Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2014., 14:27   #2761
Thumbs up

Pozdrav Nanala. Baš čitam tvoj post i htjela bih ti reći moje iskustvo Norveške. Ovo ljeto sam bila kod frendice u Stavangeru s namjerom da nađem posao. Tražila sam u ugostiteljstvu, ali nisam imala uspjeha jer im je ljeto inače sporije, godišnji su, a i studenti rade, ali sam upoznala zaista puno ljudi koji u ugostiteljstvu, a i izvan koji uopće ne pričaju jezik, čak i nakon par godina života u Norveškoj. A naravno da puno tih stranaca kaže da moraš znati jezik, a oni sami su našli posao prije nego su ga znali Tako da je moj zaključak da možeš naći posao bez jezika, pogotovo ako si inžinjer, ali ti treba malo sreće. Nitko ti ne može garantirati dal će to biti u roku od tjedan dana ili mjesec.

Ja sam na kraju odradila sezonu na Sjeveru Norveške. Bez znanja Norveškog Problem je jedino što je to bio sezonski posao pa sad opet moram nešto tražiti za zimu, također idem tvojom logikom da bi učila jezik uz posao. Tako se uči brže i ima više smisla kad znaš da ćeš ostati u zemlji.

Sretno
__________________
"...I'm stubborn as those plastic bags that time can not decay..."
Deshi Des is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 08:36   #2762
Quote:
Deshi Des kaže: Pogledaj post
Pozdrav Nanala. Baš čitam tvoj post i htjela bih ti reći moje iskustvo Norveške. Ovo ljeto sam bila kod frendice u Stavangeru s namjerom da nađem posao. Tražila sam u ugostiteljstvu, ali nisam imala uspjeha jer im je ljeto inače sporije, godišnji su, a i studenti rade, ali sam upoznala zaista puno ljudi koji u ugostiteljstvu, a i izvan koji uopće ne pričaju jezik, čak i nakon par godina života u Norveškoj. A naravno da puno tih stranaca kaže da moraš znati jezik, a oni sami su našli posao prije nego su ga znali Tako da je moj zaključak da možeš naći posao bez jezika, pogotovo ako si inžinjer, ali ti treba malo sreće. Nitko ti ne može garantirati dal će to biti u roku od tjedan dana ili mjesec.

Ja sam na kraju odradila sezonu na Sjeveru Norveške. Bez znanja Norveškog Problem je jedino što je to bio sezonski posao pa sad opet moram nešto tražiti za zimu, također idem tvojom logikom da bi učila jezik uz posao. Tako se uči brže i ima više smisla kad znaš da ćeš ostati u zemlji.

Sretno
hvala na podijeljenom iskustvu
ti si imala nesto bolju situaciju jer si imala prijateljicu kod koje si mogla zivjeti. ja sam cak i mislila ici na blef, iznajmiti stan i traziti posao, ali sam dosla do zakljucka da to nije dobra ideja jer je skoro pa nemoguca misija iznajmiti stan, a i tekuci troskovi su preveliki da bi ih ja mogla sa svojom ustedevinom podnijeti i riskirati da ostanem bez icega.

drago mi je da ima jos nekih koji dijele moje misljenje da jezik ipak nije uvijek presudan

i preko kojih stranica trazis poslove? zelim ti svu srecu u pronalasku novog poslica
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 17:53   #2763
Pozdrav, vidim Stavanger se spominje pa da postavim koje pitanje ��. Uglavnom radeci u restoranu upoznao sam norvesku obitelj iz stavangera koji su mi stalni gosti vec par godina i nedavno su me pozvali da dodjem u njih i probam naci posao. Uglavnom nude mi pomoc u nalazenju posla i smjesta za pocetak u njihovoj kuci. Ja sam izvadio avionsku kartu i letim sredinom desetog u nadanju da cu pronaci posao u ugostiteljstvu gdje imam puno godina iskustva. Sad me zanima kakva je procedura kad stignem, koje papire trebam za radnu dozvolu sa hrv putovnicom i na koliko se dobija dozvola nakon sto pronadjem posao. Spreman sam radit izvan ugostiteljstva a nezaposlenost im je 2% pa ako ne uspijem naci posao mogu se pokrit po glavi ��. Ako neko ima koji savjet oko posla i papira bio bih zahvalan, lijep pozdrav ��
tiba12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 18:22   #2764
Quote:
tiba12 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, vidim Stavanger se spominje pa da postavim koje pitanje ��. Uglavnom radeci u restoranu upoznao sam norvesku obitelj iz stavangera koji su mi stalni gosti vec par godina i nedavno su me pozvali da dodjem u njih i probam naci posao. Uglavnom nude mi pomoc u nalazenju posla i smjesta za pocetak u njihovoj kuci. Ja sam izvadio avionsku kartu i letim sredinom desetog u nadanju da cu pronaci posao u ugostiteljstvu gdje imam puno godina iskustva. Sad me zanima kakva je procedura kad stignem, koje papire trebam za radnu dozvolu sa hrv putovnicom i na koliko se dobija dozvola nakon sto pronadjem posao. Spreman sam radit izvan ugostiteljstva a nezaposlenost im je 2% pa ako ne uspijem naci posao mogu se pokrit po glavi ��. Ako neko ima koji savjet oko posla i papira bio bih zahvalan, lijep pozdrav ��
Sve pravne informacije koje te zanimaju lako ćeš naći na internetu, a i mnogo su pouzdanije nego ono što ćeš čuti ovdje.

