Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2007., 00:46   #61
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Što je sa spolnom diskriminacijom u toj sekti? Čuo sam neke, ne baš lijepe stvari.
Pa di si ti Endi? Jesil porastao malko? Il samo rasteš fizički i po malo intelektualno? Obrati pažnju i poVezi računa na emocionalo, metafizičko, a naročito duhovno odrastanje, i zrenje; inače ćeš ostati zakržljali i bipi-maji pa makar imo 2m 20 cm i dobio Nobelovu Nagradu za doprinos istinskom i zaista velikom razvoju iluzije materijalnog postojanja
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 00:47   #62
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
apsolutno, zato zapadnjaci mozda i boje tu rasciscuju stvari, baram u poznatoj povijest ne ulazeci u neprovjerljivu znanstveno (mitolosku puransku, yuge isl).. ali ono sto se desavalo zadnjih tisucu-dvije se na osnovu analitickih metoda i usporedbi sa poznatim datumima, refereci u spisima, proucavanje stila itd.. ne znam sto vec povjesnicari koriste.. vjerojatno moze dosta dobro datirat ili bar staviti u medjusobne odnose
Pa ako te zanima istorija iz pera raznoraznih zamlata (jel, i ćorava koka ubode po neko zrno ) onda se daj u to. A ako te zanima duhovnost onda se drž predanja.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 00:48   #63
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zamisli sta bi tek bilo da je Prabhupada bio manje suh i vise pricao o lilama, dobili bi Komaju, a ne vaishnavizam
Ma i ovako je... a da je stavljao naglasak na lile naokolo bi sve same sahajije i sentimentalisti šetali.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 00:57   #64
Quote:
tolla kaže: Pogledaj post
Normalno je da se čovijek pita o svemu oko sebe, sebi i Bogu. Osobno sam sve pronašla u osobi Isusa Krista...iz čega proizlazi i kršćanski život. Njegova ljubav popunjava sve rupe i praznine koje može uzrokovati čovjek, odnosno religija...jer i religija je nešto ljudsko, dakle ima nedostatke.
Mislim da nitko na zemlji nema odgovore na sva pitanja...ni jedan čovjek. Nitko ne može znati SVE. Konačno to je lako dokazivo.
Ni proroci nisu znali sve. Bog je onaj koji je iznad svega i koji jedini zna sve. Ostalo je pitanje vjere...vjeruješ ili ne.

Ali ono što je bitno za nas ljude (bez obzira na religije) je u najmanju ruku kakvi smo jedni prema drugima (i prema sebi)...jesmo li bez obzira na razlike spremni jedni drugima pomoć, biti si prijatelji...? Jer te podjele po vjerovanjima, religijama i sl. udaljavaju nas jedni od drugih...a svi se pozivamo na ljubav, radost, mir, dobrotu, itd.
Koliko djelujemo u praksi...ali ne samo unutar svojih.
Eto...da malo proširimo temu.

Vedska tradicija nema nikakav problem sa prihvatanjem verodostojnisti ni Hrišćanastva ni Islama. Bitno je da osoba sledi nešto verodostojno, a šta to je već stvar njene lične sklonosti.

A duhovnost je nešto živo, dinamično, i beskrajno tako da o tome nikako nije moguće reći "sve".
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:02   #65
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Pa ISKCON je Brahma-Madva sapradaya a Sri Sapradaya je Laksmi Sampradaya.

Nisi me dobro razumeo ili ja nisam dobro sklopio misao. Pravilo je uspisima i vazi za sve. Usporedba je bila zasto oni postuju to pravilo a ISCKON ne.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:05   #66
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Pa di si ti Endi? Jesil porastao malko? Il samo rasteš fizički i po malo intelektualno? Obrati pažnju i poVezi računa na emocionalo, metafizičko, a naročito duhovno odrastanje, i zrenje; inače ćeš ostati zakržljali i bipi-maji pa makar imo 2m 20 cm i dobio Nobelovu Nagradu za doprinos istinskom i zaista velikom razvoju iluzije materijalnog postojanja

