Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2008., 19:07   #61
Ako se dobro sjecam, nesto je bilo govora o tome da ce ipak dozvolit strana imena za registraciju. Zna netko nesto konkretnije? Jel barem dozvoljavaju imena koja nisa ne znace? Ako imam ime koje na jednom nepopularnom jeziku nesto znaci i lijepo zvuci, mogu li imat problema?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 10:57   #62
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjecam, nesto je bilo govora o tome da ce ipak dozvolit strana imena za registraciju. Zna netko nesto konkretnije? Jel barem dozvoljavaju imena koja nisa ne znace? Ako imam ime koje na jednom nepopularnom jeziku nesto znaci i lijepo zvuci, mogu li imat problema?
Čedo d.o.o.?

Mo'š rvacki, mo'š latincki. kolk'o ja znam.
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 11:02   #63
možeš probati kaži da ti je to anagram,nadimak tak nešto
recimo agram je germanizam pa prolazi
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:04   #64
neznam zbog kojeg razloga nebi mogli uzeti strano ime za naziv nase kompanije. isto tako nevidim razloga zbog kojeg u nazivu tvrtke ne bi mogla stajati tri slova potpunno bez ikakvog znacenja na hrvatskom jeziku, ako nam to pomaze u dljnjem poslovanju. odnosno ne stavlja pred nas dodadne prepreke. uzmimo za primjer naseg slavonca koji je dao ime tvrtki, logicno po imenu svoje zene. zena mu se zove manda,rekli bi smo uobicajeno zensko ime u slavoniji, dobra ideja, jednostavna i efikasna npr za neki slavonski proizvod. medjutim jednog dana, dodje neki ukrajinac i vidi da bi taj isti slavonski proizvod te shvati da bi isti proizvod uz istu kvalitetu i uz mnogo jeftinije troskove proizvodnje mogao prebaciti u ukrajinu a vas angazirati da radite za njega, ustupite mu licencu. . .ili sto ja znam vec. no tu nailazite na problem. ime vaseg proizvoda kao i ime firme nosi naziv manda, sto na ukrajinskom znaci...( molim administratora da oprosti na izrazu,inace ne prostacim,ali uzeo sam ovaj primjer da bih sto lakse docarao problem i poteskocu u poslovanju,jer mislim da je najadekvatniji i da ce poteci druge na razmisljanje)...u prijevodu ni manje ni vise nego pi...(prostacko zenski spolni organ). zamislite se u toj situaciji. kompletno morate mjenjati ime tvrtke ili bar ime proizvoda,novo pakiranje i stotinu drugih stvari koje kostaju.no sva sreca vi imate partnera koji zeli uci u posao s vama,apa ako ste imalo vjesti taj teret bi mogao pasti na njega.
no uzmimo za obzir da jedan takav proizvod manda odlucite vi sami iz svoje glave plasirati na ukrajinsko trziste,vjerujte sjetili bi ste se prvih dana otvaranja tvrtke odnosno imenovanja proizvoda. o automobilima koji su htjeli doci na spanjolsko trziste,a u prijevodu imena(na spanjolski) je stajalo NE IDE!, i da ne pricam. globalna ekonomija je mocna stvar,zato to oruzje trebate uzeti u svoje ruke i znati ga koristiti. jezik je jedna od najacih platformi u poslo0vanju,o engleskom i da ne pricam.
tvorci kineskih racunala legend su dosli do stupnja kada su morali globalno konkurirati na svjetskom trzistu racunala kako bi se poslovanje i sama struktura tvrtke, te ponajprije njen odnos prema drzavi i subvencijama promjenio na pozitivno. legend su smatrali imenom koji bih previse podsjecao na kinu,a kineska racunala bi bila smatrana nekvalitetna.budimo realni ljudi,tko bih jos htio kupiti kinesko racunalo. zato prvi korak koji su povukli bilo je osmisljavanje novog imena,koje bi kasnije izraslo u brand(sada vec to je). sastavili su tim najvrsnijih strucnjaka kako bi dosli do tog carobnog imena. tako su firmu preimenovali u [I]lenovo i vidi cuda radi,naravno ime vam nemoze pokriti neefeikasan posao i ostale probleme,ali moze rjesiti neke unaprijed.
ovo govorim ponajprije zbog ovih par ljudi koji imaju razne softverske firme koje cesto susrecem na raznim forumima. to je proizvod koji je lak za izvoz i moze dosta brzo biti uocen iz vana,inace je dobra stvar za globalno poslovanje, ne samo za to vec ime odrazava i nesto drugo. brend ime tvrtke,njen nacin poslovanja i polozaj u svijetu moze doprinjeti puno u smislu prepoznatljivosti hrvatske kao poslovne zemlje,zemlje povjerenja u poslovanju i kvaliteti njenih proizvoda.
student 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 14:46   #65
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjecam, nesto je bilo govora o tome da ce ipak dozvolit strana imena za registraciju. Zna netko nesto konkretnije? Jel barem dozvoljavaju imena koja nisa ne znace? Ako imam ime koje na jednom nepopularnom jeziku nesto znaci i lijepo zvuci, mogu li imat problema?
Za strana imena moraš imati obrazloženje i objasniti zašto ti je bitno takvo ime. Npr. sve strane firme pod istim imenom postoje i u Hrvatskoj, npr. RBA i slično. Njima je obrazloženje da su dio stranog lanca i da je neophodno isto ime, slična stvar je s McDonaldsom.
U svakom slučaju, za naziv koji nije na hrvatskom ili latinskom, moraš obrazložiti zašto ti je bitno, i to onda mogu ili ne moraju prihvatiti.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 22:57   #66
Promjena imena firme (doo)

Zna li tko šta mi je raditi da bi promjenila ime firme(više mi se ne sviđa). Ili bar da mi se poslovnica zove drugačije? A dali mogu dobiti i domenu za www s novim imenom?
milbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 12:02   #67
nema otkrivanja tople vode

Članak 11.

