Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2008., 10:44   #21
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
eh sad...možda za ono vrijeme. ali s današnjeg gledišta - film je dosadan.
Ima radnju, početak-sredina-kraj, pouku i ne vide se žice.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 20:37   #22
veza zemlje i neba
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 23:11   #23
ima li netko njegovu knjigu kozmos, a voljan je prodati je?
ili zna gdje bi se mogla nabaviti?
to je nešto navodno prastaro, mnogi je brkaju sa saganovim kozmosom.
ja nemam pojma ni o jednoj, htjela bih iznenaditi prijatelja koji ju je čitao u djetinjstvu.
__________________
::moj album::
topshop, miss selfridge, benetton, fred perry, zara :)
amiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 22:40   #24
super mi je onaj dokumentarac Mysterious World.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 02:14   #25
Quote:
amiee kaže: Pogledaj post
ima li netko njegovu knjigu kozmos, a voljan je prodati je?
ili zna gdje bi se mogla nabaviti?
to je nešto navodno prastaro, mnogi je brkaju sa saganovim kozmosom.
ja nemam pojma ni o jednoj, htjela bih iznenaditi prijatelja koji ju je čitao u djetinjstvu.
Neovisna tv-kuća ITV je u seriji "Arthur C. Clarke's Mysterious Universe" imala epizodu "Callers from the Cosmos" koja se bavila navodnim slučajevima kontakata sa vanzemaljcima.

Magazin "Cosmos" je također objavio članak o A.C.Clarkeu...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 20:12   #26
Faliti će mi njegove "Misterije svijeta"!
RIP Arthur!
John Stooges is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 19:42   #27
Quote:
sanjafrk kaže: Pogledaj post
"Primicanje katastrofa" je napisao Isaac Asimov, drugi velikan SF-a. Neznam zašto spominješ Blade Runner-a, scenarij za taj film je rađen po knjizi trećeg autora, Philip K. Dick-a. Speaking of... "dosadni filmovi", Blade Runner mi je dugo vremena bio najdraži film (i sad mi je u Top 10), pogledala sam ga nedavno nakon dugo vremena i shvatila koliko su filmovi tog vremena bili u stvari "spori" (to bi neki okarakterizirali kao "dosadni"). Čovjek se nekako navuče na trenutne trendove, htio, ne htio.
Da ne završim bez riječi o pokojniku, njegov roman "The City and the Stars" mi je najdraža knjiga.
To sto mi je nick po imenu glavne junakinje (Alistra) iz knjige 'Grad I zvijezde' dovoljno govori koliko mi je autor obljubljen ;-).
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 18:58   #28
Zanimljiva emisija, gledao sam je prije par godina. Clarke s Mooreom priča o budućnosti svemirskog istraživanja i kolonijama na Mjesecu i Marsu. Nažalost, nije se baš sve ostvarilo kako je zamišljao.

lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 04:18   #29
U pitanju je bio enormni novac i smisao. Dok god se ne osmisli ili ostvari efikasniji interplanetarni pogon sama baza nema previše smisla.
Odličan pripovjedač, a ne samo pisac i vizionar kao i znalac.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 15:16   #30
po Klarku trebali smo 2001 imati baze na mjesecu, a 2010 na jupiterovim mjesecima.
Sad je 2018, space shuttle je upokojen kao promašena koncepcija a ameri koriste ruske rakete i licence za ruske motore za slanje komercijalnih satelita. Tolko o njihovoj tehnološkoj supremaciji u svemiru.

Osim ISS-a 50 km iznad zemlje, to je udaljenost ko od varaždina do krapine, od jednog zagorskog sela do drugog, s kojim si nekad išao konjskom zapregom, nikoga nema nigdje dalje ni na mjesecu ni na jupiterovim mjesecima ni na marsu, nigdje.

Da ne otvaramo sletanje na mjesec, 50 godina i dalje nitko s 50 godina naprednijom tehnologijom ne uspijeva to ponoviti, što je samo jedan od stotina pokazatelja (idealne fotografije, nevjerojatna uspješnost izuzetno riskantnih misija, totalne media stunt idiotarije poput moon-buggija itd ) da su ljudske misije na mjesec bile fabricirane.