E pa nije lepo tako.Posebno sto decko pita pitanje koje je na mestu. Zar nije bilo tona skandala sa pedofilijom u skolama, zar nije jedan swami, zaboravio sam mu ime mada sam imao treku sa njegovim bajanima, pocinio samoubistvo nakon Prtabupadovog odgovora u vezi toga sta bi sanijasi trebao uciniti nakon krsenja zaveta, zar nisu matajis i zene generalno posmatrane kao niza bica....i da ne nabrajam dalje, jer mi nije cilj da bacim drvlje i kamenje na ISCKON, ali ne mogu ni da ocutim nesto sto nije tacno.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:16   #67
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Pa ako te zanima istorija iz pera raznoraznih zamlata (jel, i ćorava koka ubode po neko zrno ) onda se daj u to. A ako te zanima duhovnost onda se drž predanja.

E ovo je totalno u duhu Harikes swamija po kome nista na zapadu ne valja. To je onaj, da podsetim, kome su gradili aerodom u Svedskoj da se covek ne bi mnogo mucio kad ide na prichinge pa da putuje do dalekih zracnih luka. To je takodje onaj kome su kupili takav bus-muzicki studio kakav ni Stonesi nisu imali u to vreme. To je onaj koji je propovedao deci da im skole ne trebaju pa i dan danas gledam gomilu "jadnika" iz ISCKON kako jedva sastavljaju kraj s krajem, a sve veliki intelektualni potencijali.Na kraju, to je i onaj koji je ladno otresao prasinu s nogu i napustio ISKCON sa gomilom para , dakako.
Ako cemo da pricamo o ucenju ono je, opet podvlacim uz uvazavanje razlicitosti ljudi, veoma duboko. Ali ako cemo pricati o ISKCON onda moramo na povrsinu izvaditi sav prljav ves za koji se organizacija opet ponasa kao da ga nikada nije bilo.
Bhagavan napravio silne pronevere novca nakon sto je u svojim odajama dao da se postave i pozlacene kvake na vrata.
Kiratanananda pobio one ljude.
Harikes zgrnuo gomilu para.
Sudski procesi zlostavljane dece i dan danas traju.
Seti se onoga sto je pucao iz pistolja na sopstvenoj vjasa puji, vec sam im imena pozaboravljao.
Pa onog sto su ga na svakom cosku pijanog vidjali itd, itd.
Ponavljam nisu svi takvi. Postoje divne osobe poput Krishne Ksetre Prabhua, ali su ona teska manjina i cudim se da su jos uvek u organizaciji koja se moze okarakterisati kao zlocinacko udruzenje.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:22   #68
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Ma i ovako je... a da je stavljao naglasak na lile naokolo bi sve same sahajije i sentimentalisti šetali.
A ovako su se setali fanatici bez pokrica i sentimentalisti u infantilnom dobu.
Salu na stranu, ali znam gomile slucajeva ljudi koji su iz hrama zavrsili pravo u ludnici, a da se organizacija prema njima ponela kao da nikada nisu ni postojali.
O proneverama u Food for life da ne govorimo.
Da se ne lazemo sa bhaktama sam bio u zlatno doba ISKCON na nasim prostorima. I bhakte zaista volim, cak mislim da je rec o jednim od najpostenijih tragaca za istinom koje sam ikada sreo. I time je zlocin organizacije veci jer se prema njima ponela , ne kao maceha, vec kao maceha i Pepeljugine sestre skupa.
Moje je misljenje jednostavno. Nauk je dubok, ali nesto u metodologiji nije valjalo, a i danas ne valja. Da li je rec o tome da Prabupad nije preneo sve sto je trebalo ili se desila kasnija devijacija to vec ne znam. Ali cinjenica je da je velika vecina bhakta svoj duhovni razvoj okoncala totalnim debaklom. I to nisu pojedini slucajevi vec veci deo skupine.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:29   #69
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Bolje nemoj. Caitanya Mahaprabhu je čuveni Atmarama stih (SB 1.7.10) opisao na 60 različitih načina, pored četri načina na koja je uspeo da ga objasni jedan od najvećih vedskih učenjaka tog doba) A to je samo jedan stih Bhagavata Purane, od 18.000 koliko ih ima samo ta purana.
ne mislim na komentare, u to i nemam sto ulaziti ionako.. govorim o pšitanjima koje se mogu postaviti oko pojedinih prevoda. Tj sasvim je jasno da neki prevodi nisu bas "kakvi jesu" vec da se u samom prevodu unapred lagano namece tumacenje (da ljudi, je li, ne bi bili zavedeni nedovoljno ortodoksno vaishnavskim dojmom nekog stiha ). E sad uobicajeno se to rastuaci tako da se to nazove pravim znacenjem pa je tako bolje (recimo kad se brahman prevede ko Krishna isl ).. al po meni to ipak ulazi u tumacenje i bilo bi postenije ostaviti sto doslovniji prevod

