Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2017., 08:28   #781
Ja obicno na temama gospodarstvo pisem o pametnim ulaganjima, i tako dalje. No sto se tice iznajmljivanja vlastite kuce na moru i koji je ROI i tako dalje moramo sagledati neke stvari.

Znaci ako je netko sa mora, zivi u obiteljskoj kuci koja je tamo generacijama - ili orginalna sa debelim kamenim zidovima ili dogradjivana i tako dalje - to ne mozes gledati kao kapital od npr pola milijuna EUR-a koji daje mali ROI. Jer to je kuca u kojoj ti zivis, pa eto turizam je postao popularan zadnjih par desetljeca pa su cijene otisle gore a eto did je sagradio kucu blizu mora. I sto sada? Negdje moras zivjeti jel tako? Ako i turizam propadne, za 50 godina izmisle da dobijes isti feeling a da se spojis na neku masinu kao u filmu Matrix pa kao bio si na moru a nisi se mako iz fotelje a tebi isto dodje, cijene tih kuca na moru ce opet pasti. A ti i dalje tamo zivis - jer negdje moras zivjeti.

I sada posto tamo zivis, imas sto i iznajmis - extra lova za "djabe" dobro dodje. Tko bi to odbio?
A to da prodas kucu pa uzmes 500 tisuca EUR-a, ulozis npr u dionice, obveznice i slicno i dobijes 30-40 tisuca EUR-a ROI vs 16 tisuca ROI od iznajmljivanja - "genijalna" ideja. Prvo nitko ne garantira da ulaganjem u dionice i obveznice neces izgubiti glavnicu; dakle rizik postoji i on je realan i dogadja se cesto. Drugo gdje ces tada zivjeti? U satoru na plazi? Ovak zivis u kuci koju imas, malo na rivu na bevandu, kapne lova i dobro.

A sto se odrzavanja kuce tice - nije to bas tako kako se prica. Da, ofarbas ogradu, nesto malo tu i tamo sredis krov ako treba (na moru su betonske AB ploce pa na to crijep dakle nije da mjenjas drveno kroviste kao na kontinentu - citaj: znatno jeftinije odrzavanje). Nije da svake godine mijenjas instalacije tipa voda, struja; to traje desetljecima. Ako treba zamjenis cijevi za vodu pa si miran narednih 30 i vise godina. Jedino sto je neki veci izdatak je da se obnovi i prefarba fasada da ti kuca na nesto lici kako bi ti dosli turisti opet. Osim ako nije stara kamena jer tada nemas fasadu pa nemas niti taj trosak. A ovo ostalo vrtna stolica, odrzavanje vrta i okucnice da bude lijepo turistima - tamo zivis tako i tako pa to radis i sebi da kada sjedis i pijes bevandu da to na nesto lici. Uostalom i trebas nekako ubiti vrijeme preko dana.

Jos ako imas nesto zemlje (a takvi je imaju) zasadis malo pomidora, salate, cesnjaka - em se rekreiras od dosade em si tu smanjio trosak a povecao kvalitetnu namrnica koje jedes. Ako ti netko u familiji jos nesto i radi u drzavnoj sluzbi - a obicno tako i bude jer lokalci rade lokalno - ide i socijalno i zdrastveno. Pa npr zena radi u opcini, na posti ili u skoli, ti se bavis gore napisanim i sto fali?

I gdje je problem za sve to? Ili da radis za 3000 kn u konzumu kao blagajnik/ca? Ako pogledas vecina i ovih sto ima velike place u Zagrebu, ides na posao, zaradis pare, platis kredite, racune, rezije, hranu, nesto malo ostane. I tako iz mjeseca u mjesec; iz godine u godinu. Koja razlika njih i ovoga na moru sto sam opisao? Ovaj na moru bar ima stress free zivot.

