Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2010., 17:20   #1
Urodinamska obrada

Molim forumaše koji su obavili urološku pretragu "URODINAMSKA OBRADA ili ISPITIVANJE" da podjele svoja iskustva i opišu o čemu se radi i kako ide tijek pretrage, da li je bolno ili neugodno?
talija2511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 21:11   #2
Nemam iskustva u svojstvu pacijenta, pa ne mogu reći kakav je osjećaj, ali znam o kakvom je pregledu riječ. Kod ove dijagnostike se koristi urinarni kateter, pa pretraga može biti ne toliko bolna, koliko neugodna, za neke pacijente. To ovisi od osobe do osobe i spretnosti liječnika. Također, nekoliko dana nakon pretrage pacijenti mogu osjećati peckanje prilikom mokrenja.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 22:19   #3
moram ici na urodinamsko testiranje pa molim preporuku za dobrog urologa, odnosno kliniku. kamo uopce ici? zanimaju me i bolnice i privatnici. i koliko to uopce kosta ako se radi privatno?

problem je sto sam anksiozna i tesko da ce to kod mene proci bez velike traume. znam da to moram obaviti, ali vjerojatnost da pobjegnem s testiranja ili da se jako rasplacem nije zanemariva.

bila sam na obicnom pregledu na rebru i smucilo mi se kakva je uzasna guzva tamo na salteru. ne znam kako je u drugim bolnicama? ne mogu zamisliti da se tamo vratim punog mjehura. s tim da mi je doktorica, kad sam pitala hocu li morati i na pregled sondom, misleci na cistoskopiju, rekla ma neeeee, nije to kod vas potrebno. i tako ja s olaksanjem pomislila da idem samo na uroflow, a ona napisala urodinamsko testiranje. premrla sam kad su mi na salteru rekli da je to invazivna pretraga.

s tim da imam dojam da na rebru tete na salteru i doktori bas i nemaju najkvalitetniju komunikaciju.

hvala.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 22:55   #4
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
moram ici na urodinamsko testiranje pa molim preporuku za dobrog urologa, odnosno kliniku. kamo uopce ici? zanimaju me i bolnice i privatnici. i koliko to uopce kosta ako se radi privatno?

problem je sto sam anksiozna i tesko da ce to kod mene proci bez velike traume. znam da to moram obaviti, ali vjerojatnost da pobjegnem s testiranja ili da se jako rasplacem nije zanemariva.

bila sam na obicnom pregledu na rebru i smucilo mi se kakva je uzasna guzva tamo na salteru. ne znam kako je u drugim bolnicama? ne mogu zamisliti da se tamo vratim punog mjehura. s tim da mi je doktorica, kad sam pitala hocu li morati i na pregled sondom, misleci na cistoskopiju, rekla ma neeeee, nije to kod vas potrebno. i tako ja s olaksanjem pomislila da idem samo na uroflow, a ona napisala urodinamsko testiranje. premrla sam kad su mi na salteru rekli da je to invazivna pretraga.

s tim da imam dojam da na rebru tete na salteru i doktori bas i nemaju najkvalitetniju komunikaciju.

hvala.

Vinogradska je OK.
Rebro nije loše, no, tvoj subjektivni dojam svakako treba respektirati.

Za kratkoročnu anksioznost, sasvim je dobar oksazepam (Praxiten, Oksazepam) 10-15mg cca 1h prije pretrage, no, s obzirom na navedenu pretragu možda bi i diazepam (Normabel,Apaurin,Diazepam) 5-10mg cca 2h prije pretrage bio puno bolji, jer će te opustiti i "u glavi" i "na periferiji" pa ćeš vrlo vjerojatno sve puno bolje podnijeti

Inače, kad pacijenti dolaze na tu pretragu, zgodno je doći sa postavljenom pelenom za jednokratnu uporabu za odraslu osobu (poneseš 1 pričuvnu), jer ti to daje osjećaj sigurnosti "u glavi" pa je i subjektivan osjećaj hodanja sa punim mjehurom puno manje neugodan

Povedi neku sebi dragu osobu, koja je dovoljno odlučna, da te spriječi od bježanije

Btw, na šalterima su svi preopterećeni (ne opravdavam bezobrazluk).
Većine je liječnika preopterećena i (pre)iscrpljena (a i sezona je godišnjih, pa je i tu veliki deficit)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 00:56   #5
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Vinogradska je OK.
Rebro nije loše, no, tvoj subjektivni dojam svakako treba respektirati.

