Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2005., 09:44   #21
sumnjam da ćeš sada tu otvoriti nekakvu bitnu raspavu među uzgajivačima...

malo sam gledao tu zadrugu i daj radije reci kakva je to tehnologija, koliko je matično stado koje od njih kupiš, plaćaš li ga odmah ili vlastitim urodom?

daj malo zainteresiraj ljude...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 13:36   #22
hajdemo reći, ja sam načelon zainteresiran za taj posao.
razmišljao sam o farmi puževa još davno.

samo mene ne interesiran početno ulaganje. početne novce mogu skupiti, ne sam, ali uz malu pomoć djela obitelji bi se dalo.

mene zanima jedna druga stvar. a to je koliko je tržište sigurno, i koliko nezasićeno???

npr. ja imam farmu puževa. imam neku količinu puževa. prodam ju, i nakon godinu dvije ja povratim početni ulog, i imam želju širiti se... ali ono ništa.... odjeb i propalo mojih godinu ili dvije dana truda i rada!!!!

zanima me koliki je broj zaposlenih poželjno na farmi, i koliko sati se dnevno treba baviti time???
Pecep is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 19:52   #23
Tehnologija podrazumjeva način uzgoja i opremu potrebnu za određen pristup uzgoju(biološki na otvorenom,kombinirani u zatvorenom isl.) Svaki pristup ima prednosti i mane,najbolje je sakupiti malo literature i proučiti te se opredjeliti za ono što najviše odgovara svakom pojedincu.
Vrijeme rada za farmu od 2000-3000 m2 za godinu dana je cca 600-800 radnih sati (po literaturi) a meni se čini i više,naravo sve se da i mehanizirati te malo olakšati...no zbog specifičnog posla ipak se radi o malim alatima i ručnim alatima.
Dakle navedenu farmu može opsluživati 1 radnik a za više nije profitabilno.
Teško da će se uložena lova vratiti u 2-3g,prije 5-7g nakon 2-3g počinju prvi prihodi.(treba računati i na nenadane gubitke-kiša,mraz.....ipak je to poljoprivreda)

Garancija prodaje prinosa :!!?? pa ne vidim zašto bi ti to netko trebao garantirati,to ovisi i o osobnim trgovačkim,pregovaračkim i inim sposobnostima...i molim neka mi netko nađe posao gdje netko nešto garantira a na meni je samo da pokupim...i BMW,Medcedes i slična bratija moraju se oznojiti da prodaju proizvedeno.
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2005., 01:27   #24
Re: Pužarstvo?

Quote:
Tengu kaže:
Sta mislite o pužarstvu?
Ima li netko nekakva iskustva,pozitivna ili negativna?
Mislim da uzgajati životinje i jesti njihovo meso nije humano.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2005., 15:32   #25
Čini mi se da sam nekoć davno već u prirodi iz osnovne škole pročitao da su i biljke živa bića!
Pa su valjda one jadnije od životinja .
Mislim da je u redu uzgajati i jesti radi prehrane ,drugo je mučenje i izživljavanje.
naposlijetku i nas će nešto popapati kada legnemo pod ilovaču.
Čisti prehrambeni lanac..
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2005., 16:01   #26
ovo sam probao jucer pisati ali nije islo, pa cu sad po sjecanju

1000 ljudi, to je oko 12000 puzeva to je oko 300 kg... pomnozi s prodajnom cijenom, a ulaganja?
ono sto sve pise na ovom forumu je iz knjige i lijepa propaganda, ali mislim da to ne zelimo

