Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2006., 19:45   #61
Quote:
zozef kaže:
Moja supruga boluje od križobolje a nakon svih pretraga dobila je i dijagnozu a to je Protrusio disci i.v LIV dorsolateralis sin. Sindrom L LUMBOSACRALE CHR. supruga ima cijelodnevne bolove već nekoliko godina i sve što je trošila ne pomaže voltere,ibuprofen fizikalne terapije ima 48 god.molio bi ako je nekome poznato metoda ubrizgavanja sadržaja nekoliko ampula u spinalni kanal Naime ulazi se dugom tankom iglom kroz trticu iubrizgava Zahvat se radi ambulantno a radi se u Austriji navodno nakon 2 puta u toku godine bol prestaje Ako je nekom poznata metoda i njene posljedice molim da mi odgovori ZAHVALJUJEM
Izvinjavam se na dugom odgovoru!

Napisao sam dosta toga ali sam dao i link na Spineuniverse od kojih dobivam novosti...sa obziron da i ja ne znadem neke "medikal hrvatske rijeci", tesko je pisati/prevadjati, a i oporavljam se od operacije ramena.

Spinal Injection / Nerve Block Therapies for Back Pain.

Kao prvo ima mnogo injekcija i nacina koje se upotrebljavljaju na kraljeznici .
Osnovne su:
Muskuloskeleton trigger point injection/koje se stavljaju na vise mjesta i koje su vise misicne i soft tissue .

Epidural injekcije koje se daju kao lokalne injekcije i kod poroda.

Vratna ,thorasic i lumbar caudal Epidural injekcija….Epidural courticosteroid injection.

Dijagnosticne injekcije i kao sta opisujem process u general kako je dano.

Koliko znadem nista se u medicini nije promjenilo sa injekcijama u kicmu.
Kod bolesnika se prvo proba sve sta je Vasa supruga prosla i onda se moze probati ustanoviti sa tom injekcijom da se vidi kada se da injekcija da bolesnik se mice i da se vidi da li je bol prestala...to je u slucaju ako se specificno ne vidi da je zivac/nerv /ukljescen ili dolazi sa pokretom da se pritisne.

U slucaju ako se znade da je nerv ili nervi/zivci pritisnuti, a ili je bila operacija ili je neuspjela ili se operacija ne zeli…onda se daje injekcije u radiology pod x-ray, pacijent se stavi u polozaj koji mu ja ugodan na trbuh, radiologist oznaci mjesto “za doktora koji daje injekciju”, prvo se ocisti mjesto , onda stavi lokalna injekcija ,poslije se ubrizga samo malo tekucine koja pokaze pravo mjesto, i onda doctor gledajuci TV monitor uspricava gdje i koliko je potrebno....cjeli proces nije bolni.

Obicno se daje pacijentu formular da vodi kako je bol u procjeni izmedju 1-10….najveci...0-1 znaci nema bolova...10 je nepodnesljivo bolesnik treba ambulance pomoc.

Poslije doctor odluci ako je pomoglo za slijedecu injekciju…ako radi daju se do tri na godinu, injekcije su cortisone/steroid koji su za inflamaciju, rade isto kao (voltaren, celebrex i mnoge druge) ,isto kao tablete samo djeluju brze +local anestetik.

Ukoliko se bol vrati nakon 10-14 dana tesko da ce slijedeca injekcija raditi.
To je jedan nacin, postoji drugi kojim se “ubije zivac”, sa ugrijanom iglom ,preko struje.Napisano dolje na engleskome prosidure.

If the patient is found to have a painful disc, they may be a candidate for a new and promising technique, intradiscal electrothermoplasty (IDET). In a procedure similar to a discogram, a wire is temporarily inserted into the disc and used to heat the disc. This destroys the invading sensory nerves and causes the proteins of the disc wall to reshape and slowly strengthen (over 3-6 months). The procedure cannot be done if the disc has already severely degenerated.

Ja sam imao u 36 godina oko 10 epidural/ali uvijek sam se vracao raditi drugi dan...to je bilo krivo,
nitko mi nije niti kazao da mirujem par dana...to je bilo davno unatrag.

