Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2017., 12:03   #1
Malo optimizma: Amerikanci teže biti Hrvati!?!

Previše smo pesimistični. Evo malo razloga za optimizam u Novoj Godini.
Očito je stanje nacije bolje nego što mislimo, kad pripadnici najmoćnije nacije svijeta zapravo žele živjeti malo više poput Hrvata.

Ne vjerujete?
Evo što na svom blogu tvrdi kod nas najpoznatiji Amerikanac koji živi u Hrvatskoj:

http://glashrvatske.hrt.hr/hr/blog/a.../unreality-tv/

Unreality TV
Quote:
Prosječna američka TV ne nudi vjerodostajan prikaz američkog društva. Znam, znam… Žao mi je što vam kvarim dan. Nasilje, istražitelji na mjestu zločina, ljudi koji se pripremaju za propast svijeta – sve to nije tako daleko od stvarnosti.

Ono u čemu američka TV 'griješi' jest prikaz života u humorističnim serijama, tzv. sitcomima. Prema mojem iskustvu, mjesta u kojima svatko zna tvoje ime, poput kafića 'Uzdravlje', toliko su rijetka da se mirne duše može zaključiti da ih zapravo niti nema.

Veselo susjedstvo

Tek nakon što sam preselio u Hrvatsku počeo sam uviđati koliko su nerealni američki sitcomi. Dok su takve serije daleko od životne svakodnevnice u SAD-u, zanimljivo je da su mi se u Hrvatskoj one počele činiti sumnjivo poznatima. Shvatio sam da američki sitcomi zapravo prikazuju život u Hrvatskoj! Ne vjerujete? Evo nekih dokaza.

U seriji Seks i grad, Carrie i njezine prijateljice sjede u restoranima, kafićima, barovima, izmjenjujući sočne detalje o propalim ljubavima, začinjene seksualnim aluzijama. Sitcomi podrazumijevaju i opetovane odlaske u isti kafić/bar. Ekipa iz Kako sam upoznao vašu majku većinu vremena provodi cugajući zajedno u kvartovskom kafiću. U Seinfeldu Jerry i njegovi prijatelji uvijek su negdje što se zove, jednostavno, 'Restoran'. Poznato? To je zapravo baš poput odlaska na kavu Hrvatskoj. Sjetite se, kad ste zadnji put vi otišli na neko novo mjesto?

Tu je, potom, veoma 'uključeni' susjed, poput Urkela, Gibblera, ili Kramera, koji neprestano navraća, često nenajavljen. A što je najjače, u mnogim serijama, poput Svi vole Raymonda, Frasera, i Kralja Queensa tu je stariji, dominantni član obitelji koji stalno 'komplicira' stvari, osobito za muškog protagonista.

Zapravo, mi to ne radimo.

Dobra strana sitcoma je to što se čini da Amerikanci svoje slobodno vrijeme u cijelosti provode družeći se uz piće, žive sa članovima šire obitelji i stalno pohode isto mjesto. Ukoliko 'družeći se' pretvorite u gledajući TV, 'mjesto' u dnevni boravak, a 'piće' u pizzu, onda sve stoji, to radimo. Odlazak na kavu rijetko je onakav kakvim se prikazuje u Prijateljima, uz opušteno sijelo i ispijanje kave. Život u Americi je kaotičan, često užurban i vrlo rijetko se čini da bilo tko ima vremena za sjedenje i kavenisanje. Ako išta, uzmete nešto 'za van' i pričate s prijateljima na mobitel. Susjedi? Gotovo im nikada nisam znao imena. Život sa članovima obitelji? Ne. Tek jedno od nas četvero braće i sestara živi u istoj saveznoj državi s roditeljima.

Težimo biti Hrvati?

Razmislite što to znači kad ideje zabave, humora, smijeha i komedije na američkoj TV za mene zapravo odražavaju život u Hrvatskoj! Možda upravo to objašnjava zašto toliko volim živjeti u Hrvatskoj. Nebrojeni sati provedeni uz američku TV naučili su me da je život ovdje upravo onakav kakav bi život i trebao biti. Temeljem naših sitcoma mogli biste ustvrditi da Amerikanci žele život poput ovoga u Hrvatskoj.

