Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2016., 22:26   #161
Mali ima 3g3mj.
Zadnjih par mjeseci s vremena na vrijeme me lupa po dupetu vicuci "To je moja gugaaa!" i onda jos nasloni glavu na nju.
Isto tako me zdrpa po sisama iako nije dojeno dijete.
I naravno kao i vasi klinci dira si pimpek i navlaci iz fore.
Govorimo mu da to nije pristojno raditi pred drugima i vaditi pimpek van gaca/hlaca ali njemu to smijesno i onda jos vise to radi.

Citajuci vidim da je to sve normalno za dob od 3-5 god.
Međutim, kako mu objasniti da to ne radi javno u vrticu/parku/igraonici?
Do toga jos nije doslo ali da budemo pripremljeni.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 10:30   #162
Quote:
pincica kaže: Pogledaj post
Mali ima 3g3mj.
Zadnjih par mjeseci s vremena na vrijeme me lupa po dupetu vicuci "To je moja gugaaa!" i onda jos nasloni glavu na nju.
Isto tako me zdrpa po sisama iako nije dojeno dijete.
I naravno kao i vasi klinci dira si pimpek i navlaci iz fore.
Govorimo mu da to nije pristojno raditi pred drugima i vaditi pimpek van gaca/hlaca ali njemu to smijesno i onda jos vise to radi.

Citajuci vidim da je to sve normalno za dob od 3-5 god.
Međutim, kako mu objasniti da to ne radi javno u vrticu/parku/igraonici?
Do toga jos nije doslo ali da budemo pripremljeni.
Pa ovo navlačenje drugih osoba za bilo koje dijelove tijela se općenito ne radi, a vlastite genitalije se ne navlače u javnosti, što se nauči kao i sve drugo, ponavljanjem.
S tim da ga ne bi smjela posramiti niti reagirati da je to ne znam što strašno, jednostavno učiš ga da se to ne radi kao što ga učiš da ne prolijeva sok po restoranu.

Ovo će ljeto vjerojatno dosta navlačiti miša na plaži (naročito ako se kupa gol), nemoj se pretjerano uzrujavati i pusti, i tako će to narednog ljeta biti skroz druga situacije, više ga kroz smijeh upozori da stane ili mu samo skreni pozornost na neku drugu igru (njemu je i tako to samo zabava).

Fascinacija mišem kod muških je dosta konstantna Ali će s vremenom naučiti da kontrolira svoje veselje njime
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 19:02   #163
Za sada u javnosti ne dira "mišeka".
Bili neki dan na bazenu i nije ga ni taknuo.....bio prezaposlen brćkanjem.

Nadam se da cu uspjeti u ovom podrucju odgoja.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 19:12   #164
Čekaj da dođe do 9. godine
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 19:23   #165
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Čekaj da dođe do 9. godine
a baš ti hvala. nego, slobodno napiši malo detaljnije kaj možemo očekivati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 00:01   #166
Jucer sam prisustvovala ljubovanju dvoje cetverogodisnjaka.
Poljubili su se u usta, da bi kasnije curica za deckom trcala mlatarajuc jezikom jos sam u šoku

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 08:47   #167
Ok. Sve je to normalno. Klinci istrazuju ali ovo ljubljenje u usta su odrasli krivi. Isto neki dan u parkicu dodje cetverogodisnjakinja tuzna tati da je tog i tog poljubila u usta, a da se on duri. A tatina reakcija je ponosan osmjeh i razgovor s njom kao da prica s djetetom u pubertetu. Znaci,njezin tata jos i potencira takvo ponasanje. Opcenito ne razumijem pitanja za tako malu djecu:imas li curu/decka? Ja ih odmah sasjecem i kazem :ima prijateljice/prijatelje, kakva cura/decko u toj dobi?
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 12:41   #168
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
a baš ti hvala. nego, slobodno napiši malo detaljnije kaj možemo očekivati.
U toj dobi istražuju, čuju neke izraze, zanima ih štošta.
Ja sam bila trudna sa mlađim kad je stariji imao 3 godine pa je imao milijun pitanja.
Onda je nastupilo zatišje do prije par mjeseci
Cure su bile fuj, ne druže se dećki sa curama itd...
A onda odjednom se cure zovu na igranje, postavljaju se nova pitanja.
Nevjerojatno koliko toga čuju u školi, od drugih vršnjaka i kakve razgovore oni vode.
Zadnje je bilo pitanje "jel sex ako cura i dečko samo leže u krevetu, obučeni? "

Mlađi (sad ima 6 godina) uopće nema pitanja o seksualnosti, nit se zanimao za to ikada kao stariji.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 16:42   #169
Željela bih nabaviti neku točnu, detaljnu i ilustriranu knjigu koja bi ovaj razgovor obavila zajedno sa mnom jer je meni jednostavno neugodno s djeci objašnjavati određene pojedinosti. Voljela bih da mi nije neugodno i ne želim im prenijeti poruku da to treba biti neugodna tema, ali ne mogu si pomoći.

