Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2004., 14:47   #81
pada mi na pamet jos jedna situacija: u ratu 95. jedan broj neprijatelja je pucao po nama obucen u civil
nakon sto su neutralizirani , mi smo nastavili dalje , nismo imali ni snimatelja ni odvjetnika , ni istrazitelja sa sobom
danas , kad se iskopaju njihovi ostaci , mogu se vidjeti jedino lesevi i ostaci civilne odjece
znaci: vojska HV i casnici bivaju optuzeni za ratne zlocine protiv civilnog stanovnistva
nema nacina za dokazati da su ti ljudi , obuceni kao civili, pruzali oruzani otpor
znaci , HV je cinila zlocine i za to postoje dokazi !!
jednako tako ide i prica o nuznoj obrani
kad se dogada - nema nikoga , ali poslije netko uzima za pravo odredivati jesam li ju presao ili nisam i kakvi su bili uvjeti , a sve po pricama u kojima svaka strana vuce na svoje , ili jos gore- gdje jedna strana govori istinu , a druga prica naucenu pricu
kako god bilo , zakljucak je da su svi odgovorni (citaj: krivi), a istinu nikad nitko nece saznati
zato ameri imaju zakone o zastiti imovine , i tamo se zna , ako netko provali , taj je kriv
ako ti netko razbije auto , on je nasilnik i on je kriv
ako ti netko razbije nos , imas ga pravo upucati , jer se branis i jer ne zelis uz razbiejni nos imati i iscupane usi
naravno , problem svugdje u svijetu je dokazati svoju tvrdnju, zato postoje granice privatnog vlasnistva, pa tko voli ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 20:25   #82
Quote:
Vespazijan kaže:
Na tvoje drugo pitanje odgovor je da svaki gradjanin ima pravo zaustaviti osobu u bijegu za koju se osnovano sumnja da je pocinila kazneno djelo.
E, da, gdje se nalazi pravna osnova za tzv. "građansko hapšenje"?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 20:45   #83
Quote:
zg_sash kaže:

koliko je uopce pametno ici na posao , raditi i placati poreze ??
nedavno smo procitali da iako je predvidena kazna za pljacku banke 3-12 godina , da su pocinitelji dobili 2,7 i jos gledaju kako da se zale i jos ce najvjerojatnije izaci ionako ranije
Dosuđivanje kazni ispod minimalne za određeno kazneno djelo - a bez odgovarajućih razloga za isto - je i meni vrlo neobično.

No činjenica je da sudovi na to imaju i moraju imati pravo - ali da je problem primjena tog instituta, na što ne smiju utjecati ni Sabor ni Vlada - sudovi su nezavisni.

Kod nas postoje problemi u radu sudova i ponekad čudnim (da se ne izrazim drugačije) sucima i sudskim presudama. I to je jedna stvar koja će se jako teško riješiti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 22:36   #84
Quote:
Vojky kaže:
E, da, gdje se nalazi pravna osnova za tzv. "građansko hapšenje"?
U ZKP-u ne stoji "zaustaviti", već "spriječiti" bijeg.
Pod "sprječavanje bijega" bi išlo ograničavanje slobode kretanja sukladno sadržaju kako to predviđa čl. 22., 25. Ustava.

Građani imaju ovlast - spriječiti bijeg osobe zatečene u kaz. djelu, ali imaju još dvije dužnosti koje iz toga proizlaze:
- takvu osobu dovesti istražnom sucu ili policiji
- izvjestiti ova tijela ukoliko dovođenje nije moguće.
Na ovaj način građani imaju posebno pravo da vrše javne funkcije i mogu ograničiti slobodu kretanja takve osobe, imaju izvanrednu ovlast koja važi samo ako tijela državne vlasti ne mogu djelovati "na licu mjesta".

Ova ovlast sadržana je u čl. 94. i 97. st.2. ZKP-a.