Za kratkoročnu anksioznost, sasvim je dobar oksazepam (Praxiten, Oksazepam) 10-15mg cca 1h prije pretrage, no, s obzirom na navedenu pretragu možda bi i diazepam (Normabel,Apaurin,Diazepam) 5-10mg cca 2h prije pretrage bio puno bolji, jer će te opustiti i "u glavi" i "na periferiji" pa ćeš vrlo vjerojatno sve puno bolje podnijeti

Inače, kad pacijenti dolaze na tu pretragu, zgodno je doći sa postavljenom pelenom za jednokratnu uporabu za odraslu osobu (poneseš 1 pričuvnu), jer ti to daje osjećaj sigurnosti "u glavi" pa je i subjektivan osjećaj hodanja sa punim mjehurom puno manje neugodan

Povedi neku sebi dragu osobu, koja je dovoljno odlučna, da te spriječi od bježanije

Btw, na šalterima su svi preopterećeni (ne opravdavam bezobrazluk).
Većine je liječnika preopterećena i (pre)iscrpljena (a i sezona je godišnjih, pa je i tu veliki deficit)
hvala ti! ma imam dojam da sam dulje cekala na salteru nego na sam pregled. ali da, vidim da su svi ludi od tih godisnjih, i zaposlenici i pacijenti.

mene lagano muci retencija, ne znam hoce li anksiolitik u nekoj srednjoj dozi utjecati na rezultate pretrage. imam dojam da mi je mjehur mlohav, a sfinkter prezategnut. zadnjih nekoliko tjedana prije spavanja zbog neceg drugog uzimam onaj najmanji normabel od 2 mg. probala sam ga jednom ujutro i ucinio me toliko malaksalom da sam morala leci. jos cu mu dati sansu (imam dojam da mu djelovanje s vremenom slabi), ali ne znam moze li to testiranje uciniti besmislenim.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil

Zadnje uređivanje *jezebel* : 01.08.2014. at 01:02.
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 01:25   #6
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
hvala ti! ma imam dojam da sam dulje cekala na salteru nego na sam pregled. ali da, vidim da su svi ludi od tih godisnjih, i zaposlenici i pacijenti.

mene lagano muci retencija, ne znam hoce li anksiolitik u nekoj srednjoj dozi utjecati na rezultate pretrage. imam dojam da mi je mjehur mlohav, a sfinkter prezategnut. zadnjih nekoliko tjedana prije spavanja zbog neceg drugog uzimam onaj najmanji normabel od 2 mg. probala sam ga jednom ujutro i ucinio me toliko malaksalom da sam morala leci. jos cu mu dati sansu (imam dojam da mu djelovanje s vremenom slabi), ali ne znam moze li to testiranje uciniti besmislenim.
Eh, ako imaš retenciju, onda je možda bolje ipak Praxiten (oksazepam), ili alprazolam (Misar,Helex,Xanax)- oni imaju manji utjecaj na opisano od diazepama (premda je to vrlo individualno).

