Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2010., 00:24   #41
Quote:
hercegovac1981 kaže: Pogledaj post
Albanski natalitet je strašan. Jedino mi onaj mortalitet čudan. Dosta je varirao kroz godine.
I oni doživljavaju sunovrat...

Dramatičan pad nataliteta na Kosovu

Na Kosovu u poslednjih devet godina zabeležen dramatičan pad nataliteta. Prošle godine, rodilo se 10.913 beba manje nego 2000. godine. Do 1999. godine, Kosovo imalo najvišu stopu nataliteta u Evropi.

Kosovo, koje tradicionalno slovi za mesto sa najvišim natalitetom u Evropi, uskoro neće moći da ponese taj epitet, jer se rađa sve manje beba, odnosno za trećinu manje nego pre devet godina, izjavio je direktor Ginekološke klinike u Prištini Šefćet Ljuljaj.

"Krećemo se prema sve nižoj stopi nataliteta. Svake godine broj novorođenih sve je manji", rekao je Ljuljaj prištinskom dnevniku "Zeri".

Prema njegovim rečima, na Kosovu se prošle godine rodilo 10.913 beba manje nego pre devet godina, što predstavlja pad od oko 28 odsto.

Natalite na Kosovu je već decenijama predmet silnih rasprava, ali bez suštinskog razloga zbog čega je konkretno u proteklim decenijama bio enormno visok, ili zbog čega je prethodnih godina u ozbiljnom padu.

Analitičari u Prištini smatraju da je manji broj novorođene dece direktna posledice ogromne stope nezaposlenosti, koja se, prema različitim procenama, kreće između 40 i čak 70 odsto, ali i ne preterano blistave budućnosti koju nude partije na vlasti.

Istovremeno, ogroman broj stanovnika Kosova napušta tu teritoriju svake godine u potrazi za poslom na zapadu, od kojih se jednako značajan postotak nikada ne vrati. Medunarodna istraživanja pokazala su da više od 50 mladih želi da što pre napusti Kosovo.

Prema podacima Programa za razvoj UN, na svaki smrtni slučaj na Kosovu 2002. godine registrovano je čak pet novorođenih beba, ali je taj broj, u međuvremenu, dodatno opao.
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:25   #42
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Ma pusti Lukija, čovek previše mrači...

Situacija je više nego ozbiljna al on je prikazuje još crnjom i još mi se čini da uživa u tome da je prikaže gorom nego što jeste A i ovako je dovoljno loša...

Onamo gore u postu uračunava pozitivni migracioni saldo od samo 65.000 i poziva se na toalet papir zvani Blic, iako imaju precizni podaci da u periodu 2002. - 2008. je Srbija imala +104.000 a izaći će to do 2011. i preko 115.000.

Dalje, nema šanse da je broj raseljenih sa Kosova toliko nizak kako on kaže - samo 70.000. Zvanični podaci su 200 i kusur hiljada, ajde tu može biti raznih manipulacija i duplog prijavljivanja, ali ne mogu ni da verujem da je nizak koliko Luki tvrdi jer bi to bilo 3 puta manje od zvaničnog popisa Po meni je realnije da se broj kreće između 130 i 150.000.

Summa summarum, pozitivni migracioni saldo i raseljeni s Kosova će poništiti negativan prirodni priraštaj - u to sam duboko ubeđen! Rezultat: Srbija će imati približno isti broj stanovnika kao na prethodnom popisu, eventualno 10-20.000 manje.
Ne znam kojim cudom. Samo prirodnim putem cemo izgubiti 280.000. Migracije, ne znam... Slabo vodimo evidenciju. Mada koliko ohrabruje podatak da je za citavo vreme (prosperiteta, jeli) SFRJ imala negativnu migraciju (zapravo svi sem Srbije, razlog poznat). 80-ih je negativna migracija i za Srbiju bila poprilicno visoka (ne pamtim tolike brojke, ali mislim oko 60.000). Tada se, generalno, manje migriralo, a ekonomska situacija je bila kud i kamo bolja. Tih IRL sa Kosova... Hm, o tome smo raspravljali, iznad 100.000 sigurno ima. Medjutim, zaboravlja se povratak u BiH/HR, koji je prema UNHCRu imao maha prvih godina ovog milenijuma (negde sam nasao da se preko 40.000 jos vratilo u HR posle popisa). Ja dajem "pesimisticnu" procenu o 7,3 miliona 2011.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:27   #43
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
I oni doživljavaju sunovrat...