Ovakve situacije mogu se podvesti pod postupanje u nužnoj obrani i krajnjoj nuždi ili primjeni sile ( sve razlozi isključenja protupravnosti).
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 18:11   #85
Ovdje vidim samo potencijalne situacije sukoba muškarac-muškarac!
A što kada se brani žena,koja je od napadača fizički slabija?
Dogodilo se mojoj prijateljici,žive vage 6okg,kojoj je auto stao na pustom dijelu ceste.Nije ni bila noć,tek sumrak.
Stajala je pred podignutom haubom s francuskim ključem u rukama jer je mislila da može sama nešto napraviti.
Istovremeno je bila u mob.vezi sa suprugom,koji joj je davao uputstva što da pogleda.Mobitel je bio odložen na samom motoru.
Iznenada pored nje se zaustavio drugi auto,te izašao tip masivan, četrdesetih,bez ijedne riječi pošao prema njoj i uhvatio je za dojku.
Opalila ga je francuskim ključem po ruci,našto je on pobjesnio,počeo psovati i prijetiti,kao vidjeti će ona kurva svog boga,ali kako je i dalje zamahivala francuskim ključem,nije je uspio dohvatiti,a uto je naišlo treće vozilo s bračnim parom,pa kad su ljudi stali,odjurio je u auto i odprašio.Nije mu stigla ni zapamtiti reg.
Srećom,da je zapamtila reg . tih ljudi,jer par dana kasnije stigla je policija,na prijavu tog tipa,kojemu su bila slomljena dva prsta.

Sve je to dobilo mučan sudski tok, u kojem joj je za dlaku priznata samoobrana.Jer ona je njemu nanjela tešku tjelesnu povredu,po nalazu kirurga.
I to zahvaljujući samo svjedočenju tog bračnog para,a suprugu koji sve čuo preko otvorene veze nije uvažena izjava.

A što bi bilo da nije bilo francuskog ključa,koju je to ona silu smjela primijeniti?Uloviti ga za jaja?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 21:36   #86
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ovdje vidim samo potencijalne situacije sukoba muškarac-muškarac!
A što kada se brani žena,koja je od napadača fizički slabija?
Dogodilo se mojoj prijateljici,žive vage 6okg,kojoj je auto stao na pustom dijelu ceste.Nije ni bila noć,tek sumrak.
Stajala je pred podignutom haubom s francuskim ključem u rukama jer je mislila da može sama nešto napraviti.
Istovremeno je bila u mob.vezi sa suprugom,koji joj je davao uputstva što da pogleda.Mobitel je bio odložen na samom motoru.
Iznenada pored nje se zaustavio drugi auto,te izašao tip masivan, četrdesetih,bez ijedne riječi pošao prema njoj i uhvatio je za dojku.
Opalila ga je francuskim ključem po ruci,našto je on pobjesnio,počeo psovati i prijetiti,kao vidjeti će ona kurva svog boga,ali kako je i dalje zamahivala francuskim ključem,nije je uspio dohvatiti,a uto je naišlo treće vozilo s bračnim parom,pa kad su ljudi stali,odjurio je u auto i odprašio.Nije mu stigla ni zapamtiti reg.
Srećom,da je zapamtila reg . tih ljudi,jer par dana kasnije stigla je policija,na prijavu tog tipa,kojemu su bila slomljena dva prsta.

Sve je to dobilo mučan sudski tok, u kojem joj je za dlaku priznata samoobrana.Jer ona je njemu nanjela tešku tjelesnu povredu,po nalazu kirurga.
I to zahvaljujući samo svjedočenju tog bračnog para,a suprugu koji sve čuo preko otvorene veze nije uvažena izjava.

