Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2010., 09:42   #1
Angry Kakav je to paradajz?

Mene taj paradajz ljuti svake godine...

Odeš u neku trgovinu, kupiš paradajz, dođeš kući i shvatiš da nema veze s paradajzom, nego je obična crvena vodena kuglica što malo miriši na paradajz.

Onda skužiš da nema smisla kupovat u trgovini, pa odeš na plac i skužiš da je tamo potpuno isti paradajz.

I na kraju jedini ukusan paradajz možeš naći doma u vrtu ako ga sam zasadiš.

Je li itko od vas vidio paradajz za kupiti, a da je ukusan? Postoji li tako nešto?
Možda neka baka prodaje svoj paradajz na placu?

Ja više ne znam gdje da ga kupim, ovo što se nalazi po trgovinama je u usporedbi s pravim paradajzom kao kuhana noga u usporedbi sa sarmom.


Na podforumu je zabranjen smajlić koji eksplicino prikazuje istresanje sadržaja želudca! Molim te nemoj to više raditi. Hvala ti
LP
Grogo b


Jesam jedina koju to smeta?

Zadnje uređivanje grogo bolger : 05.07.2010. at 11:37.
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 09:52   #2
Quote:
Ptica Trkačica kaže: Pogledaj post
Mene taj paradajz ljuti svake godine...

Odeš u neku trgovinu, kupiš paradajz, dođeš kući i shvatiš da nema veze s paradajzom, nego je obična crvena vodena kuglica što malo miriši na paradajz.

Onda skužiš da nema smisla kupovat u trgovini, pa odeš na plac i skužiš da je tamo potpuno isti paradajz.

I na kraju jedini ukusan paradajz možeš naći doma u vrtu ako ga sam zasadiš.

Je li itko od vas vidio paradajz za kupiti, a da je ukusan? Postoji li tako nešto?
Možda neka baka prodaje svoj paradajz na placu?

Ja više ne znam gdje da ga kupim, ovo što se nalazi po trgovinama je u usporedbi s pravim paradajzom kao kuhana noga u usporedbi sa sarmom.
Jesam jedina koju to smeta?
Na placu kupim paradajz samo onaj koji izgledom obećava da je doista paradajz.
Početkom srpnja kod nas još nema paradajza koji je dozrio na suncu,bez sunca nema ni slasti ni tamne lijepe crvene boje.
Ovih dana bi trebali doći prvi,pravi crveni,mesnati i sočni.
Od onih iz staklenika - slaba vajda.

Zadnje uređivanje grogo bolger : 05.07.2010. at 11:36.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 10:13   #3
Daklem,
svi koji imaju problema s bezukusnim paradajzima, pravac u Dionu, oni imaju svoj paradajz marke Gapo (domaći, iz Petrinje), ne da se usporediti sa svima ostalima, miriše, ima pravi okus paradajza, ma divota, jedino ga znaju staviti na na akciju, pa onda nestane brzo...Dakle, samo obratite pažnju da na kutiji piše Gapo!
__________________
I'm too tall to be a girl, I never had enough dresses to be a lady, I wouldn't call myself a woman. I'd say I'm somewhere between a chick and a broad.
Trillian is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 10:32   #4
Quote:
Trillian kaže: Pogledaj post
Daklem,
svi koji imaju problema s bezukusnim paradajzima, pravac u Dionu, oni imaju svoj paradajz marke Gapo (domaći, iz Petrinje), ne da se usporediti sa svima ostalima, miriše, ima pravi okus paradajza, ma divota, jedino ga znaju staviti na na akciju, pa onda nestane brzo...Dakle, samo obratite pažnju da na kutiji piše Gapo!
jupiiii! idem odma danas probat...
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 10:41   #5
Quote:
Ptica Trkačica kaže: Pogledaj post
jupiiii! idem odma danas probat...
Ajde pa baš javi kakav će ti biti!
__________________
I'm too tall to be a girl, I never had enough dresses to be a lady, I wouldn't call myself a woman. I'd say I'm somewhere between a chick and a broad.
Trillian is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 11:26   #6
Quote:
Ptica Trkačica kaže: Pogledaj post
Jesam jedina koju to smeta?
Joj, frendica i ja već par godina kukamo kako nema više "onog starog" paradajza...
Moram priznati da više ni sjeme nije ko nekad - posadila sam paradajz u vrtu ali i dalje to nije onaj nekadašnji paradajz, kojeg sam nanjušila s 10 metara, a ne da moram nabit paradajz na nos da osjetim nešto malo mirisa...
Zadnji dobar paradajz su imali moji baka i djed, nažalost, nitko nije sačuvao sjeme...