Život pun frustracija? Ponekad. Komplicirano je? Pomalo. No u konačnici, život je dobar. Na kasnom srednjeengleskom jeziku, riječ komedija nije se toliko koristila za opis šaljivog događaja, koliko za predstavu ili pjesmu sa sretnim završetkom. U tom smislu, vjerujem da život u Hrvatskoj, život s prijateljima, odlasci na kavu, prijateljski nastrojeni susjedi, čak i život s punicom, može biti prava komedija – uistinu veseo.
Treba uzeti u obzir da je prikaz života u američkim sitcomima daleko ljepši od stvarnog života.

Slažete li se s mišljenjem američkog blogera, hrvatskog zeta koji živi u Hrvatskoj?

Zadnje uređivanje JaniJani : 31.12.2017. at 12:44.
JaniJani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 16:13   #2
Je, lako je s američkom plaćom doći živjeti u Hrvatsku. Nek proba dobivati hrvatsku plaću, pa da onda čujem nekoga da priča kako je ovdje sve divno i krasno. Okrenuli bi oni svi ploču začas. Dok se vrte dolari oni žive ovdje ko bubreg u loju.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 16:43   #3
postoje i u americi mjesta gdje se susjedi druže, odu na piće....

https://www.youtube.com/watch?v=sgYJ3bqSkN8
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 16:56   #4
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
postoje i u americi mjesta gdje se susjedi druže, odu na piće....

https://www.youtube.com/watch?v=sgYJ3bqSkN8
Pa ima i javne rasvjete, dobro je to...
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 20:25   #5
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Je, lako je s američkom plaćom doći živjeti u Hrvatsku. Nek proba dobivati hrvatsku plaću, pa da onda čujem nekoga da priča kako je ovdje sve divno i krasno. Okrenuli bi oni svi ploču začas. Dok se vrte dolari oni žive ovdje ko bubreg u loju.


Dobiva hrvatsku plaću, profesor je na politologiji.

https://www.fpzg.unizg.hr/predmet/ejzp3

Hoćemo sad kak sa profesorskom plaćom živi kao bubreg u loju

Mi smo prekritični prema našoj državi, vjerojatno jer premalo putujemo.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 21:26   #6
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
postoje i u americi mjesta gdje se susjedi druže, odu na piće....

https://www.youtube.com/watch?v=sgYJ3bqSkN8
Pa nije svuda u Americi život isti ko u Detroitu. Imaš mjesta u SAD-u gdje se živi daleko, daleko bolje. A ima naravno i pripizdina ko i drugdje. Navedi mi državu koja nema bar jednu rupu ili pripizdinu.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 21:45   #7
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Dobiva hrvatsku plaću, profesor je na politologiji.

https://www.fpzg.unizg.hr/predmet/ejzp3

Hoćemo sad kak sa profesorskom plaćom živi kao bubreg u loju

Mi smo prekritični prema našoj državi, vjerojatno jer premalo putujemo.
Joj da, pokažete mi neku pripizdinu u SAD-u i ja bih sada trebao biti zadovoljan Hrvatskom, onakvom kakva je i ne bih trebao težiti boljem. Kao da u SAD-u nemate boljih primjera tipa Washington, New York, Florida ili Kalifornija, gdje se daleko bolje živi i gdje su ljudi puno pametniji nego kod nas. Tko zna od kuda je ovaj došao. Valjda je živio u prikolici negdje kada mu je kod nas bolje nego tamo. Mislim, ne čudi me, SAD je velika i prilično raznolika zemlja. Ipak je to saveznih 50 država, a svaka ta država nosi svoje specifičnosti i razlike.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 07:49   #8
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Joj da, pokažete mi neku pripizdinu u SAD-u i ja bih sada trebao biti zadovoljan Hrvatskom, onakvom kakva je i ne bih trebao težiti boljem. Kao da u SAD-u nemate boljih primjera tipa Washington, New York, Florida ili Kalifornija, gdje se daleko bolje živi i gdje su ljudi puno pametniji nego kod nas.
Naravno da bi trebao težiti boljem, tko je rekao da ne bi? Samo pazi da ne odeš na gore.
I ovo ti je na primjer Kalifornija, sve šušti sušta pamet:
https://www.youtube.com/watch?v=iY5iARw8IUw
Quote:
Tko zna od kuda je ovaj došao. Valjda je živio u prikolici negdje kada mu je kod nas bolje nego tamo. Mislim, ne čudi me, SAD je velika i prilično raznolika zemlja. Ipak je to saveznih 50 država, a svaka ta država nosi svoje specifičnosti i razlike.
Mislim da je taj pred. dr. sc. Cody McClain Brown rodom odnekud iz države Oklahome, koja jest relativna pripizdina, ali iz neke sređene obitelji - dakle ne "trailer trash".

