Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2022., 21:11   #1
Ja i jehovini svjedoci o Harmagedonu

.
Našavši tekst jehovinih svjedoka o Harmagedonu odlučio sam da ga analiziram i komentiram. Masnim/zadebljanim slovima je moj tekst a ostalo njihov. Ovaj tekst sam pisao za moje jehovine svjedoke koji obilaze moje selo i dođu do mene, pa sam ujedno odlučio i da ga ovdje stavim. Kako ja imam "obavezu" da primam njihove časopise Kula stražara tako i oni imaju obaveze da i moje tekstove na papiru preuzmu. Valjda čitaju,neznam...ali ako ne čitaju onda ne znadu moje stavove, a tako su zainteresirani za mene. Nemorate vjerovati... Volim im staviti ponekad svoj tekst na papir jer moje riječi su im često poput vjetra -na jedno uho uđe a drugo izađe


Što je harmagedonska bitka?
Što kaže Biblija:

Izraz “Harmagedon” u Bibliji se pojavljuje samo jednom, i to u Otkrivenju 16:16. Naime, u tom se retku spominje “mjesto koje se hebrejski zove Harmagedon”.

Vidjet ćemo dole kako oni ne znadu razlikovati Megido drevni grad od Megodo ravnice...


Tko će se boriti u Harmagedonu? Isus Krist predvodit će nebesku vojsku i izvojevati pobjedu nad Božjim neprijateljima (Otkrivenje 19:11-16, 19-21). Među tim neprijateljima naći će se oni koji preziru Boga i protive se njegovoj vlasti (Ezekijel 39:7).

Tko će se boriti u Harmagedonu jehovini svjedoci ne znadu…zapravo dole predviđaju da će se ta bitka događati u cijelom svijetu, iako stihovi Otkrivenja to ne obznanjuju. Međutim ima veze između tih stihova Otkrivenja gdje se navještuje Kristova glavna uloga u bici sa stihovima Jezekilja isto gore navedenim. Naime iz Otkrivenja 19:17 čitamo zov anđela pticama nebeskim da pojedu ubijene u Harmagedonu, dok u Jezekilju 39:4 imamo lokaciju te gozbe ptica „na gorama Izraelovim“.



Hoće li se harmagedonska bitka voditi na Bliskom istoku? Neće. Harmagedonska bitka neće se voditi samo na jednom području, nego će zahvatiti cijelu Zemlju (Jeremija 25:32-34; Ezekijel 39:17-20).

Opet jehovini svjedoci ne vide hiperbolu u gornjim stihovima. Iako će zlo zahvatiti cijeli svijet, Harmagedonska bitka se opusuje u Izraelu.
I Jezekilja 39 vidimo da je ta bitka na „gorama Izraelovim“ (a završiti će se u Megido dolini). U Jeremiju 25:18-26 vidljivo je da čašu Božjeg gnjeva piju narod Bliskog istoka i Egipta i narod „sa sjevera“ ili Turska (to su današnje muslimanske zemlje koje će napasti Izrael
).

Isus dolazi da kazni napadaće Izraela, a to najbolje prikazuju stihovi Joel 4:2: „Tada ću sve narode skupiti i svesti u dolinu Jošafat („JHVH suda“) Ondje ću se suditi s njima zbog Izraela, svojega naroda i vlasništva, jer su ga razasuli među neznabošce i razdijelili zemlju moju“

Zaharije 12:3 kaže isto; „ U onaj ću dan učiniti Jerusalem vrlo teškim kamenom za sve narode. Svi, koji ga dižu, satrt će se, i ako se proti njemu skupljaju svi narodi zemaljski.

„Svi narodi zemaljski“ je hiperbola…radi se samo o svim narodima „okolnim“ koji napadaju Izrael a oni su u mnogim proroštvima navedeni kao današnji istočni muslimanski svijet.


Riječ Harmagedon, ili Armagedon, (hebrejski: har Megiddo) doslovno znači “brdo megidsko”. Megido je bio grad u drevnom Izraelu. Povijest pokazuje da su se u blizini toga grada vodile mnoge odlučujuće bitke, a o nekima od njih govori i Biblija (Suci 5:19, 20; 2. Kraljevima 9:27; 23:29).

No Harmagedon ne može označavati neko doslovno mjesto u blizini drevnoga grada Megida. Zašto to kažemo? Kao prvo, u tom kraju nema velikog brda. Kao drugo, ni u cijelu Jizreelsku dolinu, koja se prostire u blizini drevnog Megida, ne bi mogli stati svi koji će se boriti protiv Boga. Prema tome, Harmagedon mora biti simboličan izraz. On zapravo predočava situaciju koja će vladati u svijetu kad se političke sile posljednji put suprotstave Božjoj vlasti.