Navodno treba s djecom započeti razgovor o spolnosti što ranije jer što su manja, to informacije doživljavaju prirodnije.

Knjiga bi mi pomogla educirati starijeg, ali i s mlađim bih što prije počela - njemu je sad pet godina.

Kakva je ova, zna li netko? Ili imate drugu preporuku?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 20:52   #170
Kakadu ja sam iato tako kao i ti, jednostavno si ne mogu pomoći. Moj još ništa me pita, jako je zaigran i samo to ga zanima, ima 9g. Ja ti ne mogu pomoći ali od jedne prijateljice sam dobila preporuku za ovu knjigu.
https://www.superknjizara.hr/?page=k...jiga=100033133

I ovu
http://www.gmtk.hr/web/index.asp?str=530450
enigmatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:03   #171
kod nas nije bilo tih razgovora i nisu mi niti najmanje falili.
ali ja sam u spolne odnose stupila tek s 20 godina.

iskreno mislim da teško da bi mi i mogli pomoći jer kad pričam s ljudima svojih godina shvatim da im starci uglavnom nisu upoznati s mnogim stvarima što se seksa tiče.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:20   #172
mi imamo nekakvu enciklopediju o ljudskom tijelu u kojoj je jedan dio o razmnožavanju, pa smo se s tim pomogli prije par godina. izgleda da mu niš nije ostalo u mozgu jer smo pred koji mjesec opet morali ponavljati gradivo. samog čina seksa se nismo pretjerano doticali. uspjela sam mu to nekak kratko i naokolo objasniti, a on nije niš pitao. također su pomogle prekrasne fotke lennarta nilssona. imao je jedan period kad je stalno gledao svoje fotke sa uzv-a.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:33   #173
Quote:
enigmatic kaže: Pogledaj post
Kakadu ja sam iato tako kao i ti, jednostavno si ne mogu pomoći. Moj još ništa me pita, jako je zaigran i samo to ga zanima, ima 9g. Ja ti ne mogu pomoći ali od jedne prijateljice sam dobila preporuku za ovu knjigu.
https://www.superknjizara.hr/?page=k...jiga=100033133

I ovu
http://www.gmtk.hr/web/index.asp?str=530450
Hvala na preporukama, morat ću do kakve knjižare malo ih pregledati. Iako ja želim razgovarati i dalje od teme "kako beba dolazi na svijet".

Mislim da je važno djecu educirati o seksualnosti, a nažalost u našim školama nema spolnog/seksualnog odgoja u mjeri koji je djeci potreban da im seksualnost ne bude egzotika i da se sutra rizičnim ponašanjem ne dovode u opasnost.

Tako da teret takvog odgoja pada na nas roditelje. Pogotovo ako ne želimo da ih o tome educira ulica, rekla-kazala priče prijatelja i poluistine sa sumnjivih internetskih stranica.

Voljela bih da s djecom o seksualnosti mogu razgovarati slobodno i bez zadrške (kao naši prijatelji koji su svom jedanaestogodišnjem sinu objasnili čak i kako se stavlja kondom), ali ne mogu protiv sebe i svog vlastitog odgoja.

Moj je muž nešto bolji u tome, ali dodatna literatura svakako bi nam olakšala posao.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 08:12   #174
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Hvala na preporukama, morat ću do kakve knjižare malo ih pregledati. Iako ja želim razgovarati i dalje od teme "kako beba dolazi na svijet".

Mislim da je važno djecu educirati o seksualnosti, a nažalost u našim školama nema spolnog/seksualnog odgoja u mjeri koji je djeci potreban da im seksualnost ne bude egzotika i da se sutra rizičnim ponašanjem ne dovode u opasnost.

Tako da teret takvog odgoja pada na nas roditelje. Pogotovo ako ne želimo da ih o tome educira ulica, rekla-kazala priče prijatelja i poluistine sa sumnjivih internetskih stranica.

Voljela bih da s djecom o seksualnosti mogu razgovarati slobodno i bez zadrške (kao naši prijatelji koji su svom jedanaestogodišnjem sinu objasnili čak i kako se stavlja kondom), ali ne mogu protiv sebe i svog vlastitog odgoja.