Realno gledano svemir nije za ljude, nego za robote i sonde. Čak i ako gledamo UFO - "leteće tanjire" - to jako izgleda kao izviđačka robotska AI sonda .
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 17:16   #31
Svi veći objekti u Sunčevom sustavu, ali i općenito, su prepuni baza i gradova. U svemirskim agencijama i na razini državnih vlasti znaju za to, ali se takve informacije iz službenih izvora još taje, zbog održanja na vlasti negativno orijentiranih vanzemaljaca kojima je za održanje vlasti i njihovih drugih ciljeva potrebno da čovječanstvo ne zna istinu nego mu se serviraju "informacije" s kojim ih programiraju preko javnih medija.
Američka strana sudjeluje u dva tajna svemirska programa u suradnji s vanzemaljcima, i izgradila je oko tisuću svemirskih brodova od kojih mnogi mogu putovati na međuzvjezdanim udaljenostima.
UFO jesu najvećim dijelom izviđački brodovi, bez posade, s manjom posadom, nešto veći, neki imaju borbenu namjenu, i ima puno većih brodova koji nam u pravilu nisu vidljivi. Matični brodovi mogu biti 200 km pa i veličine Neptuna ili Urana. Stranjskih brodova u našoj orbiti ima oko 2 milijarde.
Opširniji opis Galaktičke Federacijske flote u orbiti.
Svemir nije baš pogodan za ljude, ali tehnologija omogućuje život na svim objektima bez problema. Bića na višim stupnjevima razvoja mogu živjeti u svemiru bez pomoći tehnologije. Te mogućnosti imamo i mi već sada, i trebamo se samo naučiti odnosno prisjetiti kako ih razviti i koristiti.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2018., 18:19   #32
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Svi veći objekti u Sunčevom sustavu, ali i općenito, su prepuni baza i gradova. U svemirskim agencijama i na razini državnih vlasti znaju za to, ali se takve informacije iz službenih izvora još taje, zbog održanja na vlasti negativno orijentiranih vanzemaljaca kojima je za održanje vlasti i njihovih drugih ciljeva potrebno da čovječanstvo ne zna istinu nego mu se serviraju "informacije" s kojim ih programiraju preko javnih medija.
Američka strana sudjeluje u dva tajna svemirska programa u suradnji s vanzemaljcima, i izgradila je oko tisuću svemirskih brodova od kojih mnogi mogu putovati na međuzvjezdanim udaljenostima.
UFO jesu najvećim dijelom izviđački brodovi, bez posade, s manjom posadom, nešto veći, neki imaju borbenu namjenu, i ima puno većih brodova koji nam u pravilu nisu vidljivi. Matični brodovi mogu biti 200 km pa i veličine Neptuna ili Urana. Stranjskih brodova u našoj orbiti ima oko 2 milijarde.
Opširniji opis Galaktičke Federacijske flote u orbiti.
Svemir nije baš pogodan za ljude, ali tehnologija omogućuje život na svim objektima bez problema. Bića na višim stupnjevima razvoja mogu živjeti u svemiru bez pomoći tehnologije. Te mogućnosti imamo i mi već sada, i trebamo se samo naučiti odnosno prisjetiti kako ih razviti i koristiti.
Je imamo, zato nitko nemože poslat čovjeka ni do mjeseca 50 godina od navodnog slijetanja. Samo što nisu sletjeli na mars.
Čak i da to pokušaju, koji bi bio smisao toga? sigurno se nebi vratili, kao što se nebi vratili ni s mjeseca da su pokušali, i oni to dobro znaju, ali im jako odgovara stvarati slojeve i slojeve dodatne dezinformacije u kojima se putovanje kroz svemir čini "prosto ko pasulj", ajmo malo na golf na mjesecu, pa mala vožnjica moon bugijem 2km od lendera, iako ako nešto crkne to znači da se više nemožemo vratiti natrag pješice u skafandru, ima smisla ako si totalni moron, pa skočit do monolita na Jupiterovom Titanu i natrag smo do navečer na kafici na zemlji za novu epizodu mućki. i tako na mjesec i smjeseca 5 puta bez ikakvih problema .
Nažalost istina je puno tužnija, a to je da je svemir velik , smrtonosan i ne prašta ni najmanju grešku. Neki zato radije biraju bajke.

Što se tiče UFO-a oni vj. jesu gore, ali oni nemaju nikakve veze s nama. to je druga razina tehnologije, vj. vezana za manipuliranje prostorom ili materijom kao informacijom umj. zasnovanoj na energiji kao naša. Mi smo još jako daleko od toga, stoljećima, vj. i tisućljećima, zato nas i ostavljaju na miru ali pod konstantnom prismotrom, a ako ikad postanemo nekom prijetnja bit ćemo uništeni samo tako.
U svemiru vladaju isti zakoni evolucije kao i svugdje drugdje - pojedi ili budi pojeden, na isto to je upozorio i Hawking kad je opozorio SETi da ne šalje bezveze jake signale, jer neznamo ko bi se mogao odazvati i koliko je to opasno. Znamo kako su završili Asteci s samo oko 1000 godina tehnološke razlike.

