Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2003., 15:43   #1
Psorijaza [OBVEZNO PROČITAJTE PRVI POST!]

Drage forumašice i forumaši, molim vas da pozorno pročitate sljedeći naputak prije postanja na ovoj temi:

Ovdje možete iznijeti svoja iskustva s medicinskim i/ili prirodnim preparatima, ali bez reklamiranja i bez pozivanja za odbacivanjem terapije propisane od liječnika! Ako ne želite koristiti terapiju koju vam je propisao liječnik, imate na to pravo, ali nemate pravo takav stav nametati na ovom pdf-u.

O tome kako ne uzimate propisanu terapiju jer je smatrate štetnom i beskorisnom molimo vas da ovdje NE PIŠETE!

O prirodnim preparatima SMIJETE pisati, ali bez reklame i pod uvjetom da ne pozivate/savjetujete ostale da odbace od liječnika propisanu terapiju!

Moderatori pdf-a Zdravlje

________________________________________________

Ima li takvih na ovome svijetu i u ovome gradu (Zgb.) I kako ????

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 07.02.2012. at 16:40. Reason: dodavanje uvodne napomene
st efek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 16:19   #2
http://www.pso.se/sprak/4036_SKB_Psoriasis.pdf

svašta nešto tu piše pa vidi
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 15:23   #3
Ja sam citala da je u Srbiji napravljen neki ''revolucionaran'' melem, i trebalo bi da se pojavi u ljekarnama uskoro. Vidjet cu, isprobat cu, pa cu ti javit. Ja imam para-psorijazu, rjedje se javlja, teze se ublazavaju simptomi. Pijem glinu kad mi bukne koza i to je smiri. Probaj, glina je inace zdrava za sve, ne moze ti skodit.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 16:39   #4
Psorijaza

dali netko ista zna... kako se liječi?
hvala!
__________________
Rospija!!!
ex Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 19:19   #5
psorijaza (psoriasis vulgaris)-bolest kože iz skupine eritematoskvamoznih dermatoza, karakterizirana pojavom upalnih crvenkastih, oštro ograničenih žarišta različite veličine, prekrivenih srebrnkasto-bjelkastim ljuskama. Osim kože često su zahvaćeni i nokti, a može zahvatiti i oštetiti zglobove. Bolest se pojavljuje između 20-30 godine života. Etiologija bolesti nije sasvim razjašnjena; dijelom se nasljeđuje predispozicija za bolest, a dijelom bolest izazivaju različiti egzogeni (kemijski, fizikalni, upalni) i endogeni utjecaji (stres, graviditet, neki lijekovi). Histološki se može vidjeti pojačana mitotska aktivnost u stanicama temeljnog sloja epidermisa, što dovodi do ubrzane epidermopoeze, pa je epidermis proširen i prekriven zadebljalim i nezrelim rožnatim slojem koji pokazuje veliku sklonost ljuštenju. Klinička slika: eritematozne tvorbe u razini kože različite veličine, koje se, zbog upalnog infiltrata, uzdiže iznad razine kože, dok se na površini kože pojavljuju srebrnkastobjelkaste ljuske.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 19:24   #6
Mali rječnik psorijaze


Pomoću ovog malog rječnika upoznajte se sa nepoznatim pojmovima vezanim uz psorijazu, njen nastanak i liječenje.



Anthralin - sredstvo u liječenju psorijaze, primjenjuje se topički

Ciklosporin - lijek koji smanjuje ili ublažuje abnormalno jak imunološki odgovor organizma, imunosupresor

Citokin - citokini su velika skupina molekula koji reguliraju međudjelovanje unutar različitih komponenata imunološkog sustava. Citokini su molekule glasnici koji prenose biokemijske signale za reguliranje lokalnog i sustavnog imunološkog odgovora, upalne reakcije, cijeljene rana, formiranje krvnih stanica i mnoge druge biološke procese. Do danas je otkriveno više od 100 različitih citokina.