Dramatičan pad nataliteta na Kosovu

Na Kosovu u poslednjih devet godina zabeležen dramatičan pad nataliteta. Prošle godine, rodilo se 10.913 beba manje nego 2000. godine. Do 1999. godine, Kosovo imalo najvišu stopu nataliteta u Evropi.

Kosovo, koje tradicionalno slovi za mesto sa najvišim natalitetom u Evropi, uskoro neće moći da ponese taj epitet, jer se rađa sve manje beba, odnosno za trećinu manje nego pre devet godina, izjavio je direktor Ginekološke klinike u Prištini Šefćet Ljuljaj.

"Krećemo se prema sve nižoj stopi nataliteta. Svake godine broj novorođenih sve je manji", rekao je Ljuljaj prištinskom dnevniku "Zeri".

Prema njegovim rečima, na Kosovu se prošle godine rodilo 10.913 beba manje nego pre devet godina, što predstavlja pad od oko 28 odsto.

Natalite na Kosovu je već decenijama predmet silnih rasprava, ali bez suštinskog razloga zbog čega je konkretno u proteklim decenijama bio enormno visok, ili zbog čega je prethodnih godina u ozbiljnom padu.

Analitičari u Prištini smatraju da je manji broj novorođene dece direktna posledice ogromne stope nezaposlenosti, koja se, prema različitim procenama, kreće između 40 i čak 70 odsto, ali i ne preterano blistave budućnosti koju nude partije na vlasti.

Istovremeno, ogroman broj stanovnika Kosova napušta tu teritoriju svake godine u potrazi za poslom na zapadu, od kojih se jednako značajan postotak nikada ne vrati. Medunarodna istraživanja pokazala su da više od 50 mladih želi da što pre napusti Kosovo.

Prema podacima Programa za razvoj UN, na svaki smrtni slučaj na Kosovu 2002. godine registrovano je čak pet novorođenih beba, ali je taj broj, u međuvremenu, dodatno opao.
Kosovo ulazi u 3. stupanj demografske tranzicije. Mi smo vec debelo u 5. Isto kao i sa Kosovom, desava se sa Indijom, Kinom, Iranom, Turskom...

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_transition
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:31   #44
Prirodni priraštaj Albanaca na Kosovu:

1988. +41.293
2008. +26.696

---------------------------------

Prirodni priraštaj u Albaniji

2004. +25.273
2008. +18.635


Treba dodati da i ovima na Kosovu i onima u Albaniji dobar deo pozitivnog priraštaja "pojede" izrazito velika emigracija, verovatno najveća od svih evropskih zemalja... Ne znam tačne podatke, ali bilo bi interesantno videti podatke o migracionom saldu Albanije, pošto čisto sumnjam da ovi na Kosovu vode tako nešto...
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:47   #45
Quote:
Rocco Granata kaže: Pogledaj post
Gde su Vozdu od Pomoravlja

Cestitam na pobedi, ali tek vam slede ispiti...

Mi cemo moci jos neko vreme da pokrivamo te minuse od rasljenih i doseljenika iz RS ali to ne moze da traje vecno, problem je sto mladi iz RS koji dolaze ovde na studije i kasnije ostaju slabe potencijal RS sto je ipak veci greh u trenutnim okolnostima.

MIslim da bi dobar recept bio stroga kontrola abortusa, godisnje se tako ubije 2 puta vise beba nego sto se rodi.