Imao sam par puta triger na spotove injekcije kod mene je radilo samo par sata.

Vratne i lumbar blokade sam isto imao isto nije za mene radilo....ali znadem za osobe kojima je pomoglo.....ali ne za uvijek, samo na par mjeseca ali je i to dobro.

Od mene su digli ruke dvije operacije na lumbar /operacije nisu uspjele, poslije zadnje operacije 2004 nakon 4 mjeseca ukljestila su se dva nerva na lumbar koja su stalno ukljestena....nema vise operacije osim ako dodje problem sa strane da ne funkcionira urinating i stolica.

U vratu imam 4 nerva presana, C7-C8, na obadvije ruke su mi oduzele zadnja dva prsta i cijelom rukom bol stalno, to se ne moze nista , naobadvije ruke ostali prsti mi trnu i vuku pogotovo po noci ( C5-C6 ) ili kada probam nesto primiti u ruke i raditi....nema nista od operacije.

Ramena su poslijedica od rada obadva su stisnuta ,,,desno sam imao operaciju Arthroskopy ...impingement/decompresion, desnu vec imam upisanu u dva mjeseca....to nema nista sa drugim stanjem kicme...isto idem na operaciju Arthroscopy na laktovima ...jedan po jedan...i poslije toga koljena isto jedno po jedno.

Iz moga iskustva cu kazati, mosda ce vasa supruga biti pomognuta sa injekcijama i dva puta godisnje ako bi pomoglo je divno, ja sam 37 godina u bolovima 24/7 i to ne samo lumbar nego i svi drugi zglobovi poslje par godina.

Nadam se da sam nesto pomogao.

P.S. injekcije mogu kao i sve drugo biti opasne ,ali se poduzima sve da se stave na pravo mjesto pod x-ray-TV.

Nekome pomaze Glucosamine, supruga i ja smo probali na dulje vrijeme nismo mogli uzimati radi stomaka, ja inace koristim "patch za bolove , ja mislim da se kod vas moze dobiti preko socijalnoga ,kod nas je samo za rak ipaliative bolesnike , ja uzimam drugu vrstu"buprenopril" koja nije dobra kao fentynil, ja mogu dobiti na privat recept ali je preskupo.

Ja ne podnasam niti jedan narkotic vise od dva dana odmah imam reakciju svrbez i nespavanje....a prosao sam kroz sve od nji od codiuma,morphijuma,oxycontine do metadon.

Sretno.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 27.10.2006., 19:08   #62
Gos.Vilko u ime supruge i u moje osobno zahvaljujemo na odgovoru, vaš odgovor nam je unijeo bar malo saznanja i uz ono što znamo pokušaćemo povući neke poteze u idući mjesec dana pa ćemo vas preko foruma obavjestiti BOK pozdrav vama i obitelji
zozef is offline  
Old 31.03.2008., 21:10   #63
POzdrav svima!

Već sam prije par mjeseci naletjela na ovaj topik, i čitala, ali sam tad tražila rješenje za bolove koje sam imala..

Sad imam i dijagnozu. Doktor mi je jako šturo objasnio o čemu se radi, a ja nisam pitala.

Uglavnom, imam 23 godine, bavila sam se aktivno sportom 10ak godina, i povremeno imala probleme s križima, ali je prolazilo.

Prije nekih 2 mjeseca su me leđa "zakočila" nakon dužeg sjedenja i sporta bez prethodnog zagrijavanja. Bila sam na terapiji normabel+ketonal otprilike 2 tjedna, ali nisam osjećala nikakvo olakšanje.
Neurolog je rekao da je "išijas" i da nije strašno.

Prije nekoliko dana sam obavila MR snimanje. Dijagnoza - manja protruzija diska L5-S1 i promjene na L4-L5.
Doktor mi je samo rekao "nije za operaciju.većinom visoki ljudi imaju taj problem".

Zanima me da li se disk koji se jednom tako pomakne može vježbanjem vratiti natrag?

I da li se smijem baviti sportom (košarka) ikada više aktivno?

Zahvaljujem na bilo kojoj korisnoj informaciji.
forumaŠica is offline  
Old 31.03.2008., 22:03   #64
Quote:
forumaŠica kaže: Pogledaj post
POzdrav svima!

