Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2011., 18:43   #761
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Kao prvo, velika većina krunicu moli na glas, pa je to i te kako blebetanje
Isus je molio psalme i hvalospjeve. Dakle, liturgijske molitve koje je naučio napamet, vjerojatno još u djetinjstvu. Da li je i on blebetao?

Quote:
To što neki mole krunicu u sebi bez ijedne izgovorene riječi - to je isto blebetanje - naime, vjerovatno ti je poznato da se ne molimo ljudima nego Bogu, pa je totalno irelevantno izgovarali li riječi naglas ili ne.
Šteta što ti nisi bio Isusov suvremenik, da mu objasniš zabludu blebetanja hvalospjeva i psalama.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 20:14   #762
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Isus je molio psalme i hvalospjeve. Dakle, liturgijske molitve koje je naučio napamet, vjerojatno još u djetinjstvu. Da li je i on blebetao?


Šteta što ti nisi bio Isusov suvremenik, da mu objasniš zabludu blebetanja hvalospjeva i psalama.
U nedostatku argumenta nastupaš arogantno i podcjenjivački. Isus jest pjevao hvalospjeve i psalme, ali nije ponavljao isti psalam po 50 puta.
Ponavljanje bilo čega po pedeset ili i više puta je čisto blebetanje i paganizam, protiv čega On jasno nastupa i osuđuje.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 23:24   #763
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ponavljanje bilo čega po pedeset ili i više puta je čisto blebetanje i paganizam, protiv čega On jasno nastupa i osuđuje.
A žao mi je, iskreno. Možda jednom shvatiš što znači voljeti Majku Božju i što znači pokloniti joj buket ruža iz ljubavi, sljedeći upravo njezin poticaj.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 04:37   #764
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
A žao mi je, iskreno. Možda jednom shvatiš što znači voljeti Majku Božju i što znači pokloniti joj buket ruža iz ljubavi, sljedeći upravo njezin poticaj.
auuuu, covjece
Duh Gospodnji bio vazda s tobom
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 08:56   #765
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
A žao mi je, iskreno. Možda jednom shvatiš što znači voljeti Majku Božju i što znači pokloniti joj buket ruža iz ljubavi, sljedeći upravo njezin poticaj.
Meni je isto žao što je tebi žao. Možda i ti jednom shvatiš što je to Isus rekao:" Slušaj! Eno ti vani majke i braće, traže te. On im odgovori:- Tko je moja majka i moja braća? Tada pogleda naokolo, one koji su sjedili u krugu oko njega, te reče: - Evo moje majke i moje braće. Jer tko god vrši volju Božju, on mi je brat, sesrta i majka."
Mariju, majku Isusovu, poštujem kao Bogobojaznu ženu koja nam svima može i treba biti primjerom poslušnosti.
Buket ruža ću radije pokloniti svojoj ženi.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 13:44   #766
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Buket ruža ću radije pokloniti svojoj ženi.
Ova isključivost je tipična za protestante.

Zašto misliš da poklanjanje buketa ruža (krunca = ružarij) Mariji isključuje poklanjanje buketa ruža kojeg kupim u cvjećarnici svojoj ženi?

Uvijek isto. Kada se katolik obraća Mariji, odmah slijedi pitanje: Zašto se ne obraćaš izravno Bogu? Kao da obraćanje Mariji isključuje izravno obraćanje Bogu.

Ili kada katolik moli naučene molitve, onda ide pitanje: Zašto se ne obraćaš Bogu svojim riječima? Kao da molitva naučenim molitvama isključuje obraćanje Bogu svojim riječima u nekoj drugoj prilici.

Ili kada katolik citira Katekizam Katoličke Crkve, slijedi pitanje: Zašto radije ne čitaš Sveto Pismo? Kao da čitanje KKC-a isključuje čitanje Svetog Pisma.

Itd. itd. itd.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 14:09   #767
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ova isključivost je tipična za protestante.

Zašto misliš da poklanjanje buketa ruža (krunca = ružarij) Mariji isključuje poklanjanje buketa ruža kojeg kupim u cvjećarnici svojoj ženi?

Uvijek isto. Kada se katolik obraća Mariji, odmah slijedi pitanje: Zašto se ne obraćaš izravno Bogu? Kao da obraćanje Mariji isključuje izravno obraćanje Bogu.

Ili kada katolik moli naučene molitve, onda ide pitanje: Zašto se ne obraćaš Bogu svojim riječima? Kao da molitva naučenim molitvama isključuje obraćanje Bogu svojim riječima u nekoj drugoj prilici.

Ili kada katolik citira Katekizam Katoličke Crkve, slijedi pitanje: Zašto radije ne čitaš Sveto Pismo? Kao da čitanje KKC-a isključuje čitanje Svetog Pisma.