A što bi bilo da nije bilo francuskog ključa,koju je to ona silu smjela primijeniti?Uloviti ga za jaja?
Da, ali nježno tako da nema nikakvih posljedica jer bi je masnica na skrotumu napadača mogla dovesti u situaciju da se bori protiv tužbe za napad na čovjeka koji joj je samo htio pomoći

Pitanje za pravnike. Kako spriječiti "bijeg" osobi koja je fizički jača od vas, pa je jedini način za to da ga nokautirate ili mu nešto slomite; a to odmah znači i tužbu za prekoračenje nužne obrane

Hm, pravnici, jeste li svjesni da SVI majstori BV, i instruktori različitih sustava samoobrane smatraju da žrtva u većini slučajeva ima šanse samo ako i sama postane "napadač". Znači, ne čeka se da pokupite udarac, hvat, nešto nego se na prijetnju reagira prvi i to vrlo agresivno i tako dugo dok napadač ne bude potpuno onemogućen u mogućim napadima. A to znači ozljedu, koja opet za sobom povlači tužbu, jer se žrtva možda izvukla bez isto takvih ozljeda...
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 21:53   #87
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Pitanje za pravnike. Kako spriječiti "bijeg" osobi koja je fizički jača od vas, pa je jedini način za to da ga nokautirate ili mu nešto slomite; a to odmah znači i tužbu za prekoračenje nužne obrane
nista nije 'odmah' i automatski. ovako napisano moze ispasti svasta na kraju.

bas mi i nije najjasnije kako se ti to branis sprecavanjem bijega tvog napadaca koji je jaci od tebe malo brkas neke stvari.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 22:10   #88
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
nista nije 'odmah' i automatski. ovako napisano moze ispasti svasta na kraju.

bas mi i nije najjasnije kako se ti to branis sprecavanjem bijega tvog napadaca koji je jaci od tebe malo brkas neke stvari.
Pa u toj konkretnoj situaciji se ne branim direktno, no možda želim natrag svoj novčanik ili mobitel s kojim napadač pokušava pobjeći. Držati ga ne mogu, a neće stati i čekati policiju ako viknem da stane Mogu ga bubnuti u predio bubrega, podmetnuti nogu i kleknuti mu na vrat, možda imobilizirati ruku u neku polugu i čekati policiju. On će se možda ritati, cviliti i moliti da ga pustim, ali to nije opcija. I na kraju će postojati fizički tragovi mojeg "napada".
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 22:16   #89
mislim da bi prvo trebao procitati sve sto je o nuznoj opbrani napisano na ovoj temi, pa ce ti biti jasnije. pogotvo to kakav napad i obrana trebaju biti, odnosno napad aktualan a obrana istodobna.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 02:10   #90
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
mislim da bi prvo trebao procitati sve sto je o nuznoj opbrani napisano na ovoj temi, pa ce ti biti jasnije. pogotvo to kakav napad i obrana trebaju biti, odnosno napad aktualan a obrana istodobna.
A ja ti govorim da je to sve veliko sranje. Kad se ti kao žrtva dovedeš u situaciju da se samo "braniš" moraš biti vrlo vrlo izvježbana da bi situaciju mogla izvući u svoju korist. Ili imati puno sreće. A velika većina ljudi nije vrlo vrlo izvježbana niti ima sreće i izvući će deblji kraj. Ja ne želim nikakve ozljede i jedini način da to spriječim je da na prvu jasnu provokaciju koja prethodi napadu preduhitrim taj napad "napadom" a to me, koliko sam shvatio, pred zakonom karakterizira kao napadača a ne kao žrtvu koja se brani. I to nije u redu.

U vezi zadržavanja napadača/kradljivca, mislim da te ne shvaćam
Pokušat ću maksimalno pojednostaviti i molio bih jasan odgovor.
Vraćaš se kući, nosiš torbicu i komplet od 6 kristalnih čaša. Provalnik ti istrgne torbicu i počne trčati. Jel ga ti smiješ zaustaviti tako da mu razbiješ glavu paketom čaša koje nosiš i hoćeš li zbog toga snositi posljedice na sudu? Ili se samo dereš i pokušavaš ga pratiti jer znaš da ga fizički ne smiješ zaustaviti. A kao vitka 170/55 žena ga možeš zaustaviti samo tako da ga ozlijediš onime što ti je pri ruci, a sada su to samo skupe čaše.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 17:22   #91
I samo bih dodao ovo: izgleda da je onaj tko je sastavljao taj zakon gledao malo previše Bruce Lee-a.
To što netko trenira borilačke vještine nema nužno nikakve veze sa time kako će se netko tući. Makar bio crni pojas i trenirao 10 godina...


