Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2017., 22:09   #1
SQL FUNDAMENTALS 11G-ORACLE

Pozdrav,

S ciljem debljanja CV-a i nadanja bolje pozicije unutar firme, poceo sam uciti SQL sa nikakvim predznanjem u programiranju, ali sa naprednim znanjem Excela i poznavanja "informatickih tehnologija"
Itko polagao ovaj ispit na Oraclu...051 11g?
Poceo sam uciti za taj ispit i namjeravam do kraja godine ga poloziti pa me zanima jel se vama cinio tezak ispit i koliko ste realno ucili da ga polozite. Bilo kakva info je dobro dosla.
"Ja ucim iz ORACLE DATABASE 11g -SQL Fundamentals I -Student Guide".
Takoder namjeravam kupiti "practice exam" koji dode cca 100njak dolara? Hoce mi se isplatiti investicija ?
Eto, bilo kakva info je dobro dosla.

Ostaje dobro

Pozdrav
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 09:49   #2
SQL ti nije programiranje. PL/SQL jest.

sa bazom podataka ne možeš nikada promašiti, to će se uvijek koristiti ovako ili onako

A ovisno što zapravo hoćeš, neki papir ili ne, jer možeš naučit i preko besplatnih tutorijala to sve što će te ovi za 100 dolara naučit
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 10:14   #3
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
SQL ti nije programiranje. PL/SQL jest.

sa bazom podataka ne možeš nikada promašiti, to će se uvijek koristiti ovako ili onako

A ovisno što zapravo hoćeš, neki papir ili ne, jer možeš naučit i preko besplatnih tutorijala to sve što će te ovi za 100 dolara naučit
Možeš fulat, jer programiranje ne uključuje nužno i baze podataka. Kod nas je tržište takvo (op.a. jadno), pa ljudi steknu krivi dojam da je baza podataka temelj svega.
Za očekivati je da će OP ciljati isključivo db related poslove, pa valjda njegovi planovi imaju smisla.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 10:30   #4
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Možeš fulat, jer programiranje ne uključuje nužno i baze podataka. Kod nas je tržište takvo (op.a. jadno), pa ljudi steknu krivi dojam da je baza podataka temelj svega.
Za očekivati je da će OP ciljati isključivo db related poslove, pa valjda njegovi planovi imaju smisla.
naravno, to stoji, ne treba uvijek baza podataka, ali gdje treba će je uvijek biti, na to sam mislio, možda sam se malo krivo izrazio.
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 18:44   #5
Pardon, da..programiranje tj. konkretno koristenje nekog programskog jezika mi je dugorocni cilj i nije jos u planovima. Trenutno, iskljucivo se orijentiram na baze pod.

Svrha mi je podebljat zivotopis i bit konkurentniji i polako se gurati na db related poslove unutar trenutne firme a trenutni plan ukljucuje polaganje i dobivanje certifikata od Oracle University.
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 20:18   #6
A zanimaju li tebe te baze? Jesi li možda samostalno instalirao ovo što spominješ i išao prčkati?

Pusti sad certifikat i ostalo...da li tebe to zanima?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:34   #7
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
SQL ti nije programiranje.
Structured Query Language nije programiranje?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 10:08   #8
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Structured Query Language nije programiranje?
naravno. to je jezik za manipulaciju podataka.
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 13:26   #9
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
naravno. to je jezik za manipulaciju podataka.
JE-BE-NO
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 15:00   #10
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
JE-BE-NO
?
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 09:44   #11
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
naravno. to je jezik za manipulaciju podataka.
I nemreš v njemu napisati program, odnosno seriju instrukcija koje računalo upućuju da nekaj napravi z podacima?

http://wiki.postgresql.org/wiki/Mandelbrot_set

SQL jest programski jezik, Turing kompletan, kaj se v računalnim znanostima smatra kriterijem programskog jezika.

Lupila si ili lupil veliku glupost, a laik bi na osnovu tega mogel dojti do krivog zaključka. Nemoj više.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 11.03.2017. at 09:56.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 12:09   #12
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
I nemreš v njemu napisati program, odnosno seriju instrukcija koje računalo upućuju da nekaj napravi z podacima?

http://wiki.postgresql.org/wiki/Mandelbrot_set

SQL jest programski jezik, Turing kompletan, kaj se v računalnim znanostima smatra kriterijem programskog jezika.