Ako nemas nista na moru, nego imas cash lovu ili planiras uzeti kredit i onda ici u investiciju izgradnje apartmana na moru - e tada gledas ROI - i sva druga financijska planiranja / poslovni plan po svim pravilima ekonomije. Gdje je upitno da li je pametno investirati pola miliona EUR-a u tako nesto.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 08:43   #782
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ako nemas nista na moru, nego imas cash lovu ili planiras uzeti kredit i onda ici u investiciju izgradnje apartmana na moru - e tada gledas ROI - i sva druga financijska planiranja / poslovni plan po svim pravilima ekonomije. Gdje je upitno da li je pametno investirati pola miliona EUR-a u tako nesto.
To sve stoji samo imaš puno slučajeva gdje ljudi imaju oboje, žive u vlastitoj nekretnini na moru koju ne iznajmljuju a imaju i cash ili drugu nekretninu samo za iznajmljivanje. Tu se može govoriti o povratu.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 08:51   #783
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
To sve stoji samo imaš puno slučajeva gdje ljudi imaju oboje, žive u vlastitoj nekretnini na moru koju ne iznajmljuju a imaju i cash ili drugu nekretninu samo za iznajmljivanje. Tu se može govoriti o povratu.
Moze; no isto tako postavljaju se dva pitanja:

1) Da li ti nesto trenutno fali u zivotu ili ne?
2) Da li si ti sam stvorio tu nekretninu odricanjem pa da kapitaliziras jos vise ili si dobio tu drugu nekretninu (npr smrt bake) a nit kruh vidio niti kruh mirisao?

Jer ako imas nekretninu na moru u kojoj zivis i drugu takvu koju iznajmljujes i nista ti ne fali. Nisi u minusima, prihode imas, zivis kako bi se reklo nekim normalnim zivotom - onda tko te tjera da tu drugu nekretninu prodas i investiras u nesto drugo sa potencijalno vecim ROI a i vecim rizikom? Iznajmljujes je, od trecinu do pola love ona pokrije sama sebe recimo a ostatak love ti je profit; nesto zadrzis radi potencijalno vecih investicija u tu kucu, nesto potrosis kako koje godine i koje sezone. Ako nesto fakat zagusti ti tu drugu nekretninu mozes prodati, a do tada - ne trazi hranu. Ako imas djecu, za 10-15 godina ce se ozeniti/udati pa eto ima odmah rjeseno stambeno pitanje.

A ako imas cash a nemas drugu nekretninu koju si dobio iz neba (nasljedstvo) - e onda valja razmisliti. Gdje po meni investicija u novu nekretninu i nije bas najbolje rjesenje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 09:08   #784
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Moze; no isto tako postavljaju se dva pitanja:

1) Da li ti nesto trenutno fali u zivotu ili ne?
2) Da li si ti sam stvorio tu nekretninu odricanjem pa da kapitaliziras jos vise ili si dobio tu drugu nekretninu (npr smrt bake) a nit kruh vidio niti kruh mirisao?

Jer ako imas nekretninu na moru u kojoj zivis i drugu takvu koju iznajmljujes i nista ti ne fali. Nisi u minusima, prihode imas, zivis kako bi se reklo nekim normalnim zivotom - onda tko te tjera da tu drugu nekretninu prodas i investiras u nesto drugo sa potencijalno vecim ROI a i vecim rizikom? Iznajmljujes je, od trecinu do pola love ona pokrije sama sebe recimo a ostatak love ti je profit; nesto zadrzis radi potencijalno vecih investicija u tu kucu, nesto potrosis kako koje godine i koje sezone. Ako nesto fakat zagusti ti tu drugu nekretninu mozes prodati, a do tada - ne trazi hranu. Ako imas djecu, za 10-15 godina ce se ozeniti/udati pa eto ima odmah rjeseno stambeno pitanje.

A ako imas cash a nemas drugu nekretninu koju si dobio iz neba (nasljedstvo) - e onda valja razmisliti. Gdje po meni investicija u novu nekretninu i nije bas najbolje rjesenje.
Za mene je to potpuno identična situacija i ne vidim razloga zašto netko sa cash-om ne bi kupio i iznajmljivao nekretninu ako mu je roi veći nego na štednju u banci i obratno, zašto netko ne bi prodao nekretninu viška i uložio drugdje ako smatra da bi zarađivao više
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:13   #785
Bolje onda otvorit restać na rivi pizza lignje ćevapi riba tjestenina znam jednog pajdu kaže 30.000kn dnevni promet to je lova stari moj, kakvi apartmani i bakrači
To je milion kuneja mjesečno rista
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:19   #786
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Bolje onda otvorit restać na rivi pizza lignje ćevapi riba tjestenina znam jednog pajdu kaže 30.000kn dnevni promet to je lova stari moj, kakvi apartmani i bakrači
To je milion kuneja mjesečno rista
Jest bolje ako imaš svoj prostor u protivnom bolje je jedino vlasniku prostora.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:23   #787
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Za mene je to potpuno identična situacija i ne vidim razloga zašto netko sa cash-om ne bi kupio i iznajmljivao nekretninu ako mu je roi veći nego na štednju u banci i obratno, zašto netko ne bi prodao nekretninu viška i uložio drugdje ako smatra da bi zarađivao više
Upravo tako samo bih nadodao da mi ovdje nerazgovaramo koliko je kome "dovoljno za zivot" nego o povratu na vrijednost nekretnine.

