Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2016., 15:31   #41
Ovo je podforum "astronomija" i kada govorimo o dalekozorima, odnosi se na promatranja noćnog neba. Molim vas da se držite toga! Gledanje zvijezda, koje su točkice, potpuno je drukčije od gledanja prirode i susjeda po danu. Ocjenjivati dalekozor za utrke Formule 1 i za gledanje zvijezda nije isto! Na "točkicama" su bilo kakve greške itekako izražene - toliko da sam sa svojim Pentax PFC WP-II 10x50 uspio vidjeti sve Jupiterove satelite (što sa prosječmnim dalekozorom nije problem) dok istovremeno kineski dalekozor od 300kn kojeg je imao poznanik nije uspio. Itekako je bitno povećanje, vidno polje i oštrina zvijezda u tom vidnom polju.

Jedan opsežan test dalekozora za astronomiju možete pročitati na forumu Zvjezdarnice.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 23:08   #42
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ovo je podforum "astronomija" i kada govorimo o dalekozorima, odnosi se na promatranja noćnog neba. Molim vas da se držite toga! Gledanje zvijezda, koje su točkice, potpuno je drukčije od gledanja prirode i susjeda po danu. Ocjenjivati dalekozor za utrke Formule 1 i za gledanje zvijezda nije isto! Na "točkicama" su bilo kakve greške itekako izražene - toliko da sam sa svojim Pentax PFC WP-II 10x50 uspio vidjeti sve Jupiterove satelite (što sa prosječmnim dalekozorom nije problem) dok istovremeno kineski dalekozor od 300kn kojeg je imao poznanik nije uspio. Itekako je bitno povećanje, vidno polje i oštrina zvijezda u tom vidnom polju.

Jedan opsežan test dalekozora za astronomiju možete pročitati na forumu Zvjezdarnice.
Na taj tekst, kao i na onaj tvoj pogotovo, sam i mislio kada sam govorio da se nek ne vjeruje sve što se pročita. Ako misliš na četiri najveća Jupiterova mjeseca, jer sve druge sigurno nisi vidio dalekozorom, iskreno, za prosječne noći, nisam uspio naći dalekozor kojim ih ne bi vidio. Sa 6x30 dalekozorom ih jasno vidim, pa ne znam o čemu da pričamo dalje. Sa onim 8x21 za formule ih vidim za dobrih noći, pa nije baš da i taj dalekozor nije za astronomiju. Možda neke bolje noći pokušam vidjeti ih i opernim dalekozorom, jer to još nisam probao. Osim toga, vremena se mijenjaju i konačno su ljudi počeli shvaćati da tzv. astronomski dalekozori ne daju uvijek bolju sliku noćnog neba od dnevnih dalekozora, a često se i neke stvari ne vide njima uopće, koje se vide na noćnome nebu sa običnim dalekozorima. Ako znaš o čemu pričam, a znaš ako si barem prosječan amater, onda pojasni ostalima. ;-) LP
Otherkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 13:34   #43
Dvogled

Postovanje
Imam Hanimax dalekozor 10x50,coated optics,87m at 1000m
I zelim ga prodat pa me zanima koliko bi mogao dobit za njega.hvala
kep19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 16:11   #44
Gdje ima za kupiti naj jeftiniji 10x50. Neman novaca za neke skupe dvoglede trenutno.
Microban is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2019., 07:52   #45
Quote:
Microban kaže: Pogledaj post
Gdje ima za kupiti naj jeftiniji 10x50. Neman novaca za neke skupe dvoglede trenutno.
Nemoj kupovati najjeftiniji jer su to bačeni novci. Uštedi 700 kn i uzmi Lacerta 10x50 ili 630 kn za 8x45.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2019., 11:26   #46
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nemoj kupovati najjeftiniji jer su to bačeni novci. Uštedi 700 kn i uzmi Lacerta 10x50 ili 630 kn za 8x45.

Sve je to meni jasno, ali te pare jednostavno nemogu izdvojiti za dvogled. Ja tu i tamo bacim pogled kad je cisto nebo, onako za opuštanje.
Microban is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2019., 13:30   #47
Ako imas nekoga tko se kuzi u dalekozore vidi malo na njuskalu, hrelicu i slicno.

