Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2016., 08:28   #3741
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Ali ipak je razum prevladao.
Nije uvijek sve samo u razumnoj odluci.

Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
I ne manje važno kod odluke, noviji su. Devedesete protiv sedamdesetih. Jer starost nije nevažna. Moj stari SLR otišao je na način da je expozicija postala nepouzdana. Čak i nakon servisa. Shutter je radio ali pogrešno, preeksponirao. A to je vrsta pogreške koju ne možeš ustanoviti dok ne snimiš i razviješ film.
Ali, često ti nit ne treba svjetlomjer. Ofkors, da, ako se radi o nekom od fotića koji ne rade bez ispravne elektronike, ili ako nema full manual mod, onda je to problem, istina.
No, čak i pogrešan svjetlomjer nije problem, ako je konzistentan - ako preeksponirava blendu konzistentno, nema problema, pomakneš ISO za tu blendu manje, problem je ako je nelinearan - kak je na jednom mojem Spotmaticu, što više svjetla, to više preeksponirava.

S druge strane, latituda negativ filma će apsorbirati blendu-dvije, možda i tri, još i negativ film jako dobro podnosi preeksponiravanje, al da, daleko je lakše kad sve radi kak treba.

Btw, riknulo mi je više fotića iz 80ih i 90ih, nego iz 60ih i 70ih.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Na Nikona Df sam i ja slinio, a onda sam se ohrabrio i ušao u Yellow Store da ga primim u ruke, a onda...instantni turn off.
...
Vjerojatno jedan od rijetkih koje nikad nisam vidio vani u nečijim rukama.
Pa, sve ono kaj je Df trebao biti, zapravo je Fuji X-Pro. Ili njegova mini-SLR-like varijanta - X-T. Šteta.

Al da, osim u Yellow Storeu, Nikona Df nisam vidio baš nigdje uživo.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:51   #3742
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Pa, sve ono kaj je Df trebao biti, zapravo je Fuji X-Pro. Ili njegova mini-SLR-like varijanta - X-T. Šteta.
Df je FF format. Tu je Fuji napravio dobar potez, da uz solidnu optiku izvuce maksimum iz APS formata.
Tak da je mnogima proficima FF i nepotreban, posto ako mu treba za povecanja uzece nes srednjeg formata.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 12:39   #3743
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Nije uvijek sve samo u razumnoj odluci.
Već sam rekao, tko želi old-timera, treba ga kupiti. I to jest razuma odluka, da kupiš ono što ti se sviđa. Dakle, sve je u razumnoj oduci

Ali onaj tko želi snimati na film a nije fan određenog razdoblja ima izbor. Može birati između manulnih old-timera ili novijih AF modela kao što je npr. Canon 35mm EOS serija. AF modeli su bolji izbor jer su noviji i rade s istim objektivima kao DSLR-i. A ima ih već od 100 kn.


Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Ali, često ti nit ne treba svjetlomjer. Ofkors, da, ako se radi o nekom od fotića koji ne rade bez ispravne elektronike, ili ako nema full manual mod, onda je to problem, istina.
No, čak i pogrešan svjetlomjer nije problem, ako je konzistentan - ako preeksponirava blendu konzistentno, nema problema, pomakneš ISO za tu blendu manje, problem je ako je nelinearan - kak je na jednom mojem Spotmaticu, što više svjetla, to više preeksponirava.

S druge strane, latituda negativ filma će apsorbirati blendu-dvije, možda i tri, još i negativ film jako dobro podnosi preeksponiravanje, al da, daleko je lakše kad sve radi kak treba.
Prvo je griješio svjetlomjer a poslije servisa i expozicija. Mehanički sklop okidača više nije bio točan. Nije mi se dalo trošiti filmove na to da odredim kolika je pogreška i da li je dovoljno stabilna da bi je se moglo korigirati. Osim toga, došlo je vrijeme colora a moj lab je bio za crno-bijele. Color sam davao na izradu a to nije bio isti gušt. Tako da sam na neko vrijeme ostavio fotografiju dok se nije pojavila digitalna.

Tako da je kupnja film-tijela uvijek rizik jer ne možeš na licu mjesta ustanoviti takvu grešku, ne znaš dok ne razviješ prvi film.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 15:25   #3744
Evo da poduprem ovaj gornji post, trenutno je u ponudi 14 komada analognih film-EOS-a u rangu cijene od 89 do 125 kn. Tko je na Canonu vjerojatno već ima objektiv 50 mm f1.8 koji je kompatibilan sa starim EOS-ima. Treba dodati još oko 35kn za film s plaćenim razvijanjem, kupiti bateriju ili s ebaja naručiti punjivu i to je minimum koji treba za 35mm film fotografiju.

Evo primjera na flickru ili ista fotka na temi fotkam na film. Fotka je snimljena s EOS 5 i EF 70-200.