Nekretnina od 500 000EUR koja radi 10 ili 15000 je lose i u buducnosti ce imati velikih problema za odraditi cak i te brojke...

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:28   #788
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Jest bolje ako imaš svoj prostor u protivnom bolje je jedino vlasniku prostora.
Platiš prostor 50.000kn mjesečno a ostane ti 250.000kn čistaka od tog miliona
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:31   #789
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Platiš prostor 50.000kn mjesečno a ostane ti 250.000kn čistaka od tog miliona
Jest ako ćeš naći budalu koja će ti iznajmiti po toj cijeni
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:32   #790
Moj pajdo našel
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:33   #791
Eno ga vozi novi auto od 300.000kn ima vrhunske koke, skija i boli ga cipela pun para ko Đajić
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:35   #792
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Moj pajdo našel
Broj takvih poslovnih prostora je jako ograničen i taj savjet većina ne može primjeniti jer prostora jednostavno nema, dok mjesta za gradnju apartmana ima još jako puno.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:38   #793
Možeš negdje u ruralnom dijelu konobu di će ljudi dolazit samo radi tebe kad se pročuje kvaliteta doživljaj usluga kao u unutrašnjosti Istre romantika ovo ono
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:38   #794
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Bolje onda otvorit restać na rivi pizza lignje ćevapi riba tjestenina znam jednog pajdu kaže 30.000kn dnevni promet to je lova stari moj, kakvi apartmani i bakrači
To je milion kuneja mjesečno rista
Normalno, apartmani nisu baš neka investicija koja daje veliki profit.
Oni se isplate jedino ako nešto imaš od prije ili si iskoristio neke vrlo povoljne okolnosti. Ako netko misli uzeti kredit i napraviti apartmane, teško da bi dobivao na njima da isplati ratu kredita. Ako netko misli da mu posao bude samo rentanje apartmana ili vile na to može zaboraviti, ako mu otac nije tajkun ili ako nije imao djeda koji je rintao u Americi 30 godina pa napravio kućetinu uz more.
Onaj koji želi raditi i zarađivati u turizmu sa nekim kreditom mora se okrenuti drugačijoj ponudi. Npr. auto-kamp na vlastitoj zemlji. Investicija nije velika, zarada je veća po uloženome, ali je i puno veće rintanje.
Najbolje su napravila jedna braća konobari: došli su na naš otok i unajmili kafić uz more i pretvorili ga u restorančić. Iznajmili su i kuću za radnike.
Prije 3 godine su proširili djelatnost i na Olib i tamo iznajmili restoran.
Njihova je zarada puno veća od ostalih restorana u okrugu, ali su oni profesionalci , a ne priučeni ribari koji su otvorili sezonski restoran.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:41   #795
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Normalno, apartmani nisu baš neka investicija koja daje veliki profit.
Oni se isplate jedino ako nešto imaš od prije ili si iskoristio neke vrlo povoljne okolnosti. Ako netko misli uzeti kredit i napraviti apartmane, teško da bi dobivao na njima da isplati ratu kredita. Ako netko misli da mu posao bude samo rentanje apartmana ili vile na to može zaboraviti, ako mu otac nije tajkun ili ako nije imao djeda koji je rintao u Americi 30 godina pa napravio kućetinu uz more.
Onaj koji želi raditi i zarađivati u turizmu sa nekim kreditom mora se okrenuti drugačijoj ponudi. Npr. auto-kamp na vlastitoj zemlji. Investicija nije velika, zarada je veća po uloženome, ali je i puno veće rintanje.
Najbolje su napravila jedna braća konobari: došli su na naš otok i unajmili kafić uz more i pretvorili ga u restorančić. Iznajmili su i kuću za radnike.
Prije 3 godine su proširili djelatnost i na Olib i tamo iznajmili restoran.
Njihova je zarada puno veća od ostalih restorana u okrugu, ali su oni profesionalci , a ne priučeni ribari koji su otvorili sezonski restoran.
E takav primjer imam i ja ali na obali ne na otoku isto decki rade opako i to u najmu
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:42   #796
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Možeš negdje u ruralnom dijelu konobu di će ljudi dolazit samo radi tebe kad se pročuje kvaliteta doživljaj usluga kao u unutrašnjosti Istre romantika ovo ono
Da možeš ali to je onda nešto sasvim drugo od prodaje hamburgera i pomfrita turistima.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 12:37   #797
Cuj nekretnina od 500 tisuca EUR-a je to postala preko noci jer je turizam u tom mjestu postao popularan. Da nije kostala bi kao i starije kuce u Slavoniji tipa 20-30 tisuca EUR-a max. I koje nitko nece kupiti niti po toj cijeni. Nisi ti investirao tih 500 tisuca EUR-a, pa trazis povrat investicije, racunas ROI-e i slicno. Isto tako ako te lova ne svrbi, bolje da ti kuca stoji i eventualno je iznajmljujes pa ce tvoje dijete imati gdje zivjeti za djabe kada bude trebalo, nego da je prodas i uzmes 500 tisuca EUR-a. Jerbo tih 500 tisuca EUR-a negdje onda treba uloziti a da je rizik skoro pa jednak nuli sa povratom kao od iznajmljivanja ili kako se kaze da se poveca ROI ali se onda i povecava rizik. Da ne bi bilo da si prodao kucu, investirao pare, spusio pare zbog tokova na burzi i nemas onda niti pare nemas niti kucu. I na kraju govno, a nije da te netko tjerao na sve to niti su ti pare nesto trebale.

