Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2017., 12:17   #1
Koji je odnos kvantnih stanja čestice i kvarkova, gluona, itd?

Kao nefizičar, zanima me odnos kvantnih stanja neke čestice... protona, neutrona, elektrona... sa kvarkovima, gluonima i što god još od čega se te čestice navodno sastoje.

Čuo sam u kontekstu kvantne fizike da su kvantna stanja "TO" i da nema nekih skrivenih varijabli u vezi njih.

Ali ako je neka čestica sastavljena od kvarkova, a oni od gluona, a gluoni od... tko zna čega, meni se onako nestručnjački čini da bi morala biti neka veza kvantnih stanja protona, neutrona itd. sa pod-česticama od kojih se sastoji i njihovom potencijalnom dinamikom, konfiguracijom i bilo kakvim promjenama i utjecajima na tim razinama.

Opet, kao nestručnjak, primjećujem da u onom što sam ikada pročitao o kvantnoj fizici, nikad nisam ništa pročitao o potencijalnim odnosima kvantnih stanja i spomenutih pod-čestica, pa me zanima što fizika kaže o tome?
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 21:36   #2
mene pak više brine činjenica da je He4 boson, a He3 fermion
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 01:30   #3
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Kao nefizičar, zanima me odnos kvantnih stanja neke čestice... protona, neutrona, elektrona... sa kvarkovima, gluonima i što god još od čega se te čestice navodno sastoje.

Čuo sam u kontekstu kvantne fizike da su kvantna stanja "TO" i da nema nekih skrivenih varijabli u vezi njih.

Ali ako je neka čestica sastavljena od kvarkova, a oni od gluona, a gluoni od... tko zna čega, meni se onako nestručnjački čini da bi morala biti neka veza kvantnih stanja protona, neutrona itd. sa pod-česticama od kojih se sastoji i njihovom potencijalnom dinamikom, konfiguracijom i bilo kakvim promjenama i utjecajima na tim razinama.

Opet, kao nestručnjak, primjećujem da u onom što sam ikada pročitao o kvantnoj fizici, nikad nisam ništa pročitao o potencijalnim odnosima kvantnih stanja i spomenutih pod-čestica, pa me zanima što fizika kaže o tome?
dok se ne javi školovani kvantni fizičar, ja ću ti reći da kvantna teorija funkcionira na subatomskim česticama (elektronima, protonima, neutronima), pa onda vrlo vjerojatno da fukcionira i na razini kvarkova. Gluoni su veze između kvarkova, a ne ono od čega su kvarkovi sastavljeni.Koliko znam, znanost ne rastavlja kvarkove, barem ne neka ozbiljna. A sad, kakva je veza protona i neutrona sa pod česticama, mi se čini besmisleno pitanje jer u kakvom će odnosu biti nešto sa nečim od čega je to nešto sastavljeno? Ko da pitaš Kako djeluje kuća na cigle od kojih je sastavljena ta kuća?
Jedino ako si mislio na odnos npr jednog neutrona i kvarkova koji čine drugi neutron? Pojasni što si mislio, pa možda netko tko dublje razumije to područje odgovori
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 16:53   #4
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
A sad, kakva je veza protona i neutrona sa pod česticama, mi se čini besmisleno pitanje jer u kakvom će odnosu biti nešto sa nečim od čega je to nešto sastavljeno? Ko da pitaš Kako djeluje kuća na cigle od kojih je sastavljena ta kuća?
Da si malo pozornije čitao, uočio bi da nisam pitao kakva je veza npr.protona s podčesticama, nego veza kvantnih stanja protona s podčesticama.

Slično kao kada bih npr, pitao, kakva je veza brzine automobila sa aktivnostima raznih dijelova automobila, npr. protok goriva, u koju je brzinu ubačen, itd.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 23:26   #5
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Ali ako je neka čestica sastavljena od kvarkova, a oni od gluona, a gluoni od...
Odakle ti da su quarkovi sastavljeni od gluona?

