju u uredu, i fskalizirani racun poslati zajedno s prodanim artiklom.

5) No što ako jed kupac iz istog grada kao ja (jednostavno, a komplicirano...) ?? Njemu necu slati poštom... Gdje i kako da on meni to plati?? Ok, mogu ga tražiti da mi plati po ponudu, na račun, medjuti to malo je zeznuto za kupca... Ima li kakav elegantniji način?

6 )Onda mi je pomalo nejasna cijela ova tematika oko primarne i sekundarnih djelatnosti. Znači meni je primarna trgovina, i ok sad se ja bavim trgovinom (koji su kriteriji zapravo da se nešt definira primarnom djelatnošću??). I sto ako kupac zeli da mu ja rezervni dio koji prodajem i ugradim? Dakle ako registriram sekundarnu djelatnost servis - koji su mi uvjeti za to??? Dakel moram li radno vrijeme imati, jer to su m zbiljasamo jako ovremeniposlovi.
A ako idem kod kupca doma (tj kod onoga kom treba ugradit kupljeni dio) - onda je jedini način mobilna fiskalizacija?? (ima neki drugi način, jer ta mobiln rješenja znaju biti skupa)
Pretpostavljam da može doo paralelno obavljati više raznih djelatnosti z akoje je registriran i ispunjava uvjete... A da li možeš biti registriran za nešto a da još ne ispunjavaš uvjete i trenutno ne obavljaš to. A ako se odlucis to obavljati, onda ispunis uvjete. Kako ide s time?

7) Takodjer, da li je moguće i bi li mi se isplativosti (u smislu kompliciranosti i cijene) - u slučaju da nemam na zalihi negi dio, a taj dio je takodjer opcenito rijedak i slabo tražen - može li se onda to provesti kao "posrdovanje pri kupnji", dakle da sma ja samo posrednik pri kupnji uovom slučaju - i kako se to izvodi?

8 )e sad da ne moram ovo sve pisati i na temi fiskalizacija (jer i za to bi im trebao kontekst) - kakav bi mi knjgovodstveni program bio najbolji? Znači trebam za skladište program koliko sam shvatio, da ima robno knjigovodstvo, a sto se tice fiskalizacije, izgleda da bi jako malo racuna bilo fiskalizirano, ukupno bi bilo stotinjak racuna mjesecno u pocetku, a vecina od toga najvjerojanije bez fiskalizacije (jer idu pouzecem ili of firme firmi tj na transakcijski račun, ako se to tak kaže.
I što se događa kad mi privatna osoba plaća po ponudi, na račun firme? Dakle to se mora fiskalizirat? A kad mi firma plaća sa svog računa to se ne mora fiskalizirat?


Jako bih cijenio odgovore ili upute na odgovore oko ovih pitanja.

PS:
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Apsolutno netočno (ovo boldano), ali probaj sa jdoo jeftinije je.
Zar nije osnivanje doo-a dugoročno jeftinije i jednostavnije? Jer eto tak sam čuo i čitao na par strana.

Zadnje uređivanje goranbo : 05.03.2015. at 03:21.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 14:42   #1049
E sutra moram opet u ured za gospodarstvo - bio vec danas ali s krivim čovjekom razgovaro...

Sad je glavna dvojba, ja u biti necu ni imati web-trgovinu kao web-sajt jer mi ne treba (bar ga u početku neću imati) - prodavat cu tj oglašavati se preko njuskala i putem izravnih kontakata.
U koju kategoriju/klasifikaciju to spada? Znači ja sam doo, bez prodajnog prostora, samo ured...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 00:42   #1050
Njuškalo je trgovina (praktički samo reklama) a ne web shop.
Ako želiš web shop, imaš www.i-mall.hr/registracija ili www.bazzar.hr
Nema nikakvog mjesečnog troška održavanja, jedino uzimaju proviziju od prodane robe.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 01:49   #1051
E hvala, ali meni webshop ni ne treba.

Pa se vraćamo na moje pitanje. I nadam se da mi opet nece ovdje netko nuditi svoju privatnu uslugu koja mi ne treba.
Ako treba pojasnit ću pitanje.

Dakle web-site mi ne treba za početka oog poslovanja, ali ak ce to biti uvjet da se mogu registrirati kako zelit, napravit cu to, pretpostavljam da ne bi bio prvi put da ljudi rade gluposti da bi zadovljili regulativu.

EDIT: npr pogledajte ovdje: http://www.njuskalo.hr/trgovina/gruponko1 Ne znam zbog ojeg pravilnika ali firme tu stavljaju sve moguće podatke. Ne znam da li je to zato da zadovoljava formu web-shopa ili je zbog nečeg drugoga.