makar po sam proces onima koji ga sljede to nije bitno, al bitno je zbog principa da tako kazem jer zbog takvih sitnica cijela stvar pocne gubiti (barem meni osobno) na kredibilitetu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:34   #70
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
Nisi me dobro razumeo ili ja nisam dobro sklopio misao. Pravilo je uspisima i vazi za sve. Usporedba je bila zasto oni postuju to pravilo a ISCKON ne.
Pravila u spisima ima mnogih, a svi ne postuju jednako sve spise. Nekima su najvaznije Naradine sutre, nekima Vishnu purana (obije se kod gaudya slabo proucavaju), kod gaudya je vrlo vazna bhagavata koja je i inace vazna, ali ne svima na prvom mjestu, djela Goswamija koja su mozda i najvaznija ne zanimaju nikoga van gaudya.. ocu rec.. da svi sljede potpunie iste stvari, a i kad su iste da ih tumace na isti nacin onda ne bi bilo razlike medju razlicitim nasljedjima cak i unutar samog Gaudya vaishnavizma npr (pa cak i medju Bhaktisidhantinim ucenicima), a kamoli medju cijelim "vaishnavskim korpusom"
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:41   #71
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
E pa nije lepo tako.Posebno sto decko pita pitanje koje je na mestu. Zar nije bilo tona skandala sa pedofilijom u skolama, zar nije jedan swami, zaboravio sam mu ime mada sam imao treku sa njegovim bajanima, pocinio samoubistvo nakon Prtabupadovog odgovora u vezi toga sta bi sanijasi trebao uciniti nakon krsenja zaveta, zar nisu matajis i zene generalno posmatrane kao niza bica....i da ne nabrajam dalje, jer mi nije cilj da bacim drvlje i kamenje na ISCKON, ali ne mogu ni da ocutim nesto sto nije tacno.
Skandala bilo.

Zasto je napravio samoubojstvo i dali je napravio samoubojstvo je upitno, to je postao malo urbani mit.

Prica je da se poveo za poznatim Gauranginim ucenikom koji je za odredjeni prekrsaj zavjeta/pravila napravio samoubojstvo i Gauranga je bio zadovoljan time. Moze se povezati i sa slicnom istuacijom iz purana kad je sam Brahma smatra shodnim napustiti tijelo kad se "onecistio" odredjenim nedolicnim stvarima. Kazu da je Prabhupada bio pak zalostan kad je to cuo i komentirao kako nije to trebao napraviti.

U svakom slucaju nitko ne zna zaista zasto i padaju razne teorije osim ove "mitske", a padaju i teorije da se uopce nije ubio (utopivsi se u Gangi) nego napustio pokret i zivi anonimno. Neki tvrde da su ga vidli. Tvrde i za Elvisa, naravno.
Ta situacija tesko da ce se ikad rascistit.

Krscanstvo npr: zena u crkvi ima da suti, ako ju sta zanima da pita muza (neka od poslanica, ne znam tocno).

Hinduizam je jos "strozi", kao i sam Gauranga i ako se zeli netko drzat ortdoksno ucenja spisa to je tako.