Eksfolijacija - guljenje i jako ljuštenje površinskog sloja kože

Eritrodermna psorijaza - psorijaza karakterizirana jako izraženim crvenilom i perutanjem površine kože

Fototerapija - liječenjem umjetnim izvorima ultraljubičastog zračenja

Gen - zbir molekula koje nose biološki kod, onoga što mi jesmo. Kod ili šifra se prenose u različitim kombinacijama među oba roditelja na djecu

Humani leukocitni antigen (HLA) - biljezi imunološkog sustava, blisko povezani s uzrokom psorijaze

Imunološki sustav - biokemijski sustav koji štiti tijelo od mikroorganizama (infekcija) i drugih stranih tijela koji mogu dovesti do bolesti

Infekcija - invazija mikroorganizama u ili na naš organizam, što može uzrokovati različite bolesti

Inverzna psorijaza - psorijaza karakterizirana glatkim, upalnim promjenama na koži

Kliničko ispitivanje - istraživačke studije novih načina liječenja, novih doza već postojećih lijekova i novih skrining metoda u otkrivanju bolesti

Koebnerov fenomen - psorijatične promjene se javljaju na mjestima ozljeda, infekcija ili uslijed drugih štetnih djelovanja na kožu. Oštećenja na koži mogu označavati početak psorijaze ili to može biti nova lezija u već postojećoj psorijazi

Kostimulatorni signal - međudjelovanje stanica imunog sustava, tzv. kostimulatorna molekula je ponekad potrebna da upotpuni prijenos signala iz jedne stanice u drugu kojim započinje imunološki odgovor na infekciju ili ozljedu

Kronično - dugotrajno, koje traje duže vrijeme

Lezija - rana ili ozljeda kože

Metotreksat - lijek koji se propisuje za liječenje umjerenih i teških oblika psorijaze

Nezarazno - pojava ili promjena koja se ne prenosi s osobe na osobu

Oralno - u svezi s ustima

Placebo - farmakološki neaktivna tvar koja nema medicinske vrijednosti, koristi se kao metoda ˝kontrole˝ u kliničkim ispitivanjima

Plak - naslaga, izdignuta, zaravnjena promjena na koži

Plak psorijaza - psorijaza karakterizirana crvenim, bijelo- srebrnastim, kožnim promjenama (najuobičajenija varijanta psorijaze)

Povijest bolesti - zbir informacija dobivenih od strane bolesnika ili drugih izvora (npr. članova obitelji) koji se tiču pacijentove prošlosti i trenutnog zdravstvenog stanja

Predispozicija - predodređenost, vjerojatnost za razvijanje bolesti

Psoriasis guttate - psorijaza karakterizirana crvenim točkama na koži, koje podsjećaju na kapi

Psorijatični artritis - genetski uzrokovana autoimuna bolest koja se javlja kod manje od 10% osoba s psorijazom. Pogođeni su veliki i mali zglobovi. Psorijatični artritis često je povezan s psorijatičnim promjenama na noktima šake i stopala

Pustularna psorijaza - psorijaza karakterizirana mjehurima, koji kao da su ispunjeni gnojem, obično na rukama i nogama

Retinoidi - derivati vitamina A koji se koriste u liječenju brojnih kožnih promjena

Steroidi - skraćenica za kortikosteroide, lijekove prilično jakog učinka na suprimiranje imunološkog odgovora, ali i na smanjivanje svrbeža kože

Topički - odnosi se na mjesto na koži

Ultravioletno zračenje - dio sunčevog zračenja koje ima kraće valne duljine i koje uključuje valne duljine koje liječe psorijazu. Ova vrsta zračenja također može biti odgovorna za opekline nakon izlaganja suncu.

Piše: dr. med. Strahimir Sučić
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 00:21   #7
Još uvijek neizlječiva kožna bolest. Ako si ju dobila, pomiri se s činjenicom da ćeš je imati cijelog života i/ili dok ne nađu zadovoljavajući lijek.

Sve ovo ostalo je tek simptomatska terapija!
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 01:08   #8
slazem se sa prethodnim postovima. moras se nauciti ziviti s njom. a djelomicno je i nasljedna.

ono sto ti sama mozes napraviti je da redovito odrzavas higijenu i da odstranjujes one ljuskice koje ti ostanu. a sto se tice lijecenje, uglavnom dobijes kortikosteroidne kreme ili losione (ovisno koliko je psorijaza uznapredovala).

bitno je sto prije poceti sa lijecenjem i obavezno odrzavati higijenu.

znam da je tesko imati tu bolest, buduci da je vidljiva na kozi, a ljudi odmah smatraju da je zarazna bolest, ali ona to NIJE.

ako ce te tjesiti, to je dosta cesta kozna bolest, a ovisno o kojem tipu psorijaze je rijec, mogu ti reci nesto vise .

