Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2007., 11:56   #1
Zlatni stafilokok (Staphylococcus aureus)

Pozdrav svima,
Molim pomoć oko riješavanja bolničke infekcije bakterijom zlatni stafilokok. Suprug se već dva tjedna nakon operacije metastaze na mozgu bori s njom, ali bez uspjeha, temperatura i dalje ne pada. Liječnici su promijenili već tri antibiotika ali ništa ne pomaže. Molim vaša iskustva, kako se riješiti vraga.
Pozdrav,
Dajana
dajana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:19   #2
Ovisi koji soj s.aureusa. Jeli bio na terapiji meticilinom?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:34   #3
hm... maticna mlijec?
Bongoura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 13:05   #4
Ukoliko se radi o bolničkom soju stafilokoka vjerojatno je riječ o MRSA - meticilin rezistentni stafilokok aureus. I druga stvar, nisi napisala odakle je uzročnik izoliran - iz krvi, sputuma, urina, likvora...?
Terapija za njega u nas je samo jedna - vankomicin kroz makar 10-tak dana. Sve ostalo je bez veze i čini samo štetu.
No važno je biti siguran da se radi baš o toj vrsti uzročnika. I još važnije je da se klinička slika promatra sveobuhvatno a ne samo na osnovu nalaza antibiograma ( papira na kojem piše koja je bakterija i na što je ranjiva ).
Znači, možda se može procjeniti da je riječ samo o kolonizaciji tim sojem a ne aktivnom infektu. MRSU u urinu često ne smatraju infektom niti započinju ciljano liječenje...ukoliko su leukociti ili CRP mirni a u nalazu je MRSA ne treba započinjati s antibiotikom...itd, itd....
Osim toga, vrlo je čest slučaj da se nakon agresivne terapije antiobiotika jave sistemske gljivične infekcije koje su vrlo opake za liječenje.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 13:22   #5
monoterapija isključivo? a kod bolničkog infekta imunokompromitiranog bolesnika, u ovom slučaju infekta postoperativno(kraniotomija), treba li uključivat kombiniranu terapiju?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 13:37   #6
U pravilu ne jer uglavnom neme svrhe. Naime, razdoblje poslije operacije pokriveno je profilaktičkim dozama antibiotika - najčešće kombinacijom Kefzola ( cefazolina ) i Eflorana. A za dokazani infekt MRSAom nema kod nas efikasnije stvari od Vankomicina. ( Ukoliko je bolesnik osjetljiv na Vanko, što je rijetko ali zna biti, može se eventualno korisitit Teicoplanin ili Linezolid. Ali to dosta košta i mora se nabavljati izvana.)
Vankomicin potuče sve gram pozitivno. Tek ukoliko se verificira još štogod tipa pseudomonasa, serratie ili acinetobactera može se uključiti recimo imipenem, meronem, cipro, tazobactam ili nešto slično...Ali uglavnom u dogovoru s mikrobiologom i sve skupa vrlo oprezno jer vankomicin nije baš lijek koji voli "društvo" ostalih antibiotika.

Najgora moguća stvar za bolesnika je kad mu dođe infektolog ili pulmolog pa s vrata spiči 3 ili 4 antibiotika jer to "tako negdje piše" i onda isti misle kako su jako pametni.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 13:44   #7
Zaboravio napomenuti - za bolesnika je sva ova priča oko antibiotika uzaludna ako stvar nije kirurški riješena odnosno postoji negdje apsces ili nešto slično ili čovjek ima neki meningitis što kod NK operacija nije tako rijetko.

Priupitajte neurokiruga što misli o tome/da li je skoro urađen kakav CT ili lumbalna punkcija....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 13:46   #8
pus ubis,ibi evacua...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 14:11   #9
Ako je izoliran Staphylococcus aureus trebao je biti napravljen i antibiogram na izolirani soj te u tom slucaju koristiti odgovarajuci(e) antibiotik(e) na koji je izolat osjetljiv inace se vankomicin koristi u krajnjem slucaju
pongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 17:04   #10
Pozdrav!
Imam ovu bakteriju na tjemenu, pa mi se kosa užasno masti i užasno svrbi...pila sam klavocin i koristila mupirocin mast...povuklo se, ali se za dva tj. vratilo...čitala sam po internetu da su neki za to isto koristili pliva sept pjenušavi (rozi) pa sam si ga uzela...potrošila ga više od pola, ali nije ništa bolje...da li se netko uspio riješiti ove grozne bakterije? Neki prirodni lijek??
jedna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 20:23   #11
Quote:
jedna001 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam ovu bakteriju na tjemenu, pa mi se kosa užasno masti i užasno svrbi...pila sam klavocin i koristila mupirocin mast...povuklo se, ali se za dva tj. vratilo...čitala sam po internetu da su neki za to isto koristili pliva sept pjenušavi (rozi) pa sam si ga uzela...potrošila ga više od pola, ali nije ništa bolje...da li se netko uspio riješiti ove grozne bakterije? Neki prirodni lijek??
Imam ga ja na nozi, vanjskom dijelu u obliku velike crvene mrlje. Sad 6- ti dan pijem Sinersul, jer je gad rezistentan na mnoge druge antibiotike.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.