Od kada je Hrvatska ušla u EEA više ti ne treba radna dozvola za raditi u Norveškoj.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 20:21   #2765
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
Sve pravne informacije koje te zanimaju lako ćeš naći na internetu, a i mnogo su pouzdanije nego ono što ćeš čuti ovdje.

Od kada je Hrvatska ušla u EEA više ti ne treba radna dozvola za raditi u Norveškoj.

to ti iz iskustva govoris? dok je tebi pol foruma pisalo sto i kako ti si mlatio nesto svoje a sad prodajes neko imigracijsko iskustvo...
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 14:06   #2766
Nanala, istina da je zbog skupoće bed doći u Norvešku bez posla. Da nemam prijatelje tamo, ja se nikad nebi usudila jer ak si sama onda ti treba dosta novaca za početak dok tražiš posao i onda još do prve plaće. Najbolje ti je tražiti prek finn.no i slati pa možda i dobiješ pozitivan odgovor. Ima ljudi koji su tak našli posao. Onda još potraži agencije za zapošljavanje, za svoju struku, pa njih kontaktiraj, znam da se često zapošljava preko agencija.

Tiba12, što se tiče birokracije to ti je skroz jednostavno. Ništa ne možeš dok ne nađeš posao. Kad nađeš, odneseš ugovor u skatteetaten, tam ispuniš neki formular i kroz tjedan dana dobiješ privremeni D broj s kojim onda otvoriš račun u banci. A dok čekaš broj možeš raditi. To je sve. Ak ostaneš raditi duže od 6.mj. onda ćeš morati aplicirati za ID broj, sastanak u policiji i sl., ali to budeš već saznao dok to bude trebalo jer sumnjam da ćeš odmah dobiti ugovor na godinu dana i više. Sretno
__________________
"...I'm stubborn as those plastic bags that time can not decay..."
Deshi Des is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 07:05   #2767
Quote:
podv011 kaže: Pogledaj post
to ti iz iskustva govoris? dok je tebi pol foruma pisalo sto i kako ti si mlatio nesto svoje a sad prodajes neko imigracijsko iskustvo...
Da, i iskustvo je pokazalo da su pravne informacije na službenim norveškim stranicama puno točnije nego ovdje ili na stranicama veleposlanstva u Hrvatskoj (koje sadrži prestare informacije).

Ne mislim da itko nešto krivo napiše namjerno, ali riječ je o ozbiljnim stvarima pa je bolje držati se službenih izvora.

Na primjer,

Quote:
Deshi Des kaže: Pogledaj post
Ak ostaneš raditi duže od 6.mj. onda ćeš morati aplicirati za ID broj, sastanak u policiji i sl., ali to budeš već saznao dok to bude trebalo jer sumnjam da ćeš odmah dobiti ugovor na godinu dana i više. Sretno
Nije li rok za ovo 90 dana? Odnosno unutar prvih 90 dana od ulaska u zemlju potrebno je obaviti policiju, ID broj itd?
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 08:50   #2768
Quote:
Deshi Des kaže: Pogledaj post
Nanala, istina da je zbog skupoće bed doći u Norvešku bez posla. Da nemam prijatelje tamo, ja se nikad nebi usudila jer ak si sama onda ti treba dosta novaca za početak dok tražiš posao i onda još do prve plaće. Najbolje ti je tražiti prek finn.no i slati pa možda i dobiješ pozitivan odgovor. Ima ljudi koji su tak našli posao. Onda još potraži agencije za zapošljavanje, za svoju struku, pa njih kontaktiraj, znam da se često zapošljava preko agencija.
to mi je i plan, saljem preko finn.no, ali dobijam odbijenice.. ne dam se obeshrabrit, ali vrijeme leti
zato sam pitala zna li netko agencije koje zaposljavaju na podrucju NO jer koju god stranicu bih otvorila od agencija, sve su bile uzasno nepregledne i moram priznat da se nazalost jako tesko snalazim na njima. ne znam jeli to namjerno napravljeno, al dobrih 80% ih ima takve stranice, barem ove koje sam ja gledala.
pa eto, ako netko zna neke, neka podijeli s ostatkom ljudi koji traze izlaz iz ove drzave
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 09:30   #2769
Quote:
Deshi Des kaže: Pogledaj post
Ak ostaneš raditi duže od 6.mj. onda ćeš morati aplicirati za ID broj, sastanak u policiji i sl., ali to budeš već saznao dok to bude trebalo jer sumnjam da ćeš odmah dobiti ugovor na godinu dana i više. Sretno