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
prijedlog: pokusajte osamariti policajca u americi ili u njemackoj
pokusajte ne poslusati zapovijed policajca bilo gdje u svijetu

Ali se isto tako neće dogoditi da jedan od grupe specijalaca tresne klinca u glavu laktom i ubije ga... Vani bi ga valjda mogli savladati bez udaraca... Ne možemo uspoređivati hrvatsku policiju sa stranom tako niti njihove postupke sa tuđima.
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 19:03   #92
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Pitanje za pravnike. Kako spriječiti "bijeg" osobi koja je fizički jača od vas, pa je jedini način za to da ga nokautirate ili mu nešto slomite; a to odmah znači i tužbu za prekoračenje nužne obrane
Jednostavno, dobro zapamtiš kako izgleda, da možeš opisati policiji čiji je posao naći ga. Imovina nije dovoljno "jak" razlog da bi se nekog namjerno ozlijedilo. To je dozvoljeno jedino ako drugačije ne možeš spriječiti napad na tjelesni integritet.

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Hm, pravnici, jeste li svjesni da SVI majstori BV, i instruktori različitih sustava samoobrane smatraju da žrtva u većini slučajeva ima šanse samo ako i sama postane "napadač". Znači, ne čeka se da pokupite udarac, hvat, nešto nego se na prijetnju reagira prvi i to vrlo agresivno i tako dugo dok napadač ne bude potpuno onemogućen u mogućim napadima. A to znači ozljedu, koja opet za sobom povlači tužbu, jer se žrtva možda izvukla bez isto takvih ozljeda...
A kako napadani mogao procijeniti da slijedi napad, ako taj nije počeo? Napad već mora postojati da bi se ispunili uvjeti za samoobranu.

Inače, iz opasne situacije je najbolje - pobjeći. U takvoj situaciji, pod stresom, ljudi često ne reagiraju dovoljno racionalno, kako će sve to kasnije racionalno procijeniti vještaci i suci koji će imati par mjeseci za razmišljanje o slučaju. Samoobrana je institut koji se koristi vrlo ograničeno, kada je nekome ugroženo zdravlje i život, onda napadani ima pravo uzvratiti na napad svim sredstvima, kako je već opisano u topicu. Glede materijalnih dobara, napadani ima pravo uzeti ih natrag, ima pravo zaustaviti napadača do dolaska policije, ali ne smije korisititi neprimjerenu silu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 19:05   #93
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Vraćaš se kući, nosiš torbicu i komplet od 6 kristalnih čaša. Provalnik ti istrgne torbicu i počne trčati. Jel ga ti smiješ zaustaviti tako da mu razbiješ glavu paketom čaša koje nosiš i hoćeš li zbog toga snositi posljedice na sudu?
Naravno da ćeš snositi posljedice. Samopomoć vezana za posjed ti ne dozvoljava da nekog ozlijediš. Jedino ako je osoba fizički ugrožena, onda smije napadača gađati čašama, bocama, buzdovanom ili što već ima pri ruci. Ali ako taj bježi s torbicom, onda ga se ne smije udariti palicom u glavu ili nešto slično. Mora postojati razmjer.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 23:08   #94
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
nazalost , znam kako je u zakonu i smatram to debilnim u najmanju ruku , a blizi sam razmisljanju po kojem takav zakon stiti kriminalce od postenih ljudi

mogao si tako prije nekoliko mjeseci procitati u novinama kako je tip uboden nozem u trbuh na svojoj zemlji, uzvratio udarcem vinjakom i bio na sudu proglasen krivim zbog prekoracenja nuzne obrane

