Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2007., 00:10   #1
Arrow "Bioničko oko" vraća vid slijepima

"Bioničko oko" vraća vid slijepima

Potpuno slijepi ljudi mogli bi za dvije godine progledati uz pomoć "bioničkog oka" koje bi trebalo tada biti dostupno na tržištu. Umjetna mrežnica oka će se sada početi testirati u SAD-u na 50 do 75 pacijenata, a ukoliko sve bude u redu, spravica bi mogla biti na tržištu 2009. po cijeni od oko 150.000 kuna. Bioničko oko sastoji se od tri dijela. Prvi dio je minijaturna kamera smještena u crnim naočalama, koja prenosi slike radioprijemniku koji je ugrađen blizu pacijentovog uha. Signal se nadalje šalje malom mikroprocesoru smještenom na mrežnici oka. Elektrode čipa stimuliraju živčane stanice koje prenose vizualnu informaciju optičkom živcu te dalje u mozak, koji može stvoriti sliku


http://www.monitor.hr/jump2.php?url=....ece&label=The Times&news_id=75347
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 11:52   #2
Odlično!!! Nadam se da će ljudi u bliskoj budućnosti jednostavno moći otići doktoru kao sad automehaničaru i reći: De mi zamjeni to i to....
cijena je velika ali jbg, "doktor" je uvijek bio skup.
Zanima me kako će ti ljudi zapravo viditi, neće sigurno biti isto kao i sa pravim okom. Možda da ubace mogućnost snimanja i ponovnog reproduciranja viđenog... zamisli mogućnosti...
P.S. Link ti ne radi, daj neki drugi.
Rusvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 13:01   #3
odlična tema za NR.
o ovome je bilo puno govora kasnih 90-ih. zadnje čega se sjećam bio je uspjeh monokromatskog bioničkog oka koje je imalo neku vrlo jadnu rezoluciju (karikiram, 10x10 px). osoba je mogla raspoznati gdje je izvor svjetla i to je otprilike bilo to. uopće ne sumnjam u tom da će se za 20-ak godina osobama s oštećenom mrežnicom moći ponuditi prilično solidan vid. ne ovako "savršen" kao što može biti, ali solidan.
ono što me posebno zaintrigiralo kod ovoga je korištenje kamera koje mogu snimati IC i UV. koliko bi osoba mogla dobiti više informacija kad bi vidjela i taj dio spektra...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 13:49   #4
10X10 je rezolucija, ali sa novim driverima, imas na netu, rezolucija ide i do 12X12 , i ugrade ti malu lampicu na celo da te vide kad bauljas sa staklenim okom usred noci...
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 18:14   #5
link ti neradi, i bilo bi kul kad bi mogli još zumirati,invertati boje i sl, jedva čekam da vidim te naočale.
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 20:13   #6
Quote:
Rie kaže: Pogledaj post
10X10 je rezolucija, ali sa novim driverima, imas na netu, rezolucija ide i do 12X12 , i ugrade ti malu lampicu na celo da te vide kad bauljas sa staklenim okom usred noci...
ja sam čuo da su neki hakeri overklokali te mikroprocesore pa da su došli i do 16x16



baš me zanimaju kako imitiraju živčane sigale za vid... trebali bi si svi te ''recievere'' ugradit, pa stavit priključak za satelit ili običnu antenu...onda bi bilo ko da smo u televiziji... ili bi trebalo neke filmove prekodirat sa divxa na te signale, pa da možemo gledat filmove, a zapravo niš ne gledamo... ...e da, i obavezno opciju da moremo na jedno oko normalno gledat, da možemo recimo vozit il štagod, a na drugo da gledamo prijenos tekme
wasx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 22:39   #7
Dobar izum. Još da je oko malo jeftinije...
Crepesc is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 08:49   #8
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ono što me posebno zaintrigiralo kod ovoga je korištenje kamera koje mogu snimati IC i UV. koliko bi osoba mogla dobiti više informacija kad bi vidjela i taj dio spektra...
Ko Geordi
Izokron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 15:23   #9
^^Pa da, to bi bilo odlično! Možeš vidjeti greške u materijalima, analitičke metode u kemiji i citologiji ne bi više zahtijevale toliko bojila.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 12:41   #10
A zna li netko adresu ili telefon klinike gdje se vrsi ta operacija za bionicko oko?i koliko bi to kostalo otprilike...?
Rolanda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.