Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2015., 11:43   #1961
Već sam postavljala sljedeće pitanje ali nisam dobila odgovor. Ukratko, u 2010. i 2012. godini je ostvaren gubitak, a u 2011. i 2013. godini dobitak. Iz meni nepoznatog razloga donesena je odluka za 2011. i 2013. godinu da se dobit raspoređuje u zadržanu dobit. To što ima prenesenog gubitka nikom ništa. U 2014. godini će se ponovno ostvariti dobitak i ja ću donijeti odluku da se s njim pokriva preneseni gubitak. Moje pitanje je što sa zadržanim dobitkom iz 2011. i 2013. godine, može li se s njim nekako u 2014. godini pokriti preneseni gubitak???
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 01:06   #1962
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Već sam postavljala sljedeće pitanje ali nisam dobila odgovor. Ukratko, u 2010. i 2012. godini je ostvaren gubitak, a u 2011. i 2013. godini dobitak. Iz meni nepoznatog razloga donesena je odluka za 2011. i 2013. godinu da se dobit raspoređuje u zadržanu dobit. To što ima prenesenog gubitka nikom ništa. U 2014. godini će se ponovno ostvariti dobitak i ja ću donijeti odluku da se s njim pokriva preneseni gubitak. Moje pitanje je što sa zadržanim dobitkom iz 2011. i 2013. godine, može li se s njim nekako u 2014. godini pokriti preneseni gubitak???
Donesi odluku da se kompletnom zadržanom dobiti pokriva gubitak i zatvaraj...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 07:24   #1963
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Donesi odluku da se kompletnom zadržanom dobiti pokriva gubitak i zatvaraj...
To je odluka samo za moju arhivu nevezano za odluku o rasporedu dobitka iz 2014?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 11:24   #1964
Molim vas za pomoć. naime, počela sam raditi u poduzeću (obrtnik dobitaš) u kojem je podizanje gotovine s računa po vlastitom nahođenju, eto sasvim normalna stvar. naravno, sad imam problem na koji način to sve pravdati: podizanja na ime materijalnih troškova (kojih dakako nema toliko koliki je iznos podignut), podizanja na bankomatima, plaćanja po dućanima...

Ima li tko kakvu logičnu soluciju na koji način da ovo proknjižim, jer koliko god ja to pokušavam preko putnih naloga pravdati i sličnoga, nije bas dovoljno.

Puno Vam hvala
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 11:30   #1965
Trebam pomoć oko knjiženja obračunatih prihoda budućeg razdoblja.
Obrt (dobitaši) je sa 1.5. promjenio vlasnika, tako da je sa 30.4. napravljen završni obračun. E sad, računovotkinja koja me mijenjala je priznala neke račune kao prihode zato da ne bi ispalo da je razdoblje završeno sa gubitkom (riječ je o izlaznim računima za usluge koje nisu do kraja obavljene). Ona je to knjižila 191/7510. Kako da ja sad to proknjižim? Na izlaznim računima bi trebalo maknuti te iznose. I koji je protukonto?
Nadam se da sam uspjela dobro objasniti.
Hvala!
beky29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 12:24   #1966
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć. naime, počela sam raditi u poduzeću (obrtnik dobitaš) u kojem je podizanje gotovine s računa po vlastitom nahođenju, eto sasvim normalna stvar. naravno, sad imam problem na koji način to sve pravdati: podizanja na ime materijalnih troškova (kojih dakako nema toliko koliki je iznos podignut), podizanja na bankomatima, plaćanja po dućanima...

Ima li tko kakvu logičnu soluciju na koji način da ovo proknjižim, jer koliko god ja to pokušavam preko putnih naloga pravdati i sličnoga, nije bas dovoljno.