Lupila si ili lupil veliku glupost, a laik bi na osnovu tega mogel dojti do krivog zaključka. Nemoj više.
e pa dobro da si tako nešto napisao...da, program ne možeš, instrukcije možeš zadati, dakle najviše može biti skripta. sql se ne kompajlira, tako da s tog gledišta ne može biti programski jezik. ostalo su sve nabadanja i naklapanja pojedinca kako se tko zaljubio u sql.

to što se nešto smatra s nečijeg pogleda ne znači da je točno i prihvaćeno od svih. to se jednostavno moralo tako.

kad frajer sa sql "programiranjem" napravi isto što i drugi s javom, c#,c++ možemo se vratiti na ovu raspravu
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 18:22   #13
cek ne kuzim, covjek da dokaz da je jezik turing complete i vi tu nakon tog nes filozofirate

mislim nema se sta nakon tog rec
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 19:00   #14
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
cek ne kuzim, covjek da dokaz da je jezik turing complete i vi tu nakon tog nes filozofirate

mislim nema se sta nakon tog rec
Dokazano je što?

Probaj napraviti malo složeniji program u formi jednog select statementa koji koristi samo sql funkcionalnosti(rekurziju, case, with as blokove, sql funkcije, ...) pa ćeš vidjeti da je to mazohizam žešćeg tipa. U teoriji možda možeš sa sql-om napraviti bilo kakav program koji će primiti ulaz (bind varijable), odraditi kompliciranu obradu i vratiti rezultat u obliku tablice (cursora), ali za što ti je to danas dovoljno, što s tim možeš u praksi napraviti? Je li možeš slušati na određenom tpc/http portu i odgovarati klijentima? Je li možeš napraviti interaktivni program, čak i primitivan koji koristi konzolu i printf, scanf? Je li možeš čitati datoteku iz sql-a? Možeš možda uputiti asinkroni upit i čekati odgovor? Ako ćemo baš biti precizni, sql je programski jezik u kojem ne možeš napraviti 99% programa koje netko koristi, jer da nije tako, onda ne bi trebalo pl/sql-a, tsql-a, jave, c-a, c#, ...
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 19:56   #15
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Dokazano je što?

Probaj napraviti malo složeniji program u formi jednog select statementa koji koristi samo sql funkcionalnosti(rekurziju, case, with as blokove, sql funkcije, ...) pa ćeš vidjeti da je to mazohizam žešćeg tipa. U teoriji možda možeš sa sql-om napraviti bilo kakav program koji će primiti ulaz (bind varijable), odraditi kompliciranu obradu i vratiti rezultat u obliku tablice (cursora), ali za što ti je to danas dovoljno, što s tim možeš u praksi napraviti? Je li možeš slušati na određenom tpc/http portu i odgovarati klijentima? Je li možeš napraviti interaktivni program, čak i primitivan koji koristi konzolu i printf, scanf? Je li možeš čitati datoteku iz sql-a? Možeš možda uputiti asinkroni upit i čekati odgovor? Ako ćemo baš biti precizni, sql je programski jezik u kojem ne možeš napraviti 99% programa koje netko koristi, jer da nije tako, onda ne bi trebalo pl/sql-a, tsql-a, jave, c-a, c#, ...
dokazano je da je sql programski jezik, to sto je u nekom jeziku nesto tesko ili gotovo nemoguce napravit u praksi ne znaci nista u ovoj raspravi, ovdje se poteglo pitanje je li jezik turing complete, kolega je dokazao da je, sto znaci da daljnja rasprava pada u vodu posto se pomocu tog jezika moze simulirati turingov stroj, nije bitno koliko je tesko ili sporo ili neprakticno da se tako nesto napravi, ovdje se govori o teoretskoj mogucnosti sto je jedino vazno u ovoj raspravi, ne govori se o tome koliko je nesto prakticno ili ne
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:55   #16
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
dokazano je da je sql programski jezik, to sto je u nekom jeziku nesto tesko ili gotovo nemoguce napravit u praksi ne znaci nista u ovoj raspravi, ovdje se poteglo pitanje je li jezik turing complete, kolega je dokazao da je, sto znaci da daljnja rasprava pada u vodu posto se pomocu tog jezika moze simulirati turingov stroj, nije bitno koliko je tesko ili sporo ili neprakticno da se tako nesto napravi, ovdje se govori o teoretskoj mogucnosti sto je jedino vazno u ovoj raspravi, ne govori se o tome koliko je nesto prakticno ili ne
Jel možeš s Bugatti Veyronom prevoziti gnoj?