pa je li covjek trebao biti prvo mrtav da se ima pravo braniti ??
ili , ako te netko napadne na cesti , kako ti mozes znati koliko je njemu dovoljno i misli li te ubiti ili "samo" razbiti
mozes li riskirati da pogines ili ostanes invalid i ne poduzeti sve u tvojoj moci da odvratis napad i sigurno nastavis svoj put ??
a najlakse je o necemeu suditi i presudivati - teoretski
Zakon se primjenjuje na ono za što si optužen.E sad ako si policajcu koji radi na tom slučaju simpatičan ili antipatičan možeš biti optužen za remećenje javnog reda i mira ili za pokušaj ubojstva.Sve ovisi na koju nogu se dežurni policajac digao.
Orion99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 00:54   #95
sramotno...

nek mi netko da odgovor na ovo.
napadač je fizički jak i recimo zna borilačke vještine te me napadne šakama i nogama a ja sam, ajmo zamislit , slabić koji se ne zna tuć. Al u džepu imam nož. I što da napravim? Da se branim šakama i molim boga da samo završim u komi, ili da vadim nož i rasparam mu crijeva?

Drugo što mi je mnogo važnije. Recimo imam veliku kuću i ogradjeno dvorište, u njemu rotvajler od 70 kg. I primjer probudim se i čujem da je neto provalio a psa se ne čuje. A pri ruci mi pištolj. Što da radim?
Da bi napadač došao do mene morao bi onesposobiti opasnog psa te provaliti u kuću. Po meni je to upotrebljavanje životno prijeteće sile te bi ga trebao moć shot at sight.

Ameriko, ameriko kad ćeš doć ovamo.
Netko je spomenuo, da je u SAD-u preporučeno kad ti netko provali da ga probaš samo ranit, ja sam nešto čuo da je preporučeno pucaj da ubiješ da ne bi bilo problema.
Takodjer sam čuo da kad čovjek sa nožem kreće (recimo polagano) prema policajcu da ga ovaj ima dužnost upucati ako dodje bliže od 7-8 metara.

Nemojte mi samo spominjati kako u americi ima više razbojstava i sl. zbog oružja, kad se zna da se zločini rade skoro uvjek sa nelegalnim oružjem.
I da kao što je prije spomenuto, ukoliko nas država ne može zaštiti, a ne dopušta da se sami štitimo trebali bi dobiti odštetu, iako bi mi to malo značilo.

Zaključak je, drži opasnog psa u dvorištu i daj ga istrenirat za obranu. Kad ti netko provali pas će ga rješit, a ti vjerojatno nećeš moć kupit novog zbog toga. Iskorištena jedna mogućnost

Kupi pištolj, i ako te netko napadne upucaj ga, nažalost više pištolja nećeš vidjet, jedino zatvora. druga mogućnost iskorištena.
Ali to su već dva jednokratna rješenja, rijetko da će netko za života imati više takvih situacija.

Da se mene pita, radije bi da je društvo dvaput opasnije, a da imam normalnu mogućnost obrane kao u SAD-u.
Kad te netko napradne po noći ili ti provali u kuću, zašto bi ja morao razmišljati zašto je on to napravavio, želi li me onesposobit ili ubit ili samo opljačkat, je li naoružan. Ja nemogu i neću riskirat sa svojim životom i životom svojih bližnjih već bi ga ukoliko sam u mogućnosti pokušao rješiti najvećom mogućom silom koja mi je dostupna.

EDIT: ispričavam se što sam djelom skrenuo sa teme (samo ulica), zanio sam se , ali je isto povezano.
__________________
Ti vilo Velebita, Ti našeg roda diko! Živila, premila,
Živila, premila, Živila, oj premila, Ti vilo svih Hrvata!
slovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 01:16   #96
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Jednostavno, dobro zapamtiš kako izgleda, da možeš opisati policiji čiji je posao naći ga. Imovina nije dovoljno "jak" razlog da bi se nekog namjerno ozlijedilo. To je dozvoljeno jedino ako drugačije ne možeš spriječiti napad na tjelesni integritet.
A zar nisi, ako se dobro sjećam, na temi o oduzimanju mobitela u školama napisao da učenik po zakonu ima pravo na samopomoć i može silom vratiti svoj mobitel kojeg mu je nastavnik oduzeo.
Osim toga, nisam "namjerno" ozljedio kriminalca samo sam htio vratiti svoje vlasništvo natrag. Tko mu je kriv što ga je držao ili me pokušao i udariti pri natezanju