Moj je muž nešto bolji u tome, ali dodatna literatura svakako bi nam olakšala posao.
ono sto ti zapravo treba, je neki altas ili udzbenik koji djetetu jasno pokazuje genitalije. dijete treba unaciti da je penis/vagina organ kao sto su npr mozak ili srce, pa kak oni imaju svoju funkciju, tak i spolni organ sluzi za razmnozavanje (uz dodatak da suoni ti koji razlikuju M i Z)
i taj komad mozes odradit cim se pojavi tema tijela.

moze ti pomoc i koja prica iz zivotinjskog svijeta jer je taj reprodukcijski dio sa sisavcima isti, osim detalja da mi imamo malcice razvijeniji mozak pa odluku o sexu donosimo dogovorom, a ne samo nagonom, odn mi biramo i upoznajemo partenera i biramo kada cemo imat djecu.

to je razgovor koji se obavlja u etapama i etapama.
ne mozes u jednom razgovoru niti priblizno objasniti sve sto bi htjela, a za dijete je bitno da moze procesuirati sadrzaj.
i jako olaksava kada sami dolaze s pitanjima, jer zapravo klinci pitaju upravo onolko kolko mogu tog trenutka probaviti.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 09:51   #175
meni je jedino to, frka me da joj ne kazem vise od onoga sto ju zanima i sto je za njenu dob shvatljivo.
ali jako dugo nista nije pitala zapravo.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 10:56   #176
@Nosorog, nisam mislila samo na anatomiju ljudskog tijela, nego na sveukupnu priču o ljudskoj spolnosti.

Ja ne mislim da treba čekati da dijete samo pita i odgovarati samo na ono što pita jer neke stvari neće nikad pitati jer za njih ni ne zna, a doznavat će malo-pomalo iz raznih drugih i sumnjivih izvora, a upravo to želim izbjeći. Osim toga, mislim da će određena saznanja o spolnosti i seksu biti puno više uznemirujuća za dijete ako za njih prvi put čuje s 13-14 godina, nego ako za njih čuje u dobi kad mu još ne znače ništa.

Ono što bih željela je educirati dijete na vrijeme, tako da se, kad jednom frend iz razreda dođe u školu s nekom "informacijom" koju, kreveljeći se, podijeli sa svima, a drugi se zbunjeno smješkaju i ne znaju koliko je istinita, ono ne zbunjuje i ne šokira.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 11:08   #177
osobno nisam vidjela potrebu da takve stvari idem nadugo i naširoko pričati peto/šestogodišnjaku, ali isto tako jedan trinaestogodišnjak bi sasvim sigurno trebao biti educiran.
ne znam koliko bi vrtićkom djetetu te stvari uopće bile jasne, pogotovo ak mu niš ne znače kao što veliš. njima treba objasniti kratko i jasno i sve duže od toga im je zbunjujuće i vjerojatno ne bi znali kako si sve to posložiti u glavi.
jesu li i nama takva saznanja bila uznemirujuća jer za njih nismo čuli u vrtiću nego tek kasnije?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 11:29   #178
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
osobno nisam vidjela potrebu da takve stvari idem nadugo i naširoko pričati peto/šestogodišnjaku, ali isto tako jedan trinaestogodišnjak bi sasvim sigurno trebao biti educiran.
ne znam koliko bi vrtićkom djetetu te stvari uopće bile jasne, pogotovo ak mu niš ne znače kao što veliš. njima treba objasniti kratko i jasno i sve duže od toga im je zbunjujuće i vjerojatno ne bi znali kako si sve to posložiti u glavi.
jesu li i nama takva saznanja bila uznemirujuća jer za njih nismo čuli u vrtiću nego tek kasnije?
Ja se točno sjećam koliko su mi uznemirujuće i šokantne bile neke činjenice kad sam prvi put za njih čula u grubom i vulgarnom obliku (a imala sam desetak godina) iz razgovora starije djece ili nekih šala odraslih i upravo to želim svojoj izbjeći.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 11:31   #179
moja sve kaj cuje provjeri sa mnom

zadnje kaj je pitala je bilo kad smo gledali neki dokumentarac kaj rade ti nilski konji
rekla sam da rade bebe htjela sam joj vise reci ali mi je rekla a daaaj sad nisam cula kaj je rekao (narator)
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 11:49   #180
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Ja se točno sjećam koliko su mi uznemirujuće i šokantne bile neke činjenice kad sam prvi put za njih čula u grubom i vulgarnom obliku (a imala sam desetak godina) iz razgovora starije djece ili nekih šala odraslih i upravo to želim svojoj izbjeći.
meni je bilo šokantnije kad sam čula da neke sa 16-17 god. ne znaju u koju rupu gurnuti tampon, tj. ne znaju da imaju dvije rupe.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.