Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 23:16   #7241
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Jelovnici i tradicije, Islam i Jevrejstvo,opsednutost svinjetinom i rezanjem mesa.

Nije to Hrišćanstvo,hrišćanstvo je sloboda,delovanja po savesti što je i logično.

Razumeš li ti što je savest pojedinca? Nije mu knjiga savest.
Kada bi ljudska savjest bila dovoljna, onda ne bi trebalo knjige. Knjiga i služi tome da se korigira neispravno formirana savjest.

Na Nikodemovo pitanje o tome koja je najvažnija zapovjed u Zakonu, Isus odgovara o ljubavi prema Bogu i bližnjem. Dakle referira na Božji Zakon zapisan u knjizi. Ne odbacuje knjigu samo zato jer ju razumije, ili zato jer razumije što je najvažnije u njoj. Isus nije duhovni anarhist, kako se to danas onako paušalno uzima. A niti je kršćanstvo duhovni anarhizam, ima svoja pravila i tim pravilima bi se kršćani trebali pokoravati.

No vratimo se radije na temu.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 23:20   #7242
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Sve ovo što pričamo o zabrani neke vrste jela (životinja) a koje datiraju o SZ, pa treba shvatiti da je to sa religijske strane uvjetovano, kao i toplinskog faktora vremena u kojem su ti ljudi živjeli. Normalno je da nije po žegi pametno jest svinjetinu, jel, i njima je takva klima bila...a iz Knjige su odabrali prema (upravo toj knjigi) šta je čisto a šta nečisto. Na koncu svega, ljudi odmah citiraju knjigu, treba malo to uzet i s druge strane a ne jednostrano i basta. Jesti ovu vrstu papkara, a ne onu drugu itd.

LP
Ma ne brini barmene jitro, daleko od toga da sam se tu odredio za suca i da sad donosim konačne odluke o ome što je prema Bibliji dozvoljeno a što ne i u kojem kontekstu (klima, podneblje itd.). Dajem Srebrnom-medvjedu neki recept razmišljanja, da ne upadne u zavrzlame stavljanja citata u suprotnost, jedni kontra drugih.

Eto toliko.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 23:24   #7243
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Kada bi ljudska savjest bila dovoljna, onda ne bi trebalo knjige. Knjiga i služi tome da se korigira neispravno formirana savjest.
upravo je u tome stvar što su oni ukinuli vjerozakon, i zamijenili ga savješću. dosta slično hipicima u usa, sedamdesetih godina. i oni su kršćani bili, samo su malo otišli u drogiranje, slobodni sex, itd. zato, kad slušaš kršćane da vele "nestao je stari zakon, isus ga je ispunio i sad je novi zakon..." i kad ih pitaš "kakav je to zakon? gdje je napisan? koja je kazna za neki delikt, npr. preljubi, krađu, nasilništvo..." onda oni nevoljno priznaju da tog "novog zakona" zapravo nigdje u sv. Pismu ni nema zapisanog, nego je njima zakon samo zakon države u kojoj žive. kršćani nemaju drugi zakon, osim tog državnog, od zemlje do zemlje.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 23:47   #7244
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
upravo je u tome stvar što su oni ukinuli vjerozakon, i zamijenili ga savješću. dosta slično hipicima u usa, sedamdesetih godina. i oni su kršćani bili, samo su malo otišli u drogiranje, slobodni sex, itd. zato, kad slušaš kršćane da vele "nestao je stari zakon, isus ga je ispunio i sad je novi zakon..." i kad ih pitaš "kakav je to zakon? gdje je napisan? koja je kazna za neki delikt, npr. preljubi, krađu, nasilništvo..." onda oni nevoljno priznaju da tog "novog zakona" zapravo nigdje u sv. Pismu ni nema zapisanog, nego je njima zakon samo zakon države u kojoj žive. kršćani nemaju drugi zakon, osim tog državnog, od zemlje do zemlje.
Selam!

Tu je suština problema!
Kršćantvo nema Vjerozakona-Šerijata.
Time je,izgleda,Isusova misija na zemlji nedovršena,naglo prekinuta.
Jevreji imaju
vjeroZakon-zub za zub,oko za oko.
To je zakon reciprociteta.

Ali je taj zakon i previše rigidan,i ćesto,ili najćešće ne primjenjljiv u životu.