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A kako napadani mogao procijeniti da slijedi napad, ako taj nije počeo? Napad već mora postojati da bi se ispunili uvjeti za samoobranu.
Daj, molim te, pa ne živiš u nekom katoličkom internatu. Zar te netko mora opaliti po njušci da bi bio "napadnut"?
Napad je, prema svim normalnim mjerilima, ulaz neke osobe koja ti želi nauditi u tvoj osobni prostor (prostor u dužini čovjekovih ruku oko njega), a ponekad čak ni ne mora ući u njega. Ovisno o okolnostima.
Ono što pokušavam reći je da je zakonska regulativa vrlo nespretno i vrlo loše napisana i zato agresora stavlja u prednost.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Inače, iz opasne situacije je najbolje - pobjeći. U takvoj situaciji, pod stresom, ljudi često ne reagiraju dovoljno racionalno, kako će sve to kasnije racionalno procijeniti vještaci i suci koji će imati par mjeseci za razmišljanje o slučaju. Samoobrana je institut koji se koristi vrlo ograničeno, kada je nekome ugroženo zdravlje i život, onda napadani ima pravo uzvratiti na napad svim sredstvima, kako je već opisano u topicu. Glede materijalnih dobara, napadani ima pravo uzeti ih natrag, ima pravo zaustaviti napadača do dolaska policije, ali ne smije korisititi neprimjerenu silu.
Ponekad bježanje ne dolazi u obzir.
Zar ne vidiš kontradiktornost? Imaš pravo svoje uzeti stvari natrag, ali ne smiješ koristiti (neprimjerenu) silu!?
I na koji bi način naša Katrin iz mojeg posta iznad uzela svoje stvari natrag ako napadača ne smije zveknuti paketom? Kako to zamišljaš? Da ga lijepo zamoli? Primi za ruku i drži? Jel bi ga barem mogla pogoditi taserom?
Što bi ti u istoj situaciji? Nosiš vrećicu sa dijamantnim naušnicama koje si kupio ženi za godišnjicu i netko ti je iščupa. Stajao kao drvo i pozvao policiju i čekao tjednima dok te ne bi nazvali i rekli da su kradljivca pronašli ali su dijamanti odavno nestali...
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 01:21   #97
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Naravno da ćeš snositi posljedice. Samopomoć vezana za posjed ti ne dozvoljava da nekog ozlijediš. Jedino ako je osoba fizički ugrožena, onda smije napadača gađati čašama, bocama, buzdovanom ili što već ima pri ruci. Ali ako taj bježi s torbicom, onda ga se ne smije udariti palicom u glavu ili nešto slično. Mora postojati razmjer.
nista protiv tebe ali da je u toj torbici novcaniku moja mjesecna placa a po mojoj procjeni je to razmjerno njegovom mjesecnom boravku u traumi
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 01:38   #98
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
A zar nisi, ako se dobro sjećam, na temi o oduzimanju mobitela u školama napisao da učenik po zakonu ima pravo na samopomoć i može silom vratiti svoj mobitel kojeg mu je nastavnik oduzeo.
Jedno je uzeti silom, a drugo je ozlijediti. Uzimanje silom stvari ne uključuje korištenje različitih alatki, jer to stvara sasvim drugu situaciju.

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Osim toga, nisam "namjerno" ozljedio kriminalca samo sam htio vratiti svoje vlasništvo natrag. Tko mu je kriv što ga je držao ili me pokušao i udariti pri natezanju
Na sudu ti je slobodno pokušati dokazati da te išao udariti...