Puno Vam hvala
stavi mu na pozajmicu, pa nek lijepo vrati, obračunaj kamate 3%
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 14:59   #1967
Isprintala sam si sva konta s PKK i pokušavam se uskladit, odnosno vidjet koliko imamo naplaćenih zat.kamata. Na nekim starim kontima za doprinose, oni koji su se koristili za vrijeme ID-a imali smo male pretplate (od svega par kuna) i sad vidim da je porezna sva ta stara konta svela na 0,00, tako da na tim kontima na kojima imam pretplatu mi stoji opis kniženja Knj.prip. Kako da ja to sad sebi knjižim,kamata nije, na koji trošak,u biti je to nama otpis potraživanja kojeg smo mi imali prema poreznoj. Zar ja moram za tih par kuna uvećavat osnovicu poreza na dobit? Mislim, tko me je pitao jel mi pristajemo na taj otpis? Dobro, sad šiljim zob, kad je riječ o svega par kuna, ali neka svakoj firmi naprave tako po par kuna i skupi se solidna svotica. Tko nam je kriv što nismo radili preknjiženja za te lipice Na koja konta to uopće knjižit da i meni u knjigama bude 0,00?
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 15:31   #1968
Quote:
bensa kaže: Pogledaj post
Isprintala sam si sva konta s PKK i pokušavam se uskladit, odnosno vidjet koliko imamo naplaćenih zat.kamata. Na nekim starim kontima za doprinose, oni koji su se koristili za vrijeme ID-a imali smo male pretplate (od svega par kuna) i sad vidim da je porezna sva ta stara konta svela na 0,00, tako da na tim kontima na kojima imam pretplatu mi stoji opis kniženja Knj.prip. Kako da ja to sad sebi knjižim,kamata nije, na koji trošak,u biti je to nama otpis potraživanja kojeg smo mi imali prema poreznoj. Zar ja moram za tih par kuna uvećavat osnovicu poreza na dobit? Mislim, tko me je pitao jel mi pristajemo na taj otpis? Dobro, sad šiljim zob, kad je riječ o svega par kuna, ali neka svakoj firmi naprave tako po par kuna i skupi se solidna svotica. Tko nam je kriv što nismo radili preknjiženja za te lipice Na koja konta to uopće knjižit da i meni u knjigama bude 0,00?
vjerojatno su te male iznose prebili s doprinosima za koje ste bili dužni, pa onda i ti napravi isto. ja ne bih knjižila otpis potraživanja...
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 15:35   #1969
Quote:
bensa kaže: Pogledaj post
Isprintala sam si sva konta s PKK i pokušavam se uskladit, odnosno vidjet koliko imamo naplaćenih zat.kamata. Na nekim starim kontima za doprinose, oni koji su se koristili za vrijeme ID-a imali smo male pretplate (od svega par kuna) i sad vidim da je porezna sva ta stara konta svela na 0,00, tako da na tim kontima na kojima imam pretplatu mi stoji opis kniženja Knj.prip. Kako da ja to sad sebi knjižim,kamata nije, na koji trošak,u biti je to nama otpis potraživanja kojeg smo mi imali prema poreznoj. Zar ja moram za tih par kuna uvećavat osnovicu poreza na dobit? Mislim, tko me je pitao jel mi pristajemo na taj otpis? Dobro, sad šiljim zob, kad je riječ o svega par kuna, ali neka svakoj firmi naprave tako po par kuna i skupi se solidna svotica. Tko nam je kriv što nismo radili preknjiženja za te lipice Na koja konta to uopće knjižit da i meni u knjigama bude 0,00?
ja takve zanemarive iznose stavljam na cto ostalih prihoda i usklađenja 799
i ne opterećujem se ,tu imam i male preplate kupaca koji nisu voljni uskladiti salda i sl...temeljnici priloži PKK i mirno popij kavu
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 18:17   #1970
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
vjerojatno su te male iznose prebili s doprinosima za koje ste bili dužni, pa onda i ti napravi isto. ja ne bih knjižila otpis potraživanja...
I ja ovako radim.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 11:28   #1971
Kako da najjednostavnije a točno proknjižim prodanu robu za 150 kn, koju smo kupili za 100 kn.
znaci imam iru na 150 kn, uru na 100 kn, stvar je da robu nismo ni vidjeli ni zaprimili, nema skladišta,već samo preprodali i zaradili na razlici u cijeni.
hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 08:54   #1972
Molila bih Vas pomoć kod PDV obrasca. Kod uvoza dobara iz Amerike na računu dobavljača pomnožim iznos rn. s tečajem dolara i na to obračunam PDV. To prikazujem u PDV obrascu na red.br. II-13 i III-13( porez i pretporez od primljenih usluga i dobara od poreznih obveznika bez sjedišta u RH).Da li je to ispravno? Hvala
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 19:06   #1973
Hvala cure...
Nisu s time zatvorili doprinose, jer sam sve pregledala, onda mi ne bi štimale uplate na tim novim doprinosima. Ništa, stavit ću na nekakav rashod i ne razbijat više glavu time.
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 19:44   #1974
Quote:
GROZD23 kaže: Pogledaj post
Molila bih Vas pomoć kod PDV obrasca. Kod uvoza dobara iz Amerike na računu dobavljača pomnožim iznos rn. s tečajem dolara i na to obračunam PDV. To prikazujem u PDV obrascu na red.br. II-13 i III-13( porez i pretporez od primljenih usluga i dobara od poreznih obveznika bez sjedišta u RH).Da li je to ispravno? Hvala
nije.. to,je klasičan uvoz..iz trečih zemalja...ko što je bio prije ulaska u eu.....
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 14:18   #1975
Question