Kod Isusa je -pruži i drugi obraz da te udari,opraštaj 77 puta,uvijek,lezi da te gaze,to ti je bolje,bliži si Bogu.
A može i sve suprotno tomu-masakar nevinih.

Onaj prvi stav-da vjećno budeš gažen vodi totalnoj degradaciji čovjeka,
a ovaj drugi-pobij sve odreda (genocid,Karađa) vodi u barbatizam.

To je posljedica ne završene misije na Zemljici božjeg Poslanika Isusa!

Zašto misija Mesijina nije završena ,može se naslutii temelitijim proučavanjem Evanđelja,posebno po Marku!

.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 23:52   #7245
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
upravo je u tome stvar što su oni ukinuli vjerozakon, i zamijenili ga savješću. dosta slično hipicima u usa, sedamdesetih godina. i oni su kršćani bili, samo su malo otišli u drogiranje, slobodni sex, itd. zato, kad slušaš kršćane da vele "nestao je stari zakon, isus ga je ispunio i sad je novi zakon..." i kad ih pitaš "kakav je to zakon? gdje je napisan? koja je kazna za neki delikt, npr. preljubi, krađu, nasilništvo..." onda oni nevoljno priznaju da tog "novog zakona" zapravo nigdje u sv. Pismu ni nema zapisanog, nego je njima zakon samo zakon države u kojoj žive. kršćani nemaju drugi zakon, osim tog državnog, od zemlje do zemlje.
Odgovaram ti ovdje:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=4120

Da ne budemo off-topic.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 00:09   #7246
Tema je Isus je li postojao a ne što netko radi u privatnim životima to sve govori o onome tko piše da ga češe pa se svrbi,bilo i biti će !
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 00:40   #7247
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post

Tu je suština problema!
Kršćantvo nema Vjerozakona-Šerijata. Time je,izgleda,Isusova misija na zemlji nedovršena,naglo prekinuta.
Šerijat u ovom slučaju nije potreban ili nužan (Isusovo učenje) već je dao dvije velike rečenice; Ako su date dvije velike platforme o ljubavi onda imamo:

„Ljubi Gospoda Boga svoga svim srcem, umom, itd...a bližnjega svoga kao samoga sebe“!

Ovo je više nego očigledno šta to predstavlja za novog čovjeka u novom vremenu, tj trenutku koji nastaje za sve one koji će Isusa slijediti. Nisu potrebni nikakvi strahovi, lanci, okovi...osloboditi samoga sebe kroz jednostavnu platformu, to je poanta, postati „novo biće“. Šta da kažemo Eskimima zašto oni nemaju šerijat? Ne treba to mjeriti jednom vjerom, pa da to drugo treba biti u onoj drugoj, jedno je zemaljska ljudska želja a drugo su Božji okviri i pravila. Što se tiče neispunjene misije, ja mislim da tu jako griješiš, i to debelo. Treba biti samo dovoljno hrabar i mudar i željeti ispuniti one dvije rečenice, u tom slučaju u vodu padaju i šerijati i nazivi, zazivanja i udaranja o prsa, deklarisanja pojedinaca idr. Tko vidi, ne treba očale.


Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Kod Isusa je -pruži i drugi obraz da te udari,opraštaj 77 puta,uvijek,lezi da te gaze,to ti je bolje,bliži si Bogu.A može i sve suprotno tomu-masakar nevinih........Zašto misija Mesijina nije završena ,može se naslutii temelitijim proučavanjem Evanđelja,posebno po Marku!.
Čuj, ovih 77 oproštaja, trebaš to gledati malo iz dublje perspektive. Zašto svi bukvalno doživljavate svaki stih, strofu? Onaj koji oprašta, nikada neće biti degradiran; to je samo prizemna misao za one koji misle da će ih nasilje učiniti moćnima, a da će ovi pokleknuti u porazu. Tko se hrani bijesom i mržnjom on baš želi da te udari i 777 puta. Ako postaješ poput njega, tj ako mu daješ važnost, on će biti još gori a ti nećeš dobiti ništa od onoga što se nudi u ovih 77 udaraca! Na kraju, vidim da govoriš opet o nedovršenoj misiji...Tu si se zapetljao, ne osuđujem te. Vjeruj mi, puno je korisnije da svaki pojedinac u svom toru očisti ono što je vjerovatno zaboravio, a da ne mjeri tuđe vrčeve sa vodom.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 00:47   #7248
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ma ne brini barmene jitro, daleko od toga da sam se tu odredio za suca i da sad donosim konačne odluke o ome što je prema
Sve pet, ja govorim o prehrambenim navikama i utjecaju religije