A ne rece li navodno i Budha da ce njegovo ucenje opstat duplo krace jer je dozvolio zenama da pristupe zajednici?
Znam da monahinje u Burmi (neki dokumentarac bio) generalno smatraju da ce dobrim zivotom zasluzit musko rodjenje u kojemu se tek mogu oslobodit.. itd

To je vise manje tako u svim religijama osim onih "nesolarnih", tj tantrickih, "poganskih (losa rijec, al ne znam koju drugu)" isl.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 10:04   #72
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
E ovo je totalno u duhu Harikes swamija po kome nista na zapadu ne valja. To je onaj, da podsetim, kome su gradili aerodom u Svedskoj da se covek ne bi mnogo mucio kad ide na prichinge pa da putuje do dalekih zracnih luka. To je takodje onaj kome su kupili takav bus-muzicki studio kakav ni Stonesi nisu imali u to vreme. To je onaj koji je propovedao deci da im skole ne trebaju pa i dan danas gledam gomilu "jadnika" iz ISCKON kako jedva sastavljaju kraj s krajem, a sve veliki intelektualni potencijali.Na kraju, to je i onaj koji je ladno otresao prasinu s nogu i napustio ISKCON sa gomilom para , dakako.
Ako cemo da pricamo o ucenju ono je, opet podvlacim uz uvazavanje razlicitosti ljudi, veoma duboko. Ali ako cemo pricati o ISKCON onda moramo na povrsinu izvaditi sav prljav ves za koji se organizacija opet ponasa kao da ga nikada nije bilo.
Bhagavan napravio silne pronevere novca nakon sto je u svojim odajama dao da se postave i pozlacene kvake na vrata.
Kiratanananda pobio one ljude.
Harikes zgrnuo gomilu para.
Sudski procesi zlostavljane dece i dan danas traju.
Seti se onoga sto je pucao iz pistolja na sopstvenoj vjasa puji, vec sam im imena pozaboravljao.
Pa onog sto su ga na svakom cosku pijanog vidjali itd, itd.
Ponavljam nisu svi takvi. Postoje divne osobe poput Krishne Ksetre Prabhua, ali su ona teska manjina i cudim se da su jos uvek u organizaciji koja se moze okarakterisati kao zlocinacko udruzenje.
Pa mozda je Harikes Swami bio takav, al Kirtanananda koji je mozda najcrnija mrlja je bio bas suprotan ako se ne varam i propovjedao uz vece priblizavanje zapadu i krscanstvu.. pa ovaj hrvat..Rozman (nije ISKONOVAC ali je pokrao "pricu" od njih pa osnovao svoju sektu il nes.. ).. to samo po sebi nema veze s dosljednoscu.

Ali mislim da se stvari trebaju prilagodit lokalnim uvjetima, krishnijevci su sekta samo zato sto kopiraju indijske kulturne price, ne duhovne, u drugo kulturno podrucje gdje se onda ne mogu (i ne zele, jer cesto dolaze mulci bas zbog "neprilagodjenosti" u takve stvari dok jos ni ne poznaju ucenje) uklopit.

Zlocinacka organizacija je malo teska rijec. Sve se to razbuktalo nakon Prabhupadine smrti i reko bih da dobro pokazuje ovo sto gore rekoh - odjek jednog vremena kad su sekte cvale, ljede privlacila egzotika iz sasvim pogresnih razloga.. Prabhupadi su uostalom ucenici najcesce dosli iz hippi redova, bilo je tu poremecenih likova... postali ucitielji dok vjerojatno nisu bili niti za ucenike i tako.. sto opet s druge strane o Prabhupadinom nepoznavanju zapadnjaka,situacije i procjeni ucenika...

Ali mislim da je sada situacija puno bolja, da su naucili na greskama, gurui nisu vise svemocni i skromniji su (i nemaju takve ovlasti), vise duhovne uloge, sve vise se prilagodjavaju okolini (pa kolko to bilo lose ili dobro).. itd.. tako da ISKCON u vrijeme Prabhupada ili danasnje vrijeme ili osamdesetih nisu iste stvari. Doduse pitanje sto bi bilo da nisu dosla vremena medijske povezanosti kad sve lako izadje na vidjelo. ALi nije puno bolje po nepoznatim indijskim ashramima ili budhistickim samostaima (predofilija je recimo tamo prilicno uobicajena, da ne kazem prihvacena kolko cujem), al kako nisu zapadne institucije manje se zna.

