Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2010., 01:52   #61
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Moj brat je na početku osnovne škole počeo imat tikove.
To sa žmirkanjem, zjevanjem, skakutanjem na neku određenu točku i tako...
To je bilo prije x i kusur godina.

Danas se zna da je to psihološke prirode, i da u principu prođe kad djete preraste tu fazu, kad izađe iz tog kruga nekih njegovih problema koji stvore tu određenu sliku.

Ali moja mama je mislila da je njega neko ureko.
Pa je išla kod pravoslavnog popa jer su oni jedino u to vrijeme jelte skidali uroke.
Pa je tražio da donese nekenjegove donje majuce i malo soli.
Onda je on posvetio te donjemajice i tu sol, izrekao još nekoliko ćiribu-ćiriba i mama je to primjenila na brata.
Morao je nosit te donjem majice, ne sjećam se kako je išlo sa pranjem istih, ipak su jelte bile posvećene.
A sol je morao konzumirat u svemu....A doziranje je očito bila slabija strana...
Ja sam onda bila cca. 4 god i još se sjećam kako se on bunio da neće jesti slani Čokolino.


I dan danas se mama hvali kako je ona njega očistila od uroka.


Da nisam procitala ovo da pravoslavni popovi skidaju uroke,umrla bih neprosvijecena.

Ja sam mislila da su hodze "specijalizirane" za to i da se moraju nosat' nekakvi zapisi...

Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 08:56   #62
A možda ti dijete ima Toureteov sindrom. Jako izraženi tikovi koje nemožeš kontrolirati. Bila je emisija o tom sindromu na Oprah show prije godinu dvije. Govorilo se baš o takvim tikovima. I gostovali su ljudi koji imaju kronične tikove ( Toureteov sindrom ). Čitajući tvoj post odmah sam se sjetila njih. Identični problemi s tikovima. Također su počeli u djetinjstvu. To i nije tako bezazlena situacija kao što neki ovdje pišu. Imam susjeda koji stalno zmirka i gura glavu naprijed istovremeno. Ne izgleda baš lijepo kad to radi. Čovjek ima blizu 60 godina. A pogotovo nije lako djeci s tim problemom prvenstveno zbog razloga koje si nabrojala ( djeca, učitelji koji to ne razumiju i sl. ).
Dirty Dancing is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 09:17   #63
...a ja sam primijetila da klinac od susjede ima tikove od kad su mu promijenili frizuru
mali počeo furati duzu kosu pa mu dio kose pada na čelo i stalno trese glavom..onak je zabacuje,
iskreno jako je ruzno to vidjeti na djetetu..

kad je imao full kratku kosu to nije radio

po meni su u tom slučaju tikovi nastali radi frizure..
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 22:37   #64
Tikovi u ramenu 18 mj.

Drage moje, moja malena curica od 18 mj. zadnjih tjedan dana ima tokom dana u više navrata nekakvo micanje ramenom kao da sliježe ramenom gore dole, lijeva strana, baš kao tik... Nikakve promjene se nisu dogodile u njezinom životu, jedino ako se nismo previše igrali ku ku možda smo malo previše vikali pa se prepala onako štrecnula par puta.. Strah me da nismo malo pretjerali i da se nije prepala i sad da joj se to pojavilo...
LudiBudha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 15:04   #65
Post Tikovi kod djece

Dragi/e moji/e imam curicu od 11.godina koja je izvrsna sportašica i u školi sve 5 uzorna, omiljena među prijateljicama...ali imamo jedan problem... a to su tikovi koji traju otprilike godinu dana..većinom dok gleda televiziju...trepće, puše, radi nekakve grimase... neznam kad če prestati i kako al živim za dan kad ćemo opet u miru sjediti i gledati tv! Ima li netko sličnih problema...pa podjelite...Pozzz
carol7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 19:20   #66
Znam ljude cija su djeca imali slican problem ,uglavnom su to bili tikovi sa ocima-zmirkanje,treptanje...Djeca su takodjer bila godina kao tvoja curica i iz stabilnih obiteljskih prilika.