Uglavnom, pelena ti je zakon
Mir Božji
Ako pobjegne- nikom ništa
Kao sigurnosni pojas,ABS,ESP u autu

A, kako ti je lakše po pitanju tegoba od strane urotrakta, uz Normabel, ili bez njega?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 01:49   #7
nemam dojam da mi je diazepam utjecao na mjehur. bilo je neko jedva primjetno zatisje (to ne znam procijenit' je li od tableta ili samo od sebe), a sad je opet malo izrazenije. pretpostavljam da je do ovog drugog sad doslo jer sam malo preforsirala kraljeznicu (inace me muci lumbosakralna). inace taj diazepam uzimam bas zbog miorelaksacije (bruksizam u snu), ali nisam nikad krknula neku pristojnu dozu. jos cu se raspitati kod doktora za alternativu pred pregled.

hvala jos jednom!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 17:20   #8
Jezebel, kako je prošlo? Da li je bilo bolno..?
Sutra i ja moram ići na taj pregled i osjećam se isto kao i ti.Mogla bih pobjeći...
Čini mi se da će mi danas doći menstruacija, da li to predstavlja problem za taj pregled? Da li će biti dovoljno da se prije pregleda operem i stavim svježi tampon? Da se razumijemo, oprala bih se i ovako i onako, samo me sada brine, što ako me ne budu htjeli pregledati zbog menge, koja još nije došla, ali osjećam da je blizu, a na pregled sam čekala 3. mjeseca.
goth_madonna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 17:27   #9
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
problem je sto sam anksiozna i tesko da ce to kod mene proci bez velike traume. znam da to moram obaviti, ali vjerojatnost da pobjegnem s testiranja ili da se jako rasplacem nije zanemariva.
Jezebel, kako je prošlo? Da li je bilo bolno..?
Sutra i ja moram ići na taj pregled i osjećam se isto kao i ti.Mogla bih pobjeći...
Čini mi se da će mi danas doći menstruacija, da li to predstavlja problem za taj pregled? Da li će biti dovoljno da se prije pregleda operem i stavim svježi tampon? Da se razumijemo, oprala bih se i ovako i onako, samo me sada brine, što ako me ne budu htjeli pregledati zbog menge, koja još nije došla, ali osjećam da je blizu, a na pregled sam čekala 3. mjeseca.
goth_madonna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 14:55   #10
Pošto ja nisam dobila odgovor, evo mog iskustva, možda pomogne budućim urodinamičarima.

Došla sam tamo, pomokrila se, i legla na stol. Zamolila sam doktora da mi opisuje što radi. Pregled uopće nije strašan. Zaboli malo kad uvodi kateter, ali ništa jako i traje doslovno tri sekunde. Punio mi je mjehur, to se ne osjeti do trenutka kada potjera piškiti, ali to je normalan osjećaj, svi ga znamo. Kada ga izvlači ništa se ne osjeti. Pregled traje kojih 15 minuta.
Eto, dame koje ubuduće idete, nema potrebe za stresom, strahom i panikom. Ja sam se jakooo bojala i zato ovo i pišem, možda nekome smanjim stres. LP
__________________
Truth is the truth hurts, don't you agree??
goth_madonna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 14:09   #11
@goth, puno ti hvala na postu..
Ja se inače oporavljam od.. ne znam ni sama čega.. operiran miom 7.2. ove godine (dakle, prije cca 5 mjeseci), a 7 mjeseci ranije slični simptomi (op mioma nije puno pomoglo), samo se tim simptomima pridružilo žarenje u donjem dijelu trbuha (mjehur?) i sijevajuće žarenje koje se spušta prema pubisu. I sitno neko prelijevanje ako se 'preforsiram'.

Gin mi je napisao da moram ići uroginekologu i da preporučuje urodinamiku. Išla već kod urologa na cistoskopiju i neke testove, i jedino šta su zaključili jeste da je sve ok, i da jedino imam nekakve znakove kronične iritacije na jednom mjestu..
Prestravljena sam jer se bojim da će mi sve dodatno još iziritirati i prijeći 'breaking point' (ako već nije prijeđena), iza kojeg možda nema povratka (u smislu da sve prođe samo od sebe, treba svemu dati vremena da se smiri..)