__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 10:03   #9
hvala svima na odgovorima

u najslabijem stadiju je izražena na laktovima, i po tjemenu
tako da nije strasno, i pomirila sam se sa time.
Solarij mi super pomaže!
Zanima me dali je netko imao , ili pozna nekoga sa psorijazom ..a da je taj uspijo izljecit...pa bar na neko vrijeme?
Jer se moze...izljecit na par godina da se nepojavljuje!
__________________
Rospija!!!
ex Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 14:51   #10
Quote:
Alexa kaže:
Zanima me dali je netko imao , ili pozna nekoga sa psorijazom ..a da je taj uspijo izljecit...pa bar na neko vrijeme?
Jer se moze...izljecit na par godina da se nepojavljuje!
Ja ju imam i ne, nikad mi se nije dokraja povukla. Imaš perioda kad nije tako gadno, pa čak i ne treba simptomatska terapija, ali ima perioda kad je odvratno, pa primjenjuješ terapiju, pa se povuče, a za tjedan do dva sve ispočetka.

I nikad nije trajalo više od mjesec dana. Već nakon tri tjedna se počinje ponovo pojavljivati.

Sorry. Gadno je ali se jednostavno moraš time pomiriti i dati sve od sebe da to imaš pod kontrolom. Pa ako netko skuži, lijepo bez ustručavanja objasniš o čemu se radi i amen.

P.S. Ja imam flekić i na licu. Eto, zasad budi sretna što je relativno lokalno.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 15:20   #11
Znam dvoje ljudi kojima je pomoglo mazanje sa mašću za konzerviranje oružja (znam da zvuci glupo ali eto..)---
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 15:26   #12
pomaze kantarionovo ulje ali mora biti cisto i prirodno.izuzetno je dobro za psorijazu.
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 17:19   #13
Thnx hvala Bogu kod mene je vrlo malo, nemam po licu,nigdje po tjelu osim eto na laktovima i tjeme glave, a ni to mi hvala Bogu nije prestrasno...vise izgleda kao suha koza ovo na laktovima, a po tjemenu...malo gore, kao perut, ali u malim kvrgicama !(onda to čačkam noktima..grrr)

Kao što rekoh Solarij mi je super.

Na tjemenu mi odlično pomaže šampon koji sam nabavila vani, neznam dali ga ima u Hrvatskoj kod nas, Terzolin i super mi je!

Isprobala sam jednu biljnu terapiju, čaj, mast i ulje za kosu. Imaju dokazi da je pomoglo ljudima koji su bili ono turbozahvaćeni po cjelom tjelu! Ako nekoga zanima moze dobit informaciju gdje, šta i kako! Još sam na toj terapiji, ima promjena!

__________________
Rospija!!!
ex Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 17:32   #14
Quote:
Alexa kaže:
Thnx hvala Bogu kod mene je vrlo malo, nemam po licu,nigdje po tjelu osim eto na laktovima i tjeme glave, a ni to mi hvala Bogu nije prestrasno...vise izgleda kao suha koza ovo na laktovima, a po tjemenu...malo gore, kao perut, ali u malim kvrgicama !(onda to čačkam noktima..grrr)

Na tjemenu mi odlično pomaže šampon koji sam nabavila vani, neznam dali ga ima u Hrvatskoj kod nas, Terzolin i super mi je!
Imaš kod nas za nabaviti šampon, zove se Uriage Sqaphane. Imaš dva tipa T i P. Nisam siguran koji tip koristim, ali mislim da se radi o P tipu. Inače ima slično djelovanje kao Terzolin, pa i Oronazol. Kao što rekoh, jedan oblik simptomatske terapije. Ti šamponi mogu skinut psorijazični plak, ali ne smanjuju upalu na tom mjestu, pa zadebljanje i crvenilo ostaju.

Ima jedan šampon koji je bio izvrstan, a na bazi katrana. Meni je pomagao bolje nego bilokoji od ovih. Nekad ga se dalo kupiti na trgu u Zgb, ali već dugo ništa: Neutrogena Tar. Ima izrazito neugodan miris. Cijeli dan osjećate miris ko da netko pali gumu na motoru pokraj vas.

Inače je za vlasište dobitna kombinacija losion kojeg proizvodi Belupo, a zove se Belosalic (neka kombinacija kortikosteroida i salicilne kiseline). Izuzetno neugodan, peče zbog salicilne kiseline, ali i najbolje što sam ikad probao. Može i bez recepta. Maže se dva puta na dan. Pozitivno je što nije mastan i brzo hlapi, pa se može primijeniti u kosi.