Eto, ja ne znam gdje ima "pravog" paradajza, ali nadam se da će se naći netko...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 11:35   #7
može se naći dobrog paradajza na placi, samo treba dobro gledati..
i boljeg paradajza redovito nađem na placi u slavoniji nego ovdje u primorju..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 11:38   #8
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Joj, frendica i ja već par godina kukamo kako nema više "onog starog" paradajza...
Moram priznati da više ni sjeme nije ko nekad - posadila sam paradajz u vrtu ali i dalje to nije onaj nekadašnji paradajz, kojeg sam nanjušila s 10 metara, a ne da moram nabit paradajz na nos da osjetim nešto malo mirisa...
Zadnji dobar paradajz su imali moji baka i djed, nažalost, nitko nije sačuvao sjeme...

Eto, ja ne znam gdje ima "pravog" paradajza, ali nadam se da će se naći netko...
Pa nije to baš "mišn imposibl".
Ja imam nekoliko starih sorti:jabučar,pa onaj nafaldani i neki komičan u svim oblicima.
Probaj pronjuškat po placu,pa sačuvati sjeme ili kontaktirati udrugu koja čuva stare sorte.

http://rustica.hr/modules/news/article.php?storyid=43
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 11:56   #9
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Joj, frendica i ja već par godina kukamo kako nema više "onog starog" paradajza...
Moram priznati da više ni sjeme nije ko nekad - posadila sam paradajz u vrtu ali i dalje to nije onaj nekadašnji paradajz, kojeg sam nanjušila s 10 metara, a ne da moram nabit paradajz na nos da osjetim nešto malo mirisa...
Zadnji dobar paradajz su imali moji baka i djed, nažalost, nitko nije sačuvao sjeme...

Eto, ja ne znam gdje ima "pravog" paradajza, ali nadam se da će se naći netko...
u, moji baka i deda imaju vrhunski paradajz u vrtu...

kukala sam da mi se ne da doma preko ljeta, sad se veselim paradajzu!
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 13:53   #10
Ja kupujem paradajz kad ga još nemam na vrtu, u dućanu ali samo onaj mislim grapollo. taj ima petiljke.. miriši po paradajzu i ok je.. naravno ni jedan se nemože mjeriti sa domaćim iz vrta koji miriši predobro
__________________
"I kad u očaju prekriješ lice rukama i poželiš da se nikad nisi rodio... on podigne one krupne, iskrene oči prema tebi i pogleda te, i očima govori:"Uvijek imaš mene!" Jerome K. Jerome
Nora Medica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 14:16   #11
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Joj, frendica i ja već par godina kukamo kako nema više "onog starog" paradajza...
Moram priznati da više ni sjeme nije ko nekad - posadila sam paradajz u vrtu ali i dalje to nije onaj nekadašnji paradajz, kojeg sam nanjušila s 10 metara, a ne da moram nabit paradajz na nos da osjetim nešto malo mirisa...
Zadnji dobar paradajz su imali moji baka i djed, nažalost, nitko nije sačuvao sjeme...

Eto, ja ne znam gdje ima "pravog" paradajza, ali nadam se da će se naći netko...
Ima starog paradjza ali ne van sezone. Sad će ovih dana....jedino kupujem onaj cherry paradajz, skup je ali u merkatoru u west gate-u ima svaki dan iza 6 sati 30 % sniženja na voće i povrće pa eto.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 15:51   #12
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ima starog paradjza ali ne van sezone.
Ajde, to mi je jasno... moram priznati da je moj stari našao na placu neki paradajz prošle godine koji je jako podsjećao na onaj djedov...

