Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2008., 17:23   #1
Čaj (rok trajanja)

Možda je samo jedna nebuloza ali neka bude. Iskreno nikada nisam puno pažnje upućivao roku trajanja čaja. Svjestan sam da skoro sve ima rok trajanja, neki kraći neki dulji dobro ali čaj, pa on sigurno može stajati dosta dugo. Volim čaj i pijem ga često ali ipak uspijem nagomilati neke vrste koje dosta dugo ne pijem; tako sam tek neki dan ugledao pakiranja listića/cvjetića zelenog čaja, kadulje i bijelog sljeza kojima je rok trajanja istekao 2005., 2007. i 2008.

Ne, nisam pio te čajeve ali me iskreno zanima što bi nam bilo kada bi popili čaj kojemu je prošao rok trajanja (relativno isti efekt kao kod drugih pokvarenih suhih namirnica)? Svjestan sam kako će se svaki organski materijal prije ili poslije 'pokvariti' što naravno sušenjem još više odgodimo ali osušeni dijelovi biljaka??? Iskreno, tu nema skoro uopće ništa što bi se moglo pokvariti, jedino možda izgubiti aroma. Tako sam tražio po netu, ne baš puno, i našao bizaran podatak kako je rok trajanja čaja u rinfuzi ~30 dana što mi je relativno malo (pakiranje vakumirane kave/čaja? 365 dana). Ne znam, možda imam krivu predodžbu o pokvarljivosti čaja ali ne bih nikako rekao da mu je mjesec dana rok trajanja. Nigdje na pakiranjima čajeva nisam uspio pronaći datume pakiranja ili slično kako bih usporedio sa rinfuzom ili vakumiranim...

Ne znam... čaj sam do sada svrstao u skupinu namirnica kojoj ne trebam često provjeravati rok trajanja i mogu ga čuvati do milje volje, ali izgleda griješim????

PS. Radi se o normalnim vakumiranim pakiranjima kako ne bi doslo do zabune zbog spominjanja one rinfuze..
remplir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 18:44   #2
i da si popio taj stari caj tj. onaj kome je istekao rok trajanja nebi ti se dogodilo nista al nebi ni bilo nekog efekta. taj rok je stavljen jer cajevi djeluju na nas organizam iliti zdravlje unutar godinu, godinu i pol. tako to kazu travari. pozdrav.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 18:49   #3
Pretpostavljam da se radi o tome da etericni spojevi ishlape nakon nekog vremena pa caj vise nema svojstva koja je imao kao svjez nego je obicno sijeno u vrecici za caj.
gob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 21:27   #4
Najzdraviji čaj?

Jel istina da je bijeli najzdraviji,uz zelenoga i crnoga?
Pali_andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 22:14   #5
meni uopće nije jasno kako čaj može nekome pomoći u životu. ja od svoje 9 ili 10 godine (što bi reklo 13 ili 14 godina) svaki dan bez iznimke popijem dvije šalice crnog čaja i uopće ne bih rekla da sam zdravija od vršnjaka. čak više visim po bolnicama nego prosječna osoba moje dobi...
__________________
Yo soy un hombre sincero
De donde crecen las palmas
lady in red is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 23:44   #6
da, navodno su bijeli i zeleni (a pogotovo bijeli!!) jako zdravi, i ne bi bilo zgorega stvoriti naviku da se konzumira dnevno. sadrže antioksidanse, koji znatno poboljšavaju kvalitetu života.

a taj bijeli čaj se zove Pai mu tan.

Zadnje uređivanje trebor : 07.08.2008. at 15:11.
i'm_paul is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 07.08.2008., 00:30   #7
Quote:
i'm_paul kaže: Pogledaj post
da, navodno su bijeli i zeleni (a pogotovo bijeli!!) jako zdravi, i ne bi bilo zgorega stvoriti naviku da se konzumira dnevno. sadrže antioksidanse, koji znatno poboljšavaju kvalitetu života.
Točno.Sve to stoji,ta priča o polifenolima i sl.Činjenica je isto tako da je zeleni čaj za želudac koma,posebno za onoga tko ima osjetljiv želudac.Takvima preporučam da nikako ne konzumiraju zeleni čaj.

Zadnje uređivanje trebor : 07.08.2008. at 15:12.
Marin 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 03:49   #8
Quote:
i'm_paul kaže: Pogledaj post
da, navodno su bijeli i zeleni (a pogotovo bijeli!!) jako zdravi, i ne bi bilo zgorega stvoriti naviku da se konzumira dnevno. sadrže antioksidanse, koji znatno poboljšavaju kvalitetu života.