To ekipa koja nema extra nekretnine nikako da skuzi. Npr HE Lesce je napravilo umjetno jezero i sada kuce koje su tamo na obali tog jezera vrijede vise nego da hidroelektrane nema. I kaj sada? Ti si kupio komad zemlje i napravi viksicu od 40 kvadrata za npr 20-30 soma EUR-a, koju si vec otplatio i amortizirao. Sada to zbog jezera preko noci vrijedi 100 tisuca EUR-a. I sto s time? Kakav ROI kakvi bakraci? Imas viksu za sebe. Vrijedila ona 30, 100 ili milijun EUR-a - koga briga.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 12:44   #798
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Cuj nekretnina od 500 tisuca EUR-a je to postala preko noci jer je turizam u tom mjestu postao popularan. Da nije kostala bi kao i starije kuce u Slavoniji tipa 20-30 tisuca EUR-a max. I koje nitko nece kupiti niti po toj cijeni. Nisi ti investirao tih 500 tisuca EUR-a, pa trazis povrat investicije, racunas ROI-e i slicno. Isto tako ako te lova ne svrbi, bolje da ti kuca stoji i eventualno je iznajmljujes pa ce tvoje dijete imati gdje zivjeti za djabe kada bude trebalo, nego da je prodas i uzmes 500 tisuca EUR-a. Jerbo tih 500 tisuca EUR-a negdje onda treba uloziti a da je rizik skoro pa jednak nuli sa povratom kao od iznajmljivanja ili kako se kaze da se poveca ROI ali se onda i povecava rizik. Da ne bi bilo da si prodao kucu, investirao pare, spusio pare zbog tokova na burzi i nemas onda niti pare nemas niti kucu. I na kraju govno, a nije da te netko tjerao na sve to niti su ti pare nesto trebale.

To ekipa koja nema extra nekretnine nikako da skuzi. Npr HE Lesce je napravilo umjetno jezero i sada kuce koje su tamo na obali tog jezera vrijede vise nego da hidroelektrane nema. I kaj sada? Ti si kupio komad zemlje i napravi viksicu od 40 kvadrata za npr 20-30 soma EUR-a, koju si vec otplatio i amortizirao. Sada to zbog jezera preko noci vrijedi 100 tisuca EUR-a. I sto s time? Kakav ROI kakvi bakraci? Imas viksu za sebe. Vrijedila ona 30, 100 ili milijun EUR-a - koga briga.
Ja cu ti to objasnit ovako jednostavno kupis stan od 100 000EUR gotovinom i u njemu zivis,povrat ti je oko 3 do 4% godisnje koliko bi placao podstanarstvo za takav stan.Svako ulaganje kao i svako posjedovanje nekretnine ima povrat.Ako ti je porasla vrijednost nekretnine na tome si zaradio ok,ali sada se gleda kako raspolazes sa novom vrijednosti.Mozda ti je dovoljno par posto,ali to ne umanjuje cinjenicu da je to los posao sa trenutnim stanjem