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 00:50   #7249
Ja sam ovde govorio o razumskoj Pleromi koje je između leva i desna i što je to i dođe musliman pa kaže da treba Šerijat kao da sam ja rekao da ima semo recimo desno pa on nudi levo.
On ne shvata da u levom ili desnom to već ima.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 01:13   #7250
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Selam!

Tu je suština problema!
Kršćantvo nema Vjerozakona-Šerijata.
Time je,izgleda,Isusova misija na zemlji nedovršena,naglo prekinuta.
Jevreji imaju
vjeroZakon-zub za zub,oko za oko.
To je zakon reciprociteta.

Ali je taj zakon i previše rigidan,i ćesto,ili najćešće ne primjenjljiv u životu.

Kod Isusa je -pruži i drugi obraz da te udari,opraštaj 77 puta,uvijek,lezi da te gaze,to ti je bolje,bliži si Bogu.
A može i sve suprotno tomu-masakar nevinih.

Onaj prvi stav-da vjećno budeš gažen vodi totalnoj degradaciji čovjeka,
a ovaj drugi-pobij sve odreda (genocid,Karađa) vodi u barbatizam.

To je posljedica ne završene misije na Zemljici božjeg Poslanika Isusa!

Zašto misija Mesijina nije završena ,može se naslutii temelitijim proučavanjem Evanđelja,posebno po Marku!

.
Ti bi da se crta ljudima što je detinjasto.
Balans leva i desna je na čoveku.
Isus je doneo desno a stari zavet levo a vernik sam balansira.
To je cela hebena nauka svega o čemu se raspravljva mileniumima jedna hebena balans nauka pronalaženja mere između tih stvari koje si pomenuo između oprosta i pravde oko za oko itd

To sam ja pojašnjavao u terminu Pleroma koja je između leva i desna koje je Hrist

Isus je desno a satan je levo u sredini je Hrist

Priča je ista suština !
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 09:23   #7251
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Tema je Isus je li postojao a ne što netko radi u privatnim životima to sve govori o onome tko piše da ga češe pa se svrbi,bilo i biti će !
Tema je "Je li Isus postojao" a ne savjest pojedinca i opsjednutost svinjetinom. I ti kreneš off-topic žešće pa onda drugima dijeliš packe ako ti se "drznu" odgovoriti.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 11:18   #7252
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Tema je "Je li Isus postojao" a ne savjest pojedinca i opsjednutost svinjetinom. I ti kreneš off-topic žešće pa onda drugima dijeliš packe ako ti se "drznu" odgovoriti.
Reagirao sam na post prije jednog muslimana koji uvlači svinjetinu u temu zato moja reakcija.Naterao si me da se pravdam pa evo ti inače se ne pravdam nikome posebno ne površnim ljudima koji ne sagledavaju kontext.

Kako vam je rekao jedan ovde imate mnogo ispred svoga praga prašine očito da vam se i priviđaju neke stvari da su pale s vedra neba.Slepilo brale slepilo religijsko slepilo,opsednuti ste da vam tko želi oduzeti veru a sami je namećete.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 21:21   #7253
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Hehe, mah meni se našla glava u torbi ili sam barem pomislio da jest i morao sam ju ponovno napipati da vidim jel na mjestu ili je nekamo otišla. Vlastoglavno. Jer mi se zavrti u glavi (ili mi se glava zavrti? ) od tih silnih teorija zavjera, više na kraju ne znaš tko je kome što u priči.
U tom slučaju najpametnije je ne brinuti se tko je kome šta u priči, jer bitno je što je čovjek u priči glavnom liku naslovne teme, obzirom je samo on jedan jedini izjavio "dana mi je sva vlast na nebu i zemlji", nasuprot onog teoretičara zavjere koji za sebe izjavio "dana mi je sva vlast na zemlji". Time onda, nam je jasno koji je "jači".