Mi već 2 decenije imamo negativan priraštaj i uprkos tome se zadržavamo na približno istom broju stanovnika, skoro pa stagnacija. Za 20 godina po mojoj proceni pad će biti jedva 2%...

Za to vreme, u istom periodu od dve decenije, gledaj koliko su sledeće zemlje iz Srednje i Istočne Evrope izgubili svog stanovništva:

Moldavija: -23%
Bugarska: -17%
Letonija: -16%
Ukrajina: -13,9%
Litvanija: -12%
Estonija: -11%
Rumunija: -9,2%
Belorusija: -8,1%
Mađarska: -3,4%

Bosna je izgubila oko 23% stanovništva al ona je poseban slučaj...
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:52   #46
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post


Mi već 2 decenije imamo negativan priraštaj i uprkos tome se zadržavamo na približno istom broju stanovnika, skoro pa stagnacija. Za 20 godina po mojoj proceni pad će biti jedva 2%...

Za to vreme, u istom periodu od dve decenije, gledaj koliko su sledeće zemlje iz Srednje i Istočne Evrope izgubili svog stanovništva:

Moldavija: -23%
Bugarska: -17%
Letonija: -16%
Ukrajina: -13,9%
Litvanija: -12%
Estonija: -11%
Rumunija: -9,2%
Belorusija: -8,1%
Mađarska: -3,4%

Bosna je izgubila oko 23% stanovništva al ona je poseban slučaj...
U poredjenju sa ovima mi smo veseli

Situacija nije dobra ali nije ni alarmantna, treba raditi postepeno, ali planski.

Dal imas 7.5 ili 7 miliona ljudi, to je u globalu nevazno, bitno je samo vratiti dobar trend.

Ono sto je stvarno urgentni problem je sto ljudi masovno beze u velike gradove, i to mladi, obrazovani, gubimo ljude na vitalno ugrozenim delovima zemlje, na jugu, gde su nam busne granice, tu treba osnaziti privredu i dovesti ljude da rade i gaje porodice.
Rocco Granata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:54   #47
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Migracije, ne znam...
Pogledaj ovaj članak na Vikipediji, uradio ga je lik koji je apsolvent demografije na Geografskom faksu u Beogradu i razume se u ove stvari bolje od svih nas na gomili koliko nas je ovde. Imaš kolonu sa migracijama, tu su uračunate i spoljne i unutrašnje ali kod unutrašnjih migracija saldo ne može biti veći ili manji od nule, tako da je ova razlika od +104.000 posledica doseljavanja u Srbiju u periodu 2002-2008. što je i on sam objasnio u sekciji "razgovor"...

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0...B8%D0%BD%D0%B5
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:57   #48
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post


Mi već 2 decenije imamo negativan priraštaj i uprkos tome se zadržavamo na približno istom broju stanovnika, skoro pa stagnacija. Za 20 godina po mojoj proceni pad će biti jedva 2%...

Za to vreme, u istom periodu od dve decenije, gledaj koliko su sledeće zemlje iz Srednje i Istočne Evrope izgubili svog stanovništva:

Moldavija: -23%
Bugarska: -17%
Letonija: -16%
Ukrajina: -13,9%
Litvanija: -12%
Estonija: -11%
Rumunija: -9,2%
Belorusija: -8,1%
Mađarska: -3,4%

Bosna je izgubila oko 23% stanovništva al ona je poseban slučaj...
Moldavija je isto imala rat,Bugarski muslimani(Turci i turkizirani Bugari) masovno bježe iz zemlje,1990. bilo ih je preko 10%,sada manje

Rusi su dosta napustili Litvu,Latviju i Estoniju
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:12   #49
Quote:
Rocco Granata kaže: Pogledaj post
U poredjenju sa ovima mi smo veseli

Situacija nije dobra ali nije ni alarmantna, treba raditi postepeno, ali planski.
Situacija jeste loša, ali to je neki trend u srdenjoj i istočnoj Evropi zadnjih deceniju-dve... Kad se podvuče crta posle 2 decenije, Srbija je u boljoj polovini zemalja tog regiona ma koliko dežurnim pesimistima to zvučalo neverovatno. Cifre ne lažu