U svakom slujčaju, puno si mi pomogla da malo ublaži moj strah. Hvala ti!
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 15:53   #12
doktor

E, da.

@goth, važno pitanje: gdje si to obavila?

Ima li tko kakvog iskustva sa urodinamikom u Petrovoj??
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 04:04   #13
Thumbs up Urinodinamika

Ja sam ju radila u ZG-u, jer se u Splitu ne radi u bolnici nego jedino privatno. Sam pregled nije bolan pa čak bih rekla nije toliko ni neugodan, ali sam pristup liječnice mi taj doživljaj ostavio u nelagodnom sjećanju. Ja sam kao i što si već mogla pročitati, doći punog mjehura, jedna se cijev umetne "dolje", a druga sa druge strane. To zaista nije bolno, malo zapecne, jer je strano tijelo i to je normalno, puno manje nelagodno nego PAPA test. Meni je problem bio što se skidam iza kabine, a sjedim raširenih nogu, gola pored vrata na koja ulaze i izlaze bez kucanja sestre i naučnici. Osjećala sam se grozno. Naravno da je to utjecalo na sam nalaz. Taj pritisak i osjećaj neugodnosti. Nije da se sramim sebe i znam da sam samo jedna u nizu pacijenata, ali mislim da je u redu zatvorit vrata. Pa ni u zubara ne ulazi/ izlazi bez kucanja. I plakala sam nakon pregleda, ne zbog boli nego načina. Dovoljno mi je što imam problem koji imam pa ga pričam od doktora do doktora pa to doživim. Onda sam u Splitu obavila i privatno. Iskreno, taj pregled nisam ni osjetila. Nema vode prije pregleda, samo ja i doktorica, sestre stave te cjevčice i doktorica i ja same. Nikakva neugodnost, dapače. Napominjem da mi nitko nije ni preporučio ni diazepam ni alprazolam , znači išla sam na obje pretrage bez ikakvih sedativa. I nalaz mi nije imao veze sa onim iz Zagreba. Ovdje ne reklamiram nikoga nego samo kažem svoje iskustvo. Pregled bolan nije, niti stvara stres, samo hrabro naprijed.
Andrijana83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 10:35   #14
Ja sam urodinamiku radila na Rebru. Za mene izuzetno loše iskustvo ponajviše zbog doktora koji je bio na specijalizaciji i nazočio je tijekom pretrage koju je radila jedna super doktorica. Kreten ( nema drugog izraza) mi je cijelo vrijeme dobacivao glupe i ružne komentare i na kraju kroz smijeh komentirao da mi nema pomoći i da ću završiti na kateteru. Dakle kroz smijeh. Definitivno najružnije iskustvo koje sam doživjela u našim bolnicama. Čak je i medicinska sestra nakon pretrage kad sam došla po nalaze komentirala da se jako ružno ponio. Mislila sam jedno vrijeme da ću ga prijaviti ali sam odustala.

Sama pretraga nije strašna. Malo zaboli kateteriziranje ali da se izdržati. Traje možda kojih 10 minuta. Pune mjehur tekućinom te provjerava osjet u različitim fazama punjenja te se na kraju moraš izmokriti. Ja recimo to nisam mogla iako mi je mjehur bio pun. Nisam se nikako mogla opustiti i nezgodan je položaj u kojem sam se trebala pomokriti. Rekli su mi da se to često događa i da veliki postotak ljudi se ne uspije pomokriti.
SamaNaSvijetu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 01:18   #15
Quote:
kayya_d kaže: Pogledaj post
E, da.

@goth, važno pitanje: gdje si to obavila?
Ja sam to obavila u Slavonskom Brodu, u našoj bolnici. Doktor je bio ok, pričao sa mnom o stanju u državi i kako kada stari odu u mirovinu neće imati tko raditi jer naši doktori odlaze van.
Rekao mi je sada punim mjehur, pa kaslji, sada ga praznim i to je to.
__________________
Truth is the truth hurts, don't you agree??
goth_madonna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.