Megido jeste drevni Izrelski grad (Megido nacionalni park danas) u uzvišenju ali okružen ravnicom), ali imamo i Megido dolinu uz njega a u njoj i jedan nacionalni park Megodo forest (šuma) Dakako da u tim širokim okolnim dolinama mogu stati sve vojske koje će napadati Izrael. Oni će tamo doći kao od Boga sumanuti ljudi koji ne znadu kuda i zašto idu, te će se udaljavati na sjever od Jeruzalema iako im je Jeruzalem bio cilj.

Proleksis enciklopedija kaže : Jizreelska dolina (hebr. 'Emeq Yizre'el), dolina u sjev. Izraelu, između doline Jordana na I i obalne ravnice kod Haife na moru „

To je dužina/širina oko 50 km ili oko 2500 km2. Na dvanesti dio tog prostora može stati 200.miliona vojnika koji će napadati Izrael (dobar dio će poginuti do dolaska u tu dolinu)


Internet: Napoleon Bonaparte jednom je stajao u dolini Megido, koja se nalazi na velikom dijelu zemlje južno od donje Galileje u Izraelu, te je rekao: „Sve zemlje svijeta mogle bi manevrirati svoje vojske na ovoj velikoj ravnici“. Koje predskazanje…


Kako će izgledati harmagedonska bitka?

Mi ne znamo kako će Bog koristiti svoju moć, ali na raspolaganju će mu biti “oružje” kojim se koristio i u prošlosti, naprimjer tuča, potresi, olujni pljuskovi, vatra i sumpor s neba, munje i gromovi te pošasti (Job 38:22, 23; Ezekijel 38:19, 22; Habakuk 3:10, 11; Zaharija 14:12). U sveopćoj pometnji koja će zavladati neki će Božji neprijatelji dignuti ruku jedni na druge, ali na koncu će svi shvatiti da se protiv njih bori sam Bog (Ezekijel 38:21, 23; Zaharija 14:13).

Je li Harmagedon smak svijeta? U harmagedonskoj bici neće biti uništen naš planet. Biblija kaže da će on zauvijek biti dom ljudskom rodu (Psalam 37:29; 96:10; Propovjednik 1:4).

Osim toga, u Harmagedonu neće biti uništeno ni čovječanstvo. Naprotiv, u Bibliji stoji da će “veliko mnoštvo” Božjih slugu preživjeti taj rat (Otkrivenje 7:9, 14; Psalam 37:34).


Ovo je dobro analizirano.


Kada će izbiti Harmagedon? Kad je govorio o “velikoj nevolji” koja će dosegnuti vrhunac u harmagedonskoj bici, Isus je rekao: “O tom danu i času nitko ne zna, ni anđeli nebeski ni Sin, nego samo Otac” (Matej 24:21, 36). Dakle, ne znamo točan datum izbijanja Harmagedona, no Biblija nam pokazuje da će on nastupiti u vrijeme Kristove nevidljive prisutnosti, koja je započela 1914. (Matej 24:37-39).

Ovdje jehovini svjedoci slabo analiziraju. Iako su spomenuli „velike nevolje“ trebali bi znati da će one trajati 3.5 godine i da će Harmagedon biti na kraju te 3.5 godine. I drugo: potpuno bezveze povezuju vremena iz 1914. Godine i Harmagedon koji još uvjek nije počeo ali možemo utvrditi početak Harmagedona ako ne u „dan i sat“ bar u mjesec, jer će se Harmagedon dogoditi na kraju sedmogodišnjih zala koja počinju sa uspostavljanje sedmogodišnjeg mirovnog ugovora Izraela sa susjedima (Danijel 9:27).
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2022., 16:09   #2
Quote:
Vrtlar888 kaže: Pogledaj post

Internet: Napoleon Bonaparte jednom je stajao u dolini Megido, koja se nalazi na velikom dijelu zemlje južno od donje Galileje u Izraelu, te je rekao: „Sve zemlje svijeta mogle bi manevrirati svoje vojske na ovoj velikoj ravnici“. Koje predskazanje…


Kako će izgledati harmagedonska bitka?
Jesi li proučio povijesne enciklopedije na temu religija?
Dakle : Napoleon je bio čiji službenik zaposlenik? Masonerija bi trebalo znati da se protiv BOGA STVORITELJA ne može ratovati jer ON u samo jednom djeliću sekunde porazi i uništi luciferovu vojsku.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2022., 11:32   #3
Hebrejska Biblija LATINICOM
https://tanah44.wixsite.com/bible-tanakh
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.