U Hrvatskoj nije preko Ministarstva nije zabiljezena prodaja puzeva poslije 15.5., pa me jos jednom zanima tko to uspijeva prodati i koje kolicine? Misljenje je da preko granice se ne isplati voziti ni tristo prepelica koje su vrednije nego puzevi!
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2005., 18:27   #27
ja samo navodim primjere iz prakse a kako vjerojatno znate i sami u poljoprvredi je teško kalkulirati i baratati samo realnim brojevima.Treba razmišljati dugoročno,osim proizvodnje raditi i na marketingu itd...
i tek se onda jednog dana MOŽDA isplati...
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2005., 18:29   #28
i da zaboravih, puževi se iz biološkog ciklusa (metodologija uglavnom zastupljena u hrvata) skupljaju uglavnom u jesen -dakle kruna sezone 9-10 mj,a u proljeće i ljeto samo manje količine.
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2005., 09:54   #29
marketing

na marketingu trebaju raditi samo oni "puzari" koji prodaju tehnologiju a od te tehnologije nista

vidim da se prica o praksi, a lijepo je prepisano sve iz knjige, dobra je to praksa

rujan i listopad su kruna sezone, tko je god rekao nije pogrijesio, a pitanje plasmana 300 kg puzeva na trziste a k tome jedna kamionska tura stoji 1000 EUR, da li je to opravdano?
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2005., 18:03   #30
ponovit ću jaq sam uzgajivač,sa svojim posrednikom surađujem ok,za 300 kg ti ne treba kamion dovoljan je auto,samo ti treba vet.dozvola za propvoz, i ne nije sve iz knjiga i da ako prodaš nešto mimo otkupa to košta 10x više pa sada vidi da li ti se marketing isplati.
sa jednim lokalom koji će ti kupiti 10-15 kg zaradio si za sjeme iduće godine.a za veće količine koje su još uvijek male(jer napominjem 1-2 m2 pod puževima mogu dati max isto toliko puževa u kg)najbolje je ići preko zadruga.
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2005., 13:54   #31
da treba ti kombi za 300 kg ili osobni automobil i prodajes u Hrvatskoj. to je lijepo cuti da ima u Hrvatskoj restorana koji posluzuju puzeve, drago mi je

a u pocetku je bilo rijeci kako je ovo ozbiljan izvozni posao. pa zar je moguce granicu preci s osobnim vozilom i u njemu 300 kg puzeva

pa valjda postoje veterinarsko-sanitarni propisi koji se moraju postivati za prelazak preko granice i da je moguce preci granicu bez dokumenata
! a koliko znam jedini kupci puzeva u hrvatskoj su buduci uzgajivaci koji placaju relativno dosta po kg puza!

u svaki posao sam ulazio oprezno pa tako i u ovaj, a jos uvijek vidim dosta nelogicnosti, zelio bih posjetiti farmu jakog uzgajivaca puzeva, pa da me se razuvjeri u svemu ovome
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 12:58   #32
posjet farmi puzeva

Zar nema ponuda za posjetom farmi puzeva!

Molio bih uzgajicave puzeve da mi dopuste vidjeti farmu puzeva uzivo?

S obzirom da se ne trebamo bojati konkurencije i svi su uzgajivaci izvozno orjentirani, smatram da posjet ne bi smio biti problem.
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 22:09   #33
možeš kod mene slobodno ali sam slabi i za sada se malo tržilo,no vjerujem da će se moći ponešto u budućnosti zaraditi.
moja farma je u Liču kraj Fužina pa kada si u blizini navrati,ako sam tamo no uskoro će zima i pužići pod zemlju pa je bolje sačekati proljeće .
moj mob:091 4333219

Btw zadnja cijena otkupa u Helicikulturi iz Matulja bila je 2,2Eur po kg
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 12:09   #34
Uskoro se i vidimo, i to kroz dva tjedna, nadam se da nece snijeg zapasti i da cu moci bar vidjeti kako teku pripreme za iducu godinu i da startam s pripremama jos ove godine.
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 20:43   #35
ok,samo se najavi jer nisam uvijek na farmi pa da se ne tražimo,
pozdrav!!
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 06:02   #36
negdje 1986 nisam mogao dobiti posao u struci, pa sam vozio kamion

Dobio da vozim puževe s otkupnih stanica iz cjele Podravine i djela Slavonije u Niš

svaki tjedan sam jednom obišao otkupne stanice, natovario puževe i odvezao do Niša u neku hladnjaču, a oni su to vozili u Grčku

