Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2008., 18:42   #1841
Quote:
vorbore kaže: Pogledaj post
Good Omens - Pratchett & Gaiman
urnebes!!!

ja sam upravo završila Kingovu Lisey's story.
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 00:11   #1842
Quote:
dada7 kaže: Pogledaj post
urnebes!!!

ja sam upravo završila Kingovu Lisey's story.
Je, al valjda ona mračna nota dolazi od Gaimana. No, jako mi se sviđaju Crowleyeve vrtlarske metode
A Lisey's story, bi li to slučajno bilo ono što je izašlo na kioscima, a što sam ja propustila jer uvijek imam još vremena
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 23:36   #1843
Quote:
vorbore kaže: Pogledaj post
Je, al valjda ona mračna nota dolazi od Gaimana. No, jako mi se sviđaju Crowleyeve vrtlarske metode
A Lisey's story, bi li to slučajno bilo ono što je izašlo na kioscima, a što sam ja propustila jer uvijek imam još vremena
ma stari kingov problem - previše stranica.
ne da kažeš da treba izbacit dio, već je razvučeno nešto što bi trebalo biti kraće.
uglavnom, na kraju se radnja malo ubrza, ali dobro znam ja da likovi idu u wc i jedu svakodnevno, ali nemam baš potrebu za pomnim opisom spuštanja gačica i povlaćenja vode iz školjke...
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 19:33   #1844
dina sve knjige opet po n-ti put
__________________
nothing is free exept stupidity

For those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave
Leman Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 21:20   #1845
Upravo se spremam otvoriti "Stardust" od Gaimana
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 23:18   #1846
pročitala sam Rat Cvijetova, ne sviđa mi se
jedino u cijeloj knjizi šta je zanimljivo je modernizacij likova iz mitova, ali to mi je puno bolje napravljeno u Discworld-u.
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 12:36   #1847
Zadnje od fantasyja sam pročitao Igru prijestolja od Martina.Odlična knjiga.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 17:03   #1848
"Red Seas under Red Skies", drugi dio "Gentleman Bastard Sequence" Scotta Lyncha.

Ja sam inače prvi kojemu pozli kad mi neko preporuči fantasy roman kaj bi trebo imati 7 ili više nastavaka. no, srećom, "Gentleman Bastard" serija je zamišljena tak da svaki roman bude samostalna cjelina što im je golemi plus sa moje strane.

Hood je ovdi svojedobno preporučila "Lies of Locke Lamora", prvi dio ove serije. Sestra mi je kupila taj roman i svijet i likovi su mi se ful svidjeli: radnja se događa u fantasy verziji Europe iz 17. stoljeća sa alkemičarima, satnim mehanizmima, rapirima, swashbucklerima, gradovima-državama u stilu renesansne Italije, asasinima, intrigama , nešto malo magije i sve nekim takvim stvarima koje su meni zakon.

Glavni junak Locke Lamora je con artist i lopof. I dok u "Lise of Locke Lamora" izvodi komplicirane prevare kako bi od bogatih pokro pare, u "Red Seas under Red Skies" on planira opljačkati luksuzni kazino u vlasništvu lokalnog mafijaša.

Fora romani. Nadam se da će Lynch ostat vjeran ideji da svaki roman može funkcionirat ko zasebna cjelina.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 17:11   #1849
pa meni su preporučili 2004 prvi dio trilogije 'Pjesma leda i vatre' pa vidi sad
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 17:27   #1850
Quote:
dada7 kaže: Pogledaj post
pa meni su preporučili 2004 prvi dio trilogije 'Pjesma leda i vatre' pa vidi sad
Precisely. Zato se i držim fantasy priča (Leiber, Howard), kračih fantasy romana (Tim Powers) i ciklusa koji su dovršeni ("Earthsea", "Dark Tower"). Također, imam urođenu antipatiju prema beskonačnim fantasy ciklusima sa puno sredine i malo kraja. Probao sam čitati par takvih stvari - Roberta Jordana, Tada Williamsa, od domaćih stvari božemesačuvaj Aratona - i svaki put sam odustal kad sam shvatil da mi autof isfurava čitavo poglavlje tamo di bi par stranica teksta bilo dovoljno.