Itd. itd. itd.
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?

Blesavo, a?

Po čemu sam isključiv?
Etc.etc 50 X

Bio sam rimokatolik možda više nego što ti imaš godina, tako da jako dobro znam kako u praksi funkcionira rimokatoličko moljenje, čitanje Svetog pisma itd...
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 14:44   #768
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?

Blesavo, a?

Po čemu sam isključiv?
Etc.etc 50 X

Bio sam rimokatolik možda više nego što ti imaš godina, tako da jako dobro znam kako u praksi funkcionira rimokatoličko moljenje, čitanje Svetog pisma itd...
Što je dakle bitna razlika u moljenju rimokršćana i protestanata
Ako se oboje moli Bogu (recimo da mole Očenaš), u čemu je razlika?

Zadnje uređivanje krena : 10.10.2011. at 14:50.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 15:26   #769
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Što je dakle bitna razlika u moljenju rimokršćana i protestanata
Ako se oboje moli Bogu (recimo da mole Očenaš), u čemu je razlika?
Ja ne mogu govoriti u ime svih protestanata, ali ja naprimjer molitvu Očenaš smatram kao neki putokaz, na koji bi se način trebali moliti, a ne nužno ponavljati ne znam koliko puta.
Bitno je naglasiti da ima svakojakih protestanata, kao i katolika, tako da se ne može generalizirati.
U svakom slučaju, Bog je taj koji vidi u srca, Njega se ne može manipulirati niti potkupiti sa mnoštvom riječi.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 15:57   #770
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?
Po čemu sam isključiv?

Blesavo, a?

Po čemu sam isključiv?
Etc.etc 50 X
Po tome što impliciraš da moljene krunice isključuje poklanjanje buketa ruža ženi.

Quote:
Bio sam rimokatolik možda više nego što ti imaš godina, tako da jako dobro znam kako u praksi funkcionira rimokatoličko moljenje, čitanje Svetog pisma itd...
A od kud znaš da svi rimokatolici mole onako kako si ti molio, i čitaju Sveto Pismo onako kako si ga ti čitao?

Iz ovoga što si ti ovdje napisao, ja mogu samo steći dojam da ti nikada nisi molio krunicu onako kako bi krunicu trebalo moliti. Da jesi, ne bi tu najljepšu od svih molitava nazvao "blebetanjem". Također mogu zaključiti da ti nikada nisi gajio iskrenu ljubav prema Majci Božjoj i da ti je koncept činjenja nešto njoj u čast potpuno stran.

Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Bitno je naglasiti da ima svakojakih protestanata, kao i katolika, tako da se ne može generalizirati.
A ti si upravo gore generalizirao. Rekao si "ja sam bio rimokatolik i znam kako izgleda rimokatolička molitva". Kao da svi rimokatolici imaju isti stav prema molitvni kao što si ga imao ti.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:06   #771
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu govoriti u ime svih protestanata, ali ja naprimjer molitvu Očenaš smatram kao neki putokaz, na koji bi se način trebali moliti, a ne nužno ponavljati ne znam koliko puta.
Bitno je naglasiti da ima svakojakih protestanata, kao i katolika, tako da se ne može generalizirati.
U svakom slučaju, Bog je taj koji vidi u srca, Njega se ne može manipulirati niti potkupiti sa mnoštvom riječi.
Ja dok sam na svome radnom mjestu po cijeli dan pjevam crkvene pjesme. A idem u crkvu par puta godišnje. Da li je ovo pjevanje isto molitva ili razbibriga. Doduše ne vodim računa o dobu godine kada se koja pjesma pjeva. Ali ne pjevam jednu te istu pjesmu 10 puta.
Ili nešto treće.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:24   #772
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Po tome što impliciraš da moljene krunice isključuje poklanjanje buketa ruža ženi.


A od kud znaš da svi rimokatolici mole onako kako si ti molio, i čitaju Sveto Pismo onako kako si ga ti čitao?

Iz ovoga što si ti ovdje napisao, ja mogu samo steći dojam da ti nikada nisi molio krunicu onako kako bi krunicu trebalo moliti. Da jesi, ne bi tu najljepšu od svih molitava nazvao "blebetanjem". Također mogu zaključiti da ti nikada nisi gajio iskrenu ljubav prema Majci Božjoj i da ti je koncept činjenja nešto njoj u čast potpuno stran.