Već sam prije par mjeseci naletjela na ovaj topik, i čitala, ali sam tad tražila rješenje za bolove koje sam imala..

Sad imam i dijagnozu. Doktor mi je jako šturo objasnio o čemu se radi, a ja nisam pitala.

Uglavnom, imam 23 godine, bavila sam se aktivno sportom 10ak godina, i povremeno imala probleme s križima, ali je prolazilo.

Prije nekih 2 mjeseca su me leđa "zakočila" nakon dužeg sjedenja i sporta bez prethodnog zagrijavanja. Bila sam na terapiji normabel+ketonal otprilike 2 tjedna, ali nisam osjećala nikakvo olakšanje.
Neurolog je rekao da je "išijas" i da nije strašno.


Prije nekoliko dana sam obavila MR snimanje. Dijagnoza - manja protruzija diska L5-S1 i promjene na L4-L5.
Doktor mi je samo rekao "nije za operaciju.većinom visoki ljudi imaju taj problem".

Zanima me da li se disk koji se jednom tako pomakne može vježbanjem vratiti natrag?

I da li se smijem baviti sportom (košarka) ikada više aktivno?

Zahvaljujem na bilo kojoj korisnoj informaciji.
A gdje si ovo iskopala?
Otvori svoju temu,pa će ti se više ljudi javit,...
angelina39 is offline  
Old 31.03.2008., 22:19   #65
i ja imam slični problem tj.počelo je slično ko i tebi ali ja nisam puno obračao pažnju na to i nastavio sa sportom i to hard.danas ne da se pomaknuo nego je nastala totalna deformacija u biti disk skoro više da i ne postoji.pršljenovi leže jedan na drugom.isto je l4 i l5.taj najviše odlazi.na operaciji sam trebao biti odavno ali ne želim niti mislim ici sve dok mogu hodat.čak se i lagano sportom bavim.tu ti popravka nema.trebaš ovo trenutno stanje koje kod tebe još nije strašno održat što dulje kroz život.ako se ne baviš profesionalno sportom i ne živiš od spota vrijeme je da smanjiš intenzitet i počneš mislit na kralježnicu.
to što je tebi je tek početak.ništa strašno ali ako se nastaviš forsirat za 10 godina moglo bi biti puno gore.zato pamet u glavu i čuvaj kralježnicu.
gorak is offline  
Old 01.04.2008., 18:36   #66
Quote:
gorak kaže: Pogledaj post
i ja imam slični problem tj.počelo je slično ko i tebi ali ja nisam puno obračao pažnju na to i nastavio sa sportom i to hard.danas ne da se pomaknuo nego je nastala totalna deformacija u biti disk skoro više da i ne postoji.pršljenovi leže jedan na drugom.isto je l4 i l5.taj najviše odlazi.na operaciji sam trebao biti odavno ali ne želim niti mislim ici sve dok mogu hodat.čak se i lagano sportom bavim.tu ti popravka nema.trebaš ovo trenutno stanje koje kod tebe još nije strašno održat što dulje kroz život.ako se ne baviš profesionalno sportom i ne živiš od spota vrijeme je da smanjiš intenzitet i počneš mislit na kralježnicu.
to što je tebi je tek početak.ništa strašno ali ako se nastaviš forsirat za 10 godina moglo bi biti puno gore.zato pamet u glavu i čuvaj kralježnicu.
Hvala na odgovoru!

Baš sam danas bila na pregledu kod fizijatrice. Uputila me na još neka snimanja i zabranila bavljenje sportom do daljnjeg. (osim leđnog plivanja)
I još mi rekla kako se disk može vratiti natrag. To mi je dosta čudno jer sliku nije ni gledala, ali kao u principu se može vratiti u normalu.hm.. ne znam što da mislim.


Neću se forsirat sigurno. Vježbam svakodnevno. Uskoro krećem na drugu turu terapija, pa će nadam se sve biti ok.