Martin mi jwe recimo super ali zadnji roman je bio malo meh, a i počinjem gubit strpljenje sa beskonačnim čekanjem novih romana. Interes mi je dodatno splasnuo kad je Martin u svojoj zbirci "RRetrospective" u više navrata komentirao kak je njegova karijera puna nedovršenih serijala i priča bez nastavaka.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 19:07   #1851
Hej, GNN, drago mi je cuti da ti se Lynch svidjal! Za "The Republic of Thieves" je navodno vec predal manuskript i knjiga izlazi iduceg ljeta, taman kao savrseni kolega pri ljencarenju na plazi.

Ja se trenutno jos uvijek gutim s ne tak briljantnom "Return of the Crimson Guard" (koju bi preporucila samo hardest-core fanovima Malazanske sapunice), ali prije kojih mjesec dana skoknul mi je u ruke prvijenac Adriana Tchaikovskog, "Empire in Black and Gold" (Book 1 of The Shadows of the Apt) koji mi se, moram reci, poprilicno dopal.

Prije svega, kaj u ovoj knjizi fakat vrijedi, je izuzetno originalni dizajn svijeta i magije u njemu: naime, sve se vrti oko - kukaca. U hrpi manjih ili vecih gradova-drzava zive razlicite rase (u originalu "kinden"), od kojih svaka ima svoj vlastiti totem iz svijeta kukaca od kojeg je nasljedila svoje karakteristike i magiju (u originalu "art"). Ljudi-Bogomoljke su ratnicka rasa, s dodatnim zglobovima na rukama, nepremaseni u umijecu macevanja, ali prilicno sirove naravi. Ljudi-Muhe su mali i agilni i mogu letjeti uz pomoc magicnih krila, zbog cega najcesce rade kao glasnici. Ljudi-Mravi zive u spartanskom drustvu, medjusobno povezani telepatijom, i stalno vode ratove. Ljudi-Zohari su pretezno tromi i dobrocudni, i izuzetno nadareni tehnicari. Ljudi-Pauci (je, znam - PAUCI NISU KUKCI! - ali kaj, bez njih knjiga ne bi bila kul... ) su nadareni spijuni i manipulatori, koji vrsno pletu mreze politickih intriga... I tako dalje i tako blize - you get the picture.

S pokojim ratom sim ili tam, u kutku svijeta koji Tchaikovsky opisuje, sve funkcionira prilicno dobro, Zohari su na pragu industrijske revolucije (kaj daje cijeloj prici zanimljivi steampunk-touch), Mravlji gradovi se sire, kartografi istrazuju nove teritorije i kontinente, uspostavljaju kontakt s novim rasama (pogotovo Leptiri su vrlo zanimljivo osmisljeni) i sve bi bilo dobro i lijepo da jednog dana na njihovu mirnu oazu ne nabasa militantno i ekspanzionisticko Carstvo Osa (od tud i ime "Empire in Black and Gold").

Zohar i vrhunski tehnicar Stenwold jedan je od rijetkih koji su se uspjeli izvuci zivu glavu iz pokolja u gradu Myni nakon opsade Osa. Sedamnaest godina nakon pada Myne, on jos uvijek pokusava bezuspjesno uvjeriti svoje sunarodnjake da su Ose opasnost za cijeli svijet i da ce prije ili kasnije osvojiti i njihove gradove. Zohari ga ne zele slusati s obzirom da vuku masni profit iz trgovine oruzjem s Osama, koje smatraju samo prolaznom pojavom i kojima ne zamjeraju par osvojenih gradova Skakavaca i Mrava, dokle god oni na tome fino zaradjuju. Ali kad Ose jednog dana s diplomatskim osmjehom na licu (i s opsadnim masinama iza ledja) dodju u glavni grad, Stenwold zna da je vrijeme za propovjed proslo i baca se u akciju. Uz pomoc svojih mladih agenata - Zoharske necake Cheerwell, posvojene Pauk-kcerke Tynise, mladog tehnicara Tothoa, koji je mjesanac Zohara i Mrava, i Vilin-Konjica, princa Salme - on krece u ofenzivu i suprostavlja se Osama svim sredstvima koja mu stoje na raspolaganju.