Da odgovorim na jednu prethodnu opasku, pošto je paradajz bio super, više smo se bavili mišlju kako ga pojesti nego kako sačuvati sjeme...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 15:59   #13
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Ajde, to mi je jasno... moram priznati da je moj stari našao na placu neki paradajz prošle godine koji je jako podsjećao na onaj djedov...

Da odgovorim na jednu prethodnu opasku, pošto je paradajz bio super, više smo se bavili mišlju kako ga pojesti nego kako sačuvati sjeme...
Dovoljan je jedan paradajz za pol vrta sadnica.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 16:11   #14
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ima starog paradjza ali ne van sezone. Sad će ovih dana....jedino kupujem onaj cherry paradajz, skup je ali u merkatoru u west gate-u ima svaki dan iza 6 sati 30 % sniženja na voće i povrće pa eto.....
cherry fakat ima okus ko "stari" ...sam josh ta sitnica s cijenom
neve_ergosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 16:12   #15
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Ajde, to mi je jasno... moram priznati da je moj stari našao na placu neki paradajz prošle godine koji je jako podsjećao na onaj djedov...

Da odgovorim na jednu prethodnu opasku, pošto je paradajz bio super, više smo se bavili mišlju kako ga pojesti nego kako sačuvati sjeme...
Nisam se dobro odrazio, mislio sam na onaj stari paradajz u smislu starih sorti kao odgovor na post, onaj na koji smo navikli od malena a ne ova holandska plastika...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 16:15   #16
Quote:
neve_ergosum kaže: Pogledaj post
cherry fakat ima okus ko "stari" ...sam josh ta sitnica s cijenom
Da, zato odemo u westgate jednom tjedno i na 30 % sniženju a cijena mu nije mala, dost se "ušpara"....sad će sezona....ovih pravih...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 18:34   #17
Baka u vrtu ima paradajze s najvise okusa koje sam probala, ali zivi daleko. Ti paradajzi su slatki poput cherry rajcica.

Paradajze koji imaju okusa kupujem u Sloveniji, u Sparu i u Hoferu kad ih ima, samo grapolo, ostali su dobri jedino za kuhanje. Cak sam se u Hoferu par puta zeznula, pa nisu valjali sirovi. Zadnje bezukusne sam kupila u Mercatoru u hr. Danas sam kupila nekakve na placu, pa cu vidjet daju li se pojest sirovi, ili ce u sataras.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 19:52   #18
Quote:
Trillian kaže: Pogledaj post
Ajde pa baš javi kakav će ti biti!
FANTASTIČAN...



Pravac u Dionu, paradajz proizvođača Gapo!

Hvala, Trillian! uljepšala si mi dan...
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 20:18   #19
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Joj, frendica i ja već par godina kukamo kako nema više "onog starog" paradajza...
Moram priznati da više ni sjeme nije ko nekad - posadila sam paradajz u vrtu ali i dalje to nije onaj nekadašnji paradajz, kojeg sam nanjušila s 10 metara, a ne da moram nabit paradajz na nos da osjetim nešto malo mirisa...
Zadnji dobar paradajz su imali moji baka i djed, nažalost, nitko nije sačuvao sjeme...

Eto, ja ne znam gdje ima "pravog" paradajza, ali nadam se da će se naći netko...
Današnje, plastične, nove sorte paradajza najviše ubija tehnologija proizvodnje. Većina velikih proizvođača uzgaja na hidroponiju, kamenoj vuni ili uz stalno zalijevanje "kap na kap", a paradajz je biljka koja traži više sušne uvjete. Zato i ima korijenje duboko oko 1,5 m. Pretjeranim zalijevanjem postiže se veći urod i zarada na uštrb kvalitete, jer je velika večina tih plodova jednostavno razrijeđena.
Ovdje možeš pronaći svašta i pravilnim, starinskim uzgojem u vrtu, na punom suncu, uz normalno, oskudnije zalijevanje dobiti ponovno onaj paradajz od kojeg, kada ga razrežeš zamiriše cijela kuhinja.

http://www.mariseeds.com/2005catalog/gallery.html
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 20:32   #20
Quote:
Ptica Trkačica kaže: Pogledaj post
FANTASTIČAN...



Pravac u Dionu, paradajz proizvođača Gapo!

Hvala, Trillian! uljepšala si mi dan...
a dione nema u rijeci, jel da???
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.