Zna se svasta naci.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2019., 14:37   #48
Quote:
Microban kaže: Pogledaj post
Sve je to meni jasno, ali te pare jednostavno nemogu izdvojiti za dvogled. Ja tu i tamo bacim pogled kad je cisto nebo, onako za opuštanje.
Onda bolje nemoj kupiti ništa. Jeftini dalekozori su smeće. Ako baš želiš baciti novce u smeće, rađe ih daj nekom prosjaku.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2019., 17:47   #49
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Onda bolje nemoj kupiti ništa. Jeftini dalekozori su smeće. Ako baš želiš baciti novce u smeće, rađe ih daj nekom prosjaku.
Koliko je cca. jeftino?
Npr. koji je neki minimum za pošten dalekozor?
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2019., 20:45   #50
Nadam se da olympusov 10x50 ne spada u tu kategoriju jer ga planiram kupiti ovih dana
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2019., 22:48   #51
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Koliko je cca. jeftino?
Npr. koji je neki minimum za pošten dalekozor?
Ugrubo bi stavio granicu na 500 kn. U precizno - 630 kn za Lacerta 8x45 Explorer. Evo, osobno, da je ta Lacerta 10x50 bila dostupna kad sam si kupovao Pentax 10x50 PCF WP II, rađe bi uzeo tu Lacertu nego dvostruko skuplji Pentax. Tih 600 kn je jako mala cijena za dobar dalekozor. Dalekozor od 200 kn može biti dobar nekome tko zbilja ne kuži nikakve optičke aberacije, sve dok ne pogleda kroz neki normalni dalekozor. Ne govorim bezveze, astronomijom se bavim 20 godina, promijenio sam 5 dalekozora, loši dalekozori se ne mogu fokusirati i neupotrebljivi su. Nemojte bacati novce.

Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
Nadam se da olympusov 10x50 ne spada u tu kategoriju jer ga planiram kupiti ovih dana
Taj Olympus se povlači po dućanima već godinama, daj pljuni tih 100 kn više i uzmi dalekozor koji bude ti dovoljno dobar za cijeli život. I provjereno dobar: http://www.recenzije.astrobobo.net/test-10-dalekozora/
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2019., 08:11   #52
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
...j pljuni tih 100 kn više i uzmi dalekozor koji bude ti dovoljno dobar za cijeli život. I provjereno dobar: http://www.recenzije.astrobobo.net/test-10-dalekozora/
Astrobobo ima mnogo iskustva s dalekozorima i njegov savjet je najbolje što o tome ovdje možete dobiti.
Ja imam više dalekozora već nekoliko desetljeća pa mogu dodati svoje viđenje i nešto o trajnosti niže klase.
Zeiss Jena 7x50 - osnovni zeisov model iz istočne njemačke
rus 8x30
rus 20x60
Pentax 8x25
Lacerta 8x12
I naravno imao sam u rukama neke lošije i bolje modele.
Nakon 30 i više godina Zeiss Jena je dobar kao novi, rus je dobar kao novi, Pentax je optički i mehanički kao novi, ali mu se vanjska guma raspala, Lacerta je novijeg datuma, a njen je problem u startu što je optički ispod standarda ovih osnovnih modela gore. Rus 8x30 je optički bolji od Pentaxa 8x25 i pokazalo se je da mu je vanjska obloga znatno trajnija. Rus je model koji može trajati više od 100 godina, a taj osnovni model Pentaxa je i dalje optički i mehanički kao novi, iako optički malo slabiji od rusa, ali estetski više nije prihvatljiv za uporabu - može se dati djeci da se s njime igraju. Rus 20x60 je u startu imao problem s geometrijom stereo slike pa sam ga raspilio i sad imam dva monokulara-durbina 20x60 koji su optički i mehanički dobri, praktički kao novi nakon 30 godina.