Nije li rok za ovo 90 dana? Odnosno unutar prvih 90 dana od ulaska u zemlju potrebno je obaviti policiju, ID broj itd?

To za 90 dana sam i ja negdje vidjela, ali mi nije jasno na šta se to točno odnosi. Ak ne radiš kak može netko znati kad si ušao u zemlju. Ne vjerujem da te traže avionsku kartu dok se ideš prijaviti. Osim toga, taj broj ni ne možeš dobiti ak nemaš posao. Postoji razlika između D i ID broja. D broj je privremeni i dobije se ak imaš ugovor na manje od 6.mj. (recimo ja sam radila na trodnevnom festivalu hrane i na temelju toga sam dobila taj broj), onda ga je kasnije i drugi poslodavac koristio. ID se dobije ako imaš ugovor na duže od 6.mj. ili ak ostaneš raditi različite poslove duže od 6.mj., tek tad treba prijava na policiju i ostalo. Ovo za D broj pričam iz iskustva jer sam prošli mjesec tamo radila kod dva poslodavca i uredno dobila plaću, za ID ne znam točnu proceduru jer mi još ne treba.

Nanala, stranice agencija jesu nepregledne. Uglavnom imaju neki obrazac di registriraš CV i čekaš da ti se oni jave. Probaj poslati mail NAV-u u vezi toga. Meni su oni isprintali 5 papira sa hrpom agencija (njihovim web stranicama, adresom i telefonskim brojem). Nemam taj popis više.
__________________
"...I'm stubborn as those plastic bags that time can not decay..."
Deshi Des is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 13:59   #2770
Quote:
Deshi Des kaže: Pogledaj post
Nanala, stranice agencija jesu nepregledne. Uglavnom imaju neki obrazac di registriraš CV i čekaš da ti se oni jave. Probaj poslati mail NAV-u u vezi toga. Meni su oni isprintali 5 papira sa hrpom agencija (njihovim web stranicama, adresom i telefonskim brojem). Nemam taj popis više.
ajde ja sam mislila da su jedino meni nepregledne te stranice... jos lako za ove di sam nasla da se logiras i uploadas CV pa ti se oni jave, ali ima nekih di ja to nisam nasla... mozda je ipak do mene

bravo, pomogla si mi sa idejom da se javim NAV-u i opisem im svoju situaciju pa mi mozda daju popis agencija.
odlicno hvala
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 15:01   #2771
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
Da, i iskustvo je pokazalo da su pravne informacije na službenim norveškim stranicama puno točnije nego ovdje ili na stranicama veleposlanstva u Hrvatskoj (koje sadrži prestare informacije).

Ne mislim da itko nešto krivo napiše namjerno, ali riječ je o ozbiljnim stvarima pa je bolje držati se službenih izvora.

Na primjer,



Nije li rok za ovo 90 dana? Odnosno unutar prvih 90 dana od ulaska u zemlju potrebno je obaviti policiju, ID broj itd?

ima istine u tvojoj obracanju ali pogledaj si tvoje ranije postove... vidis da ni sam nisi siguran kako ide proces.

Kad stignes u Norvesku (ili jos iz Hrvatske) moras aplicirati preko UDI portala da bi dobio termin u policiji. Na osnovu ugovora o radu i dobijas dozvolu za boravak (ako je ugovor za stalno dobijas stalni boravak , ako za 6 mjeseci - dobijes boravak na 6 mjeseci) , onda ides na poreznu i tamo oni odredjuju kakav broj ces dobiti (stalni ili privremeni) .

Onda kad dobijes porezni broj , apliciras za MiniID , tako da mozes rukovati sa svojim osobnim podacima i potrebama(doktor,promjena adrese ,promjena poreznog razreda itd, a i dati odobrenje poslodavcu pristupu tvojoj poreznoj kartici...)

