Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2017., 12:11   #1
Visoka prizemnica ili prava katnica?

Radit ćemo kuću ~160-180m2.

Potkrovlje će svakako biti stambeno sa spavaćim dijelom, znači klasična prizemnica nije u kombinaciji.

Međutim zanima me sada da li da idem na varijantu "visoka prizemnica", ili da radim pravu katnicu?

Ako bi išli na visoku prizemnicu, svakako bi bila visina nadozida >1m.
Nije ni toliko zbog tog skošenog stropa da će smetati, ali zbog jednostavnosti izrade stropne ploče na tj etaži, te postavljanja izolacije, da li se isplati onda i taj zadnji metar isto uzidati, pa ići na skroz ravan strop gore?

Cijena dodatnog metra zida nas neće skršiti, pogotovo jer ćemo što se tiče zidanja većinu sami obaviti.

Ali me zanima što je praksa pokazala da je dugoročno bolje riješenje?
Zašto se velikom većinom ide na tu varijantu "visoke prizemnice"?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 14:54   #2
Ja baš čekam građevinsku za jednu visoku prizemnicu , pa evo moje iskustvo i zašto visoka prizemnica, a ne katnica.

Prije svega, troškovi!
U startu, za katnicu imaš veći trošak komunalne jer se obračunava po m3. Ako živiš u nekom od gradova gdje je komunalna 60kn/m3, nije zanemarivo.
Prilikom gradnje, imaš veći trošak materijala: visina zidova, 2. betonska ploča, veća površina fasade za izolirati.
Zbog povećane kubikaže, veći troškovi grijanja, hlađenja.
Uglavnom neiskorišten tavanski prostor, itd...

Možda ima i pokoji plus za katnicu, ali prema svojim potrebama ja ga nisam mogao naći.
Pitanje ti je previše subjektivno, a odgovor uvelike ovisi o osobnim afinitetima i na forumu nema pravog odgovora na to.
bojanzd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 15:11   #3
gledajuci trosak komunalnog doprinosa kod mene nije bio veci trosak za katnicu jer ima ravni krov. kod visoke prizemnice sa klasicnim krovom je m³ skoro isti


Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Ja baš čekam građevinsku za jednu visoku prizemnicu , pa evo moje iskustvo i zašto visoka prizemnica, a ne katnica.

Prije svega, troškovi!
U startu, za katnicu imaš veći trošak komunalne jer se obračunava po m3. Ako živiš u nekom od gradova gdje je komunalna 60kn/m3, nije zanemarivo.
Prilikom gradnje, imaš veći trošak materijala: visina zidova, 2. betonska ploča, veća površina fasade za izolirati.
Zbog povećane kubikaže, veći troškovi grijanja, hlađenja.
Uglavnom neiskorišten tavanski prostor, itd...

Možda ima i pokoji plus za katnicu, ali prema svojim potrebama ja ga nisam mogao naći.
Pitanje ti je previše subjektivno, a odgovor uvelike ovisi o osobnim afinitetima i na forumu nema pravog odgovora na to.
bonaca55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 15:45   #4
Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
U startu, za katnicu imaš veći trošak komunalne jer se obračunava po m3. Ako živiš u nekom od gradova gdje je komunalna 60kn/m3, nije zanemarivo.
To mi nije faktor baš nikakav, komunalno me košta koliko sada dam na cigarete u 2 mjeseca

Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Prilikom gradnje, imaš veći trošak materijala: visina zidova, 2. betonska ploča
Pa moraš NEKAKVU ploču staviti gore?
Ako si išao samo sa drvenom kontrukcijom i to je oblik ploče, te bih i ja svakako to radio, bila u pitanju katnica ili visoka prizemnica. Znam da sam zakomplicirao, ali u biti to je glavno pitanje, mogućnosti izvedba takve "trapezne" drvene montažne ploče + izolacija.

U slučaju visoke prizemnice, pretpostavljam da bih onda morao ići na višlje grede, između kojih bih u tom skošenom dijelu stavljao izolaciju, te onda na njih (i nosivi zid) ovjesio drvenu konstrukciju stropa. I to mi izgleda kao najizglednija solucija.