U tom smislu po meni jedan od najboljih SF filmova ikad - Carpenterov Dark Star je dobro pretpostavio šta bi bila osnovna funkcija budućih ljudskih istraživačkih svemirskih misija - čišćenje tzv "nestabilnih" planeta infestiranih izvanzemaljskim životom, ogromnim nuklearnim bombama radi pripreme za ljudsku kolonizaciju i prevlast u tom dijelu svemira.
Možemo pretpostaviti da ni druge civilizacije nebi imale puno drugačije zamisli.. Svakom je svoje dupe najbitnije
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2018., 20:26   #33
i još jedna stvar - ne vidimo nikog drugog da emitira slično kao SETI. Svi su ili maskirali svoje emisije, ili nikoga nema. Dakle moguće da su maskirali emisije s razlogom. A ako nikog nema, mogli bi se upitat i zašto nikog nema.

I onda dolazi ignorant pun sebe tipa Karl Sagan zadojen fanatičnom vjerom u zemaljsku 300-godišnju znanost kao jedinu moguću , izvan koje ne postoji ništa, s ignorantskim stavom prema UFO-fenomenu , jer to je naravno neprotumačivo u okviru njegove skučene znanstvene paradigme, pa ako je neprotumačivo, ajmo jednostavno to ignorirati,
dakle, i onda dođe s briljantnom idejom idemo mi sad u toj grobnici u kojoj nema ni jednog signala u cijeloj galaksiji već desetinama godina od kako SETI sluša svemir, ajmo mi sad nafrljiti glazbu na max. upalit reflektore, i nije ni to dovljno, ajmo poslat plaketu na kojoj je objašnjeno kako najbrže doć do nas ,i opis naše DNA nek se nađe, i sve iako neznamo uopće ni gdje su svi, ni zašto se nitko ne javlja niti tko bi se sve mogao uskoro pojaviti na partiju. multiple blind date

Dovoljno je pogledat oko sebe - more krvi , leševi i borba za moći od kad postoji čovjek. I zašto bi čovjek bio nešto posebno. On nije posebno, on je vjerojatno prosjek. Postoje vj. bolje i gore civilizacije od nas. Dakle svak s 2 grama mozga poput Hawkinga bi stao i razmislio prije nego ponovo pošalje jači signal .
Znase što bi mi napravili i što radimo s civilizacijom koja je slabija od nas kad ju sretnemo: vjerojatno bi je neko vrijeme proučavali, a onda uništili ili barem bacili natrag u svom razvoju da ne predstavlja prijetnju nama. Kakav jeb. prajm direktiv. Pogledajte malo indijance, što se njima desilo. Ni ime im neznamo.

Dakle klarkova Odiseja 2001 je jedna velika zabluda, svemir nije uopće štrausov bečki valcer u kom sve funkcionira savršeno kao u doba francjozefa, nego upravo obrnuto, apsolutna noćna mora, štrausov valcer u kome ništa ne funkcionira i smrt vreba svake sekunde. Svak ko želi vidjeti činjenice, 18 godina nakon valcera iz 2001 može to vidjeti ako želi. Ljudske turističke misije na jupiter su daleka daleka budućnost.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2018., 19:51   #34
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post

Dakle klarkova Odiseja 2001 je jedna velika zabluda, svemir nije uopće štrausov bečki valcer u kom sve funkcionira savršeno kao u doba francjozefa, nego upravo obrnuto, apsolutna noćna mora, štrausov valcer u kome ništa ne funkcionira i smrt vreba svake sekunde. Svak ko želi vidjeti činjenice, 18 godina nakon valcera iz 2001 može to vidjeti ako želi. Ljudske turističke misije na jupiter su daleka daleka budućnost.
Clark je tipični predstavnik pa i vodeći autor HC SF-a iz 2. pol. prošlog stoljeća, vremena u kojem je čovjek postigao da ga (doslovno) eksplozija podigne malo sa Zemljine površine. Treba se podsjetiti da je ta eksplozija rezultat višestoljetnog razvoja upravljanjem eksplozijom, a počinje izumom baruta u srednjovjekovnoj Kini. Clark dakle spada u generaciju koja je mlada pa tako i naivna u svom oduševljenju primitivnom detonacijom kao sredstvom za pomicanje stvari pa tako i sebe od točke A do točke B. U toj naivi i oduševljenju sve je dozvoljeno pa tako i glupa ideja da šaljemo adresu nekom u galaksiju tko bi nas mogao iskoristiti kao umjetno gnojivo prije nego li bi imao ikavu potrebu razmijeniti s nama iskustvo o... čemu? primitivnoj eksploziji?