Nije da mislim da je danas sve idealno.. al daleko od neke zlocinacke organizacije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 11:34   #73
Naravno da se slazem s tobom oko termina alocinacka organizacija. Stvar je u tome da kad se istekne jedan iskljuciv stav, najoblje je istaci slican protivstav da bise pronasla ravnoteza.
BTW, ISKCON me cesto potseca na prostore bivse YU gde nikada boss nije kriv za ono sto je usledelo nakon njega ili u njegovo vreme, jer on nije znao, ili nije bio mocan, ili sta vec.
Prabupad je bio boss i on je uspostavio ISKCON onakvim kakvim ga znamo i danas. Takodje on je odabrao naslednike.Mogao je postupiti i drugacije, recimo staviti nezrelo dete pod direktno pokroviteljstvo Sridar Swamija dok dete ne poraste.Ali to je sve u domenu sta bi bilo kad bi bilo. Ovako ostaje cinjenica da je pokret opstao uz tone mrlja , a da je najveca , po meni, pretvaranje kao da se nista nije dogodilo. Usoatlom teske optuzbe od Yamune d.d. ne mogu se odbaciti kao neutemeljene i na osnovama neposvecenosti Prabupadu.
No, opet ponavljam, nauk je veoma dubok i sva ova desavanja na nivou pojedinaca ili skupina ne mogu umanjiti njegovu vrednost.Samo me iznervira kada ISKCONovci pocnu sa pricama koje su u domenu decjih fantazija u usporedbi sa konkretnim ucincima i faktima.
Zato mi se uvek dopadala prica koju je pricao, mislim, Idradyumna Swami o zeni koja je sama pokupovala knjige i redovno vrtela 16 krugova bez da je ikada postala deo organizacije niti je posecivala ISKCON hramove. Naprosto isla je svojim tempom.Ok, parampara je bitna, ali ju je bolje i nemati nego prikaciti se falsh dalekovodu. Primer Narade je vise nego poucan u tom smislu.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 11:41   #74
Da ne budem nepravedan, nije ISKCON redak slucaj zloupotrebe na verskom nebu. Da zaobidjemo hriscanku, islamsku i ostale gde je zloupotreba ko dobar dan, toga ima i u budizmu. sajt americanbuddha ili tako nesto nudi gomilu svedocansatava od kojih mnogi jesu fals, ali monogi su i istiniti.
Medjutim, moj utisak je da nigde nije bilo takvog stepena iskrenosti u prihvatanju vere kao sto je to bio slucaj sa bhaktama i zato me sve to ljuti jer je prokockana velika sansa. Ok, mnoge bhakte ce ponoviti ustaljenu frazu - Krisnin aranzman, no ja mislim da je u pitanju ljudska glupost i pohlepa.
Ali sto kaze jedna sagovornica u jednom od prethodnih postova, ja nikada necu zaboraviti svoj prvi susret sa bhaktama i divne dane koje sam sa njima proveo unatoc svim bedastocama koje su to pratile.Samo pokusavam da budem objektivan u ovom predmetu bas zato sto sam subjektivno vezan za njega.

p.s. beljki dobrodosao na posao
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:23   #75
Mislim da i prosjek godina igra ulogu. Ako se sjetim sebe kad sam se poceo "zaletavati" u te duovnosti, kolko bijah naivan, glup, neinformiran itd i sklon popusiti sve sta neko izvali..

Za razliku od recimo crkve gdje je prosjek rekao bih puno visi (posebno onih koji nesto vode) i ima vise iskustva.. onda je logicno ta zamjetljiva razlika naivne ufuranosti u bajkice s jedne i prilicnog racionalnog opreza s druge strane (makar svi imaju i svojih bisera i razumnih, govorim o omjerima).

A zanimljivo mi je i to da mnoge danas uspjesne duhovne organizacije, posebno na zapadu imaju odredjenu slicnost crkvi.. vjerojatno je to oblik (jasna organizacija vise nego konkretan autoritet, vise tehnicko nego karizmatsko vodstvo, samodostatni samostani, a ne prosnja isl) koji se prirodno razvije u drustvu zapadnog tipa
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:13   #76
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
Nisi me dobro razumeo ili ja nisam dobro sklopio misao. Pravilo je uspisima i vazi za sve. Usporedba je bila zasto oni postuju to pravilo a ISCKON ne.
Di je upisano? ISCON poštuje drugo pravilo (Caitanya mantra)
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:22   #77
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
E pa nije lepo tako.Posebno sto decko pita pitanje koje je na mestu. Zar nije bilo tona skandala sa pedofilijom u skolama, zar nije jedan swami, zaboravio sam mu ime mada sam imao treku sa njegovim bajanima, pocinio samoubistvo nakon Prtabupadovog odgovora u vezi toga sta bi sanijasi trebao uciniti nakon krsenja zaveta, zar nisu matajis i zene generalno posmatrane kao niza bica....i da ne nabrajam dalje, jer mi nije cilj da bacim drvlje i kamenje na ISCKON, ali ne mogu ni da ocutim nesto sto nije tacno.
Ja i Endi smo stari prijatelji Nisam mu odgovarao na pitanje, samo sam ga "pozdravio"

