Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2008., 08:54   #1
"Uradi sam" šamponi

Kako sam stalno imala problema sa kupovnim šamponima (glava me svrbila za poluditi), probala sam napraviti svoj. Pročitala kojekakve savjete na forumima, pročitala sastave svakakvih šampona, i uputila se u avanturu.
Prvi šampon je bio od šamponske baze (oko 25%), malo kuhinjske soli, vode i par kapi eteričnih ulja ružmarina i geranija. I zbilja me glava puno manje svrbila ali mi je kosa bila kao slama.
U drugoj iteraciji sam smanjila šamponsku bazu (oko 18%), stavila malo više soli (oko 2%), stavila po 5% glicerina i ulja mareličinih koštica, stavila opet EU ružmarina i geranija ali i dodala malo lovora.
E sad, kosa mi je manje slamasta, ali me ponovo počinje svrbiti glava. Ne tako jako kao prije, ali ipak da. Osim toga, imam osjećaj da mi isušuje tjeme.
Što promijeniti?
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 13:04   #2
Samponske baze dostupne na trzistu nisu nista manje agresivne od sampona (SLES i ostali ionski tenzidi). Mozda kemig napravi nesto po tom pitanju

Radije koristi neki djecji sampon kao bazu (reko bi kolega phyto sa amfoternim i neionskim tenzidima ). I sto ce ti sol, pobogu? Nije ni cudo sto ti je kosa ko slama - i meni je nakon kupanja u moru
kurtizana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 13:55   #3
Ova šamponska baza je iz Kemiga. I tamo su mi rekli da se kao emulgator/zgušnjivač stavlja sol u koncentraciji do 3%.
Uostalom u svakom šamponu kojem sam pregledavala sastav našla sam i sol.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 15:25   #4
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
Ova šamponska baza je iz Kemiga. I tamo su mi rekli da se kao emulgator/zgušnjivač stavlja sol u koncentraciji do 3%.
Uostalom u svakom šamponu kojem sam pregledavala sastav našla sam i sol.
3% je daleko previše soli.
Sol je zgušnjivač (nije emulgator) samo za ionske tenzide (sulfate).
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 15:29   #5
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
Kako sam stalno imala problema sa kupovnim šamponima (glava me svrbila za poluditi), probala sam napraviti svoj. Pročitala kojekakve savjete na forumima, pročitala sastave svakakvih šampona, i uputila se u avanturu.
Prvi šampon je bio od šamponske baze (oko 25%), malo kuhinjske soli, vode i par kapi eteričnih ulja ružmarina i geranija. I zbilja me glava puno manje svrbila ali mi je kosa bila kao slama.
U drugoj iteraciji sam smanjila šamponsku bazu (oko 18%), stavila malo više soli (oko 2%), stavila po 5% glicerina i ulja mareličinih koštica, stavila opet EU ružmarina i geranija ali i dodala malo lovora.
E sad, kosa mi je manje slamasta, ali me ponovo počinje svrbiti glava. Ne tako jako kao prije, ali ipak da. Osim toga, imam osjećaj da mi isušuje tjeme.
Što promijeniti?
Glicerin ti nije od velike koristi u proizvodima za ispiranje.
Pokušaj s više ulja.
Lovor nije dobar izbor za njegu vlasišta,koji ružmarin si stavila?
Sve u svemu s dostupnim šamponskim bazama ne može se napraviti kvalitetan šampon.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 16:39   #6
ja koristim ovu bazu iz kemiga uz dodatak et ulja i cini mi se ok.
je li uopce ta baza kvalitetna ili kak je kurtizana rekla radje neki djecji sampon?
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 17:17   #7
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
koji ružmarin si stavila?
Ružmarin cineol
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 17:45   #8
Quote:
mrkvich kaže: Pogledaj post
ja koristim ovu bazu iz kemiga uz dodatak et ulja i cini mi se ok.
je li uopce ta baza kvalitetna ili kak je kurtizana rekla radje neki djecji sampon?
Meni se ne svidja.
Ja eterična dodajem u dječji šampon (sebamed baby,hipp,logona baby,weleda calendula) ili u aloedermal od ESI-ja (dosta je skup).
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 17:47   #9
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
Ružmarin cineol
Ne znam kakav tip kose imaš,osjetljivost vlasišta,za koji problem radiš šampon?
Ružmarin verbenon je daleko bolji izbor kod osjetljivog vlasišta.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 23:03   #10
Ružmarin cineol sam uzela zbog bolje prokrvljenosti (u proljeće mi opada kosa), lovor protiv (povremenih) gljivičnih problema i geranij za miris (a nije li negdje pisalo da je on protiv masne kose?).
A načelno sam htjela probati napraviti šampon bez konzervansa i parfema jer smo (familijarno) svi preosjetljivi na njih.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 23:36   #11
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Meni se ne svidja.
Ja eterična dodajem u dječji šampon (sebamed baby,hipp,logona baby,weleda calendula) ili u aloedermal od ESI-ja (dosta je skup).
hvala ti na odgovoru.
bum sledeci put uzela neki djecji sampon za promjenu ili weledu ako nadjem, nakon vec dve boce kemigove baze.
ovo sto si od esi-ja spomenuo...to je sampon? kakav je?
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 11:33   #12
Quote:
mrkvich kaže: Pogledaj post
hvala ti na odgovoru.
bum sledeci put uzela neki djecji sampon za promjenu ili weledu ako nadjem, nakon vec dve boce kemigove baze.
ovo sto si od esi-ja spomenuo...to je sampon? kakav je?
To šampon/gel za tuširanje.Izvrstan je i ne sadrži konzervanse,boje,mirise ili eterična ulja nabacana bez ikakvog smisla.
No 200ml je 50kn.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 13:37   #13
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
To šampon/gel za tuširanje.Izvrstan je i ne sadrži konzervanse,boje,mirise ili eterična ulja nabacana bez ikakvog smisla.
No 200ml je 50kn.
uuu zvuci najs
a ni nije tak skupo s obzirom da sam znala i hauschku koristit koja nije bogzna kak jeftina, i onak neki od argitala (il kak se vec zove), kao od gline koj je isto 50ak kn.
hvala ti na informaciji
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 16:51   #14
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
To šampon/gel za tuširanje.Izvrstan je i ne sadrži konzervanse,boje,mirise ili eterična ulja nabacana bez ikakvog smisla.
No 200ml je 50kn.
Di uopće u HR ima tih ESIevih šampona?
philemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 19:25   #15
Quote:
philemon kaže: Pogledaj post
Di uopće u HR ima tih ESIevih šampona?
Ma svuda.
Ljekarne koje drže Biodermu će vjerojatno držati i ESI jer je isti uvoznik: www.pharmatheka-consult.hr. Znam da sigurno ima u ljekarni u City centru.
Imaš u biljnim ljekarnama,Muelleru na trgu...
U Splitu ima u Peladi,a njihove proizvode drže i ljekarne Sušac.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 19:28   #16
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
Ružmarin cineol sam uzela zbog bolje prokrvljenosti (u proljeće mi opada kosa), lovor protiv (povremenih) gljivičnih problema i geranij za miris (a nije li negdje pisalo da je on protiv masne kose?).
A načelno sam htjela probati napraviti šampon bez konzervansa i parfema jer smo (familijarno) svi preosjetljivi na njih.
Geranij bourbon je isto jako protugljivično ulje,djeluje protuupalno,a daleko je nježnije od lovora.
Da nemaš i ti problema sa seboreičnim dermatitisom (spominješ gljivične tegobe)?
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 20:41   #17
Mene zanima koji je pH bebi šampona?
Na internetu ima masa stranica koje tvrde "bebi šamponi su lužnati da ne bi pekli oči i zato loši za kosu... bla bla".
Koristim Hipp, nije mi loš ali isto mi bude kosa slamasta i treba mi tona regeneratora.