Zadnje uređivanje goranbo : 06.03.2015. at 02:42.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 07:46   #1052
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
EDIT: npr pogledajte ovdje: http://www.njuskalo.hr/trgovina/gruponko1 Ne znam zbog ojeg pravilnika ali firme tu stavljaju sve moguće podatke. Ne znam da li je to zato da zadovoljava formu web-shopa ili je zbog nečeg drugoga.
Zbog zakona o trgovačkim društvima po kojem je gruponko jdoo registriran.
Zbog toga jer je njuška postao veliki igrač na tržištu oglašavanja pa si ne želi više dopustiti da ga loši i anonimni prodavatelji blate
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 19:17   #1053
Pozdrav!
s obzirom da bi s jednom talijanskom firmom sklopio ugovor o zastupanju (trg. predstavnik za BiH), znaci placali bi me oko 20 000 kn bruto iz kojih bi ja trebao namiriti troskove place, putovanja i svega ostalog u firmi koju cu otvoriti, molim za savjet:
s obzirom da nemam 20 000 kn za d.o.o., razmisljam o otvaranju jdoo...na koliko da se prijavim i kako da izvucem ostatak novca koji mi uplate (putni troskovi, najam sobe kao "ureda" itd)??.....ponavljam da bi mi talijani pokrili po ispostavi racuna sve troskove vezane uz otvaranje tvrtke...
sto znaci ovo ostavljanje cetvrtine sredstava u jdoo?
na sto jos moram obratiti posebnu paznju?
znam, stotinu pitanja, al pocetnik sam u ovome..

hvala!!!
picigin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 23:10   #1054
tehnički uvijeti za otvaranje doo

zanima me koji sve uvjeti moraju biti zadovoljeni za otvaranje doo za knjigovodstvene usluge

preciznije koji sve tehnički uvijeti moraju biti zadovoljeni
__________________
Nikad nisam ništa naučio pričanjem, nego postavljanjem pitanja
sova003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2022., 10:57   #1055
Osnivanje podružnice – primjer odluke

Podružnica se upisuje u sudski registar, prijavu se podnosi sudu nadležnom po mjestu sjedišta osni¬vača, a može se osnovati i na daljinu, elektroničkim sredstvima komunikacije.
https://seminar.hr/osnivanje-podruznice/
Emanuel 44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2022., 12:44   #1056
Oprostite na glupom pitanju, ne stignem citati temu unatrag. Ako me Americki klijent trazi porezni broj firme, je li to OIB ili PDV ID?

Ako je OIB, valjda samo dodam HR na pocetku?



Traze me "tax number and insurance", iskreno ne znam na kakvo osiguranje su mislili, ja nikakvo nemam.
guli ha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2022., 13:42   #1057
Quote:
guli ha kaže: Pogledaj post
Oprostite na glupom pitanju, ne stignem citati temu unatrag. Ako me Americki klijent trazi porezni broj firme, je li to OIB ili PDV ID?

Ako je OIB, valjda samo dodam HR na pocetku?



Traze me "tax number and insurance", iskreno ne znam na kakvo osiguranje su mislili, ja nikakvo nemam.
PDV ID je generalno HR+OIB. Mislim da porezna izdaje dokument na kojem ti je PDV ID.
Noctifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2022., 14:38   #1058
PDV ID broj moraš zatražiti od Porezne uprave. Ne možeš samo napisati HR ispred OIB-a.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2022., 07:17   #1059
Hvala na vrlo brzim odgovorima, pisala u momentu žurbe, imam PDV ID


Da su vas strani klijenti tražili da imate osiguranje? Radi se o poslovnom savjetovanju, i nisam se do sada imala potrebu osigurati, ali čini se da veći američki klijenti žele vidjeti certifikat osiguranja. Možda je to tamo obavezno, pa iz navike traže.

Ali me zanima da li uspijete uvjeriti klijente da ne treba, ili ste na kraju ipak kupili osiguranje od poslovne odgovornosti? I ako ovo zadnje, ima li neko koje preporučate?

Hvala

Sent from my Pixel 5a using Tapatalk
guli ha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2022., 08:32   #1060
Quote:
guli ha kaže: Pogledaj post
Hvala na vrlo brzim odgovorima, pisala u momentu žurbe, imam PDV ID


Da su vas strani klijenti tražili da imate osiguranje? Radi se o poslovnom savjetovanju, i nisam se do sada imala potrebu osigurati, ali čini se da veći američki klijenti žele vidjeti certifikat osiguranja. Možda je to tamo obavezno, pa iz navike traže.

Ali me zanima da li uspijete uvjeriti klijente da ne treba, ili ste na kraju ipak kupili osiguranje od poslovne odgovornosti? I ako ovo zadnje, ima li neko koje preporučate?

Hvala

Sent from my Pixel 5a using Tapatalk
Radim kao contractor u IT industriji i ja sam isto trebao uzeti to osiguranje (radi se o UK firmi tako da nisu samo ameri koji to traze). Imas opciju kod nas od Generali osiguranja koje kosta od 5-8k kuna godisnje a pokriva 1 miljun eura.
Noctifer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:50.