Bože sačuvaj da se žene u vedama posmatraju kao niža bića. Imaju svoje mesto i ulogu u skladu sa utelovljenjem, a sve duše (jiva-tattva kategorije) su međusobno jednake. A kolko sam upoznat bilo je raznih belaja tamo, al nisu oni nikakav naročit izuzetak, takvih stvari ima i bilo je manje-više svugde, to ljudi čine od svoje slabosti, nije ih učenje navelo i usmeravalo na to, uprvo suprotno; a živo biće uvek ima slobodu volje.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:28   #78
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Ja i Endi smo stari prijatelji Nisam mu odgovarao na pitanje, samo sam ga "pozdravio"

Bože sačuvaj da se žene u vedama posmatraju kao niža bića. Imaju svoje mesto i ulogu u skladu sa utelovljenjem, a sve duše (jiva-tattva kategorije) su međusobno jednake. A kolko sam upoznat bilo je raznih belaja tamo, al nisu oni nikakav naročit izuzetak, takvih stvari ima i bilo je manje-više svugde, to ljudi čine od svoje slabosti, nije ih učenje navelo i usmeravalo na to, uprvo suprotno; a živo biće uvek ima slobodu volje.

Izvinjavam se, shvatio sam drugacije.
Zato sam i rekao da se mora razgraniciti razgovaramo li o ISKCON ili o vaishnavismu, jer je on ipak visi i dugotrajniji od ISKCON
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:44   #79
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
E ovo je totalno u duhu Harikes swamija po kome nista na zapadu ne valja. To je onaj, da podsetim, kome su gradili aerodom u Svedskoj da se covek ne bi mnogo mucio kad ide na prichinge pa da putuje do dalekih zracnih luka. To je takodje onaj kome su kupili takav bus-muzicki studio kakav ni Stonesi nisu imali u to vreme. To je onaj koji je propovedao deci da im skole ne trebaju pa i dan danas gledam gomilu "jadnika" iz ISCKON kako jedva sastavljaju kraj s krajem, a sve veliki intelektualni potencijali.Na kraju, to je i onaj koji je ladno otresao prasinu s nogu i napustio ISKCON sa gomilom para , dakako.
Ako cemo da pricamo o ucenju ono je, opet podvlacim uz uvazavanje razlicitosti ljudi, veoma duboko. Ali ako cemo pricati o ISKCON onda moramo na povrsinu izvaditi sav prljav ves za koji se organizacija opet ponasa kao da ga nikada nije bilo.
Bhagavan napravio silne pronevere novca nakon sto je u svojim odajama dao da se postave i pozlacene kvake na vrata.
Kiratanananda pobio one ljude.
Harikes zgrnuo gomilu para.
Sudski procesi zlostavljane dece i dan danas traju.
Seti se onoga sto je pucao iz pistolja na sopstvenoj vjasa puji, vec sam im imena pozaboravljao.
Pa onog sto su ga na svakom cosku pijanog vidjali itd, itd.
Ponavljam nisu svi takvi. Postoje divne osobe poput Krishne Ksetre Prabhua, ali su ona teska manjina i cudim se da su jos uvek u organizaciji koja se moze okarakterisati kao zlocinacko udruzenje.
Pa nije da nevalja ništa na zapadu ("i ćorava koka ubode po neko zrno , al budući da je usmerenje materijalističko, uskorno ni ono što valja neće valjati, ako se ljudi duhovno ne priberu. Ili ti možda smatraš da je sva ova zbrka i zlo u svetu, a najveći upliv na to upravo imaju "zapadne" zemlje, nešto valjano? Slepci vodaju slepce, pa na šta nalete.