Uvijek se pronađe način kako potvrditi postojanje našeg najdražeg glavnog lika.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:33   #7254
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Šerijat u ovom slučaju nije potreban ili nužan (Isusovo učenje) već je dao dvije velike rečenice; Ako su date dvije velike platforme o ljubavi onda imamo:

„Ljubi Gospoda Boga svoga svim srcem, umom, itd...a bližnjega svoga kao samoga sebe“!

Ovo je više nego očigledno šta to predstavlja za novog čovjeka u novom vremenu, tj trenutku koji nastaje za sve one koji će Isusa slijediti. Nisu potrebni nikakvi strahovi, lanci, okovi...osloboditi samoga sebe kroz jednostavnu platformu, to je poanta, postati „novo biće“. Šta da kažemo Eskimima zašto oni nemaju šerijat? Ne treba to mjeriti jednom vjerom, pa da to drugo treba biti u onoj drugoj, jedno je zemaljska ljudska želja a drugo su Božji okviri i pravila. Što se tiče neispunjene misije, ja mislim da tu jako griješiš, i to debelo. Treba biti samo dovoljno hrabar i mudar i željeti ispuniti one dvije rečenice, u tom slučaju u vodu padaju i šerijati i nazivi, zazivanja i udaranja o prsa, deklarisanja pojedinaca idr. Tko vidi, ne treba očale.




Čuj, ovih 77 oproštaja, trebaš to gledati malo iz dublje perspektive. Zašto svi bukvalno doživljavate svaki stih, strofu? Onaj koji oprašta, nikada neće biti degradiran; to je samo prizemna misao za one koji misle da će ih nasilje učiniti moćnima, a da će ovi pokleknuti u porazu. Tko se hrani bijesom i mržnjom on baš želi da te udari i 777 puta. Ako postaješ poput njega, tj ako mu daješ važnost, on će biti još gori a ti nećeš dobiti ništa od onoga što se nudi u ovih 77 udaraca! Na kraju, vidim da govoriš opet o nedovršenoj misiji...Tu si se zapetljao, ne osuđujem te. Vjeruj mi, puno je korisnije da svaki pojedinac u svom toru očisti ono što je vjerovatno zaboravio, a da ne mjeri tuđe vrčeve sa vodom.

LP
Selam!
U mnogim tvojim stavovima,bj,slažem se,i podržavam ih.
Imam osjećaj da se nismo u nekim pitanjima dovoljno razumjeli,možda nisam bio dovoljno jasan,ako je tako,žao mi je.

Govorim protiv okoštalih institucija religija,u sve tri abraham. r,koje,kao takve postaju ustvari kočnice duhovnom razvoju čovjeka.
Islam mislioci/učenjaci su skoro uvijek vodili intel.bitke sa nekim svojim rigidnim institucijama.A oni su jednog sufiju objeslili (Haladž.9.st.),koji je u svom duhovnom putu toliko se približio Bogu da je izjavljivao svojim sufijskim jezikom
"Ja sam Istina".

Sufizam je islamski ezoterizam-unutarnje shvaćanje Islama,što nije baš dostupno obićnim ljudima.
Puno stoljeća kasnije utvrđeno je da je Haladž bio žrtva neznalica sufizma.

Znam da imaš izgrađen svoj unutarnji,idealistički svijet, dovoljno čvrst da štiti od vanjskih mrazeva.

Kasnije ću odgovoriti na tvoj upis.

Znaš i sam, mi ovdje samo razgovaramo,
a oni gore ortodoxi rade po svome,
u sjaju i izobolju!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:48   #7255


Neznalice vješaju velikog derviša Haladža (9.st).
Sudska (šeri) greška!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 00:05   #7256
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Selam! U mnogim tvojim stavovima,bj,slažem se,i podržavam ih.
Imam osjećaj da se nismo u nekim pitanjima dovoljno razumjeli,možda nisam bio dovoljno jasan,ako je tako,žao mi je.
Selam od srca na tebe, jarane moj! Samo sam preskočio brojne teze i naveo osnovnu formulu, u njoj je sadržano puto toga što je očima koji ne vide, nedostupno. Eto, što bi se reklo, tvrdo sam presjekao ali nije u njem sadržan otrov (na ikog ovdje), nego uputa i pravac (dođi i vidi!!).

Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Govorim protiv okoštalih institucija religija,u sve tri abraham. r,koje,kao takve postaju ustvari kočnice duhovnom razvoju čovjeka.
Pa to i jest ispravno rečeno. No, nabroj mi tko nije u tom kolu? Institucije su jako zeznuti objekti; svako ima svoju shemu no svejedno – po mom mišljenju „puno je vukova sa ovčjim runom“ i ovdje i ondje. Svi se predstavljaju za nešto, samo mali čovjek (onaj iskreni i samozatajni) nikome ne treba. To su ti ta tzv „sveta“ zemaljska pravila koja nalikuju knjizi popločenoj u zlatu, a iznutra listovi bez smisla i značenja, i slova i redova. Religija i vjera, po meni, veoma se razlikuju. To što pojedinac nosi u sebi, religija vjerovatno smatra nedorečenim, jel oni misle da su predodređeni da daju zadnju riječ. I farizeji su u Isusovo vrijeme bili elita, pa si vidio kome se On obratio da ga slijede? Malim, neukim i priprostima, još i zahvaljuje svome Ocu za takve ljude, i što je sakrio mnoge tajne od mudraca ovoga svijeta. Zbog toga sam ti napisao, aludirajući na tvoju stavku da Isus nije dovršio misiju; On je u biti napravio onoliko koliko ga je Otac ovlastio (u toj mjeri) i zato sam ja ustvrdio da je to bilo svjesno i sa ciljem. Bog Gospod Tvorac, On će po svojoj volji dalje odrediti smjer i pravila. Mi samo možemo da mislimo da je nešto tako, ali to je sve.

Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Znaš i sam, mi ovdje samo razgovaramo, a oni gore ortodoxi rade po svome, u sjaju i izobolju!
I razgovaraćemo sa voljom i željom da se postigne konstrukcija, to je baš i poželjno.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 01:14   #7257
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post

Govorim protiv okoštalih institucija religija,u sve tri abraham. r,koje,kao takve postaju ustvari kočnice duhovnom razvoju čovjeka.
Također kočnice i intelektualnom razvoju, jer farizeji su pokušali što ako ne uvrijediti intelekt onih koje su smatrali običnim ljudima, nižima od sebe.

Dal su umišljeni farizeji stvarno bili u posjedu nadljudskog intelekta?
Npr.,
hvalisali se "mi smo potomstvo Abrahama, naš je otac Abraham, mi smo djeca Abrahamova" i sve ukrug jedno te isto (navodi se u Ivan 8.poglavlje), a da im Isus nijednom rječju za samog sebe nije potvrdio isto to. Jednostavno je bio prepametan za njih, ponosite abrahamce.

No, ček, ni to još nije konec štorije, obzirom da farizeji postojaše al se raspravljaše sa nepostojećim Isusom (?), da čoek nepoverue, di je tu glas razuma (!)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:43   #7258
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Također kočnice i intelektualnom razvoju, jer farizeji su pokušali što ako ne uvrijediti intelekt onih koje su smatrali običnim ljudima, nižima od sebe.

Dal su umišljeni farizeji stvarno bili u posjedu nadljudskog intelekta?
Npr.,
hvalisali se "mi smo potomstvo Abrahama, naš je otac Abraham, mi smo djeca Abrahamova" i sve ukrug jedno te isto (navodi se u Ivan 8.poglavlje), a da im Isus nijednom rječju za samog sebe nije potvrdio isto to. Jednostavno je bio prepametan za njih, ponosite abrahamce.

No, ček, ni to još nije konec štorije, obzirom da farizeji postojaše al se raspravljaše sa nepostojećim Isusom (?), da čoek nepoverue, di je tu glas razuma (!)
Hvalisanje kako samo ti znas bozije ime je sto ?

A sto ti smetaju muslimani ponositi Abrahamci ? Mislis da su coravi pa ne vide ?
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:46   #7259
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post


Neznalice vješaju velikog derviša Haladža (9.st).
Sudska (šeri) greška!
A tko je tebe objesio ovde velika znalca za muda ?
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:14   #7260
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post

A sto ti smetaju muslimani ponositi Abrahamci ? Mislis da su coravi pa ne vide ?
Oni su pročitali i uvidjeli, za razliku od tebe, da se ne priča o muslimanima.

Osim ak ti, načitan religijama, misliš da su farizeji u stvari bili muslimani.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.