Dolazili su i drugi iz svih krajeva Hrvatske, Bosne i Srbije i kad sam prvi put došao, pitali me koliko sam skinuo
Ja rekao ništa, ostali vozači me napali da ih želim uništit, sva sreća bio u redu jedan koji je imao doma i otkupnu stanicu i kupio od mene petsto kila jer su ovi u Nišu tolerirali do 10% gubitka na težini

bili su točno duplo skuplji nego junci na sajmovima
tako sam svaki tjedan uz plaću zaradio i pola tone puževa, prodao bi na jednoj otkupnoj stanici ono što bi natovario na onoj prije

Onda je došao Černobil i izvoz je prestao

Mislim reći, ako je to pred dvadeset godina bio tako dobar posao da se otkupljivačia u transportu isplatilo gubiti desetak posto, ne vjerujem da ne bi bili danas

a matično stado, pojma nemam o propisima i tome koliko se sad smiju puževi loviti u prirodi, ali sjećam se da su ljudi po otkupnim stanicama donosili i po stotinjak kilograma tjedni ulov
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 14:12   #37
u svemu imas pravo, moja obitelj je radila s Mercator sadje i dobro je funkcioniralo kao sto si rekao bili su skupi "ko suvo zlato"

u to doba nije bilo izvoza iz Madarske, Rumunije, Slovacke, Ceske, Ukrajine i svih slicnih zemalja, Juga je imala tu priviligiju jedina biti izvoznica puza i ostalih sumskih plodina u Europske zemlje medu njima i Grcku

trziste se uvelike promijenilo za zadnjih 15 godina, dok se mi svadamo i gledamo tko je gdje uzeo drugi idu dalje i ubijaju nas kvalitetom i cijenom
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 17:36   #38
Jooooj! I ja bi išao u posjet...mislio sam posjetit tetu Cvjetkovic u Matuljima kada prikupim dosta informacija o tome. Za sada sam samo procitao knjigu "mini farme puzeva" i cini se da su im prodajne cijene napuhane pogotovo kada sam procitao post od Higlandera o stvarnim otkupnim cijenama. Mene najvise zanima da li u Matuljima samo otkupljuju zive puzeve ili se moze prodati ocisceno meso jer sam cuo da ce se poceti baviti preradom. Da li za prodaju ociscenog mesa, npr. restoranima treba imati nekakvu posebnu dozvolu? Što se tice udruge "deliciae" na dan kad sam dobio knjigu mini farme puzeva nazvao sam ih i zatrazio onu njihovu brosuru koju prodaju za 100 kn koja bi kao trebala biti uvodnik u znanje o puzevima. Nikad mi nista nije stiglo tako da nisam o njima vise ni razmisljao. Jel ima tko kakvih iskustva sa njima?
ogirogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 23:17   #39
Cijena u Helicikulturi je srednja koja se formira na evropskim burzama,to je ono što ti obećavaju na početku a vrijedi za tekuću godinu.prerađeno meso ne otkupljuju jer se oni bave preradom pa je osim prodaje tehnologije,opreme i tu njihova zarada a koliko sam shvatio teže prilično visokim standardima kvalitete jer uglavnom izvoze sumnjam da su zainteresirani za poluproizvod.Naravno najisplatjivije je zaokružiti proizvodnju(čemu se i ja nadam jednog dana ali za to treba oprema,zadovoljavanje standarda,borba za tržište....no od nečega treba početi.
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 23:17   #40
Razvoj je polagan i mukotrpan ali treba biti uporan ,eto čitam neki dan i Helicikultura je od 1990g u tom poslu,pa kada su oni uspjeli,valjda i za nas ima malo prostora,
ps.
znam kako ponekad moji komentari djeluju prilično navijački za helicikulturu,ali sa njima imam samo poslovne i za sada fer odnose i to iznosim
btw :knjiga koju je izdala"Plima"."Minifarme puževa" je barem za 80% bolje štivo od knjige Alme Cvjetković vlasnice Helicikulture ali i nju zbog jednostavnog stila preporucujem početnicima
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.