Osim toga se i obrazovao u SAD, imao je prilike vidjeti urbanije države i gradove od Oklahome. I njegova braća i sestre su se većinom odselili u druge države, ali neki Amerikanci se u Oklahomu i doseljavaju. Hrvatska sigurno jest neusporedivo kvalitetnija sredina od Oklahome, ali pitanje je visine i sigurnosti zarade.
JaniJani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 08:56   #9
A možda Amerikanci žele "imati život kao u Hrvatskoj" na mitološkoj razini odnosno možda su im potrebne takve serije kako bi lakše izdržali svakodnevicu te im je nužan simbolički odmak od stvarnosti, ali ne na način da bi doista živjeli kao u sitcomu.

Nije li moguće da im zapravo odgovara dvojstvo svjetova, jedan zbiljski koji žive i jedan promatran kroz humoristični sitcom, a da oni zapravo ta dva svijeta ne žele zamijeniti i da dobro funkcioniraju baš onako kako jest?
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 12:39   #10
Quote:
klokanovac; kaže:
Je, lako je s američkom plaćom doći živjeti u Hrvatsku. Nek proba dobivati hrvatsku plaću, pa da onda čujem nekoga da priča kako je ovdje sve divno i krasno. Okrenuli bi oni svi ploču začas. Dok se vrte dolari oni žive ovdje ko bubreg u loju.
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa nije svuda u Americi život isti ko u Detroitu. Imaš mjesta u SAD-u gdje se živi daleko, daleko bolje. A ima naravno i pripizdina ko i drugdje. Navedi mi državu koja nema bar jednu rupu ili pripizdinu.
čovjek uopće ne piše o novcima

niti je radio analizu života po teritoriju, mjestima, gradovima.... bilo hrvatske bilo USA

da ponovo pročitaš kaj čovjek piše?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 14:35   #11
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Dobiva hrvatsku plaću, profesor je na politologiji.

https://www.fpzg.unizg.hr/predmet/ejzp3

Hoćemo sad kak sa profesorskom plaćom živi kao bubreg u loju

Mi smo prekritični prema našoj državi, vjerojatno jer premalo putujemo.
naprotiv.....ja sam kritican jer previse putujem....
moj se prijatelj ozenio u africi i tamo zivi....kaze da mu je super,i ja mu vjerujem.....
zivot u africi i zivot u hrvatskoj je neusporediv....
normalno.u nasu korist....
jednako tako je tesko usporediti zivot u americi i kod nas....
vjerujem da se covjek po puno pitanja osjeca bolje kod nas....
bio sam 6 mjeseci tamo i odbio ponudu da ostanem....
oni su neki drugi svijet....
lijepo se zivi u americi,ali kad tamo odete kao mlad covjek....

svagdje se lijepo zivi kad vam zarada pokriva troskove....
mi smo smjesteni na jednom od najljepsih i najzanimljivijih dijelova svijeta....

osobno sam zabrinut podmetanjem klipova zemljama na cijelom mediteranu....
prevelika koncentracija "negativnih" dogadjanja da bi bilo slucajno....
ne razmisljam o teorijama urota,ali....
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 20:09   #12
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
postoje i u americi mjesta gdje se susjedi druže, odu na piće....

https://www.youtube.com/watch?v=sgYJ3bqSkN8
Istina. Zivim u velikom americkom gradu, i u mom susjedstvu svako ljeto individualne ulice imaju tkzv "street block party." Susjedi se udruze i koordinirano organiziraju ulicni tulum, bude more hrane i alkohola, usto i glazba i zabava za djecu (dovedu npr. one dvorce na napuhavanje u kojima djeca mogu skakati). Tako se svi susjedi upoznaju i mogu podruziti, a i ljudi iz susjednih ulica se skupe jer su svi dobrodosli. Pa covjek pohodi niz street block zabava kroz ljeto ako zeli.

