Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2009., 12:29   #1
Zasto se debljamo?

Ima vise razloga za povecanje tjelesne mase, a svaki slucaj je gotovo jedinstven od osobe do osobe. No postoje generalne stavke zbog kojih se debljamo poput stresa, nervoze, lose hrane, premalo kretanja... U zadnje vrijeme pretilost postaje problem, ili bolest, broj jedan u svijetu, poglavito mislim na mlade ljude. Sto uzrokuje pojavu pretilosti sve vise i vise mladih ljudi i djece u zadnje vrijeme? Da li premalo kretanja, uzrokovanog sjedenjem pred kompjuterom ili TVom, u kombinacijom sa sve raznolikijom ponudom hrane sumljive kvalitete? Da li nas namjerno debljaju, da bi nam prodavali preparate za mrsavljenje, koji ne djeluju, pa se debljamo jos i vise?

Osobno se bavim sportom rekreativno vise manje cijeli zivot (25 god), zadnjih 5, 6 biciklizmom, i drzim se svoje tezine, kondicije, uglavnom cijelo vrijeme. Al evo primjer. Inace studiram (jos malo ostalo ) pa preko ljeta zaradujem konobareci. I sad ja 9 mjeseci vozim svaki dan 30-50 km, povremeno duze ture, igram kosarku, nogomet, ugl na optimalnoj tezini sam. I sad u 3 mjeseca rada kao konobar, znaci na nogama svaki dan i po 12 sati ja dobijem 10-15 kila. Ne stignem vozit ni vjezbat jel samo radim i spavam. Istina ljeto ko ljeto, izlasci, alkohol, losa i brza prehrana kao poslijedica rada, i ja to nista ne poricem, a i ovako brzo nabijam kile.

Ne zelim ovim postom prikazati svoj problem, vec generalni problem da se iz godine u godinu sve brze debljamo. Svoj primjer sam dao, jer vec 5,6 god imam te ljetne seanse i u pravilu se uvijek udebljam preko ljeta i onda do nove god vratim kilazu treningom. A stvar je da svako ljeto dobivam sve vise u istom vremenskom roku.

Zasto se sve brze debljamo? Koliko sve veci izbor smanjuje kvalitetu hrane, te prevladava ona jeftinija sumljive kvalitete? Kako generalno pristupiti tom problemu?
t00m is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 16:30   #2
-loša prehrana
-fizička neaktivnost
-i uvjetno rečeno genetika(tu prvenstveno mislim na odnos između starije i mlađe populacije-mlađi će lakše utjecati na svoju tjelesnu masu)

Naravno, pod debljanje mislim na "povećanje masnog potkožnog tkiva".
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 16:37   #3
Ja se svake godine debljam sve manje, što valjda govori o tome kako je stil života najvažniji
Mislim, danas sam pola one TincH od prije 10 godina, a svake sam godine od tada prosječno 2kg lakša. Kamo sreće da se tako nastavi...

Inače, debljanje je, po mom mišljenju, u glavi - ljudi koji vole više sjediti, zaleći, mirnije su naravi obično se i lakše udebljaju. Sa sjedenjem često raste potreba za nezdravom hranom, i tako ukrug. Takvima nema pomoći doli se čitav život tjerati na pokret, na trošenje, na ubrzanje drivea koji ih pogoni.
Ovdje je najčešće i uzrok vraćanja kila nakon brzih dijeta, također, objašnjava i zašto se nekima prima a nekima ne.
Okej, postoje i određene predispozicije, ali ja sam sigurna da je većina toga unutar uma.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 17:37   #4
Quote:
toom0101 kaže: Pogledaj post

Zasto se sve brze debljamo? Koliko sve veci izbor smanjuje kvalitetu hrane, te prevladava ona jeftinija sumljive kvalitete? Kako generalno pristupiti tom problemu?
osnovni rzlog debljanja je veći unos energije no što potrošimo

ali , ovo smeće od hrane koje nam serviraju je toliko puno raznih preparata tako da gledajući količinski sad puno manje hrane treba unijeti na osnovu nekad , a opet se debljamo
životinje i biljke koje jedemo se prehranjuju raznim brzo tovnim sredstvima , sve naprosto nabumba u puno prije vremenskom roku nego što bi to bilo prirodnom prehranom , tako nabrzinu napumpano meso i biljke sigurno utječu i na ubrzano tovljenje čovjeka
što raditi ,ništa , toviti se i pokušati tjelesnom aktivnošću regulirati masu i što je već teže, pronaći domaću prirodniju hranu
alkoholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 14:11   #5
Quote:
alkoholik kaže: Pogledaj post
osnovni rzlog debljanja je veći unos energije no što potrošimo
aposlutna i jedina istina....debljanje je čista matematika unosiš više nego potrošiš...višak se pretvori u masno tkivo i eto to je to.....
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 15:18   #6
Quote:
tinkerbell kaže: Pogledaj post
aposlutna i jedina istina....debljanje je čista matematika unosiš više nego potrošiš...višak se pretvori u masno tkivo i eto to je to.....
To je to, ali opet ima ljudi koji se tove svakakvim smećima pa se ne debljaju. Dakle višak energije i genetika. Valjda...
__________________
Majkemi!
zzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 16:42   #7
Quote:
zzo kaže: Pogledaj post
To je to, ali opet ima ljudi koji se tove svakakvim smećima pa se ne debljaju. Dakle višak energije i genetika. Valjda...
takvih je procentualno jako malo. Narocito posle neke 25e, da ne kazem 30e godine.