Imam tu već par tema otvoreno koje su povezane tematikom.
Prije svega važem da li ići na crijep, lim ili čak i ravni krov (u kojem slučaju je ovo pitanje suvišno).

Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
veća površina fasade
To je svakako najveća stavka. Bilo bi ~50m2 dodatno, i u sve kalkulacije taj broj stavljam


Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Zbog povećane kubikaže, veći troškovi grijanja, hlađenja.
Pa mislim da nije neka razlika u kubikaži, da bubnem, 20-30m3?

Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Možda ima i pokoji plus za katnicu, ali prema svojim potrebama ja ga nisam mogao naći.
Pa zato i istražujem, estetski ne bih htio da je kuća previsoka, ali u biti me jedino zanima izvedba izolacije te gornje ploče u slučaju viske prizemnice.


Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Pitanje ti je previše subjektivno, a odgovor uvelike ovisi o osobnim afinitetima i na forumu nema pravog odgovora na to.
Pa naravno da ne mogu za svoj slučaj naći konkrean odgovor ovdje, ali ako mi još kažeš kako si izveo tu ploču gore, onda sam i dobio odgovor
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 17:27   #5
Visoka prizemnica, estetski 100 puta bolje, i jeftinije.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 18:07   #6
Struka će u većini slučajeva reći da je kat bolji od potkrovlja, ali će prosječan Hrvat radiji graditi potkrovlje.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 18:17   #7
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post

Pa moraš NEKAKVU ploču staviti gore?
Ako si išao samo sa drvenom kontrukcijom i to je oblik ploče, te bih i ja svakako to radio, bila u pitanju katnica ili visoka prizemnica. Znam da sam zakomplicirao, ali u biti to je glavno pitanje, mogućnosti izvedba takve "trapezne" drvene montažne ploče + izolacija.

U slučaju visoke prizemnice, pretpostavljam da bih onda morao ići na višlje grede, između kojih bih u tom skošenom dijelu stavljao izolaciju, te onda na njih (i nosivi zid) ovjesio drvenu konstrukciju stropa. I to mi izgleda kao najizglednija solucija.

Imam tu već par tema otvoreno koje su povezane tematikom.
Prije svega važem da li ići na crijep, lim ili čak i ravni krov (u kojem slučaju je ovo pitanje suvišno).
Jasno da je drvena konstrukcija oblik ploče, ali tu drvenu konstrukciju moraš staviti i na visoku prizemnicu, ali i na punu katnicu, samo što punu katnicu moraš završiti AB pločom na koji nasloniš krovište?!
Dakle, odmah u startu za punu katnicu imaš AB ploču više.

Ako sam dobro shvatio, ti nebi završavao AB pločom nego bi položio grede i na njih još oslonio krovište??

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post

Pa zato i istražujem, estetski ne bih htio da je kuća previsoka, ali u biti me jedino zanima izvedba izolacije te gornje ploče u slučaju viske prizemnice.
Vuna među rogove, potrebne paropropusne folije, daska, crijep. S donje strane stavljaš rigips koji je ujedno i strop samih prostorija u potkrovlju.
Nemože jednostavnije.


BTW, prije bilo kakve odluke, prvo se raspitaj o uvijetima gradnje na području gdje gradiš? Konkretno, na dozvoljeni nagib krova, jer to te može omesti u realizciji zamišljenog.

Zadnje uređivanje bojanzd : 11.02.2017. at 18:33.
bojanzd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 18:42   #8
Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, ti nebi završavao AB pločom nego bi položio grede i na njih još oslonio krovište??

Da. Kao što je na primjer prikazano OVDJE ili OVDJE ili OVDJE

Ne želim da mi sobe završavaju sa 5 metara visokim stropom.

Evo napokon sam našao to što sam točno mislio, ovo OVDJE
Znači ovi primjeri ranije su svi sa ravnim storpom, ovdje je točno ono što mislim.



Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Vuna među rogove, potrebne paropropusne folije, daska, crijep. S donje strane stavljaš rigips koji je ujedno i strop samih prostorija u potkrovlju.
Nemože jednostavnije.
Ma je to jednostavno, ali ne želim takav strop visoki koji se uzdiže. Hoću ravan strop, eventualno kažem tu uz vanjeske zidove što je niži.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 19:00   #9
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Evo napokon sam našao to što sam točno mislio, ovo OVDJE
Znači ovi primjeri ranije su svi sa ravnim storpom, ovdje je točno ono što mislim.
Pa ovo ti nije nikakav problem, ista stvar je kod mene samo krovište ne leži na drvenim gredama nego se oslanja na noseće i pregradne zidove te AB nadvoje koje ti ipak mora netko projektirati, odnosno radit statiku objekta.
bojanzd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 19:04   #10
Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
Struka će u većini slučajeva reći da je kat bolji od potkrovlja, ali će prosječan Hrvat radiji graditi potkrovlje.
E, da.. Ali ja recimo ne znam što se podrazumjeva kao kat, što kao potkrovlje. AB ploča čini razliku?
Moja obiteljska kuća je oblikom ta visoka prizemnica, jer nije ravan strop cijelom površinom, ali je svejedno gore monta+beton. Da li je to katnica onda?
Tako bih i ja radio, samo ne bih gore beton ili nedajbože montu, već drvenu konstrukciju.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 19:13   #11
Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Pa ovo ti nije nikakav problem, ista stvar je kod mene samo krovište ne leži na drvenim gredama nego se oslanja na noseće i pregradne zidove te AB nadvoje koje ti ipak mora netko projektirati, odnosno radit statiku objekta.
E pa onda se ipak razumijemo

Stvar je samo u nazivima. Pošto na našem webu nema previše informacija, a njemački baš ne znam, većinom se informiram na američkim stranicama, a kod njih je klasifikacija i imena i sve drukčije. Pa se ne znam baš izraziti.

Da, ne bih ni ja drvene grede stavljao za oslonac, već pregradne zidove, naravno. A nadvoji svakako da bi bili predviđeni projektom. Mislim, danas ni ne smiješ i da hoćeš na svoji ruku, a i da mogu, opet bih platio.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 22:05   #12
da li je kat ili potkrovlje, mislim da kod nas, po našim propisima, ovisi o visni bočnih zidova, mislim da iznad 1,5m ulazi u kat, ispod u potkrovlje

imaj na umu ako ideš na potkrovlje, da moraš u potkrovlju osigurati svjetlo, a ako ne misliš izvlačiti one kučice (koje su meni osobno ružne), moraš ugraditi krovne prozore. A krovni prozori, koje god da uzmeš, živo su sr....pričam iz osobnog iskustva, imam ih ni manje ni više nego 4 komada
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 10:16   #13
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
da li je kat ili potkrovlje, mislim da kod nas, po našim propisima, ovisi o visni bočnih zidova, mislim da iznad 1,5m ulazi u kat, ispod u potkrovlje

imaj na umu ako ideš na potkrovlje, da moraš u potkrovlju osigurati svjetlo, a ako ne misliš izvlačiti one kučice (koje su meni osobno ružne), moraš ugraditi krovne prozore. A krovni prozori, koje god da uzmeš, živo su sr....pričam iz osobnog iskustva, imam ih ni manje ni više nego 4 komada
Mislim da ni mrtav ne bih stavljao te kućice
A krovne isto ne.
Pa imam dvije strane, juznu i sjevernu, za ubaciti prozore.
A recimo kupaona bi mozda morala sa krovnim.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 19:17   #14
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
da li je kat ili potkrovlje, mislim da kod nas, po našim propisima, ovisi o visni bočnih zidova, mislim da iznad 1,5m ulazi u kat, ispod u potkrovlje