Prijateljskog duha opcenito ima sasvim dovoljno. Za nekakva tjedna sjedanja po kaficima a la Cheers fali vremena i energije.
__________________
"Human progress never rolls in on wheels of inevitability; it comes through the tireless efforts of men willing to be co workers with God, and without this hard work, time itself becomes an ally of the forces of social stagnation. We must use time creatively, in the knowledge that the time is always ripe to do right." - Letter from a Birmingham Jail, King, Jr.
Atticus Finch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 21:49   #13
moje isksutvo sa amerikacnima koji zive u Evropi:

vecina ni ne zele otici natrag u SAD
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 12:02   #14
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
moje isksutvo sa amerikacnima koji zive u Evropi:

vecina ni ne zele otici natrag u SAD
Zavisi gde u Evropi.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 10:41   #15
Uvijek se nađe pojedinaca koji bi htjeli živjeti negdje drugdje iz različitih, vrlo individualnih razloga. Neki Šveđanin se preseli u džunglu oko Amazone, živi gologuz s tamošnjim plemenima, pleše oko vatre, jede bobice i korijenje i super mu je.

To ne znači da je živjeti u Švedskoj loše, naprotiv.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 23:33   #16
Upravo tako. Imam u susedstvu Nemicu, pravu pravcatu koja je rođena i odrasla u Nemačkoj. Sad živi u Srbiji. Zaljubila se u nekog, došla i eto.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 17:17   #17
https://www.tportal.hr/kultura/clana...-foto-20180130

Danas sam više Hrvat, što znači da sam smireniji, strpljiviji, da mirno prihvaćam da sve ide polako, da se nikamo posebno ne treba žuriti, da se kave dugo piju. Kad ljudima u Americi prepričavam što radim, znaju me pitati zašto to nešto toliko traje, na što je odgovor uvijek: 'Tako je to u Hrvatskoj.' Stvari traju, ali se riješe. Usvojio sam taj hrvatski mod, strpljivi, pa se osjećam sve manje kao stranac. I, dakako, skeptičniji sam, mada nisam ni blizu hrvatske razine. Sad mi je posao ostati optimističan.

Simpa lik.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:35   #18
Citala sam obje knjige i njegov blog. Shvatis onda da nije sve tako crno kod nas, nema crno bijele slike.
Znam i neke expate u Hr osobno, zive godinama, mnogi vele da smo krasna zemlja blabla, ali da nas ubija defetizam i pasivnost, sto sam i odavno sama zakljucila. To zakljucuju i mnogi intervjuirati stranci u rubrici "Lijepa naša vaša"...to je nas glavni problem.


A u sirenju defetizma nasi mediji imaju ogromnu ulogu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 23:56   #19
americki zivotni stil

HR ima odlican potecijal
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 19:51   #20
Za svakog stranca koji doseli ovamo (bilo zbog bolesnog djeteta, snimanja dokumentaraca, žene ili klanja psa i susjeda) imaš najmanje 2000 hrvata koji odu radit van u neko skladište. Dakle ne pričamo tu o omjeru 1:3, već jednom na nekoliko tisuća!
Jedino se mogu donekle složiti da nije tako loše. Naime, s obzirom na: perspektivu i nikakav dugoročan plan u niti jednom polju, jednak omjer radnika i umirovljenika, propast industrije, udio turizma u bdp-u, debile na vlasti... biti će gore, i to opako gore
I to nemože promijenit ni hrvatska verzija ri chun-hee a kamoli par samoobmanjujućih pojedinaca na forumu hr
hehe hr ima odličan potencijal već 1300 godina, bit će da je riječ o vječitom talentu
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.