Kinezi rade dalekozore za zapadne firme, u svim kategorijama, od neprihvatljivo niske razine do vrlo visoke klase. Zbog toga, kada kupujete najjeftiniji dalekozor dobijete to najjeftinije, skoro smeće, koje će biti dobro neko vrijeme pod uvjetom da ga nikada ne uspoređujete s drugim dalekozorima bolje kvalitete. Ti jeftini dalekozori u startu su mehanički loše kvalitete i vrlo loše optičke razine, tako da realno dobijete 3-10 puta lošiji dalekozor od osnovne razine koju si dopuštaju bolja imena, u startu. Samo optički, 10-50% kvalitete osnovne razine. Zbog jeftine izrade leće nisu dovoljno trajno postavljene, tako da će se kroz vrijeme ili pri malo jačem udaru dogoditi da se neka leća malo pomakne, pa će slika biti još dodatno 5 puta lošija u odnosu na lošu sliku već u startu. Ako jako pazite može vam dugo poslužiti, ali nikada neće biti optički dobar.
Dobar dalekozor traje više stoljeća, tako da i dalekozori osnovne razine koji su prihvatljive kvalitete ispadaju na dugi rok krajnje jeftini.
Najjeftiniji kineski dalekozori, 200 ili manje kuna, pa i još 2-3 klase iznad, do nekih 500 kn su u pravilu optički i mehanički ispod prihvatljivog standarda, i napravljeni su tako da neće trajati desetljećima.
Dalekozori 700-1000 kn su u pravilu optički i mehanički dobri, ne svi, i mogu trajati stoljećima, tako da je to vrlo pametna investicija.
Najskuplji dalekozori, 20 tisuća kn, su i najtrajniji, optički su superiorni, to jest stvarno daju i dvostruko oštriju sliku, i oštri su i na rubovima, također su odlična investicija jer će potrajati nekoliko duljih ljudskih života, ali to nije razina koju možete razmatrati prije nego imate veće prihode.
Ako sada nemate novac za osnovnu razinu prihvatljive kvalitete, 700-1000 kn, bolje je ne kupiti ništa nego kupiti smeće, i pričekati čak i godinu dvije da biste dobili prihvatljivo kvalitetan dalekozor. Za manje novca sada možete kupiti nešto od rabljenog.
No ako ste spremni dati to što sada imate za jeftini kineski dalekozor za koji znate da je optički znatno slabiji od osnovne prihvatljive razine ili od rabljenih, i svjesni ste da ćete se s njime igrati koji mjesec i onda ga dati djeci da se s njime igraju, kada se na njega gleda kao na igračku a ne kao dalekozor, onda je to u redu. Kao dalekozor nije prihvatljive razine. Za to pucajte više, na klasu iznad 700 -1000 kn, ili gledajte rabljeno, a kad budete imali veća primanja gledajte još nešto višu klasu jer dobra optika vrijedi te novce ako vam je to interes.
Olympus bih preskočio najjeftiniju klasu ali klase iznad su vrlo visoke kvalitete. Pentax je pokazao problem s trajnosti vanjske gumene obloge ali i njegove više klase su vrlo kvalitetne. Nikon je također vrlo kvalitetan i ima ovdje modele i u osnovnoj klasi. Za kineske modele vam je Bobo dao recenziju.
LLSkylights is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2019., 10:05   #53
Ah, puno teksta, malo sadržaja. Leće se neće pomaknuti, ono što se pomakne su prizme, pa se gubi kolimacija, odnosno dalekozor gleda "u križ". Često se to može podesiti, na mjestu gdje su prizme postoje mali šarafi kojima se kolimacija vrati natrag. Ali kod jeftinih dalekozora možda nema te opcije, a i kad ima, velika je vjerojatnost da će se kolimacija vrlo brzo ponovo izgubiti.

Nego, dobro da sam se sjetio, imam i jedan općeniti članak o dalekozorima u astronomiji.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 11:51   #54
Recimo da sam spreman dati tih 700-1000 kuna. Recimo da me zanima prvenstveno promatranje svemira i prirode (tipa planine, šume i slično). Koji točno da kupim, koja je vaša preporuka, koji bi vi kupili? Hvala.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 18:26   #55
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Recimo da sam spreman dati tih 700-1000 kuna. Recimo da me zanima prvenstveno promatranje svemira i prirode (tipa planine, šume i slično). Koji točno da kupim, koja je vaša preporuka, koji bi vi kupili? Hvala.
Davno, jako davno, kupio sam 9x63 Seeadler s kojim sam i dandanas vrlo zadovoljan. Bio je nov puno preskup za mene tada, ali sam rabljeni tada u Grazu u lovačkom second hand shopu povoljno nabavio. Možda kakvih suvislih ima na ebayu?
__________________
You're never too old to rock'n roll if you're too young to die!
Brichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 08:34   #56
Za prirodu nije potrebno tegliti dalekozore s velikim objektivima, samo su problem zbog glomaznosti i težine. Za promatranje prirode se najčešće koriste 8x42 roof dalekozori jer su kompaktni i lagani, pa ih nije problem nositi sa sobom u prirodu i dulje držati u ruci. Takvi su dobri i za astronomiju, iako, naravno, 50 mm objektiv bude hvatao više svjetla. Moja preporuka je i dalje jednaka, najbolji dalekozori za lovu su Lacerta Explorer, a dobra stvar je i njihov Smart roof dalekozor - u verziji 10x50 je skuplji, ali ima super optiku i kompaktniji je.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 14:04   #57
Hvala na odgovoru, probat ću s Lacerta Explorerom 10x50.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 14:51   #58
Zašto ne onda uzeti 12x50, skuplji je samo 40kn!?
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 15:10   #59
Pa pisali su ljudi ovdje da je osjetno nestabilan ako se ne koristi stativ. Iskreno, ne da mi se baš zezati s tim, mene zanima nešto što mogu komotno koristiti dok ležim na podu ili u ležaljci.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 15:23   #60
Aha, valjda se previše drma slika, ima smisla
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:11.