Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2008., 10:16   #1
Najveća legalizirana pljačka u Hrvatskoj!

http://www.liderpress.hr/default.aspx?sid=55089
NAJVEĆA LEGALIZIRANA PLJAČKA U HRVATSKOJ
Fond-menadžer se preda mnom šepurio namjerno rušeći dionice

Burzovni mešetar procjenjuje kako su nakon objave da će Lehman bankrotirati pola prometa na Zagrebačkoj burzi napravili izazivači panike namjerno rušeći cijene dionica. Njegov kolega najavljuje da samo o njima ovisi i kad će se burza početi oporavljati

Piše: Tomislav Birtić
[email protected]

Uživao je, perverzno je uživao igrajući se Boga. Pohvalio mi se kako je tog jutra, dan poslije objave da Lehman ide u bankrot, raspalio po bidu, i sad čeka da panika odradi svoje. Da kupi jeftinije nego što je prodao. Malo je razgovarao sa mnom, pa malo samozadovoljno gledao u ekran i naslađivao se tuđom nesrećom.
- U ovakvim situacijama osjećam se kao lovac na čeki. Imam izvrsnu pušku, na njoj moćnu optiku, preda mnom čistina, vidljivost je dobra, a nemoćno lane na trideset metara nema šanse... - pričao je zavaljen prekriženih nogu u uredskom stolcu.
- Vi dečki, dakle, opalite po bidu, na ovom plitkom tržištu to je odmah minus od nekoliko posto, i čekate da nesretni preplašeni ljudi prodaju još jeftinije? Vi to stvarno radite s predumišljajem? Namjerno izazivate paniku?
- Tako je. Svjesno plašim ljude, izazivam paniku i nadam se da će netko izgubiti živce. Tako i bude.
Stvarno je bilo iritantno gledati ga. Nisam pitao je li operaciju odradio za sebe, za fond ili i za sebe i za fond. A što je najbolje, ne uspije li mu rabota, ionako će gubitak svaliti na grbaču udjelničara.
- Onako 'odokativno', od stotinu milijuna kuna, koliko su danas ‘odigrali’ ti što namjerno izazivaju paniku?
- Između četrdeset i šezdeset milijuna. Ostalo su dugoročni investitori. Hm, baš bih mogao tu dionicu otjerati u blokadu jer su menadžeri u toj firmi gadovi, bolje nisu ni zaslužili. Ma... neću. A mogao bih i drugu. Da je stjeram u blokadu? Što ti kažeš? - nije se prestajao šepuriti.

Što ti je život... Znajući da tu dionicu imam, uživao je govoreći mi kako se baš na njoj iživljava. I, dok se on nije prestajao diviti svojoj moći, tko zna koliko je nesretnika obilazilo banke u potrazi za kreditom kojim bi zatvorili margin.
- Znaš što ti je tu najbolje... Prodaš tisuću dionica pa isto toliko kupiš. Vlasnička se struktura ne mijenja - reče mi.
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 10:58   #2
svima već jako dobro znano, da mirovinski fondovi namjerno ruše indekse, ali mi na žalost nemamo američki FBI da tu gamad potrpa u zatvore, a i da imamo ništa nam ne bi značilo pošto je legalizirano.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 13:04   #3
U obaveznim mirovinskim fondovima smo svi Hrvati i bolje da nam naši OMF-ovi kupuju dionice jeftino nego skupo...
Tako će nam mirovine jednog dana biti veće.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 15:02   #4
da naravno i zato treba namjerno rušiti Crobex?
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 15:37   #5
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
da naravno i zato treba namjerno rušiti Crobex?
Hrvatski mirovinski fondovi tek prikupljaju kapital, a još ne isplaćuju mirovine.
Zato je bolje da kupuju jeftino nego skupo.
Sa gledišta hrvatske radničke klase pad cijena dionica je dobra vijest.

Novcem prikupljenim cca od početka 2007 i držanim do sad u depozitima i obveznicama, kupuju dionice po ovim cijenama.
Još da im ministarstvo financija u dogovorenim blok-transakcijama otkupi koju državnu obveznicu i tako ubrizga još malo keša...
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 18:08   #6
ma ne , dosta mi je zanimljivo čitati razno razne nebuloze pa tako i ove tvoje u kojima opravadavaš nešto što se u normalnim državama oštro sankcionira. e sada što se tiče tvojih mirovina i radničke klase, uzmi kalkulator u ruke i računaj koliko će ti te mirovine biti veće.

danas već i malo dijete u parku zna, da od tih "mirovina" taj radnik o kojem ovdje pišeš u budućnosti neće moći platiti režije, a kamoli normalno živjeti. radije pitaj te mirovinske fondove koji ulažu u državne obveznice koliko su ove godine imale realni prinos. malo inflacija više pojela ha?

smijurija od države i to teška.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 20:15   #7
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
uzmi kalkulator u ruke i računaj koliko će ti te mirovine biti veće.
Ako je moj obvezni mirovinski fond za dionicu XY potrošio duplo manje nego lani, onda je to dobro.

Quote:
danas već i malo dijete u parku zna, da od tih "mirovina" taj radnik o kojem ovdje pišeš u budućnosti neće moći platiti režije, a kamoli normalno živjeti. radije pitaj te mirovinske fondove koji ulažu u državne obveznice koliko su ove godine imale realni prinos. malo inflacija više pojela ha?
OMF je jedino ulaganje koje hrvatska radnička klasa ima, bilo to ili ne bilo dosta za ovo ili ono.
Hrvati ne odlaze u mirovinu iz tih fondova danas nego za 10-20 godina.
Bolje da vrijede čim manje jer se za istu uplatu dobije više udjela.
Vidim da je i HNB neutralizirala dosta likvidnosti, da pecanje po dnu potraje.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 01:19   #8
Jedino što bi bilo normalno je da HANFA zabrani ulaganje mirovinskih fondova u otvorene investicijske fondove. Pošto i tako sad smiju ulagati direktno u dionice na burzi, za ulaganja u dioničke investicijske fondove nema više nikakve potrebe, osim ako se želi još koji put srušiti burza.