Ja i govorim o učenju a ne o skandalima ISKCONA ili nekih drugih duhovnih organizacija.. Moj uvodni tekst u vezi sa ovom temom je bio:

"Osivač Hare Krišna pokreta, Swami Praphupada je preneo verodostojno vedsko monoteističko učenje. Definitivno jedno od tradicionalnih najdubljih i najkompleksnijih duhovnih nauka o Bogu. A pokret ko pokret i ljudi ko ljudi, ima svega u svim duginim bojama."

Tako da to što ti prigovaraš pojedinima lošim primerima u ISKCONU, ja bih ti se pridružio... i ne samo pdrudružio već i imao šta s pravom pridodati... , ali to nije diskvalifikacija ni za to društvo u celini (jer ima jako finih, savesnih i odgovornih ljudi tamo, koji možda nisu u položaju da učine nešto), a pogotovo to nije diskvalifikacija za to učenje. Uostalom iskon je samo mali ogranak vaišnavizma i to baš na "trulom" zpadu, a šta su zapadni društveni sistemi napravili od ljudi teško da popravka može proći bez lomova, ako je ikako više i moguća...! Situacija je tu veoma teška i pitanje je dal može uopšte da se popravi ili će nastaviti ovako rapidno da tone. Svaki dobronameran pokušaj je dobro-došao, sa bilo koje strane da dolazi.

A Sri Krsna Ksetra je difinitivno jedan od najsvetlijih primera u ISKCON-u, i nadam se da će tako i ostati. Da ne detaljišem... ... ... postalo bi odveć lično.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 14:07   #80
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Pa nije da nevalja ništa na zapadu ("i ćorava koka ubode po neko zrno , al budući da je usmerenje materijalističko, uskorno ni ono što valja neće valjati, ako se ljudi duhovno ne priberu. Ili ti možda smatraš da je sva ova zbrka i zlo u svetu, a najveći upliv na to upravo imaju "zapadne" zemlje, nešto valjano? Slepci vodaju slepce, pa na šta nalete.

Ja i govorim o učenju a ne o skandalima ISKCONA ili nekih drugih duhovnih organizacija.. Moj uvodni tekst u vezi sa ovom temom je bio:

"Osivač Hare Krišna pokreta, Swami Praphupada je preneo verodostojno vedsko monoteističko učenje. Definitivno jedno od tradicionalnih najdubljih i najkompleksnijih duhovnih nauka o Bogu. A pokret ko pokret i ljudi ko ljudi, ima svega u svim duginim bojama."

Tako da to što ti prigovaraš pojedinima lošim primerima u ISKCONU, ja bih ti se pridružio... i ne samo pdrudružio već i imao šta s pravom pridodati... , ali to nije diskvalifikacija ni za to društvo u celini (jer ima jako finih, savesnih i odgovornih ljudi tamo, koji možda nisu u položaju da učine nešto), a pogotovo to nije diskvalifikacija za to učenje. Uostalom iskon je samo mali ogranak vaišnavizma i to baš na "trulom" zpadu, a šta su zapadni društveni sistemi napravili od ljudi teško da popravka može proći bez lomova, ako je ikako više i moguća...! Situacija je tu veoma teška i pitanje je dal može uopšte da se popravi ili će nastaviti ovako rapidno da tone. Svaki dobronameran pokušaj je dobro-došao, sa bilo koje strane da dolazi.

A Sri Krsna Ksetra je difinitivno jedan od najsvetlijih primera u ISKCON-u, i nadam se da će tako i ostati. Da ne detaljišem... ... ... postalo bi odveć lično.



Slazem se da aje zapad u , da ne kazem cemu, no ni istok nije za baciti. Naprosto mislim da se ta linija razgranicanje odavno izgubila, ako je ikada, uistinu i postojala. danas posteoje ljudi tragaoci i masa materijalista, da ih tako grubo nazovem, najrazlicitije vrste. veliki deo njih je i u duhovnom, dakako.
Jedino bih te ispravio. Utemeljivac Hare Krisna je Cejtanja, a Prabupad je utemeljivac ISKCON
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.