Ima jedan gel koji je apsolutna novost na tom području, iako meni nije koristio apsolutno ništa, tj. riješio se plaka, ali mi se upala na tim mjestima još i pojačala. Gel se zove Zorac ili Tazorac, a kod nas ga još uvijek nema. Ima neugodnu nuspojavu, nakon što se namažete gelom, nemojte otići slučaju u diskać pod UV lampu, jer ćete svijetlit ko vanzemaljac.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 11:19   #15
milky

znam za Belosalic losion, koristila sam ga i stvarno je izvrstan, moze bez recepta kosta cca 90kn veća bočica (koju potrosim za tjedan dana) i super je, ali mi totalno isušuje kosu, i kosa mi bude tako matt, nestane joj sjaja! Mene nista ne pecka od toga belosalica. Pa sam uzela ovaj Terzolin, i zadovoljna sam.

Za taj drugi koji si rekao da smrdi na naftu(petrolej) sam isto čula, ali nisam probala .Prijateljica mi je probala i rekla je da je miris nepodnosljiv i da nece nikada više jer je sramota da tako smrdi hihihi
__________________
Rospija!!!
ex Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 13:40   #16
Ma probao sam već svačeg. Od svega toga, nešto je djelovalo kolko-tolko, nešto apsolutno ništa.

Jedini lijek je pomirit se s tim i ne se dati zajebavati od ljudi oko sebe. Ponekad je gadno i izuzetno nervira, ali se s time treba pomiriti.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 16:39   #17
Quote:
MilkyWay kaže
...Nekad ga se dalo kupiti na trgu u Zgb, ali već dugo ništa: Neutrogena Tar. Ima izrazito neugodan miris. Cijeli dan osjećate miris ko da netko pali gumu na motoru pokraj vas.
to je onaj neutrogena t-gel? (miris necu komentirati ), ali sigurna sam da posljednjih mjeseci u dm-u ima nekoliko razlicitih tih t-gelova, iako se meni cini da je nekad davno postojao samo jedan, taj smrdljivi pa ako nekome treba neka prouci. a sampon je stvarno bio dobar
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 18:21   #18
Meni se pojavila prije 7-8 godina (imam 38) i isprva je bio šok ali se navikneš .Tješilo me što nisam previše prcao kolegu s posla prije 15 godina jer ju je on imao i što je mene moja okolina prihvatila takvog kao što sad jesam jer fala bogu nisu bedaki . Primjećujem da se s godinama širi , meni je najintenzivnije na nadlanicama dok se sa koljena povuklo a pojavilo na laktovima . Terapija : klasika , belosalic, dermovate dok ga je bilo a učinci uglavnom slabi . Najbolji rezultat su pokazale "granuflex
"obloge koje služe primarno za nešto drugo ali je moja dermica nešto eksperimentirala pa smo krivotvorili dijagnozu jer su strahovito skupe (pakovanje 800 kn).
Uglavnom poslije tih obloga tj. 15-ak dana ni jednog fleka ali zakratko ( 1-2 mjeseca) , tako da je moj prijedlog NAFTALAN I FOTOTERAPIJA uz obaveznu konzultaciju liječnika te preporuka nutricionista i homeopata po pitanju prehrane i daljnjeg načina življenja sa time . Budite hrabri jer se u biti ništa bitno nije dogodilo da bi Vam se srušio svijet , 10 % evropske populacije boluje od psorijaze.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2004., 19:56   #19
Quote:
valnea kaže:
to je onaj neutrogena t-gel? (miris necu komentirati ), ali sigurna sam da posljednjih mjeseci u dm-u ima nekoliko razlicitih tih t-gelova, iako se meni cini da je nekad davno postojao samo jedan, taj smrdljivi pa ako nekome treba neka prouci. a sampon je stvarno bio dobar
Eh sad nisam siguran. Bio je u onako prozirnoj plastičnoj flašici, a sam šampon onako smeđi. Nisam siguran, trebao bih pogledati. Miris ne zaboravljaš.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2004., 03:57   #20
Ja vec 2 godine...imam problem na vlasištu glave....tj te ljuskekoje se ciklički pojavljuju svakih 2-3 tj
Belosalic i te stvari su mi donekle pomogle..ali se uvijek vrača i još gore ponekad......
Bio kod različitih doktora..pa čak i kod privatnih.....jedni tvrde sboreja, drugi psorijaza........e sad meni je dosta..ali fakat dosta pomogo zagrebački melem.....znam da nečete vjerovat ali ta krema mi je smanjilata ta mjesta u pola...i nema više ljusaka več mjesec dana.......vec samo malo crveno........a kosa mi je nekim čudom postala čvršča.........uglavnom još iispitujem tu kremu......

btw....svatko to može probat....savjetujem dobro utrljat 2-3 puta na dan, nemate šta za izgubit, meni je počelo djelovat nakon 3-5 dana.....tj nakon što sam potrošio prvu kremu vec mi je bilo čist ok , bolje nego s belosalicom.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.