U teoriji je Bugatti Veryron običan traktor.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:03   #17
Izgleda da tu neki za programske jezike smatraju samo opce programske jezike, a neki tu samo kompajlirane. To je jednostavno krivo, programski jezik je siri pojam, a sad se oni dalje djele na sistemske, opce, kompajlirane, interpretirane, domenske, pa i ezotericne. Recimo, Brainfuck je programski jezik jer obavlja funkciju turingovog stroja, i to skoro doslovno. To sto je prakticki beskoristan osim kao kuriozitet ne mijenja cinjenicu da je to i dalje programski jezik.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:57   #18
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Izgleda da tu neki za programske jezike smatraju samo opce programske jezike, a neki tu samo kompajlirane. To je jednostavno krivo, programski jezik je siri pojam, a sad se oni dalje djele na sistemske, opce, kompajlirane, interpretirane, domenske, pa i ezotericne. Recimo, Brainfuck je programski jezik jer obavlja funkciju turingovog stroja, i to skoro doslovno. To sto je prakticki beskoristan osim kao kuriozitet ne mijenja cinjenicu da je to i dalje programski jezik.
Sve 5 ako se netko bavi time na račun države kao kvazi-znanstvenik uhljeb na hrvatskim fakultetima. Praktična vrijednost, a to je ona koja ti donosi kruh na stol i plaća račune ti kaže da samo s sql-om nemreš napraviti ništa.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:16   #19
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Sve 5 ako se netko bavi time na račun države kao kvazi-znanstvenik uhljeb na hrvatskim fakultetima. Praktična vrijednost, a to je ona koja ti donosi kruh na stol i plaća račune ti kaže da samo s sql-om nemreš napraviti ništa.
lol ima annatar pravo, nije ni cudo da je nasa znanost kao i gospodarstvo tu di je, bez teorijske podloge i znanosti nema napretka, turingov stroj je temelj racunarske znanosti, to sto ti ne shvacas te osnove je tvoj problem no shvati da bez takvih stvari nema ni modernog racunarstva niti bi bilo code monkeya danasnjice, ne tvrdim da sam ultra pametan i ne znam sta al shvacam da je potrebno neke temeljne stvari shvatiti ako se zelis necim ozbiljno baviti, i treba priznati kad si u krivu tj. kad ti netko da dokaz da si u krivu, ne se pokusavat izvlaciti sa kvazi argumentima da to nije bitno za trziste rada posto se u sustini uopce ne prica sad o trzistu rada nego o fundamentalnim definicijama pojedinih stvari
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:29   #20
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
lol ima annatar pravo, nije ni cudo da je nasa znanost kao i gospodarstvo tu di je, bez teorijske podloge i znanosti nema napretka, turingov stroj je temelj racunarske znanosti, to sto ti ne shvacas te osnove je tvoj problem no shvati da bez takvih stvari nema ni modernog racunarstva niti bi bilo code monkeya danasnjice, ne tvrdim da sam ultra pametan i ne znam sta al shvacam da je potrebno neke temeljne stvari shvatiti ako se zelis necim ozbiljno baviti, i treba priznati kad si u krivu tj. kad ti netko da dokaz da si u krivu, ne se pokusavat izvlaciti sa kvazi argumentima da to nije bitno za trziste rada posto se u sustini uopce ne prica sad o trzistu rada nego o fundamentalnim definicijama pojedinih stvari
Zidara nikad nije zanimalo ništa više od gravitacijske sile

Sve ostalo je "preseravanje". A to kako smo uopće dobili C/C++/python i ostale više jezike je totalno NEBITNO.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.