A ti si upravo gore generalizirao. Rekao si "ja sam bio rimokatolik i znam kako izgleda rimokatolička molitva". Kao da svi rimokatolici imaju isti stav prema molitvni kao što si ga imao ti.
Vidim da me ti poznaješ više nego ja samog sebe, i da puno toga zaključuješ...
Sam si se pohvalio da često moliš za vreme vožnje, odnosno prebireš po nekoj mini krunici. Mora da se u tim prilikama jako duboko zadubljuješ u molitve, samo pazi na bandere.
U pravu si što se tiče pobožnosti prema "majci božjoj". Upravo je i taj stav rimokatolika bio jedan od činbenika da se malo zamislim- je li to baš u redu?
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:48   #773
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Vidim da me ti poznaješ više nego ja samog sebe, i da puno toga zaključuješ...
Ne zaključujem ja ništa, samo mi je smiješno i nezrelo tvoje zaključivanje: ja sam bio rimokatolik, dakle znam kako izgleda molitva svakog rimokatolika.

Od kud ti znaš kako izgleda moja molitva, ili nečija druga? Odakle tebi uvid u moj nutarnji život, i zašto misliš da moja molitva krunice izgleda isto kao što je izgledala tvoja?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:53   #774
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ne zaključujem ja ništa, samo mi je smiješno i nezrelo tvoje zaključivanje: ja sam bio rimokatolik, dakle znam kako izgleda molitva svakog rimokatolika.

Od kud ti znaš kako izgleda moja molitva, ili nečija druga? Odakle tebi uvid u moj nutarnji život, i zašto misliš da moja molitva krunice izgleda isto kao što je izgledala tvoja?
A ti znaš kako izgleda ta molitva svakog rimokatolika? Poanta je da ne znate ni ti ni on za svakoga. Znate za sebe, i za katolike oko sebe s kojima pričate. Ako je on bio katolik duže od tebe, onda je njegovo iskustvo šire od tvoga, i u principu zna više od tebe kako to izgleda u praksi.
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:59   #775
Evo jedan primjer iz mog iskustva kako izgleda molitva rimokatolika u praksi. Radi se baš o molitvi krunice. Tu se moli dosta zdravomarija, koje glase ovako:
Zdravo, Marijo,
milosti puna,
Gospodin s Tobom.
Blagoslovljena Ti među ženama
i blagoslovljen Plod utrobe Tvoje,
Isus.
Sveta Marijo, Majko Božja,
moli za nas grešnike,
sada i na času smrti našE.
Amen.
Ono pak što sam ja često znala čuti kad se moli krunica (najčešće među starijim ženama) je sljedeće:
Zdravo, Marijo,
milosti puna,
Gospodin s Tobom.
Blagoslovljena Ti među ženama
i blagoslovljen Plod utrobe Tvoje,
Isus.
Sveta Marijo, Majko Božja,
moli za nas grešnike,
sada i na času smrti našOJ.
Amen.
I svaki put sam se pitala jel one uopće razumiju što mole, jer očito je iz strukture rečenice da tu pridjev 'našOJ' nema nikakvog smisla.
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:59   #776
Quote:
Lutnja kaže: Pogledaj post
A ti znaš kako izgleda ta molitva svakog rimokatolika? Poanta je da ne znate ni ti ni on za svakoga. Znate za sebe, i za katolike oko sebe s kojima pričate. Ako je on bio katolik duže od tebe, onda je njegovo iskustvo šire od tvoga, i u principu zna više od tebe kako to izgleda u praksi.
Ne slažem se. On zna više od mene kako je to u praksi izgledalo kod njega. Njegov rimokatolički staž, ma koliko dug, ne daje mu nikakvu osnovu da zaključi na koji način ja molim krunicu.

Točno je, isto vrijedi i obrnuto. Međutim, on je taj koji je moju molitvu krunice proglasio "blebetanjem". A odakle mu to, kako on može znati je li moja molitva mehaničko blebetanje ili duboka kontemplacija?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 17:08   #777
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ne slažem se. On zna više od mene kako je to u praksi izgledalo kod njega. Njegov rimokatolički staž, ma koliko dug, ne daje mu nikakvu osnovu da zaključi na koji način ja molim krunicu.
On se i nije tim svojim riječima referirao na tebe. Ovako su glasile njegove riječi:

Bio sam rimokatolik možda više nego što ti imaš godina, tako da jako dobro znam kako u praksi funkcionira rimokatoličko moljenje, čitanje Svetog pisma itd...

Ovdje se ti osobno uopće ne spominješ. Spominje se općenita praksa, a to podrazumijeva praksu kojoj je on svjedočio. To što si se ti osobno našao pogođen, to je drugi par postola i u osnovi nije njegov problem, nego nešto što mu ti (moj je dojam - svisoka) imputiraš.

Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Točno je, isto vrijedi i obrnuto. Međutim, on je taj koji je moju molitvu krunice proglasio "blebetanjem". A odakle mu to, kako on može znati je li moja molitva mehaničko blebetanje ili duboka kontemplacija?
Odakle mu to da je krunica blebetanje? Možda iz same forme krunice koja podrazumijeva ponavljanje riječi zdravomarije 50 puta. Ti se možeš neslagati s time da je to blebetanje, ali meni se ne čini nerazumno ni mišljenje da to jest blebetanje, i 'mnoštvo riječi'. Kako da to kažem, mogu se ja s time slagat i ne slagat, ali uopće mi nije čudno da bi netko mogao ponavljanje bilo koje fraze 50 puta smatrati blebetanjem i 'mnoštvom riječi'.
Lutnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 17:15   #778
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ne slažem se. On zna više od mene kako je to u praksi izgledalo kod njega. Njegov rimokatolički staž, ma koliko dug, ne daje mu nikakvu osnovu da zaključi na koji način ja molim krunicu.

Točno je, isto vrijedi i obrnuto. Međutim, on je taj koji je moju molitvu krunice proglasio "blebetanjem". A odakle mu to, kako on može znati je li moja molitva mehaničko blebetanje ili duboka kontemplacija?
"Ja isto često molim u automobilu (radnim danom u autu provedem cca 2 sata, pa je razumljivo da to vrijeme često koristim za molitvu). U početku sam i ja koristio samo prste, ali sada imam jednu ovakvu krunicu u autu - taman mi stane oko prsta i uspijem prebirati u vožnji "

Bez komentara oko duboke kontemplacije.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 17:19   #779
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Bio sam rimokatolik možda više nego što ti imaš godina, tako da jako dobro znam kako u praksi funkcionira rimokatoličko moljenje, čitanje Svetog pisma itd...
glavno da je sada funkcionalno, kad vec u RKC nije funkcioniralo
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 17:32   #780
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Duh Sveti puše kako hoće. U mnogim poganskim religijama nalazimo sličnosti sa kršćanstvom - pitanje je samo kako ćemo to interpretirati. Za neke to znači da je kršćanstvo plagijat i kopija starih religija (takvi najčešće uopće ne vjeruju u koncept jedne i jedine Istine). Za mene je to dokaz univerzalne istinitosti kršćanstva i toga da i izvan Crkve postoje ljudi koji iskrenim srcem traže Boga i na koje djeluje Duh Sveti. I da su takvi postojali i prije nego se Bog konačno i potpuno objavio u Kristu Isusu.
da, krscanstvo je najprogresivniji covjekov duhovni (sistem) sklop koji rekapitulira covjekovo vjekovno posezanje za Bogom, njegov duhovni rast nad kojim lebdi Duh Bozji jos od edena, preko pecinskih dana do bude, kroz sve vijekove .. ne odbacujuci i ne zatiruci nista sto je Bogu ikad bilo milo, vec naprosto nadogradjujuci se na drago staro i radjajuci novim plodovima na sve Jednom Trsu


ja ovdje imam potrebu razmatrati konkretno fenomen krunice, ali buduci je tema, prije nego se ista iskristaliziralo na zadanu temu, bacena u neki tu kotao, ne znam kako cemo vise raspoznavati krunicu ako postane medjureligijski buckuris

no, da pokusam nastaviti ..
Rob-Roy, moja dar krunica je kao ta tvoja sa slike, desetica, sa zrnima malo vecim od standardnih, samo sto ne znam kako moze stati oko ruke jer je promjera moja dva prsta, i tau krizic joj je takodjer drveni na kojemu stoji "La Verna" . perfektna za prebirati u dzepu za setnje

moliti sa prijateljima je famozna stvar, osjecaj ritma sigurnosti i prisustvo DS te ponese u otajstva i, kako ti kazes, "velike slike" evandjelja . kao sto znamo, kako i sam velis, jezik uopce nije bitan . sve se sabere u jedno ... ukoliko si sposoban spoznajno procesuirati, sto latinski kod mene pravi blokade jer ga nemrem osjetiti, prevec mi je mrtav za moj sklop

poznajem ljude i kojima je krunica pomogla pri lijecenju karcinoma (ono, potrefilo frekvenciju obnove i samoiszljecenja), ali i jednu nasu tetu koja mi je rekla "Jok! Probala ja i krunicu, pa nista" . ne znam na kojem je duhovnom nivou svojih mogucnosti, i s kojim povjerenjem, kojom vjerom ona molila ?
ocigledno nije iskoristila niti priblizno hitnula svoj potencijal .. ili nije molila cista srca ..

ili je samo mantrala, sebi ... kao Nemruth Dagi koja moli samo kad ima "viska vremena"
meni to tako slatko kad Dagica kaze da joj se prebiranjem po njenoj made in china brojanici pocnu rojiti mnoge nove ideje po glavici, pa ona onda u maniri prave ne-vjernice kojoj je bog snazan i velik onoliko koliko je ona sama naelektrizirana, eksplodira . kabum! bazinga! nes ti takvoga slatkoga boga i takve poboznosti
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.