Evo to je ukratko .... jos jednom
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 17:31   #2772
Quote:
Deshi Des kaže: Pogledaj post
To za 90 dana sam i ja negdje vidjela, ali mi nije jasno na šta se to točno odnosi. Ak ne radiš kak može netko znati kad si ušao u zemlju. Ne vjerujem da te traže avionsku kartu dok se ideš prijaviti. Osim toga, taj broj ni ne možeš dobiti ak nemaš posao. Postoji razlika između D i ID broja. D broj je privremeni i dobije se ak imaš ugovor na manje od 6.mj. (recimo ja sam radila na trodnevnom festivalu hrane i na temelju toga sam dobila taj broj), onda ga je kasnije i drugi poslodavac koristio. ID se dobije ako imaš ugovor na duže od 6.mj. ili ak ostaneš raditi različite poslove duže od 6.mj., tek tad treba prijava na policiju i ostalo. Ovo za D broj pričam iz iskustva jer sam prošli mjesec tamo radila kod dva poslodavca i uredno dobila plaću, za ID ne znam točnu proceduru jer mi još ne treba.
To niti meni nije jasno (kako provjeravaju tih 90 dana od ulaska u zemlju).

Sa brojevima također ima sto varijanti. Ja imam ugovor na duže od 6 mjeseci, ali mi je termin u policiji tek u 11. mjesecu pa mi je za sada porezni ured dao privremeni broj kako bih mogao otvoriti račun u banci.

Nakon policije bih trebao dobiti "permanent" broj. Oko toga čak niti oni ovdje nisu 100% sigurni s obzirom na drugačija pravila za EU, EEA, treće zemlje, četvrte zemlje.

U poreznom uredu sam ja morao objasniti ženi da je Hrvatska ušla u EEA u pred 4-5 mjeseci jer dio njih tamo uopće to još ne zna...
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 19:47   #2773
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post

btw. kako i kada si ti dosla u NO ako smijem pitati? da li si prije znala jezik i u kojoj bransi si nasla posao? ako ti je to preosobno pitanje, ne moras odgovoriti.
Da sam bar došla!
Nisam još
Ali učim i nadam se...
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 13:06   #2774
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Da sam bar došla!
Nisam još
Ali učim i nadam se...
Uh, mislila sam da si vec gore, moja greska
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 16:47   #2775
sry, ali kako traziti posao na Finn.no ako ne znas norveski!?
picigin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 19:53   #2776
google translate
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 19:57   #2777
Chrome ti sam prevede
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 11:30   #2778
Hvala na odgovorima sto se tice papira i dozvole, vjerujem da tu nece bit problem iako imam bih prebivaliste ali hrv drzavljanstvo i putovnicu... A sto se posla tice ne znam kakve su mi sanse sa srednjom skolom gimnazijom bez struke posebne, idem gore sa jakim iskustvom i zivotopis iz ugostiteljstva pa sta bude bude... ali s obzirom na mizernu nezaposlenost u stavangeru vjerujem sa cu pronaci posao uz pomoc norveske obitelji koja mi je ponudila smjestaj i sve sta mi treba 😄😄
tiba12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 13:23   #2779
Pozdrav svima,

imam par pitanja za Vas.

Znači imam 20g i trenutno radim kao knauf majstor (monter suhe gradnje).Prekvalificirao sam se za montera suhe gradnje, i profesor mi je rekao da taj papir svugdje u svijetu vrijedi,čak i bolje od srednje škole.
Imam par mjeseci iskustva, a pošto ovdje plaća i poslodavci i nisu na nekom nivou htio bih otići negdje u skandinaviu.
Izvrsno znam engleski, i malo njemačkog.
Znači otišao bih negdje u skandinaviju, razmišljam si između švedske i norveške.
Hladno vrijeme mi ne smeta ,dapače mi je bolje na -20 (obučem toplu jaknu i gotovo) nego na+40.
Ništa me previše ne veže za RH (pola frendova u kanadi,španiji... obitelj ak tak...)
Da li moram naučiti švedski i kako to ide?
Da li neko može okvirno napisati kakvi su ljudi tamo,tj. da li je lako sprijateljit se s nekime (čuo sam du svi rezervirani,hladni..), te kakav je društveni i noćni život tamo?
Kakva je hrana (svi kažu da nevalja?- uostalom ja volim jesti ribu tako da ovdje 2-3 pta tjedno pečem/kuham/pirjam ribu ).
Kakve su cijene stana (zaseban,neka mala garsonjera) / hrane (npr za mjesec dana ako doma kuham.NE restoranima i gotovoj hrani) /prijevoza/kina...
Condor93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 22:17   #2780
za taj zanat koji imaš si pogledaj na www.nokut.no, što se tiče hladnoće, ljudi pretjeruju, guglaj si malo temperature u pojedinim djelovima norveške, također imaš većinu odgovora na svoje pitanje u prijašnjim postovima. sretno.
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:42.