Ti su tikovi nakon godinu-dvije nestali,ponovili se rijetko na par dana,pa opet nestali...sve samo od sebe.Mozda je imalo veze i sa pubertetom.

Znam da je tesko,ali pokusaj misliti pozitivno i dijete ne opterecivati svojim strahom i nestrpljenjem,pa ce proci.

Sretno vam bilo...
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 19:41   #67
Quote:
carol7 kaže: Pogledaj post
Dragi/e moji/e imam curicu od 11.godina koja je izvrsna sportašica i u školi sve 5 uzorna, omiljena među prijateljicama...ali imamo jedan problem... a to su tikovi koji traju otprilike godinu dana..većinom dok gleda televiziju...trepće, puše, radi nekakve grimase... neznam kad če prestati i kako al živim za dan kad ćemo opet u miru sjediti i gledati tv! Ima li netko sličnih problema...pa podjelite...Pozzz
Ja sam do prije nekoliko godina imao problema sa izraženim tikovima i mucanjem. Uglavnom sam prošao dosta pregleda kako bi se ustvrdilo koji je uzrok. Ali u biti nema nikakve prave bolesti koja je uzročnik. Nekoliko godina sam išao kod logopeda i psihijatra ali nije previše pomagalo. U višim razredima osnovne sam otišao kod doktora Novosela u Varaždin. Takozvani Valmod program koji mi je puno pomogao. Ali dr. je otišao u mirovinu i više nema preko HZZO-a pa nisam siguran jel se može ići s plaćanje ili kako. Vjerojatno to sad vodi njegova kćer.
__________________
Koga, cega janjetine , komu, cemu meni s kim, s cim sa kapulicom mladom meni, meni
'oću bruto plaću na ruke
Tomolav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 16:54   #68
bump
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 10:16   #69
Tikovi

Možda nekome pomogne ovaj forum, meni je puno!
http://latitudes.org/forums/
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 15:23   #70
Mama sam djevojcice od 10 godina. U posljednja dva mjeseca je razvila izrazeniji tik ocima (ali i jos jedan paralelno) koji mi je poslozio kockice I naveo me da shvatim da je ona vec od vrticke dobi imala povremeno neke tikove iako bitno manje izrazene I ne redovite. Sad, da ne duljim s anamnezom I obiteljskom slikom ili mojom osobnom, zapravo me zanima koji je tocno protokol ako se roditelj zeli informirati kod strucne osobe, porazgovarati I nekako vec djelovati. Idem pedijatru ili kome? S kim pricati I pomoci djetetu ako joj je (ili nama roditeljima) pomoc potrebna. Postoji li neka psiholoska evaluacija djeteta jer "obican" roditeljski razgovor (ma koliko cest, i ugodan za obje strane) ne moze uci u sve skrivene zakutke djecjeg (pa ni naseg vlastitog) mozga. Dakle, koje instance kontaktirati I traziti savjet/pomoc?
fiume69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 00:50   #71
Question