Imam brata koji se bavi sportom rofesionalno. Imao je istu dijagnozu kao i ja prije 2 godine. Vježbao nekoliko mjeseci i sad mu je ok. Normalno se bavi sportom. Ali nikada nije išao na ponovno snimanje jer su mu rekli da se to nikad ne može vratiti natrag.

A sestrična je operirala disk (izvadili su joj ga) prije par mjeseci, operacija je uspjela i ok se oporavlja. Tako da nije baš sve tako crno kod tih ozljeda, ali sigurno je da se ne treba zezati s tim. sretno svima s oporavkom!
forumaŠica is offline  
Old 01.04.2008., 19:12   #67
disk se može vratiti nazad .mislim nije on nikud iskočio nego je pukla čvrsta opna
diska i mekani dio se malo izlijao van i to ti stišče živac.to se da srediti.nekad samo od sebe prođe bez terapije ali taj disk nikad više nije na 100 %,pa ako forsiraš desiče se opet,pa opet dok ga ne sje.. do kraja.
meni je dokraja otišao.bio sam na magnetskoj i to su samo neki deformirani ostaci.e sad neznam kak su tvojoj sestrični izvadili disk.disk se ne vadi .ako je skroz sjeb..ugrađuju se metalne pločice koje drže raširene kralješke da ne leže jedan na drugom ali vjerojatno su joj odstranili samo onaj mali dio koji se izlijao i pritiskao živac,a ostatak zaraste ali više nikad nije to to.
pogledaj malo po netu.ima dosta toga i dosta slika,pa če ti biti jasnije o čemu se radi.
gorak is offline  
Old 03.04.2008., 17:16   #68
Quote:
gorak kaže: Pogledaj post
disk se može vratiti nazad .mislim nije on nikud iskočio nego je pukla čvrsta opna
diska i mekani dio se malo izlijao van i to ti stišče živac.to se da srediti.nekad samo od sebe prođe bez terapije ali taj disk nikad više nije na 100 %,pa ako forsiraš desiče se opet,pa opet dok ga ne sje.. do kraja.
meni je dokraja otišao.bio sam na magnetskoj i to su samo neki deformirani ostaci.e sad neznam kak su tvojoj sestrični izvadili disk.disk se ne vadi .ako je skroz sjeb..ugrađuju se metalne pločice koje drže raširene kralješke da ne leže jedan na drugom ali vjerojatno su joj odstranili samo onaj mali dio koji se izlijao i pritiskao živac,a ostatak zaraste ali više nikad nije to to.
pogledaj malo po netu.ima dosta toga i dosta slika,pa če ti biti jasnije o čemu se radi.

Hm... sestrični je doktor rekao da joj nije ništa novo ugradio... bio joj se disk totalno rasprsnuo i sve su joj to izvadili.. iako ne znam dal' kralješnica može uopće funkcionirati dok ti fali disk.. ništa ne kužim.. na netu ima toliko toga i ne znam što od tog da uzmem zdravo za gotovo. puno različitih stvari piše. i o liječenju i terpijama i operacijama. A trebalo mi mi 5 dana sjedenja da to sve pročitam, a od sjedenja me bole leđa... pa sam mislila ovako br
e doći do korisnih info...

A što se tiče slike od diska tog ozlijeđenog... nije mi malo na jednu stranu "iscurio" kao na slikama koje nalazim po internetu, već na obje strane.tj cijelom donjom stranom...
forumaŠica is offline  
Old 24.05.2008., 12:48   #69
Quote:
gorak kaže: Pogledaj post
i ja imam slični problem tj.počelo je slično ko i tebi ali ja nisam puno obračao pažnju na to i nastavio sa sportom i to hard.danas ne da se pomaknuo nego je nastala totalna deformacija u biti disk skoro više da i ne postoji.pršljenovi leže jedan na drugom.isto je l4 i l5.taj najviše odlazi.na operaciji sam trebao biti odavno ali ne želim niti mislim ici sve dok mogu hodat.čak se i lagano sportom bavim.tu ti popravka nema.trebaš ovo trenutno stanje koje kod tebe još nije strašno održat što dulje kroz život.ako se ne baviš profesionalno sportom i ne živiš od spota vrijeme je da smanjiš intenzitet i počneš mislit na kralježnicu.
to što je tebi je tek početak.ništa strašno ali ako se nastaviš forsirat za 10 godina moglo bi biti puno gore.zato pamet u glavu i čuvaj kralježnicu.
Što to znači da si se hard bavio sportom?