Quote:
Ono sto je stvarno urgentni problem je sto ljudi masovno beze u velike gradove, i to mladi, obrazovani, gubimo ljude na vitalno ugrozenim delovima zemlje
Ma i to je prenaglašeno, novinari seru bez veze i dižu paniku. Srbija je jedna od najmanje urbanizovanih zemalja, na zadnjem popisu smo imali samo 56% urbanog stanovništva dok je neki evropski prosek preko 80%... Pa mi i dan-danas imamo na desetine ako ne i stotine sela sa preko 1000 stanoivnika, što je danas u Evropi retkost posebno za zemlju veličine Srbije... Jedan Laćarak u Sremu ima 11.000 stanovnika a seosko je naselje!

Stvar je da se približavamo evropskom proseku, a taj proces je kod nas sporije tekao jer smo bili a i još uvek smo više ruralna zemlja nego većina drugih.

Tako da je normalno da se iseljava stanovništvo iz sela u gradove. Pusti naše medije što pumaju stvari i našeg katastrofičara Lukija

Quote:
na jugu, gde su nam busne granice, tu treba osnaziti privredu i dovesti ljude da rade i gaje porodice.
Ma koje granice... Uglavnom se prazni istok zemlje, deo prema Bugarskoj koja je ionako u demografskom kolapsu tako da se ne treba bojati demografskog prodora s te strane. Prazni se i obod zemlje ka Kosovu, al između nas i njih je ionako podignut svojevrsni kineski zid za narednih bar pola veka-vek, tako da može ih imati na Kosovu i 10 miliona kad im nema prolaska dalje. Albanci na jugu (Preševo i Bujanovac) ionako stagniraju ili čak imaju blagi pad uprkos visokom natalitetu... Sa ostalih strana smo ionako okruženi Srbima (RS, Crna Gora, Hrvatska)
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:19   #50
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bugarski muslimani(Turci i turkizirani Bugari) masovno bježe iz zemlje,1990. bilo ih je preko 10%,sada manje
To je bilo izraženo u periodu od 60ih do 80ih godina. Posle s demokratskim promenama im je status znatno poboljšan i iseljavanje je praktično zaustavljeno, čak se javio suprotan trend da se neki i vraćaju nazad...

Bugarska je krahirala zbog katastrofalnog priraštaja već više od 20 godina, onda zbog ogromne emigracije, a nemaju rezervoar iz koga mogu da nadoknađuju bar donekle te gubitke i onda kao rezultat dobiješ da im se broj za 2 decenije smanjio za preko milion i po ljudi
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:22   #51
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Pogledaj ovaj članak na Vikipediji, uradio ga je lik koji je apsolvent demografije na Geografskom faksu u Beogradu i razume se u ove stvari bolje od svih nas na gomili koliko nas je ovde. Imaš kolonu sa migracijama, tu su uračunate i spoljne i unutrašnje ali kod unutrašnjih migracija saldo ne može biti veći ili manji od nule, tako da je ova razlika od +104.000 posledica doseljavanja u Srbiju u periodu 2002-2008. što je i on sam objasnio u sekciji "razgovor"...

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0...B8%D0%BD%D0%B5
Gledao sam, ali logicno, pitam se odakle? Jasno mi je za migracije, ali bojim se da ih neko nakaradno vodi. Sta vise, nisam siguran da je ispratio sve sa demografske statistike, jer se tamo javlja +5-7.000 na migracijama, a ovo sto on pise, trazilo bi +21.000 svake godine sa inostranstvom?!? Vrlo nerealno. Ni 90-ih nisam siguran da je tolika imigracija bila (trebala je biti +231.000 u medjupopisnom periodu).
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:22   #52
Moja procena za 2011:

Srbija - 7,45 miliona
Bugarska - 7,18
Hrvatska - 4,43
BiH - 3,25
Albanija - 3,22 (s Kosovom 5,2)
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:25   #53
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Situacija jeste loša, ali to je neki trend u srdenjoj i istočnoj Evropi zadnjih deceniju-dve... Kad se podvuče crta posle 2 decenije, Srbija je u boljoj polovini zemalja tog regiona ma koliko dežurnim pesimistima to zvučalo neverovatno. Cifre ne lažu



Ma i to je prenaglašeno, novinari seru bez veze i dižu paniku. Srbija je jedna od najmanje urbanizovanih zemalja, na zadnjem popisu smo imali samo 56% urbanog stanovništva dok je neki evropski prosek preko 80%... Pa mi i dan-danas imamo na desetine ako ne i stotine sela sa preko 1000 stanoivnika, što je danas u Evropi retkost posebno za zemlju veličine Srbije... Jedan Laćarak u Sremu ima 11.000 stanovnika a seosko je naselje!

Stvar je da se približavamo evropskom proseku, a taj proces je kod nas sporije tekao jer smo bili a i još uvek smo više ruralna zemlja nego većina drugih.

Tako da je normalno da se iseljava stanovništvo iz sela u gradove. Pusti naše medije što pumaju stvari i našeg katastrofičara Lukija



Ma koje granice... Uglavnom se prazni istok zemlje, deo prema Bugarskoj koja je ionako u demografskom kolapsu tako da se ne treba bojati demografskog prodora s te strane. Prazni se i obod zemlje ka Kosovu, al između nas i njih je ionako podignut svojevrsni kineski zid za narednih bar pola veka-vek, tako da može ih imati na Kosovu i 10 miliona kad im nema prolaska dalje. Albanci na jugu (Preševo i Bujanovac) ionako stagniraju ili čak imaju blagi pad uprkos visokom natalitetu... Sa ostalih strana smo ionako okruženi Srbima (RS, Crna Gora, Hrvatska)
Mislim da nije bas neozbiljan problem to sto vecina mladih hrle u najvece gradove, to sprecava pre svega ekonomski razvoj manjih sredina, smanjuje njihovu edukovanost.

Kako objasnjavas da Novi sad ima pozitvan saldo po istrazivanju ovog sa geografskog

Kako stojimo u RS, kakve su tu perspektive...
Rocco Granata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:29   #54
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Gledao sam, ali logicno, pitam se odakle? Jasno mi je za migracije, ali bojim se da ih neko nakaradno vodi. Sta vise, nisam siguran da je ispratio sve sa demografske statistike, jer se tamo javlja +5-7.000 na migracijama, a ovo sto on pise, trazilo bi +21.000 svake godine sa inostranstvom?!? Vrlo nerealno. Ni 90-ih nisam siguran da je tolika imigracija bila (trebala je biti +231.000 u medjupopisnom periodu).
Pa samo Roma se kroz proces readmisije vratilo iz EU u zadnje 2 godine oko 30 hiljada čini mi se, to ti samo daje nekih +15.000 a to i dalje traje. A gde su Srbi iz okolnih zemalja...

Ja mislim da je ova cifra migracionog salda od +104.000 koja se navodi u tabeli za period 2002-2008 itekako realna.
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:34   #55
Quote:
Rocco Granata kaže: Pogledaj post
Kako objasnjavas da Novi sad ima pozitvan saldo po istrazivanju ovog sa geografskog
To nije njegovo istraživanje, dečko se samo koristio zvaničnim podacima iz demografskih biltena našeg zavoda za statistiku za godine 2002-2007.

Zašto ti je čudno za Novi Sad, pa to je grad u koji se ljudi doseljavaju najviše u zemlji, proporcionalno čak i više nego u Beograd. Sledeći popis će pokazati da sam grad Novi Sad će biti tu oko 300.000 stanovnika, dok šire gradsko područje će prebaciti 400.000.
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:38   #56
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
To nije njegovo istraživanje, dečko se samo koristio zvaničnim podacima iz demografskih biltena našeg zavoda za statistiku za godine 2002-2007.