Pozdrav svima molila bi vas za pomoć.. Imam curicu od 5 godina i primjetila sam da od neki dan da ima tik...imala ih je i prije tipa da zavrće stalno rukave i to je prestalo. ali ovo sada me bas zabrinjava. Njuška si stalno ruke i neće da dira stvari koje joj se "gade" jer "smrde joj onda ruke ((( Iskreno doma imamo lošu situaciju u braku i muž i ja smo u odnosu nikakvom pa me zanima sljedeće:
Da li je moguće da smo mi krivi da joj se to javilo? I ukoliko se ili prestanemo svađati ili razdvojimo maloj to prestati ? Isli smo zbog tih rukava kod psihologa ali je ona rekla sve je u redu ne obraćite pažnju i prestala je. Ovo mi se cini previse. 2-3 puta na dan neće uopće da dira išta drzi ruke u zraku i onda kad vidi da sam prestravljena pocne mi dokazivati da ce dirati sve ((( jel to netko vidio uopće prije ili čuo? ja spavat ne mogu zbog toga Hvala
Giolly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 01:23   #72
tikovi su relativno cesti kod djece, ukoliko nisu jaki, prijedlog psihologa je da se na njih ne obraca pozornost i da prolaze sami od sebe. Ukoliko su cesci i pocinju smetati i djetetu u svakodnevici, ja bi preporucila pronaci dobrog psihologa. Tikovi nebi smjeli trajati duze od godinu dana u kontinuitetu. Tada se vec smatraju dijagnozom kompleksnog tika i za sada u Hr.nisam uspjela naci nikoga tko se bavi stanjima koji mogu dovesti do tih kompleksnijih tikova a da ne povezuje to sa psiholoskim problemom.
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 23:29   #73
Quote:
Hello_Kitty kaže: Pogledaj post
tikovi su relativno cesti kod djece, ukoliko nisu jaki, prijedlog psihologa je da se na njih ne obraca pozornost i da prolaze sami od sebe. Ukoliko su cesci i pocinju smetati i djetetu u svakodnevici, ja bi preporucila pronaci dobrog psihologa. Tikovi nebi smjeli trajati duze od godinu dana u kontinuitetu. Tada se vec smatraju dijagnozom kompleksnog tika i za sada u Hr.nisam uspjela naci nikoga tko se bavi stanjima koji mogu dovesti do tih kompleksnijih tikova a da ne povezuje to sa psiholoskim problemom.
A s čime bi se povezivali osim sa psihološkim problemima?
Ja sam ih imala, ili imam još uvijek, ne znam, ne gledaju me ukućani više toliko pozorno da bi mi ukazali na tikove i sasvim sigurno su psihološke prirode.
Moj mali (16mj) je počeo žmirkati jedno vrijeme i prestao je nakon par dana, sad žmirka kad mu se spava, ali ima jako izraženi tik kad je uzbuđen ili gleda nešto novo što mu se jako sviđa- počne okretati glavu prema ramenu na par sekundi.
Ono na što bih ja obraćala pozornost nisu sami tikovi tj. što točno rade i kako da prestanu, nego da su oni vjerojatno ipak neki znak da ih nešto unutra navodi da rade takve radnje nesvjesno i kasnija povezanost s OKP-om. Ako imaju tikove i moguće je da su ih razvili zbog nekih strahova koje proživljavaju (jaslice, vrtić, škola, svađe u obitelji itd.) znači da ih to nešto poprilično smeta. Tak da ne znam koliko je pametno ignorirati ih ako su oni pokazatelj da ih nešto muči.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 22:04   #74
Tikovi ćesto mogu proizaći i iz nekih alergija na hranu, Candida može također izazvati i potencirati tikove. Mi smo prešli na hranu bez glutena i puno puno manje šećera i hiperaktivnost i tikovi su se znatno smanjili. Candide smo se riješli prehranom, lijekovima i probioticima.
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 23:22   #75
Quote:
SuperCow kaže: Pogledaj post
Moj mali (16mj) je počeo žmirkati jedno vrijeme i prestao je nakon par dana....
moj je treptao i potrajalo je to nekoliko mjeseci, no povuklo se potpuno. :kuc-kuc: kako je i zašto došlo, kako je i zašto otišlo - ne znam. no, dragi mi je da je to iza nas.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 20:32   #76
A koliko sam skužila jako puno djece počne žmirkati u jednom razdoblju nešto poslije godine dana pa može biti da vide da to mogu i zato to ponavljaju. Pogotovo ako tako odjednom dođe i prođe, moguće da je to kod tvog malca slučaj Azzura.
Nisam znala za povezanost tikova i alergija.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 20:14   #77
Smanjiti kompjuter i tv na najmanju moguću meru i nestaće i tikovi.
Mićko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:16.