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Daj, molim te, pa ne živiš u nekom katoličkom internatu. Zar te netko mora opaliti po njušci da bi bio "napadnut"?
Napad je, prema svim normalnim mjerilima, ulaz neke osobe koja ti želi nauditi u tvoj osobni prostor (prostor u dužini čovjekovih ruku oko njega), a ponekad čak ni ne mora ući u njega. Ovisno o okolnostima.
Ja živim u Repubici Hrvatskoj, demokratskoj državi na jugoistoku Europe. Koja je definicije i praksu samoobrane preuzela od europskih država, pravila su svugdje manje-više ista (govorim za Europu).

Ulaz neke osobe u tvoj intimni prostor nikako ne može biti "normalno mjerilo", jer bi inače mogla napadati ljude u tramvaju. Stvar će se gledati prema konkretnim okolnostima. Npr. ukoliko netko nakon što te izvrijeđao u nekoj mračnoj ulici krene prema tebi s nožem - to će se drugačije tretirati nego da ti netko nenaoružan pripriječi put u sred dana ispred policijske postaje. Onaj koji je naoružan je opasan i na par desetaka metara. S puškom i na 300. Zakon ni ne traži (vidi dolje) da je napad zaista započeo (u tom dijelu ispravljam svoj prethodni post, neprecizan je), ali fraza "izravno predstojeći" je samo mali korak prije toga. To znači da je netko doslovno na korak prije stvarnog napada. Tek onda smiješ reagirati, jer stvari prije toga ulaze u kategoriju prijetnje. A tu nemaš pravo reagirati. Dakle, u nekoj hipotetskoj situaciji, ako ti netko prijeti da će te ubiti - tu nemaš pravo reagirati. No, ukoliko uz te riječi repetira pištolj, imaš, jer napad očigledno predstoji, ne moraš čekati da počne pucati.

Ali da ideš fizički blokirati drugu osobu samo jer ti se približila ili nešto slično - to u normalnim okolnostima nemaš pravo.

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
:
Ono što pokušavam reći je da je zakonska regulativa vrlo nespretno i vrlo loše napisana i zato agresora stavlja u prednost.
Slobodno ti je predložiti bolju... Zakonska regulativa je općenita, jer ne može obuhvatiti sve okolnosti koje se u životu mogu dogoditi. Svaki konkretan slučaj će se posebno gledati.

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
:
Ponekad bježanje ne dolazi u obzir.
Zar ne vidiš kontradiktornost? Imaš pravo svoje uzeti stvari natrag, ali ne smiješ koristiti (neprimjerenu) silu!?
Tu nema nikave kontradiktornosti. Nemaš pravo nekog ozbiljno ozlijediti radi stvari, jer stvari jednostavno nisu tako visoka vrijednost. Onda prepusti posao policiji.

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
I na koji bi način naša Katrin iz mojeg posta iznad uzela svoje stvari natrag ako napadača ne smije zveknuti paketom? Kako to zamišljaš? Da ga lijepo zamoli? Primi za ruku i drži? Jel bi ga barem mogla pogoditi taserom?
Naravno da ga ne smije zveknuti nečim što će ga ozbiljno ozlijediti. Smije ga zadržati, ali bez namjernog ozlijeđivanja. Postoje posebni zahvati za to, koje znaju ljudi školovani za takve stvari i zato se bolje ne petljati ukoliko se takve zahvate ne zna ili ukoliko napadač očigledno nije slabiji i nije naoružan i sl.

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Što bi ti u istoj situaciji? Nosiš vrećicu sa dijamantnim naušnicama koje si kupio ženi za godišnjicu i netko ti je iščupa. Stajao kao drvo i pozvao policiju i čekao tjednima dok te ne bi nazvali i rekli da su kradljivca pronašli ali su dijamanti odavno nestali...
Pa sigurno ne bih trčao za njim ukoliko nisam siguran da nije naoružan ili opasan i da ga bez nekih većih problema mogu zaustaviti i zadržati. Napadač je često pod adrenalinom, može biti i nekoliko puta snažniji nego što izgleda, može imati različito oružje ili oruđe kod sebe. Za takve i policija pazi na koji način će ih najbezbolnije zaustaviti jer mogu biti opasni. Besmisleno je stradati radi materijalne stvari. Pametno je zapamtiti što više pojedinosti, kako bi se policiji olakšalo djelovanje.