E sad, da nikome ne spojliram knjigu, ovdi bum stala i odmah izrekla i prvo upozorenje sto se ove knjige tice: ovo kaj sam ukratko prepricala je sadrzaj prvih 200 stranica knjige. Kaj znaci - da bi se doslo do zanimljivih dijelova, prvo se treba prozvakati ponesto lagane dosade. Samo celicna volja me progurala kroz prvih par poglavlja, u kojima sve kaj Stenwold dela je da kuka (nakon 17 godina!) "Jooj, Ose su vec tu, jooj, pa kak su vec tu, jooj, ja sam prespor i prestar i preglup..." Isto tak, glavni likovi - Che, Tynisa, Totho i Salma - su nam isprva predstavljeni u prilicno bljedunjavom izdanju i nije bas ono da nam se srce odmah za njih zagrije. Ali kad se stvari jednom zahuktaju i radnja krene trkom, i likovi se pocnu razvijati u vrlo zanimljivim smjerovima, i iznenada citatelj pocinje grickati nokte i navijati za njih. Sto se stila pisanja tice, nije nikaj revlucionarno, ali knjiga cita tecno i brzo (i nije nikakav problem za citatelje nesto slabije u Engleskom jeziku). Tchaikovsky ima ugodan ritam u kojem izmjenjuje point-of-view likova, dijalozi su mu solidni i uvjerljivi, a opisi svijeta i tehnologije u savrsenoj mjeri (iak je mozda mogel malo vise objasniti povijest, ali imam lagani predosjecaj da si to spara za nastavke).

"Empire in Black and Gold" je prva knjiga u seriji i iak ne zavrsava cliffhangerom, vapi za nastavkom i nemre se citati kao zatvorena cjelina. Dobra vijest je da druga i treca knjiga izlaze odmah iduce godine (u veljaci i kolovozu), a ja bi rekla - unatoc manjim zamjerkama prvoj knjizi, na nastavke se isplati cekati.

Rezime: "Empire in black and Gold" meni osobno nije bas ono best book ever, ali dopala mi se na svoj nacin i preporucujem ju bez problema dalje: kao lagani snack-in-between knjiga ima svojih cari i po kritikama koje naokolo citam, uspjela je mnoge oduseviti. Mozda odusevi i koga od vas.
__________________
You can never have too many knives, his father had told him. Unless they're pointed at you, and by people who don't like you much. ~ Last Argument of Kings
Hood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 23:00   #1852
ljepo sam si mogla malo skratit neda mi se to sve čitat
__________________
nothing is free exept stupidity

For those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave
Leman Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 23:29   #1853
Quote:
Leman Russ kaže: Pogledaj post
ljepo sam si mogla malo skratit neda mi se to sve čitat
Možda ti je onda vrijeme za Ritalin.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 17:56   #1854
Pročitao sam ''Rune'' od Joanne Harris i knjiga mi je baš fino legla. Svidjelo mi se uzimanje elemenata iz skandinavske mitologije (njihovi bogovi, rune...), a i knjiga ima kraj (dakle, nema čekanja po nekoliko godina za pročitat nastavak), iako je autorica ostavila mogućnost nastavka. Sve u svemu, preporučam.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 13:39   #1855
Gutajući fantasy skroz sam zaboravio kako kul može biti SF kad se potrefi prava stvar. I eto, tek sad po prvi put pročitah Hyperion. Mrak.
dadasada is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 18:18   #1856
Douglas Adams: Holistička detektivska agencija Dirka Gentlyja
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 21:28   #1857
Quote:
Glupinickname kaže: Pogledaj post
Možda ti je onda vrijeme za Ritalin.
hm zanimljiva ideja mogo bi al ja rađe spavam stalno
__________________
nothing is free exept stupidity

For those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave
Leman Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 23:10   #1858
uzeh pauzu od eriksona i mallazana (predobre su mi knjige usput rečeno) i čitam good omens od pratchetta i gaimana i baš mi je špica. tek sam na nekoj 100toj str, al mi je baš bilo kul kad sam pročitala u jednom dijelu dio lovecraftove pjesmice o krakenu :P
__________________
Innocentia Nihil Probat
Nathaniel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 13:21   #1859
''Niz vrijeme'' od Crichtona. Ova mi knjiga več duže vremena upada u oko, ali nikako da je uzmem čitat, pa sam pomislio da je sad najbolje vrijeme, tako da na neki način odam počast autoru. Za sada je knjiga zanimljiva, brzo se čita i mislim da me neče razočarat. Film sam gledao davno, al mi nije ostavio bog zna kakvi dojam. Kjiga će ipak bit bolja, čini mi se.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 07:58   #1860
Dune po jedno četvrti put ja mislim. Jebanje majaka

For he IS the Kwisatz Qaderah!
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:57.