Zašto ti je čudno za Novi Sad, pa to je grad u koji se ljudi doseljavaju najviše u zemlji, proporcionalno čak i više nego u Beograd. Sledeći popis će pokazati da sam grad Novi Sad će biti tu oko 300.000 stanovnika, dok šire gradsko područje će prebaciti 400.000.
U Beograd se isto doseljava masa pa belezi minus od 26 000, a Novi Sad je jedan od retkih gradova u kojima su Srbi apsolutna vecina a da ima plus...

Ne rece kako stojimo u RS...
Rocco Granata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:39   #57
Quote:
Vožd kaže: Pogledaj post
Pa samo Roma se kroz proces readmisije vratilo iz EU u zadnje 2 godine oko 30 hiljada čini mi se, to ti samo daje nekih +15.000 a to i dalje traje. A gde su Srbi iz okolnih zemalja...

Ja mislim da je ova cifra migracionog salda od +104.000 koja se navodi u tabeli za period 2002-2008 itekako realna.
Hm, za Rome stoji... Ali, ima i iseljavanja iz Srbije, Madjari, Slovaci, Hrvati, a verovatno i Bugari se dosta iseljavaju. Albanci sa juga Srbije, Bosnjaci... Opet i tih 30.000 Roma dodje na 5 godina 6.000. A sta sa ostalih +15.000? Srbi, max. +5-6.000 Republika Srpska, +2.000 Crna Gora (Srbi i Crnogorci) i to je to. Sa HR smo verovatno u minusu zbog povratka, mada njihov zavod to ne vidi, ali danas Srba ipak ima vise u Krajini. A iseljavanja? Dakle na ovo fali jos 7.000 + da se pokrije iseljavanje, priblizno 20.000. Iz kojih to drzava u Srbiju dodje toliki narod?
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:45   #58
Quote:
Rocco Granata kaže: Pogledaj post
U Beograd se isto doseljava masa pa belezi minus od 26 000, a Novi Sad je jedan od retkih gradova u kojima su Srbi apsolutna vecina a da ima plus...

Ne rece kako stojimo u RS...
Da li NS ima +, ili je taj + posledica toga sto se puno njih rodi u NSu, a deo statistika previdi i upise kao Novosadjane, nisam siguran. Elem, gradsko naselje Novi Sad u kom zivi oko 64% stanovnika grada, ima poporilicno staro stanovnistvo, 39,8 godina prosek, i nesto mi ne ide u glavu kako moze praviti plus (granica za pozitivu je negde mozda 37 godina). Istina, prigradska naselja su mladja (Veternik, prosek 35,1 godina), ali to ne vadi mnogo sam grad. No videcemo.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:46   #59
Quote:
Rocco Granata kaže: Pogledaj post
Ne rece kako stojimo u RS...
U Srpskoj bi popis 2011. verovatno pokazao da je broj Srba pao ispod milion, Bošnjaka bi trebalo biti oko 85.000 i nekih 10.000 Hrvata.

Po meni godišnji minus Srba u Srpskoj je nekih 10.000 što zbog priraštaja a više zbog iseljavanja u maticu...
Vožd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:15   #60
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Na forumu se pridaje ogroman znacaj prirodnom kretanju. Ja, naprotiv, predvidjam pad Srba iz popisa u popis, koji prirodnim putem nece biti nadoknadjen. Isto, uopste ne bih bio iznenadjena ako broj Srba bude stagnirao, ili cak skocio u Vojvodini. Ja licno ne verujem da je Srba iz Hrvatske proterano 390.000. Pa mnogo je! Ali, toliko manjka. Asimilacija za prostore izmesane etnosima slicnih obelezja je mnogo bitnija od prirodnog kretanja.
slažem se. CG je još specifičniji slučaj jer se radi o istom etnosu samo politički podjeljenom. iako, teško je prognozirati u kojem smjeru će se sve razvijati u budućnosti, može u posve neočekivanom ako CG ne ispadne bajna zemlja za život.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.