Istu fotku s istim objektivom snimio sam i digitalno. Digitalna je tehnički bolja (čistoća, šum...) ali ova skenirana s filma je nekako ljepša.

EOS 5 jest profi model iz devedesetih ali isti rezultat može se dobiti i s jeftinim EOS tijelima. Danas ta razlika u klasi za stare 35 mm fotiće nije značajna jer malo tko će koristiti profi opcije, kao npr. okidanje sa 5 fps. i skuriti film za 7 sekundi Tako da je za film-fotografiju tijelo od 100 kn sasvim dovoljno.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 21:27   #3745
Čišćenje blende na Canon FD objektivu

Pozdrav, zanima me je li netko čistio možda blendu na FD objektivima? Trebao bih kao odmastiti nožiće blende ili koji je već izraz za to, jer stoji potpuno otvorena:klap:
pisoj-_- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 23:15   #3746
Ja sam pokušao očistit jedan M42 objektiv s blokiranom blendom i to je završilo tako da je (p)ostao neupotrebljiv.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 00:56   #3747
Išao sam se ovo ljeto ispraksirati u tome, jer sam imao jedan dosta oštećeni Meyer-Gorlitz 50mm M42 objektiv...

Rastavio bez problema sve, došao do blende, pažljivo je stavio sa strane i par trenutaka kasnije sam je potegao rukavom na pod...i razletila se u svih tih 6 listića po podu...

Slaganje blende izgleda super jednostavno na youtube videima, ali nije nimalo.

Listići se ne bi smjeli dirati golim prstima, jer lako pokupe mast s kože, a s dvije pincete to složiti je misija nemoguće. Listići se i lako svijaju, a postaviti zadnji komad bez da nešto ne svineš ili izbaciš sve dotad složeno je prava umjetnost.

Moji su bili skroz čisti, bez trunke ulja ili masti, pincetom nisam apsolutno ništa uspio pa sam krenuo rukama. Nisam do pola došao, već su listići bili masni od prstiju, koliko god ruke suhe bile.

Na kraju sam ga složio, ali više prsten za fokus nije radio glatko kao prije. Ionako je bio za smeće, pa mi ga nije bilo žao baciti...

Moja preporuka...ne diraj sam ništa, ako nije primjerak kojeg ti nije žao baciti u smeće. Ako hoćeš da i dalje radi, nosi nekome tko zna što radi.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 18:29   #3748
Ma riješio sam na kraju problem i bez rastavljanja, iako sam ga čvrsto odlučio rastavit ako bude potrebno.
pisoj-_- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 11:47   #3749
Zamjena

Pozdrav svima

Zanima me ima li mozda ovdje netko tko bi mijenjao fotic za tablet? Nova tehnologija stvarno nije moj fazon, pa mi skuplja prasknu, a treba mi fotoaparat
stefanovicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 12:24   #3750
Quote:
stefanovicka kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Zanima me ima li mozda ovdje netko tko bi mijenjao fotic za tablet? Nova tehnologija stvarno nije moj fazon, pa mi skuplja prasknu, a treba mi fotoaparat
Imaš PM !
maks_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 02:22   #3751
Ja ima od opreme koji bi prodao ako postoji ozbiljan kupac koji se racumije u ove stvari.

sljedece:

2x Nikon Fm iz 1977 (35mm film) godine. Uz njih imam sve vrste filtera, polaroid, infra-crveni, crvnei, naranjdasti, topli od 1,5 i 3,0.

2x hasselblad 500c i 500c/m (120mm film format 6x6) uz svaku ide dvije kasete za film, plus po dvije optike t* od 80mm Zeiss te po jedna 50mm Zeiss i 120mm Zeiss. Torbe, te brdo filtera, navoja za vece filtere ili manje. 500c je iz 60ih godina dok 500c/m. iz 70ih U C modela su manuelne kasete za navijanje filma dok u CM su sa auto stop ali na jednoj neradi ali kad navijes film na 1 samo sam stanes i slikas.

1x Fuji 690GW (120mm film 6x9 format) imam nekoliko filtera.

1x Pantex Asahi 6x7 to je ujednako i format takodje 120mm film. Torba i nesto filtera.

3x Leica, 2x M3 i jedna M6. M3 jedna je iz 50ih a druga iz 60ih. M6 je iz 80ih. 35mm film

1x Rolleiflex K4B model iz 50ih 6x6 fomat 120mm film


Hasselblad je jako nezgodna i stresna kamera za slikanje ako nisi doslovno profesionalac. Za M3 tebas znati procijeniti sredinu slike i udaljenos od motiva golim okom. Inace ces dobiti nikakve slike. Rolleiflex takodje je nezgodan jer prozok kroz koji gledas nije povezan sa okom lenze i tako da uvjek moras moci prodjenici da slikaz cca. 2-3cm nize nego sto vidis.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 20:21   #3752
Mozda se nisam 100% precizno izjasnio ali posto je dostiglo vise upita preko p.m. nego ocekivano.

