Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2004., 11:54   #1
Riba u soli

Probala bih spremiti ribu u soli.
Zanima me koja je riba najbolja za to i koje je vrijeme pečenja.

Hvala!
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 19:10   #2
Mi pechemo zubaca, oradu ili brancina.


Pecnicu zagrijem na 200.

Ochishcenu ribu u utrobu i shkrge natrpam zachinskim travama i osolim.

U dubok pleh - ja zadnjih par godina kad je riba u pitanju koristim one al za bacanje - istresem dvije kutije soli.


Polozhim na to ribu i pospem sa josh dve kutije.

Stavim u pecnicu i pechem sat vremena.


Probala sam tako i pile peci, rekli su da je odlichno...ja ipak pile preferiram onak mrtvachki zgrilano da i kosti mozhesh jest.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 20:39   #3
Brancin. Možeš ga nafilat travama iznutra, dobro nasolit, obno da bude ful u soli, to sam vidio. Mala caka: bolje je koristit krupnu sol. To sve zamotaš u alu foliju, metneš u tepsiju i pečeš. meni je bolje u foliji.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 21:37   #4
To nisam nikada probala...kako se pri pecenju ponasa tolika sol? Magic rece preko dvije kile?
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 09:43   #5
Quote:
oona kaže:
To nisam nikada probala...kako se pri pecenju ponasa tolika sol?
Tako pečena riba je, navodno, vrlo, vrlo ukusna. Naime, ona je 'zatvorena' u soli i kuha se samo u svom soku, pa bude jako sočna. Samo treba paziti da sol ne uđe kroz utrobu ili škrge, da riba ne bude preslana.
Samo, trik je pogoditi koliko dugo treba peći.
Ja još nisam probala, ali spremam se...uskoro.

Magic, hvala na savjetu!
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 10:46   #6
nisam siguran, ali mislim da se riba cisti od svega osim od ljusaka, jer ako se i to makne onda bi mogla nastati nezgoda da riba upije dobar dio soli sto nije pozeljno.
poslije se koza s ljuskom baca a posluzuje se samo meso.
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 19:46   #7
mmmmmmmm.........

............čula sam da je riba u soli prava poslastica!

Dobar Tek!
__________________
mixed pepper
mixed pepper is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 19:48   #8
¨Volio bih probat i varijanti zubaca!
Frame is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 19:29   #9
jer itko probao napraviti onda zubaca na ovaj nacin
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 16:51   #10
Radila sam i orade i brancine i zubaca i lososa ... sve bilo fino. Ribu samo očistim od utrobe i škrgi, ne skidam ljuske. Složim krupnu morsku sol na dno pleha, položim ribu, poklopim ostatkom soli, oblikujem mokrim rukama i u zagrijanu pećnicu na pola sata do 40 minuta. Količina soli okvirno dvostruko više od težine ribe. Kod posluživanja razbiti sol, izvaditi ribu i začiniti maslinovim uljem.
Neki u utrobu ribe stavljaju začinske trave, češnjak i limun.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 18:01   #11
Ja sam radila oradu i zubaca. Treba paziti da je riba friška, očistiti joj samo utrobu i škrge (ljuske nema potrebe jer ostaju zalijepljene za oklop od soli koji se razbije nakon pečenja) oprati je i dobro obrisati, pa poleći na sloj krupne soli i čitavu zaogrnuti solju. Riba od 1 kg se peče 30'-40' na 200°C. Ne stavljam prije pečenja nikakve začinske trave u utrobu, a gotovu začinim samo s malo maslinovog ulja.
__________________
Balkanski infinite loop: Marina Abramović gleda Bracu sa Srebrnjaka.
klasa optimist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 01:22   #12
Probala. Meni niš izuzetno, što bi bilo vrijedno tolikog truda (i tolike soli )...
Više "štos" i "kerefeka" nego nekakva posebna poslastica, ili način koji bi ribu prezentirao u nekom sasvim drugačijem gastronomskom obliku...

Riba "basic" u alu-foliji nema ništa manje sočnosti, "okusa", ili "mirisa" od ove fensi-šmensi dosjetke (iako porijeklo vjerojatno vuče od nekog tradicionalnog načina spremanja, iz vremena kad je u primorskim krajevima za sirotinju u beskonačnim količinama bilo samo ribe, soli i vatre...
Danas potrošit toliko vremena i 2-3 kile soli za ispeć jednu ribu - meni besmisleno, osim ako se želi "predstava" za goste...
Ali moji gosti se ionako uglavnom ne daju samo tako impresionirati "pakiranjem" - više ih zanima ono ispod "ukrasnog papira"...)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 12:08   #13
Meni je riba u soli baš fina i super sočna...još kad se gore prelije standardni tršćanski umak, za prste polizati!

Jedino za gornji sloj - za prekrit ribu, umiješam u sol istučeni bjelanjak. Tako se dobije kompaktna smjesa koja pečenjem bolje čuva sokove, a kasnije se lakše čisti. Mlatneš nečim i odmah se razbije ta smjesa u par komada; sol se mora strugati pa se izgubi se više vremena.
U principu, cijeli je postupak vrlo jednostavan, a što je najvažnije ne smrdi mi cijela kuća po ribi (kao kad ju npr. pržim). A ni 2kg krupne soli ne koštaju baš čitavo bogatstvo...
rijecanka77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 17:09   #14
Ja sam čuo od jednog kuhara da se samo brancin radi tako u soli. Za oradu kaže da nije dovoljno ˝jaka˝ riba za to, a zubaca je šteta tako pripremati. ---> Samo prenosim njegove riječi...
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 17:40   #15
Ja sam pripremala brancina i oradu i bilo mi je zaista dobro. Zubaca nisam pa ne znam.
rijecanka77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 18:04   #16
Daleko od toga da nije dobro i jedno i drugo, a i treće, ali ja samo prenosim što sam čuo. Mislim da ima veze sa jačinom kože, odnosno da brancin ima čvršću kožu od orade. Taj kuhar nije htio pripremat oradu u soli, samo brancina...
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.