A mirovinski fondovi bi imali daleko veći prinos da nisu imali krajnje idiotskih ulaganja u firme čiji je godišnji gubitak veći od temeljnog kapitala cijele firme, npr. u Optimu, nego da ruše burzu svako malo rušeći među ostalima i vrijednost dionica koje su i sami kupovali po 3 puta većoj cijeni. U svim zemljama su mirovinski fondovi stabilizator financijskog tržišta, jedino u našoj banana državi su oni destruktor financijskog tržišta koje zahvaljujući njihovim intervencijama ima likvidnost za red veličine manju nego prije nego što su dobili dozvolu direktnog ulaganja u dionice van prve kotacije. A pošto managere navodno nezavisnih mirovinskih fondova postavlja direktno Vlada, naravno da nitko neće odgovarati za krah tržišta kapitala u RH.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 12:05   #9
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Hrvatski mirovinski fondovi tek prikupljaju kapital, a još ne isplaćuju mirovine.
Zgubydane, nemoj iznositi dezinformacije, kad je isplata mirovina iz OMF-ova već krenula, onoj famoznoj generaciji između 40-e i 50-e koja je svojevoljno mogla odlučiti da li će ili neće uplaćivati u II stup. I sad su skužili da su se zajebali. Proguglaj, bilo je nedavno par članaka o tome kako će se Vlada RH pobrinuti da im se izgubljeni iznos nadoknadi.
Migra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 14:19   #10
Quote:
Migra kaže: Pogledaj post
Zgubydane, nemoj iznositi dezinformacije, kad je isplata mirovina iz OMF-ova već krenula, onoj famoznoj generaciji između 40-e i 50-e koja je svojevoljno mogla odlučiti da li će ili neće uplaćivati u II stup. I sad su skužili da su se zajebali. Proguglaj, bilo je nedavno par članaka o tome kako će se Vlada RH pobrinuti da im se izgubljeni iznos nadoknadi.
Da, krenula je, ali samo par stotina mirovina bagatelnih iznosa, koji ne utječu na financijsku poziciju mirovinskog fonda na tržištu kapitala, za razliku od zapadnih fondova ...

Nisu umirovljenici 2. stupa ništa izgubili, nego su umirovljenici 1. stupa predizborno iskamčili dodatak koji im po mirovinskoj reformi nije trebao pripasti.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 22:48   #11
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Jedino što bi bilo normalno je da HANFA zabrani ulaganje mirovinskih fondova u otvorene investicijske fondove. Pošto i tako sad smiju ulagati direktno u dionice na burzi, za ulaganja u dioničke investicijske fondove nema više nikakve potrebe, osim ako se želi još koji put srušiti burza.

__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 12:29   #12
Što ima loše u rušenju burze na fundamentima opravdane cijene?
Pa nisu valjda špekulanti iz OiF-ova mislili Hrvatima polako prodavati hrvatske dionice po napuhanim cijenama s kraja prošle godine?
To bi tek bila pljačka hrvatskog radnika!
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 14:48   #13
Čitajući ovo, mislim da smo i mi s njima na sličnoj valnoj dužini.
http://www.poslovni.hr/93665.aspx
Amerikanci za krizu krive menadžere
"Oni bi morali snositi posljedice i ne bi više smjeli zarađivati desetke milijuna dolara", kaže Hays. Charlie Sayler iz Los Angelesa financijsku krizu smatra tipičnom za čitav sustav u državi. "U SAD-u se nagrađuje kriminal. Vodećim menadžerima plaćati 10 do 50 milijuna dolara zato što donose odluke koje su loše za njihove dioničare je apsurdno i to je suprotnost od američkog ideala." Dutch iz Colorado Springsa stvari vidi još pesimističnije. "Stanje mora biti prilično loše ili još lošije nego što je poznato da bi vlada uopće razmotrila takav spasonosni paket", zaključuje Dutch.
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 15:14   #14
Potpuno si pravu, zalimo se na nasu burzu i pozivamo se na neke zapadne uzore koji su jos mnogostruko gori.
Pa Wall street je navukao cijeli svijet da ulozi u Ameriku, podijelio svim menaderima desetine milijuna u placama, a sad kad love vise nema, ajmo porezni obaveznici.
darioV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 17:21   #15
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Što ima loše u rušenju burze na fundamentima opravdane cijene?
Pa nisu valjda špekulanti iz OiF-ova mislili Hrvatima polako prodavati hrvatske dionice po napuhanim cijenama s kraja prošle godine?
To bi tek bila pljačka hrvatskog radnika!
Ne bih bas rekao da se radi o cijenama koje opravdavaju fundamenti.
Vecina dionica ima P/E manji od 10, a vrijednost dionica im je manja od knjigovodstvene.
Mislim da je veci problem u nekoliko stotina hiljada novih ulagaca koji su usli na burzu bez pripreme i ocekivali duplu zaradu preko noci. Takvi zasluzuju da ih fond manageri peru, to im je i posao.
I ja sam nesto spekulirao, zavrsio u minusu ali nije bitno. Dionice HT-a necu da dam ispod 400, pa makar 20 godina ubirao 1800kn godisnje po paketu.
darioV is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.