SVe kamere imaju original svoju opremu u doslovno mint stanju. Originalne lense itd.

Prodajem sve u kompletu. Nista pojedinacno ili samo body itd. Znaci sve u jednom setu i najradje, po mogucnosti, nekom fotografu-profesionalcu kojem novac nije pitanje, jer cijena kompleta je 68.000 kuna.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 09:43   #3753
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Prodajem sve u kompletu. Nista pojedinacno ili samo body itd. Znaci sve u jednom setu i najradje, po mogucnosti, nekom fotografu-profesionalcu kojem novac nije pitanje, jer cijena kompleta je 68.000 kuna.
Sretno s prodajom!

Nadam se da sam u krivu, ali realno, nema šanse da će ti itko kupiti cijeli komplet, pogotovo u Hrvatskoj, bez obzira jel cijena realna ili ne. Jbga, vremena su takva da analognu opremu kupuju samo entuzijasti za zajebnciju i zabavu, niti jednom profesionalacu više ne pada na pamet koristiti analogiju.

Jesi razmislio o prodaji na njemačkom eBayu? Vjerujem da bi tamo imao boljih šansi za prodaju, ali opet, teško sve u jednom kompletu.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:14   #3754
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Sretno s prodajom!

Nadam se da sam u krivu, ali realno, nema šanse da će ti itko kupiti cijeli komplet, pogotovo u Hrvatskoj, bez obzira jel cijena realna ili ne. Jbga, vremena su takva da analognu opremu kupuju samo entuzijasti za zajebnciju i zabavu, niti jednom profesionalacu više ne pada na pamet koristiti analogiju.

Jesi razmislio o prodaji na njemačkom eBayu? Vjerujem da bi tamo imao boljih šansi za prodaju, ali opet, teško sve u jednom kompletu.
Generalno nije problem prodat cijeli komplet(ja volim komplete), jasno tad se treba pomirit sa nizom cijenom 30-40% nego mozes izvuc da sve pojedinacno prodaje +10% odvojit za ebay. Meni samo prosli mjesec ebay skinuo 300€ sa racuna Tak da polako pocinjem razmisljat da sadim krumpire, i prodajem na dolcu. Platis mjesto, al ne i proviziju. Secam se kad su kinezi dok se moglo, izbjegavali proviziju tako da su za stvari prodavali za 1€, a cijene uracunavali u postarinu.
Ja sam pito za lajkice, cijene dobio. Problem je, da mu je tesko napravit jednu fotku od necega, a cijene su mu na gornjoj granici. Ja ipak volim i 2-3 puta razmislit doma prije nego kaj idem gledat uzivo. Znas kak je kad ides gladan u ducan, onda bi sve jeo
U zadnje vrijeme na ebayu oprema ide po dosta nestabilnim cijenama(variraju i preko 30%) Mislim na prodaju od 1.-€, gdje je u igri ponuda/potraznja.
Al tad se treba i zahebavat. To sve pofotkat i postavljat, slat paketima, primat raznorazne reklamacije, jer su kupci postali danas dosta osjetljivi
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."

Zadnje uređivanje amadeus65 : 19.12.2016. at 11:39.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 13:40   #3755
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Generalno nije problem prodat cijeli komplet(ja volim komplete), jasno tad se treba pomirit sa nizom cijenom 30-40% nego mozes izvuc da sve pojedinacno prodaje +10% odvojit za ebay. Meni samo prosli mjesec ebay skinuo 300€ sa racuna Tak da polako pocinjem razmisljat da sadim krumpire, i prodajem na dolcu. Platis mjesto, al ne i proviziju. Secam se kad su kinezi dok se moglo, izbjegavali proviziju tako da su za stvari prodavali za 1€, a cijene uracunavali u postarinu.
Ja sam pito za lajkice, cijene dobio. Problem je, da mu je tesko napravit jednu fotku od necega, a cijene su mu na gornjoj granici. Ja ipak volim i 2-3 puta razmislit doma prije nego kaj idem gledat uzivo. Znas kak je kad ides gladan u ducan, onda bi sve jeo
U zadnje vrijeme na ebayu oprema ide po dosta nestabilnim cijenama(variraju i preko 30%) Mislim na prodaju od 1.-€, gdje je u igri ponuda/potraznja.
Al tad se treba i zahebavat. To sve pofotkat i postavljat, slat paketima, primat raznorazne reklamacije, jer su kupci postali danas dosta osjetljivi