Quote:
Quarks are probably not made of anything more fundamental. The idea that everything has to be made of something else is not true. Light is not made of anything else, neither is gravity.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 07:25   #6
Proteklih dana sam razmišljao i proučavao materijale o pitanju koje je postavio kolega The Avenger, i došao sam do zaključka (možda griješim, ali mislim da ne) da kvantna mehanika uopće ne opisuje kvantna stanja za neutrone(ne pomiješati sa neutrinima!) i protone, već samo za subčestice od kojih su oni sačinjeni (6 vrsta kvarkova), zatim za leptone (tu spadaju elektroni,3 vrste neutrina i još 2 vrste leptona),baždarne bozone (ima ih 4) i posljednja skupina gdje je samo jedna vrsta čestica-Higgsov bozon.
Ključ predmeta proučavanja kvantne mehanike je Standardni model elementarnih čestica gdje su pregledno posložene i raspoređene sve elementarne čestice, slično Periodnom sustavu kemijskih elemenata, i također navedene njihove osnovne karakteristike(masa, naboj i spin).
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs

Zadnje uređivanje Diego Rivera : 30.06.2017. at 07:52.
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 15:28   #7
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Kao nefizičar, zanima me odnos kvantnih stanja neke čestice... protona, neutrona, elektrona... sa kvarkovima, gluonima i što god još od čega se te čestice navodno sastoje.

Čuo sam u kontekstu kvantne fizike da su kvantna stanja "TO" i da nema nekih skrivenih varijabli u vezi njih.

Ali ako je neka čestica sastavljena od kvarkova, a oni od gluona, a gluoni od... tko zna čega, meni se onako nestručnjački čini da bi morala biti neka veza kvantnih stanja protona, neutrona itd. sa pod-česticama od kojih se sastoji i njihovom potencijalnom dinamikom, konfiguracijom i bilo kakvim promjenama i utjecajima na tim razinama.

Opet, kao nestručnjak, primjećujem da u onom što sam ikada pročitao o kvantnoj fizici, nikad nisam ništa pročitao o potencijalnim odnosima kvantnih stanja i spomenutih pod-čestica, pa me zanima što fizika kaže o tome?
Isto kao nefizičar mogu ti ponuditi zanimljivo emisiju gdje fizičari o tome govore:

https://www.youtube.com/watch?v=jr5Ey8Vxyto
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 23:12   #8
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
mene pak više brine činjenica da je He4 boson, a He3 fermion
Haha. Sve nas brine Ali kod He4 dolazi do superfulidnosti, stoga ne možemo ignorirati
Demiann is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 16:48   #9
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Kao nefizičar, zanima me odnos kvantnih stanja neke čestice... protona, neutrona, elektrona... sa kvarkovima, gluonima i što god još od čega se te čestice navodno sastoje.

Čuo sam u kontekstu kvantne fizike da su kvantna stanja "TO" i da nema nekih skrivenih varijabli u vezi njih.

Ali ako je neka čestica sastavljena od kvarkova, a oni od gluona, a gluoni od... tko zna čega, meni se onako nestručnjački čini da bi morala biti neka veza kvantnih stanja protona, neutrona itd. sa pod-česticama od kojih se sastoji i njihovom potencijalnom dinamikom, konfiguracijom i bilo kakvim promjenama i utjecajima na tim razinama.

Opet, kao nestručnjak, primjećujem da u onom što sam ikada pročitao o kvantnoj fizici, nikad nisam ništa pročitao o potencijalnim odnosima kvantnih stanja i spomenutih pod-čestica, pa me zanima što fizika kaže o tome?
Kao prvo, malo si pobrkao što se sastoji od čega. Protoni i neutroni se sastoje od kvarkova i gluona, ali kvarkovi, gluoni i elektroni se, koliko zasad znamo, ne sastoje od nekih sitnijih čestica.

Kao drugo, iako ne znam što si točno čitao, vjerujem da si čitao barem neke primjere kako stanja veće čestica ovise o stanjima manjih čestica od kojih se veća sastoji. Npr. vjerojatno si čitao nešto o tome kako stanja atomske jezgre ovise o stanjima protona i neutrona, ili o tome kako stanja atoma ovise o stanjima elektrona (o potonjem si možebitno čitao nešto i u kemiji).

E sad, kako stanja protona ili neutrona ovise o stanjima kvarkova i gluona? Moguće je da o tome zaista nisi čitao, i za to postoji dobar razlog. Razlog je što se ta ovisnost puno slabije razumije i puno je kompliciranija od ovih prije spomenutih, tako da znanstveno-popularne knjige o tome rjeđe govore. Ako želiš nešto više pročitati o tome na laičkom nivou, vidi npr. knjigu
Y. Nambu, Quarks: Frontiers in Elementary Particle Physics
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.

Zadnje uređivanje skeptik : 29.08.2017. at 17:04.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.