Kada bi pronašli i osudili kradljivca, onda bih ga tužio za naknadu štete i kupio nove naušnice, jednostavno. Rjetko tko je baš cijeli život bez imovine, čak i otpadnici društva.

Jednostavno, građanin nije tu da glumi posao policije. Građanin ima vrlo strogo definirana prava u toj situaciji.

Ne znam zašto se čudiš nečemu što uopće nije hrvatski izum i što se u biti nije mijenjalo jako dugo godina - zato jer dobro funkcionira. Ukoliko su ti ugroženi život i zdravlje - imaš pravo reagirati svime. Ukoliko je u pitanju samo materijalna imovina, ne smiješ primijeniti silu koja će biti pretjerana. Nazovi policiju i sačekaj da oni obave posao - jer briga za materijalne stvari jednostavno nije tolikog prioriteta.

Ova tema je jako stara, no propisi se nisu promijenili, kazneno pravo:

Nužna obrana

Članak 29.

(1) Nema kaznenog djela kad je počinitelj postupao u nužnoj obrani.

(2) Nužna obrana je ona obrana koja je prijeko potrebna da počinitelj od sebe ili drugoga odbije istodobni ili izravno predstojeći protupravni napad.

(3) Počinitelj koji je prekoračio granice nužne obrane može se blaže kazniti, a ako je do prekoračenja došlo zbog jake razdraženosti ili prepasti prouzročene napadom,

može se osloboditi kazne.


Samopomoć u građanskom pravu:

Dopuštena samopomoć

Članak 27.

(1) Tko ima pravo na zaštitu posjeda, smije svoj posjed zaštititi za vrijeme trajanja rokova iz članka 21. stavak 3. ovoga Zakona i silom od onoga tko mu posjed samovlasno oduzme ili ga u posjedovanju uznemirava, ako je to nužno jer bi sudska pomoć stigla prekasno, a opasnost je neposredna, ali samo ako za zaštitu svoga posjeda ne primjeni silu veće jakosti nego li je primjerena okolnostima (dopuštena samopomoć).

(2) Dopuštenom samopomoći smije se umjesto posjednika poslužiti posjednikov pomoćnik u posjedovanju.

(3) Ostvari li posjednik svoje pravo na zaštitu posjeda putem samopomoći kad nisu ispunjene pretpostavke iz stavka 1. ovoga članka, zaštitio je svoj posjed, ali odgovara za štetu koju je pritom nanio.

Zadnje uređivanje Vojky : 13.09.2008. at 02:21.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 01:39   #99
Quote:
puger kaže: Pogledaj post
nista protiv tebe ali da je u toj torbici novcaniku moja mjesecna placa a po mojoj procjeni je to razmjerno njegovom mjesecnom boravku u traumi
Njegov mjesec u traumi je ekvivalent tvojih nekoliko mjeseci u zatvoru. Pa računaj. Nije tvoje da radiš posao policije i suda.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 02:15   #100
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
...

Nužna obrana je ona obrana koja je prijeko potrebna da počinitelj od sebe ili drugoga odbije istodobni ili izravno predstojeći protupravni napad.


Ovo je ono što sam tražio. Znači ipak te ne mora udariti prije nego što reagiraš.

A ako sa sobom vodiš psa, napadač te napadne, a pas u zaštitu gospodara napadne njega i izgrize ga? Onda pretpostavljam sud i tužba?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Jedno je uzeti silom, a drugo je ozlijediti....
Kako silom oduzeti svoju imovinu od fizički jače osobe ako ga ne napadneš i na bilo koji način dovedeš u podređen položaj, bilo udarcima, polugama, elektrošokerom ili papar sprejem?
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.