Nije meni tesko napravii fotku vec nisi ostavio nista gdje da je posaljem. Nemam internet stranicu da je stavim dam da ti dam link. eBay me ne zanima jer tamo se nabijau nerealne cijene ovo sve kad bi pojedinacno u stanju u kojem je kupio na eBayju ispod 100.000 kuna tesko da bi prosao. Sto se tice analogne profesionalci i dalje koriste kao glavno sredstvo. U skolama gdje se uci slikati i sklicno te sam odlucio kontaktirati nekoliko skola gdje se bave fotografijom. Jednostavno neda mi se prodavati komad po komad jer je vise posla vako imas sve i jedna prodaja i gotova prica.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 22:12   #3756
Tu se potpuno slažem s @elkarrdeom, teško da kod nas ima kupca za takav komplet. Ako i ima nekih 1000 ljudi koji mogu odvojiti toliki iznos, koliko se od njih ozbiljno zanima za fotografiju? Možda deset? A koliko od tih deset će radije kupiti najnoviji profi komplet tipa 1DX mark II nego old-timer set? Vjerojatnije da će se javiti neki prekupac i ponuditi 50% cijene.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 04:26   #3757
Ja bi donjeo opremu u HR da ima kupca, jer u Danskoj imam kupca ali placa preko banke ali meni se neplaca porez na 2nd hand. Nista od HR. Zato je sve u komadu ali izgleda ste u pravu.

Inace meni digitalno nije izazov i daleko je od moje percepcije kako izgleda originalno. Digitalna slika nemoze reporducirati analognu, imas edit i tako to ali ostrina slike ostaje jaca u digitalnom te nemoze isto ni blizu reporducirati dubinu sjene. 30tak godina slikam na negative od 35mm, 120mm i veliki format, cak snimam i dan danas na celluloid od 8mm, 16mm te 35mm.

Kroz godine se uhodas, kod mene je svaka slika na svom mjestu i rijetko kad slikam 2x isti motiv, znaci iz prve cu uslikati sliku za "nobelove" nagrade.

Kako kad sam s vremeno ali znam nekad tjedno ispucati do 20 120mm negativa te pet, sest 35mm.

Digital je dao masi mogucnost ali to nije to i nisam ljubitelj kad masa igra na istom valu. Analog kosta para. Ja da razvijem 4h 35mm snimanja potrosim jedno auto solidno. 11 minuta (1000 roll) celluoid - kod Kodaka kosta kako kad od 300-600€ ali ako se gleda malo moze se naci i za cca. 250€. Recans se mogu naci po cijeni ali opet treba gledati kako je cuvan itd. Procesiranje snimka nekih cca. 90 min. zavisi od odgovora cca. 5.000€ ako si sve perfetkno snimio iz prve onda 90 bruto jednako 90 min. neto inace 90min bruto je cca. 70min. neto. Znaci za cca. 90min neto treba 10 x 1000 roll. Ali zato svaki snimak je unaprijed isplaniran u 99% detalju. Ako zelis da ga das na video digitalno treba jos izdvojiti ali to vec nije potrebno. Meni je najljepse kad iz USA stignu zavrseni pa ja sam to fino sastavim kako treba biti i na rolnu i kroz projektor pustis film.

Ali zato snimci kroz Arriflex 35 bl4 s odmora ili djecijeg rodjendana su u 60's / 70's stilu kako u c&b tao i u boji. Ili snimis na 8mm, kaseta ima cca. 2,5min snimka pa tacno uspijes dosta snimiti jer vrijeme organicenost te tjeraju da razmisljas kad snimas. Pa od 2,5 min. ispane kao mali film koji je vec editovan u nekom ritmu jer si tokom snimanja nadogradjovo racionalno.

Isto sa fotografijama ubacis c&b film od ASA 400 te ga gurnes dva stop naprijed i slikas bez blica. Ili na 120mm infracrveni film i slikas nebo, oblake i prorodne povrsine.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 06:23   #3758
Pentax ME Super

Pozdrav svima,
da li se isplati kupiti Pentax me super 30€+20€ shipping, s tim da self-timer ne radi??
Kamera inače izgleda pristojno.....
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 20:13   #3759
Quote:
e@forum kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
da li se isplati kupiti Pentax me super 30€+20€ shipping, s tim da self-timer ne radi??
Kamera inače izgleda pristojno.....
380 kn? Ako je fotić čist i sve radi, probaj spustiti na 300-350, to mi se čini kao pristojna cijena - ako je ful čist, i ako sve osim tog self-timera radi savršeno.

ME Super je jedan od najboljih modela iz M generacije, super je to fotić. No, za otprilike istu lovu, ili manje se daju nabaviti moderniji modeli - npr. potencijalno imam ja viška Pentaxa SFXn, s autofokusom i hrpom dodatnih fičra, u fakat odličnom stanju.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 16:54   #3760
Hvala na odgovoru, probati ću s 300 kn ukupno....možda prođe
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.