phyto, welcome back!
Blu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 01:09   #18
Quote:
Blu11 kaže: Pogledaj post
Mene zanima koji je pH bebi šampona?
Na internetu ima masa stranica koje tvrde "bebi šamponi su lužnati da ne bi pekli oči i zato loši za kosu... bla bla".
Koristim Hipp, nije mi loš ali isto mi bude kosa slamasta i treba mi tona regeneratora.

phyto, welcome back!
Thanks!

Ma to ti je još jedan mit.
Samo šamponi za tjemenicu (za novorođenčad) imaju ph oko 7 ili nešto više svi drugi su u rasponu 5-6.5.
Hipp konkretno ima ph5-5.5 (ja mjerio), na sebamed baby također fino piše ph5.5,babylove piše na njemački phhautneutral što bi značilo ph u gore navedenom rasponu.
Ako kosu bojiš vjerojatno je problem u tome što hipp ne sadrži silikone koji oblažu kosu i štite je od isušivanja.
Tom problemu možeš doskočiti tako što ćeš prije pranja kosu natopiti uljem kokosa ili avokada ostaviti 20-tak minuta i tek zatim oprati šamponom.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 08:20   #19
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Geranij bourbon je isto jako protugljivično ulje,djeluje protuupalno,a daleko je nježnije od lovora.
Da nemaš i ti problema sa seboreičnim dermatitisom (spominješ gljivične tegobe)?
U lakšem obliku (odnosno kak me ufati).
I skužila sam da s "domaćim" šamponom nemam problema s vlasištem nego sa slamom od kose. A kad se operem s kupovnim, kosa je prekrasna ali vlasište šizi.
Što je s atlantskim cedrom, ne bi li i on bio dobar u šamponu?
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 12:10   #20
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Thanks!

Ma to ti je još jedan mit.
Samo šamponi za tjemenicu (za novorođenčad) imaju ph oko 7 ili nešto više svi drugi su u rasponu 5-6.5.
Hipp konkretno ima ph5-5.5 (ja mjerio), na sebamed baby također fino piše ph5.5,babylove piše na njemački phhautneutral što bi značilo ph u gore navedenom rasponu.
Ako kosu bojiš vjerojatno je problem u tome što hipp ne sadrži silikone koji oblažu kosu i štite je od isušivanja.
Tom problemu možeš doskočiti tako što ćeš prije pranja kosu natopiti uljem kokosa ili avokada ostaviti 20-tak minuta i tek zatim oprati šamponom.
Thanks, phyto!
To sam i mislila, nema mi smisla da nešto što je nježno za bebinu kožu može bit jako lužnato.
Zbunili su me i s tim pH, više ne kužim što je neutralno, 7 ili 5.5?! Po pH tabeli, 7 je neutralno (pH obične vode), 5.5 je lagano kiselo (pH kože) pa ako je šampon bilo 7, bilo 5.5 svakako nije lužnat...

btw, kako si izmjerio pH? I ja bi testirala neke svoje brčkarije?
Blu11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.