imaj na umu ako ideš na potkrovlje, da moraš u potkrovlju osigurati svjetlo, a ako ne misliš izvlačiti one kučice (koje su meni osobno ružne), moraš ugraditi krovne prozore. A krovni prozori, koje god da uzmeš, živo su sr....pričam iz osobnog iskustva, imam ih ni manje ni više nego 4 komada
Moze malo pojasnjenje, zasto su krovni prozori loši?
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 19:57   #15
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
Moze malo pojasnjenje, zasto su krovni prozori loši?
Pa zato što su skupi, komplicirani za izvesti, i rasipaju toplinu iz kuće.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 09:32   #16
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
Moze malo pojasnjenje, zasto su krovni prozori loši?
- UVIJEK su zmazani
- uzas za odrzavati
- stalno se nesto kondenzira na njima
- ako nisu bolesno skupi onda su vulgaris pa nemaju nista opreme
- vani je snijeg i led nema svjetlosti, zatrpan je
- pada snijeg nema zraka, zatvoren je
- pada kisa, nema zraka zatvoren je
- lupa sunce, zagrijava prostor uzasno cak i sa sjenilima
- sranja iz zraka padaju izravno kroz prozor ako je otvoren
- kad tad propisa

Jel treba jos?
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 09:35   #17
Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
Struka će u većini slučajeva reći da je kat bolji od potkrovlja, ali će prosječan Hrvat radiji graditi potkrovlje.
Netocno, sva zapadnoeuropska struka ce savjetovati visoku prizemnicu kompaktnog oblika (bez razvedenosti) kao oblik koji gubi najmanje energije za trazenu kvadraturu.

A vidim da tu najbitniju stavku, energetsku ucinkovitost apsolutno nitko nije spomenuo. To samo pokazuje gdje smo mi kao drustvo u odnosu na razvijeni svijet.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 09:42   #18
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
da li je kat ili potkrovlje, mislim da kod nas, po našim propisima, ovisi o visni bočnih zidova, mislim da iznad 1,5m ulazi u kat, ispod u potkrovlje

imaj na umu ako ideš na potkrovlje, da moraš u potkrovlju osigurati svjetlo, a ako ne misliš izvlačiti one kučice (koje su meni osobno ružne), moraš ugraditi krovne prozore. A krovni prozori, koje god da uzmeš, živo su sr....pričam iz osobnog iskustva, imam ih ni manje ni više nego 4 komada
Minimum visine bocnih zidova je 1.2 m ispod toga se inace ne gradi (valjda samo neke fus varijante), a ovo sa 1.5m, da, to nije visoka prizemnica to se racuna sto se struke tice kao katnica.

Krovne kucice ne moras ugraditi, krovne prozore ne moras imati. Prirodno svjetlo mozes osigurati.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 10:13   #19
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Netocno, sva zapadnoeuropska struka ce savjetovati visoku prizemnicu kompaktnog oblika (bez razvedenosti) kao oblik koji gubi najmanje energije za trazenu kvadraturu.

A vidim da tu najbitniju stavku, energetsku ucinkovitost apsolutno nitko nije spomenuo. To samo pokazuje gdje smo mi kao drustvo u odnosu na razvijeni svijet.
Kolega na krivoj adresi ste što se tiče brige za energetsku učinkovitost.

No znate osim Gospodarenja energijom i očuvanja topline postoji još 6 temeljnih zahtjeva za građevine koji su podjednako bitni, ali nisu moderni kao ovaj.

A razlike u faktoru oblika građevine usporedivih gabarita (s potkrovljem ili s katom) je vrlo mali (negdje na treću decimalu) i nije presudan.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 10:42   #20
Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
Kolega na krivoj adresi ste što se tiče brige za energetsku učinkovitost.

No znate osim Gospodarenja energijom i očuvanja topline postoji još 6 temeljnih zahtjeva za građevine koji su podjednako bitni, ali nisu moderni kao ovaj.

A razlike u faktoru oblika građevine usporedivih gabarita (s potkrovljem ili s katom) je vrlo mali (negdje na treću decimalu) i nije presudan.
Postoji rijec optimum, definitivno visoka prizemnica.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.