Kada knjižim trošak reprezentacije, mogu li odmah proknjižiti u temeljnici i onih 70% i 70% pdv? Da preformuliram, na izvodu mi je vidljivo da je plaćeno nesto u nekom dućanu pa sam mislila to staviti na reprezentaciju. ako mi je plaćeno 500 kn s računa i ako proknjižim to odmah na trošak reprezentacije, tih 70%, gdje sa ostatkom? mogu li uopće to tako?
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 16:06   #1976
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
Kada knjižim trošak reprezentacije, mogu li odmah proknjižiti u temeljnici i onih 70% i 70% pdv? Da preformuliram, na izvodu mi je vidljivo da je plaćeno nesto u nekom dućanu pa sam mislila to staviti na reprezentaciju. ako mi je plaćeno 500 kn s računa i ako proknjižim to odmah na trošak reprezentacije, tih 70%, gdje sa ostatkom? mogu li uopće to tako?
Nemože...po izvodu ide 220, a račun knjižiš 220P i dvije četvorke (70% i
30%) pdv se ne priznaje.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 16:13   #1977
BOK,
moram li raditi obrač.AM za os.sred. nabavljeno 15.02.2010., cifra je mala, znaci obrač. amortizacije bio bi samo za 1 mj., toliko je ostalo.
ako nije nužno, ne bih..
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 17:56   #1978
Hvala, Anamija 69. Možež li mi pomoći kako bi u PDV obrascu trebalo prikazati uvoz iz trećih zemalja s obzirom da ja to prije nisam imala, a i nova sam u tome, pa mi je pomoć dobro došla. Hvala ti.
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 17:57   #1979
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
BOK,
moram li raditi obrač.AM za os.sred. nabavljeno 15.02.2010., cifra je mala, znaci obrač. amortizacije bio bi samo za 1 mj., toliko je ostalo.
ako nije nužno, ne bih..
kak to misliš 2010..još samo za 01/15 ima ostatak vrijednosti?
ja mislim da moraš...dok se ne izamortizira obračun treba raditi bez obzira kolika je vrijednost..inače ti se nule na bilanci ne poklapaju s analitikom
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 18:07   #1980
Quote:
GROZD23 kaže: Pogledaj post
Hvala, Anamija 69. Možež li mi pomoći kako bi u PDV obrascu trebalo prikazati uvoz iz trećih zemalja s obzirom da ja to prije nisam imala, a i nova sam u tome, pa mi je pomoć dobro došla. Hvala ti.
ako radiš u nekom programu moraš kod unosa u knjigu ura imati ponuđenu jednu od opcija uvoz dobara..obrazac to automatski stavlja u kolonu III.14
pretporez pri uvozu...ali moraš imati i jcd jer roba je negdje morala biti ocarinjena..neznam kakvu si dokumetaciju dobila al ja iz trećih zemalja dobijem fakturu u eurima ili njihovoj valuti,jcd i račun špeditera
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.