(4) Tvrtka trgovačkoga društva mijenja se na način određen izjavom o osnivanju društva ili društvenim ugovorom, odnosno statutom društva.

(5) Tvrtka trgovačkoga društva i sve njene promjene upisuju se u trgovački registar.

(6) Prijavu za upis promjene tvrtke u trgovački registar podnosi uprava trgovačkoga društva, odnosno članovi koji upravljaju društvom.

idi kod javnog bilježnika oko podnošenja zahtjeva za promjenom tvrtke trgovačkom sudu temeljem izmjene izjave o osnivanju ili društvenog ugovora.
__________________
Od previše analize dolazi do paralize!
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 18:47   #68
Hvala
milbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 10:58   #69
pa jeftinije je poslovnicu nazvati drugacije.
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:25   #70
Pravila oko imena firme

Koja supravila oko imena firme? Dali možemo koristiti strane rječi? Ako želim registrirati kompjutersku firmu dali smijem koristiti "IT" "Software" "Hardware" i kako je sa rječima "Club" "Studio" "Lab" "Info" "System"... ako netko ima svježe (možda se nešto promjenilo u zakonu u zadnje vrijeme) informacije bio bih vrlo zahvalan!

Yours3
Yours3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:42   #71
vidi zakon o trgovačim društvima.... zadnje izmjene i dopune su bile u NN 107/07.
__________________
Od previše analize dolazi do paralize!
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 20:08   #72
Quote:
knjigovodcica kaže: Pogledaj post
pa jeftinije je poslovnicu nazvati drugacije.
E, u tom smjeru smo i krenuli.

Jedino kaj nitko nis ne zna.
Ni porezna ni hitro.hr, ni javni bilježnik, ni odvjetnik koji nam je otvarao firmu, ni knjigovotkinja... sve smo ih pitali.

Knjigovotkinja je rekla da ima jednu firmu kojoj je tabla na dučanu različita od službenog naziva.

Ja bi i udarila reklamu s tim novim imenom pa kaj ak mi netko dođe s prijavom... a, valjda neće...
milbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 17:38   #73
Zauzeti d.o.o. nazivi ?

Bok svima !

..zanima me dali postoji kakva online arhiva aktivnih d.o.o. poduzeca ?

po mogucnosti novijeg datuma.

Otvaram d.o.o. pa mi treba lista naziva aktivnih tvrki kako bih lakse nasao ime za svoju, satrem se dok se ne odlucim za kakvo ime pa ispadne da je zauzeto....

Hvala svima !
digits is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 17:45   #74
pa možeš na sudskom registru provjeriti jel je ime zauzeto.

sudski registar
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 20:16   #75
digits is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 15:11   #76
Imaj na umu da dotični naziv ide na "odobrenje" od strane suda uz objašnjenje imena. Ja sam imala problem jer naziv koji sam htjela dati poduzeću podsjeća tj. presličan je, nazivu postojećeg poduzeća, pa sam tako, sa vrlo ljubaznom tetom u HITR-u, tražila i tražila moguće ime i na kraju mukotrpne potrage prihvatila ime, koje je, hmmmm, po njihovim "standardima", a meni malo bez veze, ali nakon toliko muka dala bi i ime Govno d.o.o. samo da imam ime.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 15:23   #77
sam postupak registraijce firme se obično može obaviti u par dana, a zbog imena se uvijek razvuče na mjesec ili dva

Kad podnosiš zahtjev odbit će te ako je prema njima "sličan" nekom drugom u sudskom registru. Oni idu po principu bolje spriječiti nego lječiti pa odbijaju i ako najmanje sumnjaju.

Ako te odbiju drugi put kad dođeš reci da je tvoj odvjetnik zaključio da je ime različito zbog toga, toga i toga. Probaj što više argumenata. Meni je upalilo
__________________
Stanovanje | Nekretnine
prljavih is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 22:49   #78
Koliko košta promjena imena tvrtke?
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 02:31   #79
sto je sve potrebno za promjenu imena poduzeca, koliko to kosta i koliko traje postupak ? hvala.
anja1808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 08:59   #80
Vdim da se lomite oko stranog imena, postoji jedna caka, koja uvijek prolazi;

Daš hrvatsko ime tvrtci ali u bilježnika kad pišeš društveni ugovor i one sve papiriće potrebne za osnivanje d.o.o ti napišu prijevod na Engleski.

U obrazloženju napišeš da se firma zove npr. Kraljevske usluge d.o.o ali pošto se reklamiraš i prodaješ na stranom tržištu u prijevode staviš Royal services Ltd.
I onda svugdje imaš Royal Services Ltd i logo i na vratima ureda i po brošurama itd.itd

Inače ako poslujete isključivo na domaćem tržištu i nevidim neki razlog zašto bi firma imala strano ime. To mi je malo blesavo- Royal services u npr. Zagrebu ili Varaždinu?? (dobro malo sam blesavi primjer dala ali to mi je palo prvo napamet).

2. Stvar: kako provjeriti dali će sud uvažiti ime (osim preko sudskog registra)?

Prvo provjeriš u sudski registar preko neta kad nešto smisliš- ako tamo piše da nemože onda nema potrebe zvati referenta sa suda, ali ako piše da može nemora značiti da će usitinu proći.
Onda nazovete trgovački sud u kojem namjeravate registrirati tvrtku , zamolite da vam daju nadležnog referenta koji se bavi imenima, kažete mu ime i onda on kaže može-nemože.

Ja sam ga zvala bar 10 puta dok sam odredila ime.
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:00.