Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2010., 13:55   #1
Čubar

Može li mi netko reći da li se ovaj začin može kupiti osušen?

http://www.tportal.hr/lifestyle/zdra...i-lijece.html#
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 15:29   #2
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći da li se ovaj začin može kupiti osušen?

http://www.tportal.hr/lifestyle/zdra...i-lijece.html#

To bi trebao biti vrijesak.Ima ga po biljnim apotekama.
ja ga berem u Lici - Satureia Montana
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 15:42   #3
U Austriji, Kotanyi, ima u Sparu:

patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 15:45   #4
Thanx!!!
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 16:00   #5
aaaaa napokon riješen misterij čubura

imam neku provansalsku mješavinu pa je pisalo da je jedan od sastojaka čubur.
sad znam! hvala forune
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 02:55   #6
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
To bi trebao biti vrijesak.Ima ga po biljnim apotekama.
ja ga berem u Lici - Satureia Montana
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
aaaaa napokon riješen misterij čubura

imam neku provansalsku mješavinu pa je pisalo da je jedan od sastojaka čubur.
sad znam! hvala forune
Ovaj puta, oboje niste u pravu, jer se radi o tri različite biljke nebrojeno puta pobrkane. . Čubar, eng. Savory, vrtni vrisak, slovenski šetraj, lat. Saturea hortensis je jednogodišnja biljka i uzgaja se na plantažama, u vrtovima i teglicama, vrlo česta u slovenskoj kuhinji pri pripremi grahorica, a kod grah variva praktički nezaobilazna. Miris mu je aromatičan, okus mu je ljutkast nalik na papar, uz jaku primjesu origana i timijana.

Saturea montana ili primorski vrisak se ne uzgaja, samonikla je, biljka trajnica, visoka oko 35 cm, voli veće nadmorske visine, česta je na Velebitu i Biokovu , teksturom puno grublja od S.hortensisi jačeg, oštrijeg mirisa, kao svježa ljutkasto pecka jezik.



Saturea hortensis ili čubar


Saturea montana ili Primorski vrisak

Vrijesak, vrijes, Calluna vulgaris ,crnjušina, vrištika, od kojega je izvedena riječ vriština.(bujadnica).


Što se tiče provansalskih mješavina, tu su zabune još veće, a počinju nerazlikovanjem majčine dušice i timijana za koje mnogi misle da su iste biljke. Većina proizvođača u „Herbes de Provence“ stavlja neki od mnogih uzgojnih oblika timijana tj. Thymus vulgaris, jer su lako dostupni i jeftiniji od prave „divlje“, samonikle majčine dušice ili Thymus serpyllum u Provansi poznate pod imenom Serpolet.
U našim krajevima, pogotovo u Dalmaciji vriskom se nazivaju i Saturea montana, i Thymus serpyllum i Thymus vulgaris, nažalost, jer ove se biljke u mnogočemu razlikuju i kao začini i kao ljekovito bilje, a o čemu je krasan opis u Grlićevoj Enciklopediji samoniklog bilja.





Obzirom da upravo izrađujem moje vezice svježeg začinskog mediteranskog bilja mogu na ovim slikama pokazati razliku.

Na gornjoj fotografiji, krajnje lijevo je čubar-Saturea hortensis, a krajnje desno, tamnije zelene boje i više drvenaste stabljike je Saturea montana-samonikli vrisak ubran nedavno na Biokovu.

Na donjoj fotografiji lijevo je majčina dušica - serpolet, a desno vrtni timijan sorte Ice Queen.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 08:16   #7
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ovaj puta, oboje niste u pravu, jer se radi o tri različite biljke nebrojeno puta pobrkane. . Čubar, eng. Savory, vrtni vrisak, slovenski šetraj, lat. Saturea hortensis je jednogodišnja biljka i uzgaja se na plantažama, u vrtovima i teglicama, vrlo česta u slovenskoj kuhinji pri pripremi grahorica, a kod grah variva praktički nezaobilazna. Miris mu je aromatičan, okus mu je ljutkast nalik na papar, uz jaku primjesu origana i timijana.
Kako/gdje se kupuje čubar? Da li ima za kupiti sušeni?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 08:50   #8
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ovaj puta, oboje niste u pravu, jer se radi o tri različite biljke nebrojeno puta pobrkane. . Čubar, eng. Savory, vrtni vrisak, slovenski šetraj, lat. Saturea hortensis je jednogodišnja biljka i uzgaja se na plantažama, u vrtovima i teglicama, vrlo česta u slovenskoj kuhinji pri pripremi grahorica, a kod grah variva praktički nezaobilazna. Miris mu je aromatičan, okus mu je ljutkast nalik na papar, uz jaku primjesu origana i timijana.

Saturea montana ili primorski vrisak se ne uzgaja, samonikla je, biljka trajnica, visoka oko 35 cm, voli veće nadmorske visine, česta je na Velebitu i Biokovu , teksturom puno grublja od S.hortensisi jačeg, oštrijeg mirisa, kao svježa ljutkasto pecka jezik.

.
Eto na!
Znači ja se ne čuburim nego vri(je)štim.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 09:42   #9
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Kako/gdje se kupuje čubar? Da li ima za kupiti sušeni?


Prije ga je držao Merkator, sada ne znam. U Sloveniji bilo gdje.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.