Trenirao si unatoč bolovima?

Svojedobno sam se i sam bavio sportom (i danas se bavim doduše) i imao sam probleme s bolovima u leđima. Dijagnosticira mi je protruzija diska od nekih 4 mm (prije nekih 6-7 godina). U to vrijeme sam trenirao žestoko (košarka) i jednostavno više nisam mogao izdržati te napore i prestao se baviti košarkom.

Ciljane vježbe u teretani + plivanje + umjerena aktivnost kroz godinu dana i stvari su se smirile.

Da kucnem o drvo, posljednje 4 godine igram košarku, umjereni do teži treninzi 3 puta tjedno + utakmica. Bolove u leđima imam povremeno, ali to je stvarno rijetko i daleko od onoga što je bilo nekad. Zanemarivo.

Imam pitanje...

Moju djevojku je presjeklo u leđima 2. puta u nekoliko mjeseci i to poprilično žestoko. Poslikali smo na rentgenu i jedino što se vidi je sužen prostor između L5 i S1 kralježaka. Dalje idemo redom kod fizijatra, ortopeda i neurologa i nakraju će vjerojatno radit i CT (znam proceduru pošto sam i sam sve to prošo).

ona se žali da osjeća utrnutost lista lijeve noge i stopala još 7. dan nakon što ju je presjeklo...

Jeli to normalno i hoće li se oporaviti?
__________________
...da ne znam više sebe sama,
ni dima bola u maglama.
Sviba is offline  
Old 15.06.2008., 23:08   #70
eto mene u klub!
takodjer imam suzeni prostor izmedju L5 i S1, vjerojatno i herniju, al jos nisam radila magnetsku jer su me pametni doktori uvjeravali da nema potrebe jer oni sve znaju i bez toga. od nepravilnog drzanja mi se i cijela kraljeznica malo pomaknula.
e ljudi ja cu popizditi od bolova!!! ludim i sizim!! vec godinu i dva mjeseca me ubija lijeva noga! najcesce me boli straznja loza, ali ak se opteretim (stavim susit ves i odem u ducan npr.) onda mi se bol spusti do pete. ko da me neko ziletima reze
s obzirom da sam mjesec i pol dana cekala da dodjem na red i napravim rentgen, zatim dva mjeseca da dodjem na red i napravim EMNG nisam gubila vrijeme nego sam isla privatno na fizikalnu terapiju u ligament i etelu (poliklinike u zagrebu). NISTA mi nisu pomogli! prosla sam terapije strujom, laserom, ultrazvukom, masazama, bioptron, kiropraktiku, dvije potpuno razlicite fizikalne terapije i nista. jedino sto je uspjelo, ajd da im to priznam, je to sto mi je tu i tamo znalo trnuti stopalo pa mi sad vise ne trne, al to je sve.
cijeli zivot sam se bavila plesom, 10 godina aerobikom, a sad ne mogu u jebeni ducan bez da popizdim od boli.
ljudi me vise izbjegavaju jer sam kronicni mrgud i stalno im nest kukam jer sam jebiga takva da ne mogu dugo sutjeti kad me nesto kronicno boli. ne mogu se zapravo uopce normalno ponasati, ici u kazaliste, kino, druziti se s ljudima jer mi je kretanje strahovit problem. kad god se negdje ide ja odma u glavi slazem di cu se sparkirati, kak cu doci do tamo, jel imam gdje sjesti, jel daleko na wc...a ne moram ni reci da sam druzeljubiva i hiperaktivna pa mi to nevjerojatno tesko pada. padam u neke depresije, sve mi je strahovit napor. odem na posao i ostatak dana maltene prelezim. svako kretanje me toliko iscrpljuje da se poslije samo spavam.
sori na dugom postu, al ko to nije prosao stvarno ne moze razumjeti pa sam se raspisala jer brijem da se mi tu ipak kuzimo.
ukratko...pun mi je kurac
teta_micika is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.