Mene jebe posao. Sedim ceo dan, veci deo dana sam na poslu, kad dodjem kuci jedem, ali dok odradim sta imam po kuci nemam uvek vremena a ni volje za vezbanje.

No, na odmoru, kada mi je hrana lako dostupna, jedem vise nego kuci, i cesce jedem, a za 10ak dana skinem 2kile.

Sto ce reci stil zivota - dostupniji su mi cesti obroci, krecem se kad mi to odgovara a ne kad mi to vreme dozvoljava.
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 17:05   #8
debljas se s godinama jer ti se usporava bazalni metabolizam kako staris. a jedes isto ili cak i vise.
sve je to vrlo jednostavno i nema nikakve misterije. naravno ukoliko nemas neki poremecaj matabolizma.
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 17:17   #9
Quote:
zzo kaže: Pogledaj post
ima ljudi koji se tove svakakvim smećima pa se ne debljaju.
ja. Imam 20 god, 182 cm i 60 kg. Mogu jest sve i svašta ali ne pomaže. I pomirio sam se s tim. Prije sam bio jako opterećen svojim izgledom, kilažom itd itd i to mi je previše utjecalo na svakodnevni život(čitaj: manjak samopouzdanja) dok mi jedan dan nije bio pun k svega i reko sam si zaboli me za izgled, ne mogu ga svejedno promjenit. I onda sam umjesto na vanjski izgled počeo više obraćat pažnju na ''unutrašnji''. I od onda sam bolja osoba i sad svejedno imam sve što sam prije mislio da ne mogu imat zbog izgleda. Ugl, da se vratim na temu ja bi dao sve da imam spor metabolizam i da se mogu debljat ko normalni ljudi ali šta je tu je
__________________
don't get mad, get even
DemonicIllusion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 17:15   #10
Quote:
alkoholik kaže: Pogledaj post
osnovni rzlog debljanja je veći unos energije no što potrošimo
Naravno da je to osnovni razlog debljanja.

No meni se cini da se iz godine u godinu sve brze debljamo. Kako mi, tako i svi koji dolaze iza nas. Hocu reci da postoji velika razlika izmedu covjeka sa slicnim metabolizmom pred 50 godina i danas. Uz uvjet da dnevno unose jednako kalorija, da oba unose vise kalorija nego sto im je potrebno, znaci debljaju se, ovaj danas ce se puno brze udebljati nego onaj prije 50 godina. To je cinjenica. Sve losija hrana, sve zagadeniji zrak, i ne mogu se oteti dojmu da nas cjelokupna masinerija namjerno tovi da bi zaradivala na nama...
t00m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 00:53   #11
dok si mladi rastes, reko si da imas 25 a kazes da zadnjih 6 god dobivas kg, a kad rastes ne primaju ti se kg toliko
__________________
u izradi....
xAragonx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 07:57   #12
Quote:
xAragonx kaže: Pogledaj post
dok si mladi rastes, reko si da imas 25 a kazes da zadnjih 6 god dobivas kg, a kad rastes ne primaju ti se kg toliko
Ma joj nema veze ovo sa mnom, ja dobivam kile dok nisam u punom treningu, sto je i logicno. Inace se drzim normalne kilaze. A normalno je i da sto sam stariji kile brze idu gore u vrijeme dok ne treniram. Samo konstantiram da generalno se puno brze debljemo nego prije, i to prvenstveno zbog vanjskih faktora, ne gena, ne starenja..
t00m is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 15:34   #13
1. u pocetku je debljanje matematika: vise kalorija unosis nego trosis
2. zatim prelazi u kemiju: masno tkivo djeluje kao endokrino (hormonsko tkivo) leptin i te fore

zato tko je u 2. fazi mnogo teze ce izgubiti kile nego u 1. fazi

Nije isto dobiti 10kg u mjesec dana, pa ih izgubiti tijekom 2 mjeseca (1. faza) ili
dobiti 10kg u mjesec dana pa ih imati desteljecima pa ih onda pokusati izgubiti (2. faza).


Dakle, debljanje nije samo: previse unosis kalorija *u odnosu na potroseno* to je samo u pocetku, a zatim se prica hormonski zakomplicira i sto si dulje gojazan, teze ti je smrsaviti.

Osim toga, postoji jos niz faktora:

a) metabolizam, osobe sa sporim metabolizmom (endomorfi) se lako zdebljaju, i teze gube kilograme
b) broj adipocita u tkivu, osobe koje su imale visak kg u djetinjstvu stekle su vise adipocita (masnih stanica): sto imas vise adipocita, to ce ti se masnoca imati gdje taloziti, umjesto da se trosi, osobe s puno adipocita, i kad smrsave na normalu imaju trbuscic, i to se jedino moze rijesiti liposukcijom gdje se adipociti odstranjuju.

I opcenito postoji zabluda da je masna hrana najzasluznija za debljanje: nije, nego su to ugljikohidrati, mozda i zato jer vise unosimo ugljikohidrata nego masnoca (masna hrana je teza i bude nam zlo, a ugljikohidrate pijemo u sokovima i lizemo u sladoledu ).

Zato se endomorfima preporuca dijeta 50% proteina:40%masnoca (maslinovo ulje, kikiriki, laneno ulje, orasi\); 10% ugljikohidrati, takozvana ketogena dijeta.

Zadnje uređivanje Naïve Lurker : 01.01.2010. at 15:44.
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:00.