Druga stvar je da jako kratko trajemo. Nastali smo jučer i nestat ćemo sutra u galaktičkim razmjerima. Tko kaže da prekjučer nije bilo i drugih SETI-a negdje drugdje u svemiru? Ili da ih neće biti preksutra?
Treća stvar je da evolucijskim napretkom smatramo oslobađanje od materijalnog i pristup svijesnom, sve čovjekove religije do sad se bave time.
Slažem se s tobom da je evolucija kao princip ustvari princip koji se nalazi u svemiru a ne isključivo u nama ili tu na Zemlji. Po toj logici napredni u svemiru teže istom pa ako su napredni onda nas ni ne percipiraju ili nas percipiraju kao što mi percipiramo mikrobe, viruse ili mrave za koje smatramo da nemaju svijest na našoj razini. Kako se odnosimo prema njima? Ako nam mravi šalju signale nekim svojim SETI-em zar nas to uopće zanima? 50% ljudi koji nagaze na mravinjak neće biti ni svijesni toga, 49% će u sljedećem koraku otirati džonom da ih ne prati smrad mravlje kiseline na cipelama, a 1% će se zainteresirati za mrave kao biolozi pa će ih paliti upaljačem da vidi kako reagiraju, otkidati im nogice da vidi kako se drugi ponašaju i kako šire informaciju o opasnosti ili će se zainteresirati za mravlju kiselinu kao kemičari. A jadni mravi nam cijelo vrijeme šalju signal!

Onda dalje, što mi to šaljemo u svemir? Nekakav valni niz koji bi kao trebao predstavljati matricu uređenog u kaosu neurednog, odn. šaljemo harmoniju da bi se isticala od sveprisutnog šuma smatrajući da će to i drugima biti prepoznatljivo, a uopće ne znamo da li to također postaje šum nakon nekog vremena. Uz to još svoju percepciju harmonije pretpostavljamo potencijalnom primatelju u svemiru kao logičnu i njemu prepoznatljivu u odnosu na pozadinski šum. Istovremeno nismo u stanju prepoznati harmonije drugih bića s kojima dijelimo planet i smatramo ih šumom, a onda tu i tamo kad prepoznamo da je i to harmonija (ali ne po našim mjerilima) padamo na guzicu od čuda. Dovoljno je samo pogledati kako različitu glazbu stvaraju ljudi na raznim mjestima na Zemlji i svak svoje smatra harmonijom. Pjevanje nekih azijskih naroda nama često zvuči kao egzotično cijukanje i zavijanje, ali njima ne.
karlo r is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 18:08   #35
Do sad mi se nije dalo prolistati 2 strane ove teme jer vidim da ima veze sa glupostima i svemirom.

A sada mi nije jasno zašto mu space frikovi govore RIP?

KAKAV RIP KAD POSLIJE SMRTI NEMA NIŠTA????

I to još govoriti čovjeku KOJI JE PROPAGIRAO TEORIJU SAMO SASTAVLJANJA SVEGA ŽIVOG I NEŽIVOG OD NEŽIVOG???

I onda se neki ljudi uzrujaju kad im drugi kažu da su šamani.

Čemu, kad vam je logika stran pojam?
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2020., 11:28   #36
većina nas ima sve od Klarka
ali je uvijek lijepo kada stižu nova izdanja, al vidim stari prijevod

za ljubitelje istočne istočne hrvatskoga jezika

http://www.art-anima.com/vesti/dva-r...-novom-izdanju

Kraj djetinjstva i Pjesme daleke zemlje u izdanju Čarobne knjige
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2021., 08:56   #37
Kraj djetinjstva

kao zbogom Zemlji ... jedna od definitivno najdražih mi knjiga ... priča. Prelijepa, od naslova, priče, značenja i poruke.
Nadam se kako ćemo doživjeti 2038 da čitamo njegove memoare. Suprotno napisima nije bio pedofil (sramotno je nešto tako prljavo pripisati mu), nego samo homić. Stvar izbora
Zna se kako je završio još jedan genijalac Alan Turing, pa ništa čudno što je Clark otišao u raj na Zemlji.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.