a taj bijeli čaj se zove Pai mu tan.
zahvaljujem,probat ću

Zadnje uređivanje trebor : 07.08.2008. at 15:12.
Pali_andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 09:51   #9
Quote:
Marin 1 kaže: Pogledaj post
Točno.Sve to stoji,ta priča o polifenolima i sl.Činjenica je isto tako da je zeleni čaj za želudac koma,posebno za onoga tko ima osjetljiv želudac.Takvima preporučam da nikako ne konzumiraju zeleni čaj.
Kako to mislis da je zeleni caj koma za zeludac, nisam nigdje procitala taj podatak.Zanima me jer svaki dan popijem bar litru i pol zelenog caja.
idassa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 12:37   #10
Quote:
idassa kaže: Pogledaj post
Kako to mislis da je zeleni caj koma za zeludac, nisam nigdje procitala taj podatak.Zanima me jer svaki dan popijem bar litru i pol zelenog caja.
to sam i ja pročitao za zeleni jer ima puno nećega što nije dobro za osjetljiv trbuh
Pali_andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 15:45   #11
Quote:
lady in red kaže: Pogledaj post
meni uopće nije jasno kako čaj može nekome pomoći u životu. ja od svoje 9 ili 10 godine (što bi reklo 13 ili 14 godina) svaki dan bez iznimke popijem dvije šalice crnog čaja i uopće ne bih rekla da sam zdravija od vršnjaka. čak više visim po bolnicama nego prosječna osoba moje dobi...
Nemaš baš reprezentativni uzorak za takav zaključak, samo 1 osobu tj. sebe. To je kao kad netko kaže: moj djed je pušio 2 kutije cigareta cijeli život i doživio je stotu, pa zaključi da cigarete nisu štetne.
Možda bi da nije pušio doživio 120, a ti bi možda da ne piješ čaj bila još više po bolnicama.
Mislim da je pilično uvjerljivo dokazano da su crni i zeleni čaj dobri za zdravlje, i čestitam ti na zdravoj navici svakodnevnog ispijanja čaja
__________________
DON'T HATE THE PLAYER... HATE THE GAME!
sql is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 20:39   #12
Da, koji bi čaj bio najzgodniji za svakodnevnu konzumaciju? Zdrav, a nadohvat ruke?

Ili se baš mora mixati... pa kupovati sto vrsta, kombinirati, bla bla... ovaj za ovo, onaj za ono... Postoji li jedan kojeg je najbolje uvijek imati pri ruci?

I može li to, npr., biti crni čaj, s mlijekom?
Perrault is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 00:51   #13
Quote:
Perrault kaže: Pogledaj post
Da, koji bi čaj bio najzgodniji za svakodnevnu konzumaciju? Zdrav, a nadohvat ruke?

Ili se baš mora mixati... pa kupovati sto vrsta, kombinirati, bla bla... ovaj za ovo, onaj za ono... Postoji li jedan kojeg je najbolje uvijek imati pri ruci?

I može li to, npr., biti crni čaj, s mlijekom?
može ali kažem ti da sam čuo i svi su potvrdili to da je bijeli najzdraviji,čak i od zelenog i crnog .....pokušaj s njim
Pali_andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 16:41   #14
prvi put čujem za bijeli čaj , ok, drugi put, prvi put mi je bilo u tvom prvom postu

pa dobro, raspitat ću se onda malo, hvala na savjetu
Perrault is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 15:29   #15
Quote:
Perrault kaže: Pogledaj post
Da, koji bi čaj bio najzgodniji za svakodnevnu konzumaciju? Zdrav, a nadohvat ruke?

Ili se baš mora mixati... pa kupovati sto vrsta, kombinirati, bla bla... ovaj za ovo, onaj za ono... Postoji li jedan kojeg je najbolje uvijek imati pri ruci?

I može li to, npr., biti crni čaj, s mlijekom?
bog.

svakodnevno mozes bez straha konzumirat caj od sipka. ako zelis promijenu dobro je jutro zapoceti sa zelenim cajem a uvecer piti crveni rooibos caj.
za bijeli kazu da je najzdraviji al meni nije bas nesto.....a,dobro.....svatko ima svoj ukus.....
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:17   #16
Quote:
plavi_andeo kaže: Pogledaj post
Jel istina da je bijeli najzdraviji,uz zelenoga i crnoga?
BIjeli caj sadrzi najmlađe listice/pupoljke zelenog caja tako da je jos bogatiji antioksidansima i sadrzi manje teina.Puno je laksi za zeludac,a pogotovo zuti caj koji je neobrađeni bijeli.

http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=3
josip1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:18   #17
Quote:
lady in red kaže: Pogledaj post
meni uopće nije jasno kako čaj može nekome pomoći u životu. ja od svoje 9 ili 10 godine (što bi reklo 13 ili 14 godina) svaki dan bez iznimke popijem dvije šalice crnog čaja i uopće ne bih rekla da sam zdravija od vršnjaka. čak više visim po bolnicama nego prosječna osoba moje dobi...
Ako pijes caj iz filter vrecice onda se to ne racuna jer to nije pravi caj niti ima ljekovita svojstva.
josip1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 16:03   #18
Ja pijem čajeve iz našeg podneblja. Imam neku teoriju da smo mi genetski već naviknuti na stvari koji su naši preci pili i ne treba mi sad neka kineska splačina kao taj zeleni čaj. Ja odem planinariti, uberem si naše čajeve i to pijem i brijem da mi je to najzdravije.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 13:33   #19
Pijem ujutro gotovo svakodnevno domaće čajne mješavine ( menta, matičnjak, kamilica, bazga, stolisnik, žalfija, gospina trava, preslica...itd...omjer po prilici i trenutnoj dostupnosti, gorkih trava najmanje naravno.. ) s medom i c-vitaminom u prahu...i tako već godinama...
Da li mi to što pomaže...hm, možda i da...rijetko sam prehlađena a gripu nisam imala ne pamtim...možda sve to skupa malo utječe na imunitet...

U toku dana na poslu popijem zeleni ili opet neki biljni, ponekad voćni...zimi više, naravno, ljeti ako mi se da napravim hladni, svakako dodam limun ili c-vitamin jer mi malo kiselosti poboljša okus...
Amalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 10:25   #20
Topic o čajevima

Pozdrav,
Citala sam u zadnje vrijeme o žutom čaju i mršavljenu.
Kazu da se u mj.danaa moze skinuti od 5-10 kg.

Zanima me dali ima netko iskustva???

hvala

p.s ako vec ima tema isprika unaprije jer ja nisam ju našla.
__________________
....naš život je započeo kada je naša Paula Anđela došla među nas....
NikolinicaR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.