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 12:49   #799
Quote:
crazysplico kaže: Pogledaj post
Ja cu ti to objasnit ovako jednostavno kupis stan od 100 000EUR gotovinom i u njemu zivis,povrat ti je oko 3 do 4% godisnje koliko bi placao podstanarstvo za takav stan.Svako ulaganje kao i svako posjedovanje nekretnine ima povrat.Ako ti je porasla vrijednost nekretnine na tome si zaradio ok,ali sada se gleda kako raspolazes sa novom vrijednosti.Mozda ti je dovoljno par posto,ali to ne umanjuje cinjenicu da je to los posao sa trenutnim stanjem
Los posao sa trenutnim stanjem. OK - moze se bolje zaraditi na dionicama pa i obvezniacama. Ali za nekretnine pa i vikse je drugacije.

Jer, kaj meni vrijedi sto sam ja zaradio 3-4% godisnje? Pa i da mi je povrat 100% godisnje kaj mi to vrijedi? Kupio sam stan kojeg sam zelio i u kojem zivim i u kojem stvaram obiteljski dom. I u njemu cu i umrijeti. Pa ako on bude vrijedio i 700 tisuca EUR-a kada ja umrem i povrat mi je 700% - so what? Koga briga?

To je jedino zanimljivo onima koji kupe stan, zive u njemu, pa se podgine cijena pa ga prodaju, pa odu negdje drugdje, razliku stave u djep i tako u krug. No onda se pitamo zasto je porasla cijena? Ocito se kvart nesto razvio, npr dobio tramvaj, nove ceste, nove vrtice, skole, parkove, ducane. Zasto bih od tamo otisao od tamo kada je postalo konacno super ponovno u neku vukojebinu da bi stavio razliku u cijeni stanova u djep?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 12:57   #800
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Cuj nekretnina od 500 tisuca EUR-a je to postala preko noci jer je turizam u tom mjestu postao popularan. Da nije kostala bi kao i starije kuce u Slavoniji tipa 20-30 tisuca EUR-a max. I koje nitko nece kupiti niti po toj cijeni. Nisi ti investirao tih 500 tisuca EUR-a, pa trazis povrat investicije, racunas ROI-e i slicno. Isto tako ako te lova ne svrbi, bolje da ti kuca stoji i eventualno je iznajmljujes pa ce tvoje dijete imati gdje zivjeti za djabe kada bude trebalo, nego da je prodas i uzmes 500 tisuca EUR-a. Jerbo tih 500 tisuca EUR-a negdje onda treba uloziti a da je rizik skoro pa jednak nuli sa povratom kao od iznajmljivanja ili kako se kaze da se poveca ROI ali se onda i povecava rizik. Da ne bi bilo da si prodao kucu, investirao pare, spusio pare zbog tokova na burzi i nemas onda niti pare nemas niti kucu. I na kraju govno, a nije da te netko tjerao na sve to niti su ti pare nesto trebale.

To ekipa koja nema extra nekretnine nikako da skuzi. Npr HE Lesce je napravilo umjetno jezero i sada kuce koje su tamo na obali tog jezera vrijede vise nego da hidroelektrane nema. I kaj sada? Ti si kupio komad zemlje i napravi viksicu od 40 kvadrata za npr 20-30 soma EUR-a, koju si vec otplatio i amortizirao. Sada to zbog jezera preko noci vrijedi 100 tisuca EUR-a. I sto s time? Kakav ROI kakvi bakraci? Imas viksu za sebe. Vrijedila ona 30, 100 ili milijun EUR-a - koga briga.
To je istina i dio objekata jest takav ali ne vidim zašto je to važno kad imaš brdo novih objekata sagrađenih za toliko ili puno više novaca. Tko je jamio jamio ali i ova tema je o budućem ulaganju a ne prošlim vremenima.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:29.